Stranačka saopštenja 19.septembar: Prava Crna Gora, Demokrate, DPS, Bošnjačka stranka, SD

SD: Mugoša: Oslabio standard značajnog broja građana

Poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša je, osvrćući se na parametre trenutne ekonomske situacije u odnosu na kraj prošle godine, ukazao na par uporednih podataka.

On je istakao da je u odnosu na kraj prošle godine, broj nezaposlenih porastao za 6 i po hiljada, odnosno da rast broja nezaposlenih iznosi 13,6%. Takođe, stopa nezaposlenisti iznosi 23,3% i veća je za oko 3 procentna poena u odnosu na kraj prošle godine.

Kada su u pitanju cijene, poslanik Socijaldemokrata je naveo da su tokom ove godine cijene namirnica značajno porasle, u određenim slučajevima i do 70%. Cijene goriva su porasle 22-25%. Naime, bezolovni je poskupio 28 centi po litru a dizel 22 centa.

Mugoša ukazuje i da je u odnosu na kraj prošle godine broj blokiranih firmi i preduzetnika veći za 191 a iznos blokiranog duga za 68 miliona eura. Sa druge strane, prosječna neto zarada u Crnoj Gori je ostala gotovo na istom nivou.

“Summa summarum – Pad standarda većine građana”, zaključuje Mugoša.

***

BS: Ibrahimović povodom 30 godina od proglašenja Crne Gore za ekološku državu: Snažno smo na kursu zaštite prirodnih resursa

Crna Gora danas obilježava 30 godine od proglašenja za ekološku državu. Deklaracija o ekološkoj državi Crnoj Gori usvojena je na sjednici republičkog parlamenta koja je održana na otvorenom na Žabljaku 20. septembra 1991.

U deklaraciji je definisano strateško opredjeljenje države da usvaja i primenjuje najviše standarde i norme iz oblasti zaštite životne sredine, očuvanja prirode i ekonomskog razvoja na principima ekološki održivog sistema.

Predsjednik Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović, podsjeća da su Bošnjaci, kao narod, 1991. godine podržali odluku da Crna Gora bude prva ekološka država u svijetu.

“Kako prije 30 godina, tako i danas, snažno smo na kursu zaštite prirodnih resursa Crne Gore. Koliko je za Crnu Goru istorijski važan 21. maj 2006. godine, toliko je za budućnost naše države, za očuvanje naše prirode, klime i svih resursa važan i 20. septembar 1991. godine. Bošnjačka stranka u skladu sa svojim programom podržava koncept održivog razvoja Crne Gore, posebno se zalažući za zaštitu životne sredine. Zalažemo se za brže i efikasnije reforme u oblasti korištenja šuma, zaštite rijeka i jezera”, kazao je Ibrahimović.

On je danas prisustvovao posebnoj sjednici Skupštine Crne Gore, koja je povodom ovog značajnog datuma održana na Žabljaku.

“Država mora dati snažan pečat trajnom rješavanju problema divljih deponija. Na ovaj način, očuvat ćemo našu prirodu i našu turističku ponudu podići na još viši nivo. Bošnjačka stranka će ostati dosljedna podršci održivom razvoju Crne Gore kao i zaštiti životne sredine.To je jedini pravi put izgradnje ekološke i savremene Crne Gore”, istakao je predsjednik BS.

On je podvukao da je “pred nama, kao društvom, mnogo posla na putu, prije svega, razvoja ekološke svijesti”.

“Indeks ekoloških preformansi (EPI) pokazuje da je Crna Gora zauzela 74. mjesto na listi ekoloških zemalja svijeta. Ovaj sistem rangiranja razvili su univerziteti Jejl i Kolumbija u saradnji sa Svjetskim ekonomskim forumom, kome je cilj da mjeri ekološku i ekosistemsku vitalnost svake države. Sveukupni rezultati pokazuju da treba da razvijamo bolje aktivnosti na svim poljima, kako bismo opravdali eptitet ekološke države. S toga, predlažemo da se na jačanju ekološke svijesti krene na način što će naša djeca u osnovnim školama učiti o ekologiji, o značaju životne sredine. Jedino tako ćemo doći do zajedničkog cilja, a to je da građanin Crne Gore bude svjestan značaja prirode i prirodnih resursa. Prirodu moramo čuvati, kao što ona čuva nas”, kazao je Ibrahimović.

