Stranačka saopštenja, 12 feb. – URA(SPP), SD, Demokrate, Prava CG, SNP, DPS

Press konferencija Demokrata: Prodajom hotela “Sidro”, 35 radnika završiće na ulici

Klub odbornika Demokrata Bar održao je danas press konferenciju na kojoj je javnosti predočio detalje privatizacije, odnosno prodaje državne imovine, u slučaju hotela „Sidro“.

„Krajem 2019. godine, realizovana je još jedna privatizacija ili prodaja državne imovine, koja će evo godinu dana kasnije najvjerovatnije imati kao rezultat 35 radnika na ulici. Ništa čudno, jer smo se izgleda na takve aranžame odavno navikli“ – rekao je Dragan Tufegdžić, predsjednik OO Demokrate Bar.

„U pitanju je prodaja hotela „Sidro“ koja je bila u vlasništvu AD Luke Bar. Kompanija „Goranović“ iz Nikšića kupila je hotel za 1.77 miliona eura. Prodaja ovog dijela državne imovine, menadžment je pravdao lošim finansijskim rezultatima rada hotela i da će se planirana sredstva utrošiti za nabavku lučke mehanizacije“ – rekao je.

„Prema uslovima tendera, investitor je imao obavezu da zadrži svih 35 zaposlenih u hotelu I da poštuje kolektivni ugovor Luke Bar koji se odnosi na zavisna društva. Samim tim kupac se kupoprodajnim ugovorom obavezao da zadrži sve zaposlene u hotelu a da važeći kolektivni ugovor bude najvažniji akt zaštite prava ovih radnika” – rekao je Tufegdžić na konferenciji.

„Naime, kolektivnim ugovorom radnici Luke a samim tim i hotela „Sidro“ bili su zaštićeni na taj način da im u slučaju prestanka radnog angažmana, poslodavac, odnosno sada novi vlasnik, mora isplatiti 1000 eura po godnini radnog staža u Luci Bar i 400 eura ako su radili u nekoj drugoj organizaciji. To znači, između ostalog, da ako je neki radnik proveo 25 godina kao radnik Luke Bar, mora dobiti 25000 eura.

Novi vlasnik, kompanija „Goranović“ iz Nikšića obavijestila je radnike da više neće biti potrebni i da u skorijoj budućnosti neće moći da servisira obaveze prema njima. Onako usmeno svim radnicima pojedinačno je ponuđeno 15 neto zarada koje se kreću od 350 do 400 eura kao otpremninu, što je nekih 5000-6000 eura. Rečeno im je da im od februara neće moći garantovati ni zarade, tako da je ovo nešto danas na stolu a sjutra možda ni to. Rok za izjašnjavanje radnika na ovu usmenu „ ponudu“ bio je 08.02. 2021. godine“ – napominje Tufegdžić.

„Ova ponuda gospodina Goranovića je očigledna ucjena ionako osiromašenih radnika, koji su veliki dio ili čitav dosadašni radni vijek vezali za Luku Bar i Hotel „Sidro“. Poslata je jasna poruka, da se kolektivni ugovor neće ispoštovati i da ako ne prihvate ove uslove , mogu ostati bez ijednog eura. Zanimljivo je i to, da je cifra od 6000 eura ponuđena svakome radniku, bez obzira da li je radio 2 ili 20 godina“, upozorio je predsjednik OO Demokrata Bar.

„Koji su to motivi kompaniju „Goranović“ opredijelili da kupi ovaj hotel“, pitao je Tufegdžić i dodao: „Poslovne odluke bilo koga na slobodnom tržištu su njegovo pravo, ali kada se time ugrozi pravo radnika koji su do juče bili dio jedne državne kompanije moramo reagovati“.

