Stranačka saopštenja, 16. jul: DPS, Prava CG

Muratović: Tužna slika ovogodišnje sezone, najbolji demanti netačnih podataka ministra Milatovića

Svi realni pokazatelji i parametri ukazuju da je turistička sezona daleko ispod očekivanja i najavljivanja iz Vlade Crne Gore. Tome u prilog idu i nedavni netačni podaci koje je iznio ministar Jakov Milatović, a tiču se broja turista koji u ovom trenutku borave u Crnoj Gori.

Očigledno da je takvom paušalnom izjavom ministar Milatović želio zamaskirati stvarnu sliku turističke sezone u našoj državi. Toga su najviše svjesni crnogorski hotelijeri i svi drugi turistički poslenici koji na djelu osjećaju rezultate loše pripremljene turističke sezone od strane Vlade i resornog ministarstva. Upravo zbog Vladinih propusta, neblagovremenosti i neznavenosti, oni su bili prinuđeni uskladiti svoju cjenovnu politiku sa ovogodišnjim tržištem i malim brojem visokoplatežnih gostiju kojima je Crna Gora nekada bila nezaobilazna destinacija tokom ljetnjih mjeseci. Neka i dalje ministar Milatović priča o broju turista i upoređuje kvantitativne rezultate sa 2019. godinom, dok se ne smije usuditi ni da pomene prihode od turizma.

Uzalud lijepa priča kada će nakon sezone mnogi ugostitelji i hotelijeri biti “praznih džepova”. Fingiranim podacima koji treba da stvore iluziju uspješne sezone neće se ostvariti nerealan projektovani prihod u budžetu. Upravo u septembru ministra Milatovića sljeduje adekvatno otrježnjenje kada bude podvukao crtu i pogledao stanje u državnoj kasi. To je njemu i danas jasno, ali živi u nadi da će eventualnom rekonstrukcijom Vlade, sadašnje radno mjesto zamijeniti drugim i na taj način obezbijediti sebi aboliciju za katastrofalno stanje u koje je doveo sektor turizma.

Boris Muratović, član Izvršnog odbora DPS Crne Gore

***

Spaić: Rukometašica Raičević da se izvini osobama sa invaliditetom

Nakon što je crnogorska rukometašica Milena Raičević poručila gospodinu Milanu Kneževiću da se može takmičiti sa paraolimpijcima, kao profesionalni sportista, crnogorski paraolimpijac, želim da joj poručim samo jedno: Probajte i vi da se oprobate sa nama, pod okolnostima ravnopravnim našim. Ne vjerujem da bi ste se proslavili.

U raspravu između gospodina Kneževića i gospođe Raičević ne želim da ulazim, ali je sramota da se javna ličnost kao što je gospođa Raičević, a pri tom i vrhunski sportista, sa malicioznošću, ironijom i omalovažavanjem izražava kada priča o kolegama sportistima sa invaliditetom.

Gospođo Raičević, koleginice iz sportskih krugova, trebalo bi da znate šta znači fer play, taj princip sportista treba da praktikuje kako na borilištu tako i u životu, te u skladu sa tim nije lijepo da se sa nipodaštavanjem odnosite ni prema kome, a pogotovo prema licima sa invaliditetom, jer treba da znate da i među nama ima vrhunskih sportista, možda boljih i od vas.

Ne morate ništa više da znate od igranja rukometa, to je vaša stvar, ali bi elementarno pristojno bilo da uputite javno izvinjenje licima sa invaliditetom, jer je ova vaša opaska itekako neprimjerena i neprofesionalna.

***

Klub poslanika DPS: Predložili smo izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima, cilj depolitizacija Uprave policije

Poslanici Demokratske partije socijalista Danijel Živković, Predrag Bošković i Nikola Rakočević predali su u skupštinsku proceduru Predlog zakona o izmjenama Zakona o unutrašnjim poslovima kojim se predviđa depolitizacija izbora i razrješenja direktora policije i eliminisanje direktnog uticaja zakonodavne vlasti na izbor i razrješenje direktora policije koji važeći zakon omogućava.