***

DPS: Pejović: Politika zaštite životne sredine pripada i tiče se svih građana bez obzira na njihove osobenosti

Da li je obilježavanje tri decenije od proglašenja Crne Gore ekološkom državom prilika za analizu što smo do sada uradili na uspostavljanju ovoga koncepta, još jednu političku kritiku za neučinjeno ili vizija za istinsko uspostavljanje održivosti u crnogorskom društvu kao jedine mjere uspješnosti svih nas? Teško je dati odgovor ali je jedno sigurno – politika zaštite životne sredine pripada i tiče se svih njenih građana bez razlike u odnosu na njihovu starosnu, obrazovnu, političku, nacionalnu ili socijalnu osobenost pa je svako političko kidisanje s jedne ili mudrovanje s druge strane apsolutni ekološki promašaj.

Donijeta u vrijeme narastajućih tenzija, građanskih sukoba u nekadašnjoj nam Domovini kao zdrava i plemenita vizija budućnosti Crne Gore i sama je Deklaracija u javnim percepcijama postala mjera trajanja, političkih i građanskih prepucavanja, uspješnosti, ispunjenja, ali njene osnovne tekovine, srećom, niko nije osporio. Tada, kao i danas jednako smo svjesni da zapravo univerzalni standardi u zaštiti prirode ne postoje jer se oni, možda od svih drugih, najdinamičnije mijenjaju. Postojana je jedino priroda koja je na relativno malom crnogorskom prostoru učinila da u moru podvojenih nacionalnih identifikacija ona bude prihvatljiva za sve.

Prihvatajući ovo kao poželjnu mjeru odnosa prema sredini u kojoj živimo i koju dijelimo, ostaje prostor za ocjenu uspješnosti uspostavljanja i razvijanja koncepta ekološke države s jedne i zahtjevnog procesa ispunjavanja obaveza iz procesa pristupanja Crne Gore evropskoj zajednici s druge strane. Otvaranje pregovora za ovu oblast od strane EU znak je da smo do sada uspostavili institucije koje treba da realizuju politiku životne sredine, da postoje određeni kadrovski i drugi kapaciteti za ispunjenje ne samo nacionalnih nego i još zahtjevnijih međunarodnih obaveza.

Dijagnoza ekoloških problema u Crnoj Gori postoji već godinama, ali je još veći “ekološki“ problem kritičko “profiterstvo” bez jasnih rješenja. Zato će najveći izazov biti izgradnja tzv. ekološke infrastrukture da bi se sanirali svi izvori zagađenja ali i omogućila cjelovita primjena zakona iz ove oblasti i za što će dugoročno biti neophodno izdvajati velika finansijska sredstva sa ili bez pristupnih fondova.

Da li će unaprijeđenje životne sredine pratiti razvoj ekonomije i posebno i najvažnije da li će to biti dobra mjera jačanja socijalnog statusa svakoga građanina i građanke Crne Gore, zavisiće isključivo od sposobnosti i znanja  donosilaca odluka. Zapravo sve leži u odgovoru na pitanje: koliko košta naša budućnost jer zakonomjerno kvalitet okoline u kojoj živimo u najvećoj mjeri determiniše stanje našega zdravlja, socijalnog i ekonomskog položaja.

Decenijama se već piše i govori o konkretnim ekološkim problemima i sigurna sam da izdvajanje bilo kojeg ne bi bilo primjereno jednom ovakvom osvrtu, tim prije što zajedno sa drugima i sama nosim dio odgovornosti za eventualne rezultate ili njihov izostanak. Ipak, Crna Gora je do sada u politici životne sredine rijetka zemlja koja nije koristila kompenzatorne i reverzibilne mjere za ugroženu životnu sredinu što je pokazatelj njene solidne očuvanosti iako se još energičnije moraju štititi prostori pod posebnim nacionalnim i međunarodnim statusima, imajući u vidu činjenicu da se sva sredstva uložena u tu svrhu mnogostruko vraćaju kroz njihovu turističku, naučnu i edukativnu valorizaciju.

