Prava CG: Naš doprinos mora biti jedinstvo i pomirenje, Prava Crna Gora neće učestvovati u destabilizaciji vlade i vlasti
Marko Milačić, Predsjednik Prave Crne Gore i poslanik u Skupštini.
Povodom saopštenja koalicije “Za budućnost Crne Gore”, čiji sam bio dio, a čijem sastanku danas nisam prisustvovao, a kao dio parlamentarne većine, imam potrebu i dužnost da se obratim javnosti.
Zbog istine i naroda, ali i zbog Mitropolitovog puta kog Prava Crna Gora najotvorenije slijedi, u kom je smjena vlasti i donošenje drugačijeg Zakona o slobodi vjeroispovjesti bio isljučivi motiv Mitropolitove borbe kao uslov osvajanja slobode koja danas, čini se, odzvanja neslobodom kojom sami sebe okivamo sada kada smo slobodni.
Kao Parlamentarna većina moramo biti najujedinjeniji i najodgovorniji: danas, kada je narod Crne Gore, a posebno Crkva poslala DPS u prošlost iz koje se neće vratiti, ne smijemo sebi pripisivati zasluge kojih nismo dorasli, da smo mi ti koji smo donijeli pobjedu iako je doprinos svih nas iz Parlamentarne većine neupitan.
Ali da li je to mjera našeg uspjeha, ako od formiranja Skupštine i Vlade ne dopuštamo narodu Crne Gore da uživa slobodu i život bez DPS-a, ako stalnim i bespotrebnim kavgama dopuštamo odlazećem sistemu da se izgradi ponovo, nalazeći razlog za nezadovoljstvo u Vladi koju smo sami podržali, a kojoj nije pružena prilika da se pokaže, koja je skoro kritikovanija od bilo koje Vlade DPS-a, da li u takvoj stvarnosti narod Crne Gore treba da sanja budućnost Crne Gore.
Narodu koji je umoran od prvih i zadnjih lista, od brojeva i mandata, koji je umoran od politike umjesto zajedničke borbe svakodnevno serviramo tihe i ne samo tihe obračune među nama, posebno obračune sa Vladom od koje narod, skupa sa svima nama, očekuje spas.
Da li je to mjera pobjede, da li je to mjera zadovoljstva svih nas, za koje se to uspjehe borimo, ako ne održimo naše jednistvio i ovu Vladu, imamo li pravo da od naroda tražimo da vjeruje da se takvim, neodgovornim odnosom prema narodu Crne Gore borimo za njihov bolji život.
Moramo već jednom odrasti kao Parlamentarna većina i shvatiti da smo i mi ti koji ne dopuštamo Vladi da radi svoj posao, jer joj nismo dali ni dan povjerenja da završi posao koji je započela, javno sumnjajući u njen rad, javno otvarajući teme koje čak ni DPS ne bi otvarao. Kolege Poslanici, zar je to naša pobjeda.
Ne dovodeći u pitanje pojedine odluke Vlade kojima sam i ja lično nezadovoljan, nijedna tranzicija nije, niti može biti savršena, u podršci koju sam pružio Vladi i Premijeru tražio sam i nalazio ono za šta sam se godinama najličnije borio, za šta sam pola života ostavio, put Mitropolita Amfilohija u kom se pobjeđuje samo vjerovanjem, a ne napadima na ono u šta se vjeruje. Ili to onda nije prava vjera, ili nije prava borba.
Stalnim istupima u kojima se konstantno spočitava nezadovoljstvo i predviđa neuspjeh svemu što Vlada preduzme, narodu Crne Gore ostaje čitljiva politička igra u kojoj je usko partijski interes vodilja takozvanog nezadovoljstva, a borba koju vodimo umjesto da bude nad nama samima ostaje udaljeno ispod svega toga, mislite li, kolege Poslanici, da narod Crne Gore to ne uočava?
Nije Temeljni ugovor ni razlog ni uslov opstanka ove Vlade, u čije potpisivanje ni najmanje ne sumnjam, a to će vrijeme pokazati. Uslov opstanka Vlade je bilo donošenje Zakona o slobodi vjeroispovjeti, zakona po mjeri naroda Crne Gore, to je ono što je obećano, to je ono što je ispoštovano, to je ono što je konačno zaštitilo imovinu vjerskih zajednica u Crnoj Gori, posebno imovinu Srpske pravoslavne crkve, to je ono čime je ispoštovana želja Mitropolita Amfilohija.