Naime, podsjećamo javnost da je Skupština Crne Gore 27. saziva na Četvrtoj sjednici Prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2021. godini, dana 17. juna 2021. godine, donijela Zakon o unutrašnjim poslovima, koji je stupio na snagu 3. jula 2021. godine.

Predlog ovog zakona predat je u skupštinsku proceduru dana 25. marta 2021. godine. U postupku donošenja zakona, poslanici vladajuće većine podnijeli su amandmane kojima su izmijenili članove 15 i 16, odnosno uslove za izbor i razrješenje direktora policije. Predložene su amandmanske izmjene na način da je izbor za direktora policije neophodno usvojeno pozitivno mišljenje Skupštine Crne Gore. Takođe, u odnosu na razrješenje direktora izvršena je izmjena u odnosu na predlog zakona, na način da, ukoliko ne prihvati izvještaj o rezultatima policije u borbi protiv organizovanog kriminala, Odbor za bezbjednost će zatražiti razrješenje direktora policije, a da je u tom slučaju Vlada dužna da u roku od 30 dana razriješi dužnosti direktora policije.

Sa ovako izmijenjenim članovima zakona koji se odnose na izbor i razrješenje direktora policije, omogućeno je da zakonodavna vlast ima direktan politički uticaj na izbor i razrješenje direktora policije, umjesto prvobitno predviđenog rješenja koji je ocijenjen kao korak dalje u depolitizaciji ove ključne funkcije u bezbjednosnom sistemu.

Zbog svega navedenog, u cilju eliminisanja direktnog političkog uticaja izbor i razrješenje direktora policije, podnijeti predlog Zakona ima za cilj depolitizaciju izbora i razrješenja direktora policije i istovremeno sa ovako datim rješenjima ispunjavaju se najviši standardi u procesu evropskih integracija.

Poslanici Demokratske partije socijalista Danijel Živković, Predrag Bošković i Nikola Rakočević predali su u skupštinsku proceduru Predlog zakona o izmjenama Zakona o unutrašnjim poslovima kojim se predviđa depolitizacija izbora i razrješenja direktora Policije i eliminisanje direktnog uticaja zakonodavne vlasti na izbor i razrješenje direktora Policije koji važeći zakon omogućava.

Naime, podsjećamo javnost da je Skupština Crne Gore 27. saziva na Četvrtoj sjednici Prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2021. godini, dana 17. juna 2021. godine, donijela Zakon o unutrašnjim poslovima, koji je stupio na snagu 3. jula 2021. godine.

Predlog ovog zakona predat je u skupštinsku proceduru dana 25. marta 2021. godine. U postupku donošenja zakona, poslanici vladajuće većine podnijeli su amandmane kojima su izmijenili članove 15 i 16, odnosno uslove za izbor i razrješenje direktora Policije. Predložene su amandmanske izmjene na način da je izbor za direktora Policije neophodno usvojeno pozitivno mišljenje Skupštine Crne Gore. Takođe, u odnosu na razrješenje direktora izvršena je izmjena u odnosu na predlog zakona, na način da, ukoliko ne prihvati izvještaj o rezultatima Policije u borbi protiv organizovanog kriminala, Odbor za bezbjednost će zatražiti razrješenje direktora Policije, a da je u tom slučaju Vlada dužna da u roku od 30 dana razriješi dužnosti direktora Policije.

Sa ovako izmijenjenim članovima zakona koji se odnose na izbor i razrješenje direktora Policije, omogućeno je da zakonodavna vlast ima direktan politički uticaj na izbor i razrješenje direktora Policije, umjesto prvobitno predviđenog rješenja koji je ocijenjen kao korak dalje u depolitizaciji ove ključne funkcije u bezbjednosnom sistemu.

Zbog svega navedenog, u cilju eliminisanja direktnog političkog uticaja izbor i razrješenje direktora Policije, podnijeti predlog Zakona ima za cilj depolitizaciju izbora i razrješenja direktora Policije i istovremeno sa ovako datim rješenjima ispunjavaju se najviši standardi u procesu evropskih integracija.

Share.

Comments are closed.