Sve tri srednje škole u Baru imaju prostorne i kadrovske kapacitete da od sljedeće sedmice nastavu održavaju u skladu sa modelom koji podrazumijeva da učenici idu u školu, uz poštovanje epidemioloških mjera. Ovakav način rada bio je, kako je objasnio Martin Ćalasan, šef Radne grupe zadužene za pripremu modela za organizaciju nastave u drugom polugodištu, i preporuka tog tima.
Obaveza je da se praktični dio nastave održava, kako u školi, tako i kod poslodavca. Što se tiče nastave za opšte – obrazovne predmete, ona će se izvoditi naizmjenično, dakle i u školama i onlajn.
Srednja stručna škola ima prostorne i kadrovske kapacitete za organizovanje redovne nastave za blizu 600 učenika.
„Svi đaci će od 25. januara pohađati redovno nastavu. Imamo mogućnosti da boravak u ustanovi organizujemo u dvije smjene, uz poštovanje svih epidemioloških mjera. Olakšavajuća okolnost je što učenici koji pohađaju treći stepen, imaju i po nekoliko dana praktičnu nastavu, koja se realizuje kod poslodavaca. Uz to, ni odjeljenja nijesu brojna“, saopštio je direktor Branislav Knežević. Ovakva organizacija usvajanja znanja, kaže, odgovara i nastavnicima i đacima, jer inetrakciju redovne, ne može zamijeniti onlajn nastava.
I Gimnazija „Niko Rolović“ i Srednja ekonomsko – ugostiteljska škola će nastavu od sljedeće sedmice prilagoditi preporukama koje podrazumijevaju poštovanje epidemioloških mjera, za šta, kako navode direktorice ovih ustanova imaju sve mogućnosti.
Prema riječima direktorice Gimnazije “Niko Rolović” Marije Đonović, učenici ove sedmice nastavu pohađaju onlajn, a već od sljedeće će se svih 560 đaka naći u školskim klupama. Samo mali broj časova će se održavati onlajn.
Prve sedmice nastava je i u Srednjoj ekonomsko- ugostiteljskoj školi organizovana online, a na časovima se obnavlja gradivo.
“Ugovori sa poslodavcima su potpisani, obavljeni su i inicijalni razgovori sa koordinatorom za praktičnu nastavu. Sačinjena je satnica po kojoj će ovaj vid nastave biti realizovan, pri čemu su poslodavci i učenici upoznati sa mjerama zaštite tokom pandemije. Njegujući holistički pristup u radu sa učenicima i imajući za prioritet kvalitet sticanja znanja, nastava u prostorijama škole je tako planirana, da je u nastavni proces uključen maksimalan broj učenika”, objašnjava direktorica Tijana Vukčević, koja ističe da je cjelokupan rad organizovan shodno predloženim preporukama, upravljajući se kadrovskim i prostornim mogućnostima.
Za učenike završnih razreda planirana je i dodatna podrška, a sve, kako navodi” u nadi da će se stvoriti uslovi da se svi u nastavnom procesu vratimo načinu rada koji je najuspješniji”.