Za sve ovo i mnogo toga drugog treba volja svih nivoa vlasti, ali prije svega volja i svijest građana, naročito onih koji se “svojski trude” da svojom nesviješću i nekažnjeno unište trajanje. Zato kako god zvučalo, kaznena politika za mnoge je jedina mjera prave edukacije. Još smo na vrijeme da do 2050. godine ispunimo ciljeve Zelenog dogovora Evropske Unije, pod uslovom da se jasno definiše način, sredstva i rokovi za rješavanje svih problema, vodeći računa da u procesu pregovaranja sa što manje ekoloških problema konkurišemo za članstvo, čime bismo skratili dužinu trajanja prelaznih perioda.

Zaključno, Crnu Goru čeka ozbiljan i temeljan posao zaštite i valorizacije prostora, samo on nema zamjenu ni rezervu.

Daliborka Pejović, poslanica DPS-a u Skupštini Crne Gore

***

DPS: Nikolić: Lavrov i Ilarion potvrdili da je SPC pod punom kontrolom Moskve

Helikopterski desant SPC na Cetinje, šef ruske diplomatije Sergej Lavrov i rukovodilac odjeljenja Moskovske patrijaršije za vanjske odnose mitropolit Ilarion Alfejev, iskoristili su kao novu priliku za antizapadnu i anticrnogorsku propagandu.

Lanac komande osvajačkom akcijom na Cetinju koji se proteže sve do Moskve, pokušali su da relativizuju i zamagle optužbama na račun Predsjednika Crne Gore koji je navodno, želio da pokaže američkim i zapadnim partnerima kako je spreman da se bori protiv pravoslavlja i Rusije.

Stavljajući jednu nasilnu vjersku ceremoniju u Crnoj Gori u kontekst događaja u Ukrajini, gdje je Vaseljenska patrijaršija priznala autokefalnost Ukrajinske pravoslavne crkve, Lavrov i Ilarion samo su potvrdili da je SPC glavni instrument ruske meke moći na Balkanu, i da Moskva nije odustala od Crne Gore.

Zato hemijski napad kvislinške vlade na Cetinje treba razumjeti kao srpsko ruski projekat, koji je imao za cilj da se Crna Gora stavi pod punu kontrolu, makar i po cijenu prolivanja krvi, a da se za to optuže goloruki Crnogorci, i u krajnjem Predsjednik Crne Gore. Konačno, nasilno ustoličenje mitropolita Joanikija, nije ništa drugo do nastavak hibridnog rata koji Rusija vodi protiv EU i NATO na Zapadnom Balkanu.

Andrija Nikolić, član Predsjedništva DPS i poslanik u Skupštini Crne Gore

***

Demokrate: Volujica je primjer da njima ekološka Crna Gora nije nikada bila u srcu, već samo u džepu

Ovako izgleda brdo Volujica, barski prirodni lukobran, nakon 20 godina besomučne eksploatacije od strane firme “Nimont” d.o.o. Ova firma vlasništvo je Ljubomira Kočovića, funkcionera DPS-a, drugog sa izborne liste ove partije za lokalne izbore i od 2002. Godine, eksploatator je kamenoloma krečnjačkog kamena Volujica u Luci Bar. Kao što se iz priloženog vidi, gotovo da smo cijelo brdo prebacili za Maltu. 

Od toga se stvara velika prašina, koju vjetar raznosi izvan Luke. Godinama nije bilo kvašenja brojnih deponija drobljenog kamena, one su potpuno izložene vjetru, a drobljenje je na otvorenom prostoru, drobljeni kamen se sa visine od nekoliko metara sa pokretne trake baca na deponiju, i pri tome se oslobađa enormna količina prašine, kao i pri utovaru kamena na brod.

