DPS: Vlada bolje da nađe način da pomogne privrednicima, umjesto što širi populizam
Najava da će Vlada krenuti u inspekcijski nadzor privrednika, koju je danas obznanio premijer Krivokapić, mogla bi biti djelotvorna ukoliko se ne pretvori u farsu. Jer sve što su do sad najavljivali, na kraju je ispalo baš tako – obična farsa sa pogubnim posljedicama.
Međutim, kada već govore o privilegovanim privrednicima, nadamo se da će inspekcije konačno posjetiti privatnu firmu aktuelnog predsjednika Opštine Budva, a da će pod posebnom lupom biti i njegova privatna imovina.
Doduše, to je prilično teško zamisliti tamo gdje je glavni državni urbanista – divlji graditelj, a gdje su ministri i premijer, što formalno a što neformalno, rado viđeni gosti na uzurpiranoj imovini pomenutog lokalnog funkcionera.
Kada je riječ o privredi, umjesto populizma, bolje bi bilo da Vlada konačno nađe načina da im pomogne. Jer, isti ti privrednici, zbog izostanka podrške države, bili su prinuđeni da od decembra do danas otpuste 10.000 ljudi. I to sasvim dovoljno govori i o strategiji i o odnosu aktuelne vlasti prema privrednom sektoru, navodi se u saopštenju koje potpisuje Slobodan Filipović, član Izvršnog odbora DPS Crne Gore.
***
Demokrate: U DPS- u svjesni da širenjem lažnih informacija doprinose stvaranju ambijenta u kome su interpretacije važnije od činjenica
DPS, zajedno sa svim svojim kvaziorganizacijama, odlično zna za sentencu da je zarazna i razorna moć laži.
Zato svoje bitisanje na političkoj sceni i grade na principima laži i obmana, koje kao posljedicu imaju kreiranje vještačkog razdora među narodom. Naravno, za takvim sredstvima potežu kako bi kao partija bili održivi, jer je od 30. avgusta rejting njihove partije u konstantnom padu.
Njihove svakodnevne obmane uvijek budu razobličene, ali davljenik se hvata i za slamku, pa DPS ne odustaje od svoje retrogradne politike.
I ovog puta su zbog sitnih političkih poena pokušali da zloupotrijebe nešto što je od velikog emotivnog značaja narodu.
Naime, DPS je sa njihovim partijskim organizacijama, koje u svom nazivu nose ime državnog praznika ,,21. maj”, a svojim djelovanjem skrnave i simboliku tih datuma i svega onoga što Crna Gora tradicionalno jeste, ovaj put pokušao da iskoristi u partijske svrhe oštećenje groba Anđelije Malović.
Prvo, očigledno je da se ne radi o događaju od “prije nekoliko dana” jer postoji nekoliko desetina svjedoka, mještana, koji tvrde suprotno. Drugo, čim je primijećeno da je došlo do oštećenja spomenika i grobnog mjesta, a to je bilo na Vaskrs, dakle, početkom maja tekuće godine, obaviješteni su nadležni organi, koji su o tome sačinili zapisnik. Prema riječima građana, koji su štetu i prijavili komunalnoj policiji, olujni vjetar je osim konkretnog spomenika, oštetio još jedan spomenik. Sasvim je moguće da je nevrijeme samo dovršilo proces propadanja kome su doprinijele razne vremenske nepogode tokom dugih godina, ali prije svega nemar potomaka i onih koji su bili pozvani da se staraju o stanju grobnog mjesta. Zašto se čitavih 2 i po mjeseca nakon što je šteta evidentirana nije ništa preduzelo?
Najvažnije, da li su gospoda DPS-ovci koji ovih dana orgijaju na lažnoj informaciji svjesni da širenjem lažnih informacija u javnosti doprinose stvaranju ambijenta u kome su interpretacije važnije od činjenica? Tačnije, interpretacije postaju nove činjenice, iz kojih se onda izvode oportuni politički zaključci. Dakako, da su svjesni, jer upravo to im je cilj.
Elem, kao arhitektonski virtuozi, ali i detektivi poarovskih razmjera, odvažili su se da sami daju zaključke da je spomen-obilježje oskrnavljeno namjerno i to od strane građana, koji su navodno potmpognuti i ohrabreni od strane vladajuće koalicije.
Za takve tvrdnje ne nude nikakve dokaze, osim svoje riječi, pa se i ovoga puta ispostavilo da njihova riječ nema nikakvu vrijednost, nikakvo utemeljenje i nikakvu snagu.
Iz izvještaja koji se na slici vidi, jasno se dokazuje da je uzročnik štete na grobu bio vjetar, a ne niko od građana ili političkih aktivista, kako su oni željeli to da predstave.