„Postoje tri opcije. Jedna je da je kao uspješnoj kompaniji iz Nikšića bio potreban hotel kao mjesto gdje će njihovi radnici provoditi odmore sa svojim porodicama. Druga je da se proširi biznis i Hotel „Sidro“ postane uspješna poslovna priča, a treća da se kupi objekat bez ikakvih okolnih sadržaja, bez zemljišta, za nešto treće, možda za neke buduće građevinarske poduhvate. Naime, hotel je prodat kao objekat bez zemljišta i bilo kakvih sadržaja, a za zemljište se plaća zakupnina. Malo rizična odluka nekoga ko ze uspješno bavi biznisom. Znamo da će korona biti kriva za sve, ali naše je da pitamo. Zanimljiva je i činjenica da je hotel sada pod hipotekom zbog kredita od 1.8 miliona eura.

Da li se je ovo poruka društvene odgovornosti, ili je društvena odgovornost u Crnoj Gori postala interesna katregorija? Šta o ovome misle, kao prodavci, u Luci Bar?

Gorke su crnogorske privatizacije. Uvijek na štetu radnika. Ovi ljudi ne traže ni da radi hotel ako ne može, jer nije to u njihovoj nadležnosti i moći. Ali traže, ako već ostaju bez posla ono što im po zakonu pripada.

Pozivamo zato ministra nadležnog resora, da se u skladu sa svojim ovlašćenjima, i na kraju krajeva dobroj volji i namjeri zainteresuje za ovaj slučaj i pomogne ovim radnicima, što se pomoći može. Ostavili su svoj radni vijek u ovom hotelu, a sada treba sa 5000-6000 eura otpremnine da misle gdje će i šta će sjutra“ – zaključio je Dragan Tufegdžić.

***

Milačić: Umjesto Krapoviću, SDT da podnese zahtjev za skidanje imuniteta Petru Ivanoviću

“Specijalno državno tužilaštvio dostavilo je Skupštini Crne Gore zahtjev za skidanje imuniteta poslaniku Demokratske Crne Gore Draganu Krapoviću zbog navodnog formiranja kriminalne organizacije kao i zbog krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja.

Pozivamo SDT da ugasi svoju mašineriju manipulacija u svojim poslednjim danima i da umjesto zahtjeva za skidanje imuniteta gospodinu Krapoviću to zatraži za bivšeg ministra Petra Ivanovića koji je – zbog svih osnovanih sumnji u vezi sa Abu Dabi fondom, ali i brojnih drugih sumnjivih radnji o kojima smo juče bjelodano čuli od ministra poljoprivrede Aleksandra Stijovića – već jutros morao biti procesuiran. 

Prava Crna Gora pruža punu podršku gospodinu Krapoviću, kao i ostalim ljudima i porodicama koje SDT, u svojim poslednjim danima, pokušava da vuče kroz blato, a posebno tužiocu Savoviću koji je ovih dana na besprizornoj meti bivšeg režima.

Upravo djelovanje SDT-a ovih dana na najbolji mogući način demonstrira nužnost ukidanja takvog anti-organa i stvaranja istinskog tužilačkog organa čiji će primarni zadatak biti borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, a ne njihova zaštita”, kaže se u izjavi Marka Milačića, predsjednika Prave Crne Gore.

***

Šćepanović: Izmjenom Zakona o tužilaštvu, nova većina radi protiv članstva Crne Gore u EU

“Članstvo u Evropskoj uniji je za Crnu Goru društveni i civilizacijski prioritet. Kičma pregovora su poglavlja 23 i 24 koja smo prva otvorili i u skladu sa metodom pregovaranja, biće zadnja koja se zatvaraju. Dakle, najduže trajuća, a time najvažnija za demokratizaciju crnogorskog društva.

Da bi započeli pregovore i otvorili najvažnija pregovaračka poglavlja, Evropska komisija je tražila, a crnogorski parlament usvojio Zakone o tužilaštvu i Specijalnom državnom tužilaštvu. Oni predstavljaju evropski standard u oblasti pravosuđa. Nova većina u Skupštini, svojim prijedlozima izmjena ovih zakona, bez društvenog konsenzusa, komunikacije sa Evropskom komisijom i Venecijanskom komisijom, nadležnim i strukovnim institucijama u Crnoj Gori, direktno radi protiv evropskih standarda i članstva Crne Gore u EU. Nije to utisak samo crnogorskog društva i opozicije u Parlamentu, već i zvaničnika Evropske komisije.

