Stranačka saopštenja, 12. septembar – URA, Demokrate, DPS

DPS Andrijevica: Evo dokaza da su Demokrate prekršile Zakon i da partijski zapošljavaju, Gošović da razriješi dilemu

Dakle, kako smo i kazali u prethodnom saopštenju, nova većina nije preuzela vlast a već je počela sa kršenjem zakona.

Shodno članu 85 Zakona o lokalnoj samoupravi (“Sl. list CG”, br. 2/2018, 34/2019 i 38/2020) u stavu 3 jasno se navodi: ,,Menadžer se postavlja, na osnovu javnog konkursa, na vrijeme od 5 godina. Takođe, Zakonom o turističkim organizacijama (“Službeni list Republike Crne Gore”, br. 011/04 od 20.02.2004, 046/07 od 31.07.2007, Službeni list Crne Gore”, br. 073/10 od 10.12.2010, 040/11 od 08.08.2011, 045/14 od 24.10.2014, 042/17 od 30.06.2017, 027/19 od 17.05.2019) u članu 14 stavu 3 propisuje se da Izvršni odbor turističke organizacije: imenuje direktora stručne službe i rukovodioce organizacionih jedinica, na osnovu javnog konkursa;

Podsjećamo javnost da je koalicionim sporazumom nove većine jasno utvrđeno da ova mjesta pripadaju Demokratama te se stoga pravom pitamo, budući da se popunjavaju na osnovu javnog konkursa, kako je moguće u koalicionom sporazumu precizirati ovakvu odredbu? Moguće je dakle samo ako je u pitanju partijsko zapošljavanje čime se na direktan način krše pomenuti zakoni.

Ipak, da ne bi smo bili jednostrani – pozivamo sivu eminenciju pravničke struke u redovima Demokrata Nevena Gošovića da se izjasni i kaže da li je sporazumom prekršen zakon ili nije. Vjerujemo da za njegove pravničke kapacitete ovdje i nema prevelike dileme.

***

Reagovanje Demokrata

Svi se sjećaju naslova „Vijesti iz nesvijesti“. Sigurni smo da je to svima, prva asocijacija na očajničke pokušaje podmetanja odlazećih autokrata o tome kako će, navodno, buduća vlast ukinuti euro. Nameće se i pitanje na koju publiku odlazeće autokrate računaju objavljujući ovakve besmislice? Da li stvarno misle da postoji neko ko bi im u ovakve tvrdnje mogao da povjeruje?

Nova demokratska vlast  je čvrsto opredjeljena na evropskom putu i odlučna da sprovodi monetarnu politiku EU koja podrazumijeva euro kao valutu plaćanja. Jedini ko je mijenjao valute jeste prethodna vlast. A mijenjali su ih tako što su pljačkali, čas u dinarima, čas u markama, čas u eurima. Lopovluk im je bio jedina stabilna valuta, ali ona je eliminisana 30. avgusta.

Onemogućeni da nastave da se služe tom valutom, vraćaju u upotrebu laž i podmetanja. Pritom su i u podmetanjima izgubili na inventivnosti, tako da niko ne može pročitati njihove naslove, a da se ne nasmije.

A kad pominjete ukidanje eura, jedino što ćemo ukinuti jeste svaki euro opljačkan građanima Crne Gore. Pljačkanih eura više neće biti, a ono što ste dosad pljačkali biće vraćeno, jer se formira vlast koja počiva na vladavini prava i koja dosljedno i odgovorno sprovodi sve reforme na putu ka EU.

***

URA: Rukovodstvo “Plantaža” nakon izbora srlja dublje u kriminal

U saznanju smo da od 31. avgusta od kad su poznati rezultati parlamentarnih izbora u Crnoj Gori, na osnovu kojih je došlo do promjena na političkoj sceni, rukovodstvo Plantaža na čelu sa izvršnom direktoricom Vericom Maraš, preuzima niz poslovnih poteza, koji direktno utiču na srozavanje već urušenog poslovnog stanja kompanije, kazali su danas iz Građanskog pokreta URA.

Oni upozorovaju rukovodstvo Plantaža da prekinu sa svim radnjama koje idu na štetu firme.

“U zadnjih deset dana, već su aplicirali kod poslovnih banaka i IRF-a, za dodatno kreditno zaduženje od oko 3 milion eura. U zadnjih deset dana, svakodnevno i ubrzano se zaposleni koji su bili angažovani po ugovoru u djelu prevode u stalni radni odnos. Procjenjuje se da se radi o brojci od stotinu radnika”, navode iz URE.

Navode i da su u saznanju da se sklopio ugovor sa Opštinom Tuzi oko otkupa vinskog grožđa od vinogradara sa tog područja, pri čemu Plantaže plaćaju 0,60 eura po kg, a opština Tuzi donira po 0,05 eura po kg.

Ističu i da se postavlja pitanje da li Plantažama stvarno treba to grožđe, znajući da su im zalihe procjenjene na preko 30 miliona eura, a pri tom, dodaju, ove godine imaju veliki pad u realizaciji vina zbog situacije sa koronavirusom.

“U slučaju, i da im treba otkup grožđa, ukoliko je ova berba stvarno podbacila, zašto se ne otkupljuje najkvalitetnije grožđe od proizvođača iz cijele Crne Gore, a ne samo sa područja opštine Tuzi. Upozoravamo rukovodstvo Plantaža, da prestanu sa svim radnjama, koje direktno utiču na pad poslovnog rejtinga firme. Takođe, potrebno je da znaju, da će sva odgovorna lica, koja su donijela ove odluke, i koje sprovode na štetu firme, biti procesuirana”, ističu oni.

Pitaju se na kraju i da li rukovodstvu “Plantaža” duplo negativno mišljenje od DRI-a, nije za brigu, nego srljaju još dublje u kriminal.

Share.

Comments are closed.