Da stvar bude tragičnija, u svom saopštenju i datim izjavama oni razmatraju da li je zvonik na dobroj poziciji i da li ugrožava sami grob. Znači, krivce ne traže samo u građanima, već i u zvonu, što predstavlja izuzetno tragikomičan način da se obruše na Crkvu.
Iskreno žalimo zbog oštećenja groba Anđelije Malović, ali taj slučaj ne treba da se koristi u dnevnopolitičke svrhe i zarad sitnih političkih poena. Štetu je potrebno sanirati, a ne izmišljati fiktivne neprijatelje i ostrviti se na sopstveni narod i crkvu, što jeste u duhu DPS-a.
Ovom prilikom želimo da im poručimo da prestanu da izigravaju renesansne svestrane umjetnike, jer im ne ide od ruke – samo dokazuju svoju neukost i nesposobnost logičkog razlučivanja.
Poručujemo im da bi trebalo da promijene ime svoje organizacije, jer time samo skrnave državne praznike i simbole.
Poručujemo im da ako laže koza, ne laže rog, pa da sljedeći put svoje maliciozne tvrdnje ne zasnivaju na ličnim impresijama ogrezlim u mržnji, već da se počnu da se služe dokazima i istinom.
Poručujemo im i da je kulminacija licemjerstva da oni govore o antifašizmu, a svakim svojim postupkom podrivaju podjele i nacionalnu netrpeljivost.
I na kraju ih molimo, s obzirom na to da su podnijeli krivičnu prijavu, da nas obavijeste kako je proteklo suđenje sa vjetrom. To bismo voljeli znati i mi i građani, jer će nekom piscu možda poslužiti za pisanje satire.
***
Demokrate: Privredna komora mora biti nezavisna institucija
Izbor novog predsjednika Privredne komore po prvi put u Crnoj Gori predstavlja priliku da se za zaštitnika crnogorskih poslodavaca, što bi funkcija predsjednika PKCG morala biti, izabere neko ko svojim personalnim vrijednostima, znanjem i poslovnim iskustvom može toj ustanovi da povrati ugled koji ona zaslužuje.
Nažalost, u prethodnom periodu je PKCG bila samo jedna u nizu politizovanih institucija, bez ikakve autonomije u svom djelovanju. Zato su uspjesi u njenom poslovanju i izostali.
Privredna komora mora biti nezavisna institucija, koja će svojim predanim radom i saradnjom sa Vladom Crne Gore biti u stanju da privredu Crne Gore podigne na zavidan nivo, da privuče investitore i doprinese osnaživanju ekonomije, ali i da štiti prava privrednika i da stvori bolje uslove za njihov neometan rad.
Osoba koja će da se uhvati u koštac sa svim tim obavezama, ali i sa hipotekom nagomilanih problema koje je ostavila prethodna vlast, mora biti hrabra osoba koja je svoje kvalitete dokazala u svom poslu, a ne u partijskoj centrali, osoba koja je bez mrlje u svojoj radnoj biografiji i osoba koja zaslužuje poštovanje i privrednika i investitora i koja je u stanju da bude najkonstruktivniji partner Vladi Crne Gore.
Demokratska Crna Gora vjeruje da časnih, obrazovanih i stručnih ljudi Crnoj Gori ne nedostaje i da je pravo vrijeme da im se pruži prilika da svojim vještinama doprinesu depolitizaciji institucija, ali i jačanju i razvijanju privrede i ekonomije Crne Gore.
***
Đurović: Samo depolitizovana Privredna komora može pomoći ekonomiji i privrednicima
Izbor novog predsjednika Privredne komore je idealna prilika da se ta ustanova konačno depolitizuje i da joj se vrati autonomija u radu i djelovanju, saopštio je danas potpredsjednik Građanskog pokreta URA Goran Đurović.
On je kazao da je Privredna komora kao krovna organizacija svih privrednika strateški važna za cijelu privredu i da u saradnji sa Vladom može uraditi puno kako na privlačenju investitora tako i na poboljšanju poslovnog ambijenta.
“Samo ta sinergija garantuje uspjeh Privredne komore u narednom periodu koja mora biti sa jedne strane partner Vladi Crne Gore a sa druge i zaštitnik crnogorskih poslodavaca. Novi predsjednik PKCG trebao bi biti osoba sa dovoljno energije i menadžerskog iskustva da može zavrijedjeti poštovanje i pažnju od strane Vlade Crne Gore i crnogorskih privrednika. Crna Gora mora pokazati da takvi neukaljani i stručni kadrovi postoje i da su spremni danonoćno raditi na jačanju crnogorske ekonomije”, poručio je potpredsjednik URE.
Đurović zaključuje da “nikakve političke kombinacije ili partijsko postavljenje na čelo Privredne komore za URU nije prihvatljivo niti može donijeti dobro ni ekonomiji ni privrednicima u Crnoj Gori”.