Može se reći da Crna Gora u prethodnom periodu nije na najbolji mogući način ispunjavala obaveze iz evropske agende za napredak u oblasti pravosuđa, međutim, ovakvim potezom nove većine, Crna Gora direktno atakuje na tzv. acquis communautaire – pravnu tekovinu EU. Ne postoji važniji evropski standard za članstvo od ovoga, stoga sa žaljenjem konstatujemo da će Evropska komisija, ukoliko se anti-evropsko ponašanje vlasti u ovoj oblasti nastavi, aktivirati klauzulu balansa, kao odgovor na degradiranje pravosuđa po uzoru na “istočne” adrese, kojima se ubrzano približavamo”, navodi se u izjavi Marte Šćepanović, poslanice DPS-a u Skupštini Crne Gore.

***

Na sjednici DPS-a izabran sastav Predsjedništva partije

Na juče održanoj sjednici Glavnog odbora DPS, izabran je sastav Predsjedništva partije koji čine: predsjednik DPS Milo Đukanović, potpredsjednici Sanja Damjanović, Ivan Vuković, Jevto Eraković i Abaz Dizdarević, šef Kluba poslanika u Skupštini Crne Gore Danijel Živković, kao i Aleksandra Vuković, Predrag Bošković, Aleksandar Žurić, Nermin Abdić, Zoran Pažin, Nikola Rakočević i Draško Došljak. Dva člana ovog partijskog tijela, biće naknadno izabrana.

Glavni odbor je usvojio i jedan broj stranačkih dokumenata: Poslovnik o radu Glavnog odbora, Odluku o obrazovanju Političkog savjeta kao i Odluku o formiranju komisija Glavnog odbora. Na sjednici najvišeg partijskog tijela bilo je riječi o predstojećim lokalnim izborima u Nikšiću, kao i o drugim aktuelnim političkim temama.

Na sjednici je konstatovano da je na Kongresu Demokratska partija socijalista napravila značajnu kadrovsku obnovu koja predstavlja snažan kapital i garanciju za uspjeh u narednom periodu.

Usljed poznate epidemiološke situacije, uz poštovanje svih zdravstvenih mjera, sjednica Glavnog odbora je održana iz dva grada, putem video linka.

***

SNP: Došlo je vrijeme da se stane na put arčenju državnog novca

SNP CG smatra da frapantni podaci o načinu na koji je bivši ministar poljoprivrede koristio državna sredstva, a koje je iznio aktuelni ministar poljoprivrede Aleksandar Stijović, pokazuju svu bahatost i osionost predstavnika bivšeg režima koji nisu prezali od očiglednih zloupotreba kako bi zadovoljili lične interese.

Da nije došlo do smjene vlasti ne bismo saznali da je vinariji čiji je vlasnik blizak srodnik bivšeg ministra poljoprivrede ovaj Vladin resor kroz projekte dao oko 2,5 miliona eura kredita. Prema informacijama ministra Stijovića, ovo nije usamljen slučaj. O tome govori i primjer bivše direktorke „Plantaža“, koja je za dvanaest godina rada uspjela da inkasira preko milion eura, kao i članova odbora direktora ovog preduzeća koji su za svoje usluge dobili između 400 i 500 hiljada eura pojedinačno.

Podsjećamo da je i bivša ministarka ekonomije bila „široke ruke“, pa je pravnom savjetniku isplaćivala preko 20.000 eura mjesečno. Bilo bi dobro da javnost sazna kakvu smo korist imali od ovog konstultanta, te čime je on to doprinio napretku Crne Gore.

Socijalistička narodna partija Crne Gore pozdravlja rad ministra Stijovića i očekuje od nadležnih institucija da ispitaju sve pomenute slučajeve zlouptrebe sredstava građana. Više nikada se ne smije desiti da građani plaćaju bahanalije privilegovanih pojedinaca i da se ne zna gdje odlazi njihov novac. Konačno je došlo vrijeme da se efikasnim istragama i procesima stane na uput arčenju državnog novca i da one koji su odgovorni za to stigne ruka pravde.