Takođe, građani dobro pamte i popucale zidove usljed miniranja i to u relativnom opasnom lučkom okruženju.I promjena klime zaleđa Bara potpuno je očekivana, s obzirom da smo prirodnu branu isklesali i u značajnoj mjeri promijenili ono što je priroda stvorila. O niskom i visokom rastinju da ne govorimo, decenije su prošle od poslednje akcije pošumljavanja ovog područja.

Moglo bi se reći da je u potpunosti jedan ekosistem uništen, a to definitivno neće proći bez posledica.

Godinama nije bilo bilo kakve kontrole poslovanja ovog kamenoloma. Bez podataka koliku korist je država Crna Gora imala, ali sa podacima koliku je korist eksploator imao, do sada je izvezeno preko 4,5 miliona tona kamenog agregata za Italiju i Maltu.

Na dan kada proslavljamo 30 godina od proglašenja Crne Gore ekološkom državom, ovo je eklatantan primjer koji u stvari pokazuje da njima (DPS-u) sve ove godine ekološka Crna Gora nikada nije bila u srcu, već je bila samo u džepu.

U potpisu odbornik Momčilo Leković

***

Prava Crna Gora: Hitno reformisati tužilaštvo bez vezivanja za rekonstrukciju Vlade, nemamo više dana za čekanje

Prava Crna Gora održala je sjednicu Predsjedništva, kojom je predsjedavao lider partije Marko Milačić. Stav Predsjedništva, koji je usvojen jednoglasno, prenosimo integralno:

„Predsjedništvo Prave Crne Gore apeluje na parlamentarnu većinu i sve subjekte vlasti  da se što prije krene u izglasavanje novog Tužilačkog savjeta. Smatramo da to pitanje ne treba vezivati za bilo kakva druga pitanja, kao i za pitanje o rekonstrukciji Vlade. Pravda je nešto što smo obećali i dužni svim građanima Crne Gore i ona ne smije više ni dana da čeka, niti da bude vezana za pitanja partijske politike.

Prava Crna Gora pozdravlja započeti dijalog između Demokrata i Demokratskog fronta kao značajnih segmenata parlamentarne većine ali istovremeno pozivamo da se cjelokupan proces mora nastavati uz puno učešće i uvažavanje cjelokupne parlamentarne većine, bez izuzetka, kao i uz aktivnu komunikaciju sa Vladom Crne Gore.

Prava Crna Gora apeluje na smirivanje tenzija u društvu koje su bespotrebno narasle nakon ustoličenja Mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija na Cetinju. Mir i stabilnost Crne Gore su vrijednosti za koje, naročito u ovom trenutku, svi treba da se snažno i iskreno zalažemo u cilju istinske demokratizacije Crne Gore. Prava Crna Gora najsrdačnije čestita Mitropolitu Joanikiju na uvođenju u tron mitropolita cetinjskih. Kada su u pitanju produbljene podjele, građani treba da znaju da su one vještački kreirane, i da je samo organizovani kriminal ona snaga koja ima interes da produbljuje podjele, ne bi li povratio dio moći koja neumitno kopni.

Predsjedništvo Prave Crne Gore takođe daje podršku i čestita Premijeru Zdravku Krivokapiću na nepokolebljivosti i državničkoj odlučnosti u zaštiti Ustavnog poretka i Zakona Crne Gore prilikom događaja petog septembra na Cetinju kada je Đukanović sa svojom zavjereničkom organizacijom DPS pokušao da organizuje svojevrsni puč u zemlji i Crnu Goru uvede u zonu nestabilnosti.

Na saradnju i dogovor nas obavezuju obećanja data građanima ove zemlje da ćemo kao nova vlast svi zajedno dati puni doprinos u borbi protiv organizovanog kriminala i visoke korupcije koju je bivši režim Mila Đukanovića stvarao i održavao pune tri decenije,“ navodi se u saopštenju Medijskog tima Prave Crne Gore.

Share.

Comments are closed.