Izabrani potpredsjednici, generalni sekretar, predsjednik Političkog savjeta i novi saziv Predsjedništva Bošnjačke stranke
Bošnjačka stranka izabrala je na konstitutivnoj sjednici Glavnog odbora potpredsjednike, generalnog sekretara, predsjednika Političkog savjeta, kao i novi saziv Predsjedništva BS.
Na prijedlog predsjednika Ervina Ibrahimovića za potpredsjednike u narednom četvorogodišnjem mandatu su izabrani Jasmin Ćorović, profesor filozofije i logike i Damir Gutić, diplomirani ekonomista.
Za generalnog sekretara BS izabran je Admir Adrović, diplomirani ekonomista, koji je do sada obavljao funkciju poslovnog direktora. Za predsjednika Političkog savjeta izabran je Suljo Mustafić, profesor književnosti, dosadašnji politički direktor BS.
Glavni odbor je takođe izabrao i novi saziv Predsjedništva BS koji će, pored članova po funkciji, činiti Mersudin Gredić, diplomirani pravnik, Irfan Husović, diplomirani pravnik i Admir Šahmanović, magistar ekonomije.
Članovi Predsjedništva po funkciji su predsjednik Ervin Ibrahimović, novoizabrani potpredsjednici, generalni sekretar i predsjednik političkog savjeta.
“Bošnjačka stranka će u narednom periodu sublimirati iskustvo, znanje i političku viziju, koju je gradila prethodnih petnaest godina, sa entuzijazmom, energičnošću i inovativnošću mladih kadrova. Smatram da stranka treba da počiva na temeljima koji su čvrstvo ugrađeni u bošnjačko biće i nacionalnu politiku i odgovornim pristupom prema novim izazovima, koje donosi aktuelni politički trenutak i izazovima sa kojima se moramo zrelo suočiti”, rekao je predsjednik Ibrahimović, predlažući novo rukovodstvo.
***
DPS: Pavićević: Nije lako biti Milorad Dodik
Aleksandar Pavićević, član Izvršnog odbora DPS Crne Gore:
Nekoga ko je neuk, prije svega nevaspitan, ko ne posjeduje elementarno znanje i kulturu, a ko je pritom u potpunosti potčinjen tuđoj državi, neko ko je u Banja Luci doživio politički debakl… Teško je uzimati za ozbiljno. Baš takav je Milorad Dodik.
Koliku predstavu on ima o bilo čemu, najbolje govori njegova budalaština kako je Srpska pravoslavna crkva starija od Crne Gore. I takva mu je uglavnom svaka istina – počev od onih koje iznosi o političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini, do njegovih “genijalnih” opservacija o Crnoj Gori.
Ne znamo samo kad je Dodik – Dodik, teško je to više pohvatati. Jednog dana je za jedinstvenu BIH, drugog za nezavisnost entiteta. Jednog jutra se probudi dajući izjave kako se u Srebrenici dogodio genocid, drugog ga negira. Jednog dana su mu Karadžić i Mladić zločinci, drugog heroji. Teško je, po svemu sudeći, biti Milorad Dodik.
Jasno je i da on već duže ima problema i sa samim pomenom Crne Gore, ali to nas i ne dotiče naročito. Ostaje jedino dilema da li su u pitanju frustracije uzrokovane spoznajom da se u sopstvenoj državi više ništa ne pita ili možda zaslužen prezir, kakav očigledno dobija pri susretima sa predsjednikom Crne Gore od koga samo moze i treba da uči… Bolje da obnavlja gradivo dok je na vakat… Mada je vakat za Dodika pluskvamperfekat.
***
Demokrate Bar: Opština Bar i Komunalno preduzeće dozvolili uništenje milionske imovine nekadašnjeg državnog preduzeća “Rumijatrans”
Privatizacija nekadašnjeg barskog državnog preduzeća i privrednog giganta “Rumijatrans” ostavila je katastrofalne posljedice na grad i građane koje traju i dan danas.
Podsjećamo da je ovo preduzeće privatizovano od strane firme “Horizont logistics” odnosno “Vektre Montenegro” u vlasništvu Dragana Brkovića, da bi nakon stečaja ovih firmi kompletan prostor bio oduzet od Brkovićevih firmi i prodat drugoj kompaniji, koja će, nezvanično, na tom mjestu podići ekskluzivni tržni centar.
U pripremi za takav ishod, novi preuzimalac prostora i imovine “očistio” je kompletan prostor, odnosno porušio sve objekte koji su do skoro na ovom prostoru nekadašnje “Rumijetrans” postojali.
Odlukom iz 1992. godine, Radnički savjet DP “Rumijatrans” donio je Odluku o izdvajanju RJ Gradski i prigradski saobraćaj sa autobuskom stanicom iz DP “Rumijatrans” – Bar gdje je između ostalog članom 4 predvidio sljedeće: “Do konačnog rješenja diobenim bilansom budućeg organizatora prevoza putnika u javnom saobraćaju daje se na korišćenje bez naknade sljedeće: 11 otvorenih parking placeva za autobus unutar kruga DP “Rumijatrans” koji se nalaze uz ogradu, 8 kanala otvorenih pod nastrešicom koje takođe sada koriste autobusi sa servisima, 1 rezervoar za gorivo na postojećoj internoj pumpi, pravo korišćenja perionice, 1 postojeći prostor za dispečere sa kancelarijskom opremom, 1 prostoriju za priručni magacin, 3 kancelarije u prizemlju upravne zgrade sa pripadajućom opremom”.