***

Bošković: Preispitati diplome sa “letećih” univerziteta koje su okupirale institucije

U vrijeme vladavine državobraniteljskih koalicija okupljenih oko DPS-a, u državnim ustanovama proces zapošljavanja vršio se uglavnom po principu ,,sigurnog glasa”, ili, kako je to funkcioner Jelić precizno definisao, ,,jedan zaposleni četiri glasa”. Oni koji nijesu htjeli pristati na ove uslove bivali su zamijenjeni podobnijim kadrovima.

Problem nastaje onda kada koalicioni partneri shvataju da imaju više slobodnih radnih mjesta nego obrazovanih podobnih visokoškolaca – dakle, nekako treba obezbijediti fakultetsku diplomu. Pojedinci kojima je prvo obezbijeđeno radno mjesto pa su tek onda odlučili šta će studirati, upisuju i preko noći završavaju malo je reći sumnjive fakultete na Univerzitetu u Novom Pazaru, Tutinu itd., dobijaju ugovore za stalno pa i danas nesmetano obavljaju svoje poslove. U javnost je 2019. procurila informacija da u Domu starih u Pljevljima više od polovine zaposlenih ima diplomu medicinskog tehničara vanredno stečenu u Tutinu. Nameće se zaključak da na birou rada nemamo nezapošljenih medicinskih tehničara ili da diploma ,,vanredne” srednje medicinske škole u Tutinu mnogo više vrijedi od diplome stečene u Podgorici ili u Beranama. Situacija u ostalim državnim preduzećima i upravama je identična, opštine na sjeveru Crne Gore prepune su školovanog kadra sa pomenutih obrazovnih jedinica.

Svugdje u svijetu postoje privatni i državni univerziteti, kvalitetni i manje kvalitetni, i to je potpuno legitimno, kao što postoje ozbiljni časopisi i žuta štampa – svako ima pravo da bira šta će čitati i studirati. Međutim, van svake pameti je i nepravedno je stavljati diplome stečene na različitim univerzitetima u istu ravan. Na listi najboljih univerziteta na svijetu za 2020-u godinu Internacionalni Univerzitet u Novom Pazaru se nalazi na 17959. mjestu. Pomenutog Univerziteta u Tutinu na listi od preko trideset hiljada univerziteta uopšte i nema, dok je Univerzitet u Mitrovici rangiran kao 12947. Važno je napomenuti da je Univerzitet u Beogradu rangiran kao 401. u svijetu, Univerzitet u Novom Sadu kao 918., Univerzitet Crne Gore kao 1897., Univerzitet Donja Gorica kao 6464. dok je Univerzitet Mediteran zauzeo 10877. mjesto. Dakle, postoje velike razlike u kvalitetu stečenog znanja u zavisnosti od ustanove na kojoj je određena diploma stečena, nije ni pravilno ni pravedno izvršiti rangiranje po sistemu ,,diploma je diploma”, možda je kupljena tako gdje se ispod glasa pominje da je kupovina moguća.

Potrebno je preispitati konkurse preko kojih su primljeni kadrovi ,,školovani” na sumnjivim ili nisko rangiranim obrazovnim jedinicama, utvrditi ko je izvršio rangiranje kandidata na nezakonit način i iste procesuirati, a konkurse obnoviti i izvršiti odabir kandidata u skladu sa realnim kvalitetima. Pošteni ljudi godinama čekaju ravnopravne uslove i ne smiju ispaštati zbog diploma ,,večernjih škola” i DPS patriotizma.

***

Saopštenje za javnost Demokrata

Rođen sam 16. 12. 1977. godine na Cetinju i toga dana sam stekao državljanstvo Crne Gore, zahvaljujući naravno, svom ocu i majci. Tvrdnje SDT koje sam juče imao priliku da čujem u medijima da mi je moj kolega Boris Bogdanović pomogao da steknem državljanstvo predstavljaju jeftinu naučnu fantastiku koja vrijeđa zdrav razum svakog čovjeka.