Kao odgovorna Parlamentarna većina moramo shvatiti da je teško oporaviti sistem koji je decenijama vođen van sistema, i ne smijemo zbunjivati javnost stalnim prijetnjama i najavama novih izbora koje narod ne želi, naš doprinos mora biti naše jedinstvo i pomirenje jer samo smo tako ujedinjeni pobijedili sistem kriminala, sistem zastiđa i sistem prošlosti, pobijedili DPS.
Kao dio Parlamentarne većine najotvorenije poručujem narodu Crne Gore da je svaka Vlada bez DPS-a moja Vlada, bez obzira na to da li za nekoga od nas u njoj ima mjesta, a da je interes naroda Crne Gore isključivi motiv naše borbe i pozivam kolege Poslanike da već jednom prestanu sa igranjem igara koje su građani Crne Gore prerasli, što su jasno i poručili 30-tog avgusta, jer ćemo na ovaj način doći u situaciju da nam građani Crne Gore jasno poruče da, ne da ne žele DPS, već da ne žele ni nas, Parlamentarnu većinu koja nije umjela da sačuva njihovu borbu i njihovu pobjedu.
Prava Crna Gora neće učestvovati niti u jednoj aktivnosti koja će destabilizovati Vladu bez DPS-a, a time i istorijsku pobjedu naroda Crne Gore.
DPS, Vuković: Ni bučnije vlade, ni mučnije situacije u društvu
Podśećam vas da je košmar u kome Crna Gora živi otkad je uspostavljena nova vlast započeo Sporazumom tri koalicije potpisanim 9. septembra đe je jasno zapisano: “Nova vlada neće sprovoditi revanšizam na političkoj ili bilo kojoj drugoj osnovi”.
Uvaženi građani i građanke treba da znaju da ova Vlada svakodnevno sprovodi revanšizam na svim nivoima. Drugoga posla i nema do toga, zato nakon pola godine nerada i naopakog rada ova kvazivlada mora položiti račune.
Jasno je, crkvena i apostolska vlada ne može da se posveti dok se ne osveti suverenistički orijentisanim građanima, jer je za njih ona svetogrđe.
Ko je podigao ruku za ovaj zakon (Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju) treba da spusti glavu pred crnogorskim učiteljima, nastavnicima i profesorima. Ko je u Skupštini glasao za ovaj zakon, odgovoran je za to što 260 direktora i 120 pomoćnika direktora ostaju na ulici, bez sredstava za život. To je ukupno 380 crnogorskih porodica. Ko je dao zeleno svjetlo ovome sramnom revanšizmu u prosvjeti, taj će odgovarati za crveno svjetlo evropskoj perspektivi Crne Gore. A zar ona zanima klerikarnu vladu, antidržavnu i neprosvijećenu?!!
Nema evropske države, ponavljam, takva ne postoji, u kojoj se odvijala ovakva politička odmazda kao u Crnoj Gori.
Ministarka prosvjete je bahato, kako ne priliči državnoj funkcionerki, saopštila: “Imenovanje novih direktora sprovešćemo bez izuzetka, sadašnji da podnesu ostavke”. Izuzetni i pošteni, nema milosti, kad vam se ućera strah u kosti, vi i prestajete biti prosvjetni radnici.
Oni znaju da se vi ne bojite i da ih prezirete, zato galame i lupaju šakama o sto.
Ovakvo ponižavanje i ucjena postoje samo u totalitarnim društvima.
Prvo je premijer prijetio i vikao na profesore i direktore, a onda je to nastavila ministarka četiri resora.
Ova vlada pokazala se ekspertskom samo u: omalovažavanju i ponižavanju dostojanstva građana i građanki. Kad vam se obrate sa “divni narode”, znajte da se sprema neko nepočinstvo u vidu ćeranije nepodobnih.
Mi ne branimo fotelje, ođe se brani Ustav Crne Gore i pokušaj skupštinske većine da ukine svaki njegov član.
Mi branimo ljudska prava i borimo se protiv diskriminacije. Borimo se za to da u Crnoj Gori niko ne ostane bez hljeba, na ulici, samo zato što nije na spisku učesnika litija.
Naši evropski partneri, koje ćemo detaljno informisati o ovome slomu demokratije, moraju znati zašto najveća opoziciona partija ne učestvuje u radu parlamenta. Mi, kao državotvorna partija, ne želimo da dajemo legitimitet razgradnji države i privid parlamentarne demokratije đe je moguće da ministri zavode strahovladu i najavljuju čistke dok im poslanici većine aplaudiraju i hrane njihov tiranski manir.
