Stranačka saopštenja, 11. nov – DPS, Demokrate

Saopštenje za javnost Demokrata

“Imajući u vidu da je javnost opterećena zlonamjernim konstrukcijama pojedinih adresa u vezi odlaganja sjednice Skupštine Crne Gore za 2. decembar 2020. godine, dužni smo, kao politički subjekt, koji se saglasio sa svim ostalim klubovima poslanika, u cilju objektivnog informisanja građana prezentovati dodatna pojašnjenja.

Parlamentarna većina u Skupštini Crne Gore koja treba da izglasa novu Vladu, suočava se sa problemima usljed činjenice da je nekoliko poslanika zaraženo virusom COVID-19 i time spriječeno da prisustvuje sjednicama. Kako bi prevazišli nastali problem, Kolegijum predsjednika Skupštine Crne Gore predložio je izmjene i dopune Poslovnika kojima se omogućava i elektronsko glasanje, dakle, bez fizičkog prisustva.

Da bi se usvojile neophodne izmjene Poslovnika potreban je kvorum na sjednici na kojoj će se te izmjene i dopune izglasavati. Kako je nekoliko poslanika parlamentarne većine onemogućeno da prisustvuje, to se kvorum može obezbijediti jedino prisustvom parlamentarne opozicije.

Tako je prvobitno dogovoreno konsenzusom svih predsjednika poslaničkih klubova da se 23. novembra 2020. godine na Cetinju održi posebna sjednica na kojoj će se usvojiti neophodne izmjene i dopune Poslovnika, a potom 24. novembra održati sjednica na kojoj će se izabrati nova Vlada Crne Gore.

U međuvremenu, parlamentarna opozicija je zatražila da se sjednica na kojoj će se izabrati Vlada ne održava od 24. do 1. decembra. 2020. godine. Takođe, naknadno je utvrđeno da je potreban rok kako bi se izmjene i dopune Poslovnika koje se usvoje 23. novembra 2020. godine na Cetinju objavile u Službenom listu Crne Gore i tako stupile na snagu, što je preduslov za njihovu primjenu.

Zato je, u datim okolnostima kao dan održavanja sjednice za izbor nove Vlade Crne Gore određen najraniji mogući i to 2. decembar 2020. godine.

Da je parlamentarna većina odbila zahtjev parlamentarne opozicije za odlaganjem sjednice, došla bi u situaciju da ostane bez kvoruma za izmjenu i dopunu Poslovnika, pa bi time u znatno dužem vremenskom periodu zbog virusom zaraženih nekoliko poslanika vlasti onemogućila izglasavanje Vlade.

Da se sjednica Skupštine Crne Gore održi 2. decembra 2020. godine, dogovor je svih šefova klubova poslanika vlasti i opozicije”, navodi se u saopštenju koje potpisuje Boris Bogdanović, predsjednik Kluba poslanika “Mir je naša nacija”.

***

Nikčević (DPS): Đeljošaj da prizna debakl i
počne da radi svoj posao

“Dugo je trajalo čekanje Đeljošaja da dobije poziciju u novoj Vladi, iako je platio veoma skupu ulaznicu. To čekanje se pretvorilo u tajne pregovore i sastanke sa mandatarom o kojima saznajemo putem nezvaničnih  informacija iz medija. Crnogorska javnost ne zaslužuje da bude obmanjivana, već bi bilo ljudski i profesionalno da se obojica obrate i saopšte detalje pregovora.

Ono što je bilo evidentno jeste da je mandatar resore nuđene Albanskoj listi u međuvremenu dodijelio bliskim saradnicima SPC, pa je Đeljošaju moglo biti ponuđeno da im bude pomoćnik. Izgleda da mandatar sumnja da Đeljošaj ima kompetencija za višu poziciju, a neophodno je da pridobije nekog od manjina ne bi li smanjio pritisak javnosti i medija nakon objavljivanja izuzetno homogene liste kandidata.

Očigledno da mandatar nije u dovoljnoj mjeri cijenio trud koji je Đeljošaj uložio napadajući iskrene prijatelje albanskog naroda, aktuelnu Vladu Crne Gore i Glavni grad.

Nadamo se da će ovaj debakl osvijestiti predsjednika najmlađe opštine u Crnoj Gori i da će konačno početi da se bavi problemima građana koji su ga birali na funkciju”, kaže se u saopštenju Radovana Nikčevića, člana IO DPS Tuzi.

***

Gvozdenović: Poslanici DPS-a će i u ovom sazivu inicirati dalju reformu izbornog zakonodavstva

Poslanik u Skupštini Crne Gore, i predsjednik Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavstva u prethodnom sazivu, Branimir Gvozdenović, učestvovao je danas na završnoj konferenciji  ODIHR-a povodom projekta “Podrška izborima na Zapadnom Balkanu”.

Gvozdenović je na konferenciji prezentovao rad na reformi izbornog zakonodavstava u prethodnom sazivu. Istakao je značaj podrške koja je Skupštini pružena od stane OEBS-ODIHR organizacije, odnosno njihovih eksperata koji su dali nemjerljiv doprinos kako u radu Odbora tako i u radu radnih grupa.

Gvozdenović je istakao da i pored toga što Odbor nije doveo do kraja rad u skladu sa Odlukom, veliki je posao odrađen i ostvaren je vidljiv napredak u dijelu izbornog zakonodavstva.

Naglasio je da smatra da i dalje postoji prostor za unapređenje zakonodavstva, posebno zbog toga što nije usvojen Zakon o izboru odbornika i poslanika, koji se smatra “krovnim” zakonom kada je ova oblast u pitanju. S tim u vezi, obavijestio je učesnike da će i u novom sazivu poslanici DPS-a odmah inicirati rad na daljoj reformi izbornog zakonodavstva.

Share.

Comments are closed.