SD: Šehović -Karikaturu od epidemioloških mjera Sekulić da objasni građanima, a ne meni
Umjesto što demantuje nešto što nijesam ni saopštio, gospodin Sekulić bi trebao da objasni građanima ovu “karikaturu od epidemioloških mjera”, zahvaljujući kojima imamo najlošije epidemiološke parametre u Evropi!
Zato Sekulića i neznavenu nesposobnu Vladu koju predstavlja pozivam da našoj javnosti objasni koji je to vajni “ekspert” smislio “genijalnu” mjeru kojom je obavezao naše državljane da moraju obezbijediti PCR test ili potvrdu o vakcinaciji ukoliko žele da se vrate u sopstvenu državu (osim ako dolaze iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Albanije, Kosova i Sjeverne Makedonije), dok istovremeno državljani Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Albanije, Kosova i Sjeverne Makedonije u Crnu Goru ulaze BEZUSLOVNO, tj. bez bilo kakve kontrole i nadzora, odnosno bez ikakvog papira?!
Đe vam je tu logika direktore izmišljenog direktorata?!
Najbolja potvrda apsurnosti donešenih mjera je činjenica da je vas zapalo da ih branite. Bolje da se nijeste ni javljali. Ili što bi Njegoš rekao: “Janko brani Vladislava mrtva, što ga brani kad ga ne odbrani”!
***
DPS: Pavićević – Đekna još nije umrla, a kad će ne znamo…
Apostolska vlada i apostolski ministri i njihovi savjetnici konstantno, vjerovatno u neznanju ili lošoj namjeri što je istinitije kazano, nastavljaju da obmanjuju crnogorsku javnost i crnogorske građane. Povod za ovo reagovanje je izjava Milene Lipovine Božović koja je danas izjavila da su prihodi od turizma iznad očekivanja i projekcija na kojima se oslanja budžet, a to je 750 miliona eura za 2021. godinu. Bacanjem prašine u oči javnosti nastoje da sakriju nesposobnost koju demonstriraju na svakom koraku.
Naime, po osnovu zvaničnih podataka prihod od turizma za prva dva kvartala 2021. godine iznosili su 115 miliona eura, što je u poređenju sa 2019. godinom manje za 140 miliona eura ili su prihodi od turizma za 2021. godinu na nivou od 45% 2019. godine. Do kraja godine da bi se ostvarile projekcije od 750 miliona eura neophodno je ostvariti još 635 miliona eura. S obzirom da apostolima matematika ona stvarna nije jača strana, projekcije koje je iznijela gospođa Lipovina Božović, a to je da u trećem kvartalu treba ostvariti 70% prihoda iz 2019, a u četvrtom 55% prihoda iz 2019. godine – dolazimo do iznosa od 692 miliona eura, što je za 58 miliona eura manje od projektovanih (da podsjetimo da je u trećem kvartalu 2019. godine prihod od turizma iznosio 761 miliona eura, a četvrtom 82 miliona eura).
Koliko su dobri sa projekcijama, govori u prilog i činjenica da je ministar Milatović mjesec dana ranije izjavio da je prihod od turizma za drugi kvartal oko 120 miliona eura, da je ostvareno 1,5 miliona noćenja stranih turista, da je prosječna potrošnja 80 eura. Istina je da je u drugom kvartalu ostvaren prihod od 90 miliona eura, što je na nivou 43% prihoda iz 2019. godine, kada je ostvareno 207 miliona eura prihoda. Ako uzmemo u obzir matematiku računanja noćenja od strane ministra a to je da je u drugom kvartla u kolektivnom smještaju ostvareno 370 hiljade noćenja stranih turista, a da on predstavlja 25 – 30% ukupnog broja noćenja, ispada da je potrošnja po turisti 60 eura. Prema tome ministar Milatović je promašio prihod za drugi kvartal za čitavih 30 miliona eura ili čitavih 25%.
U odnosu na projektovani prihod od turizma za cijelu 2021. godinu, dolazimo do zaključka da su eksperti promašili projekcije za prvih 6 mjeseci čitavih 50 miliona ili 30%.
E sad, da bi se ostvarilo još 635 miliona eura prihoda od turizma do kraja godine, a prosječnom potrošnjom od 60 eura neophodno je ostvariti još odprilike cca 10,58 milion noćenja, a uzevši u obzir da je po riječima ministra Milatovića za prvih 6 mjeseci 2021. godine ostvareno 1,8 miliona noćenja stranih turista, dolazimo do cifre od cca 12,4 miliona noćenja što je na nivou od cca 89% noćenja 2019. godine.