Nikada nije bilo bučnije vlade, a mučnije situacije u društvu. Nikad više osornosti, a manje znanja i morala! Nikad više nevaspitanoga dizanja prsta navodno u ime krsta!
Građani i građanke, ova Vlada je neprirodna nepogoda i prirodno je da joj se što prije kaže: Dosta!, novodi se u saopštenju Aleksandre Vuković, članice Predsjedništva i poslanice DPS-a u Skupštini Crne Gore.
***
Sektor za zdravstvo URE: Preventiva najvažnija u očuvanju zuba, djeca i trudnice izloženi većem riziku od oboljenja
,,Najvažnija grana medicine je ona, koja uči ljude kako im ljekovi i ljekari nisu potrebni, kazao je Hipokrat. Preventiva je važna, kako u medicini, tako i u stomatologiji. Preventivna stomatologija podrazumijeva očuvanje oralnog zdravlja primjenom preventivnih metoda ili zaustavljanje započetog oboljenja i njegovu restauraciju. U praksi, nažalost, susrećemo se sa mišljenjem kako mliječne zube ne treba popravljati, jer će se zamijeniti”, saopštili su danas iz stomatološkog ogranka Sektora za zdravstvo Građanskog pokreta URA, navodeći da će u narednom periodu edukativnim aktivnostima podizati nivo svijesti o značaju preventive u zdravlju.
Kako su kazali, ključni akcenti na očuvanje oralnog zdravlja odnose se na značaj oralne higijene, način ishrane, primjene sredstava koja ojačavaju zubno tkivo, kao i na redovne stomatološke kontrolne preglede. ,,Dječija stomatologija sa preventivom je neraskidiva i kao takva – najzahtjevnije područje rada u stomatologiji. Zub je organ, kao i oko, srce, bubreg i ukoliko se dijete dovede u ambulantu kada nastane problem, dođe do otoka, može da ugrozi zdravlje i život pacijenta, a na sve to još ako se radi o prvoj posjeti stomatologu, ona ostaje u sjećanju kao loše iskustvo, pa je sljedeći dolazak djeteta praćen strahom i nedostatkom saradnje. Danas, dostina djece zbog nedolaženja kod stomatologa na redovno zakazane termine ima izgubljen bar jedan stalni zub”.
Iz stomatološkog dijela Sektora za zdravstvo URE istakli su da u predškolskom uzrastu djeteta treba posvetiti najveću pažnju mliječnim zubima. ,,Njihova uloga je od suštinskog značaja, ne samo u estetskom, već i u funkcionalnom pogledu, žvakanju hrane, psihološkom razvoju, stvaranju glasa… Zato je pomoć djeci da razviju zdrave navike od malena veoma važna. Te navike mogu postaviti osnovu za dobru oralnu higijenu kroz cijelokupni život. Rad sa malom i predškolskom djecom predstavlja najteži oblik stomatološkog rada. Ta grupa pacijenata nema razvijenu svijest o potrebi i značaju stomatoloških intervencija. Roditelji ne insistiraju na redovnoj kontroli zbog nepoznavanja značaja prevencije i liječenja oboljenja mliječnih zuba, pa se javljaju uglavnom zbog urgentnih intervencija kao što su bol, apsces, fistula, cirkularni karijes ili herpetični stomatitis. Smjena zuba i nicanje prvog stalnog molara (kutnjaka) prelazi u mješovitu denticiju i potpada pod grupu gdje je imperativ na redovnim pregledima, oralnoj higijeni, zalivanju fisura, fluorizaciju, načinu ishrane. Preventivni stomatološki programi bazirani na školskim programima su veoma značajni jer obuhvataju i djecu iz domaćinstva sa nižim primanjima koja su izložena mnogo većem riziku od karijesa”.
Napominju da je od suštinskog značaja uvođenje promocije zdravlja i zdravstvenog vaspitanja u školama. ,,Školska stomatološka njega (ŠSN) predstavlja najbolji planski, sistematski zdravsteni rad, koji ima za cilj da spriječi i blagovremeno liječi sva oboljenja usta i zuba kod djece. Pridaje joj se veliki značaj, zbog toga što u okviru školske stomatološke njege postoji veliki broj mogućnosti da se oboljenja usta i zuba uspješno stave pod kontrolu, naročito karijes, oboljenja gingive i potpornog aparata, a takođe i anomalije zuba i vilica”.
