SNP: Pokušaj vlasti da ubere političke poene u susret izborima

Konačnu riješenost Vlade da utvrdi i pošalje Predlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju na usvajanje Skupštini Crne Gore vidimo kao čist predizborni pokušaj vlasti da ubere političke poene u susret izborima.
Vlada je skoro dvije godine otezala regulisanje ovog pitanja i očigledno je čekala predizbornu kampanju kako bi pokazala da brine o našim najstarijim sugrađanima. Da je Vlada ovo uradila kada je trebalo, oko 12.000 penzionera sa najmanjim primanjima bi već primalo 145 umjesto 128 eura. Takođe, ovim nepotrebnim i ničim opravdanim odugovlačenjem oštećeni su i oni koji su penzionisani po aktuelnom zakonu u prethodne dvije godine.
U uslovima izuzetno teških posledica pandemije korona virusa, usvajanje ovog Zakona penzionerima će značiti mnogo, ali ničim se ne može opravdati neodgovornost Vlade koja je čekala toliko dugo da usvoji zakonsko rješenje koje bi im omogućilo koliko-toliko bolji život. No, Vlada Crne Gore je i u mnogim drugim slučajevima neažurna, pa tako naši privrednici već mjesecima čekaju treći paket mjera pomoći za saniranje posledica pandemije korona virusa, koji je obećan još u aprilu.
Bilo bi politički naivno misliti da će se Vladina ekonomska politika mijenjati nabolje, posebno kada se uzmu u obzir brojna mišljenja da nas pravi problemi očekuju na jesen, nakon izbora, kada se planira smanjivanje plata u javnom sektoru, ali i penzija.
Mi u Socijalističkoj narodnoj partiji Crne Gore se nadamo da će se pomenuti Zakon što prije usvojiti u Skupštini, kako bi naši penzioneri osjetili bilo kakav boljitak u zemlji čija je vlast odavno pokazala da joj je briga o starima samo još jedna neželjena obaveza.
***
SCG: Radnička prava svedena na – najbolje ti je da ćutiš!

Slađana Živković, predsjednica Resornog odbora Socijalista Crne Gore za rad i zapošljavanje:
Ovu godinu započeli smo donošenjem novog Zakona o radu, koji je trebao da pojača mehanizme za postizanje i zaštitu osnovnih prava radnika, a surova realnost je da se prava radnika sve više i brutalnije krše.
Zna li Vlada Crne Gore koliko je onih u Crnoj Gori koji ne rade osmočasovno radno vrijeme nego duže i koji to ne smiju da kažu, jer „moraju“ da se raduju što uopšte imaju šanse da rade?
Danas imamo mali broj ekstremno bogatih i ogroman broj onih koji ne mogu dostojanstveno da žive od svog rada. Jedni – zato što ne mogu da se zaposle, drugi – zato što rade za plate od kojih ne mogu da obezbjede ni minimum egzistencije. Na poražavajući podatak da 40% zaposlenih u Crnoj Gori prima zaradu od 250 evra, a vrijednost minimalne potrošačke korpe je 644 evra, već dugo nema odgovora, tako da velika većina građana svojim najvećim umijećem smatra da preživi od prvog do prvog.
Imamo veliki broj onih koji rade, a čija se osnovna radnička prava krše, a sistem u kojem živimo uz bajke o evropskim vrijednostima uspostavio je jedno nepisano pravilo – „najbolje ti je da ćutiš“, „nemoj baš ti da se buniš“, „ćuti da ne ostaneš i bez tog posla“. Ako si eksploatisan na poslu, ako si diskriminisan, ako radiš mnogo više nego što si plaćen, ako ti se ne uplaćuju doprinosi, ako te polupismeni šefovi sa „novonabavljenim“ diplomama iza čijih pozicija ne stoji ni rad, ni znanje nego privatna veza ili politička podobnost izrabljuju, ako ti otimaju ono što ti stvaraš i zarađuješ i prisvajaju za sebe i sebi bliske… ako su ovo pojave za koje znamo da postaje na svakom koraku u Crnoj Gori, gdje smo mi to?
Ako svi obespravljeni, diskriminisani kažu da moraju da ćute, jer je ključna rečenica: „ako se žališ, pobuniš, obratiš inspekciji ostaćeš i bez tog posla“ o kakvim mi to pravima radnika u Crnoj Gori možemo da pričamo.
Sve ovo je bila svakodnevnica prije korone, a sada je situacija drastično gora.
Socijalisti Crne Gore traže podatke o tome šta je u prvih pola godine učinila inspekcija rada u pogledu zaštite prava zaposlenih, tražimo podatke o broju prijavljenih i sankcionisanih slučajeva zloupotreba od strane poslodavaca i pitamo Ministarstvo rada i socijalnog staranja – misle li se prije izbora miješati u svoj posao.