Kolega Bogdanović je rođen skoro dvije godine nakon mog rođenja, pa se postavlja pitanje kako je to on mogao da mi pomogne prilikom sticanja državljanstva? Ili možda SDT živi i promišlja u nekom paralelnom univerzumu, ali se ipak neću upuštati da ulazim u taj svijet i prelazim granice kojim je uokviren zdrav ljudski razum.

Svakom slobodomislećem građaninu Crne Gore je potpuno jasno da su u pitanju klasične podmetačine i pokušaj stvaranja političkog pritiska na ljude čistih ruku. Možda ostaci kriminalnih struktura bivšeg režima misle da će mene i moje kolege tako natjerati na političku trgovinu? Ili je, možda, preovladalo mišljenje da će na ovaj način zaplašiti funkcionere Demokrata? U svakom slučaju evidentno je u čijim redovima stanuje strah, do mjere da posežu za podmetanjima koja ulaze u zonu fantazija.

Takvima poručujem da nas nikada nisu mogli, niti će sada, ali ni ubuduće, zaplašiti i natjerati da prihvatimo trgovinu, jer mi takve dilove ne poznajemo. Mi nemamo razloga da se bojimo od zakona jer su nam čiste ruke a savjest savršeno mirna, što ne bi rekao za one koji podmeću. Uostalom, zato i podmeću nadajući se da će se spasiti.

Pravda polako, ali sigurno ide utabanim stazama i neće je zaustaviti jeftine prepreke decenijskih sluga autokratskog režima. Siguran sam da će uskoro zakucati na njihova vrata i omogućiti da nastave sa fantazijama, ali iz ne tako udobnih, zatvorskih prostorija.

***

SD predlaže uvođenje neoporezivog dijela zarade

Poslanici Socijaldemokrata su predali u skupštinsku proceduru Predlog zakona o dopunama Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica, kojim se predviđa uvođenje neoporezivog dijela zarade. Ova fiskalna mjera usmjerena je na poboljšanje položaja zaposlenih, jer za posljedicu treba da ima povećanje njihovih zarada. To je saopštio poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša.

Kako je istakao Mugoša, neoporezivi dio zarade prisutan je u većini zemalja EU i regiona (Hrvatska, Srbija, Federacija BiH, Republika Srpska, Albanija, Sjeverna Makedonija). Predloženim rješenjem iznos neoporezivog dijela zarade je na nivou onoga u Srbiji i Federaciji BiH. Prilikom njegovog koncipiranja uzeti su u obzir parametri kao što su minimalna i prosječna zarada, kao i stanje javnih finansija u Crnoj Gori. Jedan od argumenata za uvođenje ovog instrumenta podrške zaposlenima, je i to da ne treba oporezivati dohodak koji služi za pokrivanje egzistencijalnog minimuma.

“Važno je istaći da se sredstva po osnovu neplaćanja poreza na iznos zarade koji je definisan kao neoporezivi trebaju usmjeravati ka zaposlenom, što znači da se uvođenjem ove fiskalne mjere neće povećati troškovi za poslodavce, a istovremeno će zaposleni dobijati veći iznos zarade. U tom smislu važno je navesti i odredbu iz Opšteg kolektivnog ugovora u kojoj je definisano da “Ukoliko izmjenom zakonskih propisa, dođe do smanjenja stope poreza na dohodak fizičkih lica i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje iz ličnih primanja zaposlenih, poslodavac je dužan da efekte takvog smanjenja usmjeri na zarade, odnosno naknade zaposlenih, u skladu sa zakonom”, naglašava Mugoša.

Benefite ovakve fiskalne mjere osjetio bi veliki broj zaposlenih, odnosno svi oni čija je zarada ispod prosječne. Na ovaj način doprinijeće se i povećanju lične potrošnje, koja je značajno pala zbog negativnih posljedica pandemije COVID-19. 

Uz neophodno dalje smanjenje doprinosa, uvođenje neoporezivog dijela zarade će pozitivno uticati na poslovni ambijent, odnosno položaj i poslodavaca i zaposlenih.