Još jedna jako osjetljiva kategorija su djeca sa smetnjama u razvoju, čiji roditelji zbog osnovnog oboljenja zanemaruju oralno zdravlje. ,,Oralna oboljenja mogu uticati na pogoršanje osnovnog oboljenja i time ugroziti život djeteta. U Crnoj Gori ne postoji programni preventivni pristup, niti dovoljno edukovanog stomatološkog kadra za rad, koji se kod ove grupe pacijenata svodi uglavnom na ekstrakcije (vađenja) zuba u ambulantnim uslovima ili na kompletnu sanaciju usne duplje u uslovima opšte anestezije na Stomatološkoj poliklinici Kliničkog centra Crne Gore”, upozoravaju.
Trudnicama se preporučuje da preventivne preglede započnu od četvrtog trimestra trudnoće, odnosno od početka drugog trimestra. ,,Treba ih posavjetovati o načinu korištenja sredstava za ispiranje usta sa fluoridima neposredno prije spavanja, korištenja mekih četkica i pasti sa fluoridima, izbjegavanju pranja zuba odmah nakon povraćanja. Takođe, treba ih uputiti na važnost održavanja zdravlja desni u trudnoći zbog rizika od pojave trudničkog gingivitisa. On se javlja zbog hormonalnih promjena u organizmu tokom trudnoće, kao i izbjegavanja održavanja oralne higijene usljed mučnina i povraćanja. Najbolja prevencija trudničkog gingivitisa je redovno održavanje oralne higijene, kao i koršćenje interdentalnih četkica i tečnosti za ispiranje desni. Savjetima porodiljama smanjuje se rizik za nastanak karijesa njihove djece – tako je važno brisanje desni mekom krpicom posebno duž ivice gingive nakon dojenja ili hranjena putem flašice, kao i izbjegavanje stavljanja djeteta u krevet sa cuclom ili flašicom koja sadrži bilo šta osim vode”.
Iz stomatološkog ogranka Sektora za zdravstvo URE kazali su još da je pozitivan stav novog rukovodstva Ministarstva zdravlja, odakle su, kako kažu, pokazali razumijevanje za problem koje izaziva nedostatak preventivnih programa i promocije zdravlja. ,,Postoji tendencija unaprijeđenja oralnog zdravlja kod najmladje populacije iznalaženjem načina za vraćanje školskih stomatoloških ambulanti”, zaključuju.
***
Demokrate: Potvrđene sumnje da se na Golom brdu u Sutomoru izvode radovi bez saglasnosti i odobrenja
O prostoru kao resursu od nacionalnog značaja posljednjih godina se u opštini Bar vodi jako malo računa. Brojne koncesije kojima se dozvoljava uništavanje prostora i životne sredine otele su se kontroli. Tako se i na dijelu Golog brda u Sutomoru u ekskluzivnoj zoni morskog dobra, već neko vrijeme izvode određeni iskopi kojima se značajno i trajno mijenja izgled ovog prostora.
Na to sam već ukazao 11. februara ove godine kada sam upitao nadležne da li se to na Golom brdu stvara neka vrsta kamenoloma? Na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od Morskog dobra 27. aprila dobijam niz značajnih informacija u vezi sa iskopavanjem. Prije svega, iz dopisa zaključujem da se samo dan nakon mog javnog obraćanja, Morsko dobro obraća Komunalnoj policiji Bar i Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, kako bi u domenu svojih nadležnosti izvršili kontrolu prostora i sproveli inspekcijski nadzor, s obzirom da su izlaskom na teren službenici Morskog dobra konstatovali da se katastarskoj parceli 1958/2 vlasništvo izvjesnog Pajković Gorana izvode radovi bez odobrenja i saglasnosti, mehanizacijom i to kopanje kamenog i zemljanog materijala i njegovo deponovanje na katastarsku parcelu koja se nalazi u vlasništvu države Crne Gore.
Uvidom u dopise uočavam da je Komunalna policija izvršila kontrolu, sačinila zapisnik o kontroli i da se istovremeno proglašava nenadležnom u ovom slučaju. Postupanje Komunalne policije naročito je simptomatično iz razloga što je samo nekoliko dana nakon službene zabilješke nastala službena zabilješka Morskog dobra u kojoj se konstatuje da se na državnoj parceli koja se nalazi tik uz parcelu izvjesnog Gorana Pajkovića nalazi više deponovanih iskopa zemljanog i kamenog materijala. Postavlja se pitanje kako to da barska komunalna policija koja je obilazila teren par dana ranije, nije utvrdila ništa sporno u činjenici da se na državnoj parceli nalaze velike količine deponovanog otpada? Da li je to barska komunalna policija odlučila da zaštiti “nepoznatog” odlagača otpada?
