Stranačka saopštenja, 19. mart: URA, SD, DPS

DPS: Krivokapić je najneodgovorniji građanin Crne Gore

Premijer Zdravko Krivokapić ima ozbiljan problem sa percepcijom realnosti, jer da nije tako bilo bi ga sramota da on poziva građane na odgovornost, pošto je on najneodgovorniji građanin Crne Gore. Za njegovog mandata Crna Gora je doživjela zdravstvenu katastrofu, Vlada izgubila bilo kakvu kontrolu nad epidemijom, a on na svakom koraku kršio mjere i za to pronalazio neke više razloge.

Da je premijer bio odgovoran, kako mu nalaže i funkcija koju obavlja, našao bi način kako da postavi na čelo trenutno najvažnijeg, zdravstvenog resora, osobu koja je stručna i sposobna, da je bio odgovoran prihvatio bi ponuđenu donaciju vakcina i na vrijeme zatvorio granice, kako se ne bi u zemlju unosio ekstremno zarazan novi soj virusa, da je bio odgovoran, našao bi način kako da motiviše građane da poštuju mjere a ne da bez imalo osjećaja za tuđu patnju i bol, ide na pokajanja i pokazivao cijeloj Crnoj Gori da mu je dozvoljeno ono što ni jednom građaninu nije. Nažalost, sada smo tu gdje jesmo, sa skoro 1200 umrlih i preko 500 oboljelih na dnevnom nivou, najgore pozicionirani na ljestvici zaraženih ovim virusom.

I na kraju, zaista je licemjerno kada patriotske i moralne pridike našoj partiji drži premijer ove države za koju je rekao, da se on pitao, ona ne bi ni postojala. Da je Crna Gora, dok je DPS vršio vlast bila onakva kakvom je premijer opisuje, ne bismo postali ni članica NATO saveza, niti bismo ispunili standarde koje EU propisuje svojim kandidatima. Nije potrebno mnogo, samo neka uporedi rezultate njegove i naše vlasti. Svakome je jasno ko je i kako u ovih sto dana, svojim potezima i istupima, rušio reputaciju i ugled države, populistički kalkulisao, ignorisao institucije i što je najgore u multietničkoj i multivjerskoj Crnoj Gori nametnuo klerikalizam i vjerski ekstremizam, probudivši agresivni nacionalizam i šovinizam.

***

Šehović: Agencija po službenoj dužnosti da ispita da li je kupovina aviona za ToMontenegro zakonita

Poslanik Socijaldemokrata i član Odbora za ekonomiju, finansije i budžet dr Damir Šehović zatražio je danas zvanično od Agencije za zaštitu konkurencije da po službenoj dužnosti (u skladu sa članom 10 Zakona) ispita da li kupovina dva aviona vrijedna 21 milion $, za novoosnovanu ToMontenegro kompaniju, predstavlja državnu pomoć, i ako jeste, da li je dodijeljena po propisima. Šehović je Agenciji predložio i da, do donošenja odluke, razmisi o privremenoj obustavi dodijeljenih sredstava za ToMontenegro, do odlučivanja o usklađenosti pomoći sa Zakonom.

Napominjemo da se danas javno oglasila i Agencija, koja je saopštila da joj nadležno Ministarstvo nije tražilo mišljenje prije kupovine aviona, iako je to bilo dužno po Zakonu o kontroli državne pomoći. Šehović je podsjetio i da se ovim povodom nedavno zvanično oglasila i Evropska komisija, koja je saopštila jasno očekivanje da Agencija provjeri je li pomenuta kupovina u skladu sa Zakonom o državnoj pomoći.

Na kraju, napominjemo da je Šehović još ranije zatražio od predsjednika Vlade kompletnu dokumentaciju, po poslovniku Skupštine, obzirom na to da javnost ne zna sa koje budžetske pozicije su avioni plaćeni, a nema ni informacije o postupku kupovine, niti o odluci Odbora direktora i ugovoru koji je sklopljen. Odgovori nijesu dobijeni ni nakon isteka poslovničkog roka, a što se smatra ometanjem poslanika u vršenju funkcije.

“Siguran sam da ste jednako kao i ja svjesni važnosti cjelokupnog aranžmana i postojanja javnog interesa da se u najkraćem mogućem roku dobiju sve potrebne relevantne informacije, koje su neophodne da se potvrde ili otklone sumnje u eventualnu neusaglašenost pomenutog aranžmana sa Zakonom o državnoj pomoći” rekao je Šehović u dopisu Agenciji.