Zbog izazovne situacije kada su javne finansije u pitanju, a vodeći računa o socijalnoj pravednosti i činjenici da je kod nas prisutno proporcionalno oporezivanje dohotka, predloženo je da se neoporezivi dio primjenjuje na zarade koje su do iznosa prosječne zarade u Crnoj Gori. Sledeća faza treba da bude da se ova fiskalna mjera primjenjuje na sve zarade u Crnoj Gori, što bi vjerovatno trebalo da prati i prelazak sa proporcionalnog na progresivno oporezivanje.

“Vjerujemo da će ovaj naš predlog dobiti podršku svih poslanika, pri čemu smo apsolutno spremni da prihvatimo svaki amandman koji će biti u pravcu poboljšanja zakonskog teksta. Kada su u pitanju udruženja poslodavaca i sindikalne organizacije, oni već određeni vremenski period ističu potrebu realizacije ovakve fiskalne mjere”, zaključuje Mugoša.

***

SPP: Uputićemo zahtjeve državnim organima da istraže slučajeve izazivanja nacionalne i vjerske mržnje

,,Nakon sve učestalijih incidenata koji impliciraju nacionalnu i vjersku mržnju prema Bošnjacima i muslimanima u Crnoj Gori, Stranka pravde i pomirenja će u narednim danima zahtjevati od državnih organa niz koraka kako bi se isti zaustavili, a dosadašnji počinioci kaznili“, saopštili su iz Stranke pravde i pomirenja (SPP).

Kako su najavili iz te stranke, uputiće zahtjev Skupštini Crne Gore za kontrolno saslušanje ministara unutrašnjih gospodina Sergeja Sekulovića, i ministra pravde i ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića. ,,Uputićemo zahtjev skupštinskom Odboru za bezbjednost da formira predmet u kojem će biti istraženi svi slučajevi napada na Bošnjake i muslimane, kao i objekte Islamske zajednice od 30. avgusta 2020.godine, do danas. Osim toga, uputićemo zahtjev ministru MUP-a i Upravi policije da formiraju posebne timove koji će se baviti ovakvim i sličnim slučajevima, bez obzira na to koja etnička ili vjerska grupa bude žrtva napada”, kazali su iz SPP.

Iz te partije su, poučeni iskustvom iz Pljevalja, Berana a ovih dana i Podgorice i Nikšića, upozorili institucije Crne Gore da je krajnje vrijeme da se zaustavi očigledno koordinisano djelovanje na širenju vjerske i nacionalne mržnje. ,,Nećemo dozvoliti da se vjerski i nacionalni osjećaji Bošnjaka zloupotrebljavaju na najgrublji mogući način. Suđenja za napade na pljevaljske Bošnjake se ciljano odugovlače i razvodnjavaju, izostaje adekvatan odgovor na glorifikaciju zločinaca u skupštinskim odborima Opštine Berane, kao i adekvatna reakcija policije na skrnavljenje džamija. Svjedoci smo da umjesto policije građani vrše uviđaje i dokazuju da čelni čovjek Islamske Zajednice manipuliše osjećajima muslimana, što će takođe biti jedan od zahtjeva tužilaštvu za ispitivanje čitavog slučaja. Zahtjevamo od institucija da procesuiraju svaki slučaj, do poslednjeg, bez obzira ko su akteri ili vinovnici”, napominju iz SPP.

Iz te partije podsjećaju da je zajednička prošlost pokazala da, ukoliko se jednom narodu u Crnoj Gori uskraćuju prava i vrše napadi na isti, ne može ni ostalim narodima biti dobro. ,,Stoga pozivamo sve parlamentarne partije da podrže naše inicijative i da zajednički doprinesemo smirivanju tenzija u Crnoj Gori. Smatramo da imamo toliko zajedničkih problema koje pod hitno moramo rješavati i da ovi šovinistički ispadi ne donose dobro nikome”, zaključili su iz SPP.

Share.

Comments are closed.