Takođe, 19. marta Morsko dobro upućuje dopis Upravi za zaštitu kulturnih dobara s obzirom da je prilikom iskopa zemljanog i kamenog materijala na ovom prostoru došlo do iskopa stare arhitekture. I ovim dopisom se potvrđuje moja tvrdnja od 11. februara da se ovdje nalaze ostaci nekih građevina, najvjerovatnije ostaci austrougarskih bunkera ali i da bi se po kazivanju mještana na ovom području mogli nalaziti i ostaci italijanskog groblja, zbog čega je svako iskopavanje bez saglasnosti nadležnih institucija nezakonito i nedopustivo.
Nadalje, iz dostavljenih dopisa i izjašnjenja Morskog dobra Osnovnom državnom tužilaštvu u Baru u kojem je napravljena kompletna retrospektiva iskopavanja i deponovanja kamenog i zemljanog materijala i građevinskog otpada, zaključujem da je predmet procesuiran od strane tužilaštva, odnosno da je podnijeta krivična prijava.
Iako konačan epilog u ovom slučaju još uvjek nije poznat, apelujem da se nadležni pod hitno moraju dodatno angažovati kako bi se utvrdile sve činjenice, sačuvala životna sredina ili bar ono što je preostalo od nje i naravno procesuirali svi oni koji su se “drznuli” da bez odobrenja vrše iskopavanja u samom srcu Sutomora.
Radovi na predmetnoj lokaciji su trenutno obustavljeni, ali odgovornost za nezakonitu devastaciju mora postojati, navodi se u saopštenju koje potpisuje odbornik u SO Bar, Momčilo Leković.
***
DPS: Poljoprivreda u kolapsu, država nemoćna
Stanje u sektoru poljoprivrede u Crnoj Gori odavno je iz zabrinjavajućeg stanja prešlo u stanje kolapsa.
Crnogorski poljoprivrednici suočavali su se sa raznim izazovima ali nikada, kako i sami kažu, nijesu bili na ovaj način iznevjereni i dovedeni do situacije da na ulici moraju potražiti svoja prava i pomoć od države.
Dok ministar nonšalantno, protokolarno obilazi opštine i nevladine organizcije izbjegavajući glavni problem, poljoprivrednici širom Crne Gore nalaze se u situciji koja ih dovodi na rub egzistencije.
Ovim putem, javno pitam resorno ministarstvo, da li je tačan podatak da, usljed neusvajanja Agrobudžeta, izostanka svake vrste podrške ministarstva i nedostatka kapaciteta da se upravlja situacijom na tržištu, preko 100 tona sjemenskog krompira je ostalo neprodato? Da li je slična situacija i sa preko 30 tona sjemenskog luka, sa sadnicama različitog voća, vinove loze?
Da li uopšte znate da, usljed vaše nesposobnosti da obezbijedite planirani regres, 2.500 registrovanih pčelara ovih dana plaćaju matice po cijeni od 12€ umjesto uobičajenih 6€?
Da li uopšte čujete vapaje proizvođača mlijeka, koje čuje cjelokupna crnogorska javnost?
Ako već nijeste u stanju da obezbijedite podršku i usvojite Agrobudžet, da li raspolažete sa informacijama koliko je ove sezone posađeno lubenice, paprike, paradajza i ostalih kultura i jeste li za iste planirali pomoć u otkupu i plasmanu i po kojim cijenama?
U kojoj mjeri proizvođačima možete garantovati otkup i da li posjedujete informacije o uvozu poljoprivrednih proizvoda?
Da li za znate koliko su u međuvremenu porasle cijene stočne hrane i kukuruza i ako znate šta planirate da preduzmete tim povodom?
Znam da na ova pitanja, koja su samo dio problema, nemate jasne odgovore i da vas trenutna situacija, izazvana krizom u vlasti ograničava. Međutim, isto tako sam siguran da i pored ovakve situacije, država i resorno ministarstvo, ako su elementarno odgovorni i sposobni bi morali naći način da makar ublaže situaciju koja je hiljade poljoprivrednika širom Crne Gore dovela na rub egzistencije, navodi se u saopštenju Mihaila Anđušića, člana Izvršnog odbora DPS CG.