***

URA: Pokrenućemo inicijativu za referendum u vezi sa eksploatacijom nafte i gasa, građani da odluče

Građanski pokret URA, CIVIS i poslanički klub Crno na bijelo pokrenuće inicijativu za raspisivanje referenduma u vezi sa eksploatacijom nafte. Kao što je poznato URA je dio porodice Zelenih Evrope i kao takva zalaže se za ekološku Crnu Goru, kao što i stoji u Ustavu. Podrazumijeva se da ne možemo podržati nijedan projekat koji će ugroziti prirodu, održivi razvoj životnu sredinu i ekološku Crnu Goru“, saopštio je na današnjoj press konferenciji u press centru u Skupštini Crne Gore povodom istraživanja nafte u crnogorskom podmorju poslanik u Skupštini i šef poslaničkog kluba Crno na bijelo Miloš Konatar.

Kako je kazao, u nadležnosti Skupštine Crne Gore je da raspiše referendum, za šta je potrebno da inicijativu podnese najmanje 25 poslanika, predsjednik Crne Gore ili najmanje 10 odsto građana koji imaju biračko pravo. ,,Podnijećemo i formalan predlog svim poslanicima da podrže raspisivanje referenduma, ali i Vladi Crne Gore. Osim toga, obavještavamo javnost da ćemo ubrzo krenuti u akciju skupljanja potpisa. Crnu Goru moramo graditi kao ekološku državu i zato pozivamo sve ekološke aktiviste, udruženja građana i organizacije koje se bave zaštitom životne sredine da učestvuju u akciji“, kazao je Konatar.

On je podsjetio i da su Sinjajevina i rijeke Crne Gore zajednički odbranjene, kao i da će se, ukoliko to bude potrebno, isto učiniti i za Jadran. ,,Da li je iko pitao građane žele li bazu na Sinjajevini ili da se potapaju rijeke? Da li ih je iko pitao da najljepši djelovi Crne Gore budu predati tajkunima i privatizovani? Sigurno, da su bili pitani – to ne bi dozvolili. Sada je red da građani odluče o eksploataciji nafte i gasa. To pitanje može da odredi budućnost Crne Gore. To je najdemokratskiji način, a to što građani odluče, treba da se poštuje“, naveo je još Konatar.

Šef poslaničkog kluba Crno na bijelo podsjetio je da je Ugovor o koncesiji za naftu i gas potpisala bivša DPS vlada 2016. godine. ,,Tada smo kolega Dritan Abazović i ja glasali protiv ugovora. Ovim putem bih pohvalio stav Ministarstva kapitalnih investicija (MKI) i njihovu otvorenost da sa građanima razgovaraju, i pozivam ih, ali i Vladu Crne Gore, da se otvore svi ugovori koji se tiču eksploatacije nafte i gasa, da se sa njih skine oznaka tajno i da čitava crnogorska javnost ima mogućnost da ih vidi“.

Konatar je još istakao da će proces ispred koalicije Crno na bijelo i URE voditi koordinatorka za pravna i zelena pitanja Ljiljana Jokić i da ih u narednom periodu očekuje kampanja.

Poslanica liste Crno na bijelo Božena Jelušić istakla je da nijedan politički subjekt ne može na sebe prenijeti tu ulogu da o tako važnom pitanju, kakvo je eksploatacija nafte i gasa, odlučuje sam, već da o njemu treba da odluče svi građani na fer referendumu. ,,Crnoj Gori je potrebna diversifikacija ekonomije, a istraživanje nafte se može vidjeti kao prilika za to. Podijeljenost u javnosti po tom pitanju je opravdana, i u takvim okolnostima potreban je jezik struke. Onda se građani mogu opredijeliti. Nemamo pravo da se pravdamo postupcima prethodne vlasti, već želimo da slušamo savjete struke“, navela je Jelušić.

Ona je napomenula da je lično na strani ekoloških interesa. ,,Jadran je ozbiljno seizmološki aktivno područje, ali i plitko i zatvoreno more, i svaka ekološka katastrofa imala bi ozbiljne posljedice. U ovom trenutku, ne možemo sebi priuštiti luksuz da “zamislimo“ velike prihode koje bismo potencijalno dobili. Nismo zamišljali ni da će se desiti pandemija, pa se dogodila. Zato moramo imati u vidu i predvidjeti šta bi Crna Gora mogla da izgubi ukoliko dođe do ekološke havarije“.

Jelišić je istakla da Crna Gora ima veliki vodeni potencijal, ali i mogućnost da razvija vjetro i solarnu energiju. ,,Potrebno je sve staviti pod detaljnu analizu, a potom izložiti pred građane. Na taj način, niko neće moći da se pravda lošim odlukama prethodnih Vlada. Ova odluka biće odluka struke i građana, a mi smo, zajedno sa CIVIS-om i svim zainteresovanim građanima spremni da organizujemo javne rasprave i okrugle stolove, i da na kraju, na referendumu, zajednički donesemo odluku“, zaključila je Jelušić.

Share.

Comments are closed.