Iste godine, u junu mjesecu tadašnje JP “Stambeno komunalne djelatnosti” i DP “Rumijatrans”, zaključuju Ugovor kojim ovo prvo preduzeće preuzima od drugog čitav kompleks autobuske stanice, autobuse i svu opremu, stambeni fond, radnike, kao i kompletan prostor iz Odluke i pomenutog člana 4, na korišćenje bez naknade.
Presudom Privrednog suda u Podgorici P.br. 350/08 od 22.04.2009. godine i Presudom Apelacionog suda P.br 3/10 od 01.06.2010. godine između tužioca AD “Horizon logistics” i tuženog JP “Komunalne djelatnosti” Bar, presuđeno je u korist tuženog odnosno odbijen je tužbeni zahtjev Brkovićeve firme koja je zahtjevala da se Ugovor broj 384 od 30.06.1992. godine oglasi ništavim, odnosno da se obaveže tuženi da “od lica i stvari oslobodi i preda tužiocu preda nepokretnosti iz člana 4 ovog Ugovora.” Ovim presudama je definitno potvrđeno pravo sada DOO “Komunalne djelatnosti” Bar da je i dalje punopravan korisnik navedenog prostora.
Međutim, novi kupac prostora porušio je kompletnu imovinu vrijednosti oko million eura na prostoru od 1.686 m2, uprkos činjenici da do diobe (Odluka i član 4) nikada nije došlo, odnosno uprkos presudama Privrednog i Apelacionog suda kojima se povrđuje pravo preduzeća čiji je osnivač Opština Bar.
Na pitanje odbornika Miloša Fuštića na prošlom skupštinskom zasijedanju, šta se dešava sa pomenutom imovinom, direktor Komunalnih djelatnosti izjavio je da se preduzeće adekvatno zaštitilo i da je postupak na sudu. Međutim, kako je preduzeće zaštićeno ako je tek tako dozvolilo da mu se tek uništi milionska imovina, a preduzeće iseli na ulicu? Neko je definitivno to omogućio i za to mora postojati odgovornost.
***
DPS: Milatovićevo friziranje podataka, neće uvećati prihode od turizma
Prema podacima koje je dobio od NTO, ministar Milatović je opet napravio svoju računicu koja ne daje tačne rezultate kada je u pitanju broj turista koji u ovom trenutku borave u Crnoj Gori. Shodno ministrovoj računici po kojoj sada u Crnoj Gori boravi 80% turista u odnosu na 2019. godinu, dolazimo do podatka da je te godine boravilo u istom periodu 112.500 turista.
Participacija pojedinih gradova u ukupnom turističkom prometu u Crnoj Gori je sljedeća: Budva oko 45%, Herceg Novi 17,2%, Ulcinj 12,4%, Bar 11,5%, Tivat i Kotor po 3,5%, Kolašin i Žabljak po 1%, a svi ostali zajedno 5% od ukupnog broja dolazaka u Crnu Goru.
Primjenom procenata ostvarenja turističkog prometa koje je ministar na svom twitter nalogu naveo, da je Budva na 76% od turističkog prometa iz 2019. godine, Kotor 94%, Tivat 90%, Ulcinj 82%, Herceg Novi 80%, Bar 58%, Žabljak na 65%, a Kolašin 30% više u odnosu na 2019. godinu, jasno je da je 90.000 nedostižan broj turista.
Osim matematičkog računa ministra su demantovale i izjave direktora lokalnih turističkih organizacija. U Budvi prema izjavi direktorice lokalne turističke organzacije boravi oko 37.500 turista odnosno 79% u odnosu na 2019. godinu, dok ministrov tvit kaže 76%, u Herceg Novom 18.220 odnosno 69% turističkog prometa iz 2019. godine, dok ministar navodi 80%, u Tivtu boravi 5.900 turista što je prema izjavi direktorice tamošnje turističke organizacije 82% prometa u odnosu na 2019. godinu, a ministar kaže 90%. U Baru boravi 5.400 turista, ali direktor nije saopštio procenat ostvarenja u odnosu na 2019. godinu koji se može samo naslutiti (najvjerovatnije da je oko 50%), međutim ministar je tvitnuo 58% u odnosu na 2019. godinu. I pored namiještanja podataka, i saopštavanja vrijednosti koje su od 6% do čak 10% procenata više u odnosu na saopštenja direktora u lokalnim turističkim organizacijama u opštinama, još ne može da dosegne cifru 80% turističkog prometa u odnosu na 2019. godinu?!
Ministru ekonomije i turizma, neće pomoći ovo friziranje podataka, kad se bude suočio sa prihodima iz ove grane privrede, i shvatio da je populistički odnos, ukidanje avio destinacija i rastjerivanje visokoplatežnih gostiju, veliku štetu nanijelo budžetu Crne Gore i standardu naših građana.