Ako imamo u uvid činjenicu da je broj dolazaka stranih turista u 2019. godini bio 2,5 miliona, a da je broj noćenja koji su ostvarili 13,9 miliona, broj dana zadržavanja je cca 5,5. Shodno ovim podacima ispada da će Crnu Goru posjetiti blizu 2,3 miliona turista odnosno 92% iz 2019. godine, što nije u skladu sa pojedinim informacijama od 05.07.2021. da je broj turista na nivou 75% iz 2019. godine ili 24.07.2021. da je broj turista na nivou od 83% 2019. godine.
Realna situacija i procjena uzevši u obzir sve faktore koje utiču na turizam da će prihodi biti na nivou 400 – 450 miliona eura, pri čemu eksperti već treba da razmišljaju na koji način će obezbijediti nedostajuća sredstva za normalno funkcionisanje države. Đekna još nije umrla, a kad će ne znamo, stoji u saopštenju koje potpisuje Aleksandar Pavićević, član Izvršnog odbora DPS Crne Gore.
***
LP Podgorica: Ministarstvo zdravlja da objasni apsurdne mjere i dvostruke aršine
Crnogorski državljani su od danas, po mišljenju Ministarstva zdravlja i njihovim mjerama, postali stranci ali su zato građani susjednih država sa kojim se graniči Crna Gora, postali domaće stanovništvo. Za građana Crne Gore koji se vraćaju iz inostranstva važe pravila za strance ali za turiste iz Srbije, BiH, Kosova, Albanije i Makedonije ne važe ta pravila i mogu slobodno da ulaze u državu bez testova i vakcinacije.
Prema istom ministarstvu u danu kada je zvaničan broj novooboljelih preko 620 a ukupan preko pet hiljada, oni donose mjeru po kojoj lica, bez obzira na to da li su naši državljani ili stranci, sa stalnim mjestom boravka u Crnoj Gori, ne posjeduju nijedan od četiri dokaza, upućuju se u četrnaestodnevnu samoizolaciju koju je moguće prekinuti nakon šestog dana od ulaska u Crnu Goru uz negativan PCR test. Sa druge strane, u Crnu Goru se preko granice bezuslovno i dalje ulazi iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Albanije, Kosova i Sjeverne Makedonije.
Da li postoji neko ko može da nam objasni ovaj apsurd u kojem se nalazimo i po kojem zdravlje građana trpi zbog otvorenih granica i uvoza novog delta soja. Dakle, Crnogorci idu u karantin na 14 dana a stranci slobodno prolaze bez zdravstvene kontrole i ikakvih drugih ograničenja.
Dozvoljen je slobodan prenos virusa korone na plažama jer za njih ne postoje ograničenja o broju osoba na otvorenom prostoru pa tako imamo i sljedeći apsurd da se na nekom trgu ne smije okupiti više od 50 građana ali na plaži može biti u takozvanom “sitnom vezu” više hiljada gostiju tijesno pripijenih na ležaljkama ili peškirima.
Zahtijevamo od Ministarstva zdravlja i nadležnih hitne odgovore.
***
BS: Ćorović – Igranje sa zdravljem građana Crne Gore
Epidemiološke mjere koje je Vlada danas donijela prije su izigravanje brige o zdravlju građana nego istinski mehanizmi zaštite u cilju sprečavanja širenja novog delta soja u Crnoj Gori, poručio je potpredsjednik Bošnjačke stranke Jasmin Ćorović.
“Iako imamo evidentan visok rast zaraze, ne samo u zemlji već i državama regiona, Vlada je odlučila da se preko granice i dalje bezuslovno ulazi iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Albanije, Kosova i Sjeverne Makedonije. Razumijem brigu o turističkoj sezoni, ali zdravlje građana mora biti ispred svega”, kaže Ćorović.
Ističe da ga čudi kako Vlada ne vidi ništa sporno ni u masovnim okupljanjima, pa i dalje ostaje otvoren rizik od širenja virusa na svadbenim veseljima i drugim skupovima.
“Isuviše blage mjere Vlade, bojim se, koštaće nas ponovnog zatvaranja zemlje sa visokim procentom oboljelih i smrtnih slučajeva”, poručuje Ćorović.
U Crnoj Gori danas su registrovana 634 nova slučaja koronavirusa.
***
SD: Mugoša predložio saslušanje nadležnih u zdravstvu i prosvjeti
Poslanik SD-a i zamjenik predsjednika skupštinskog odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje Boris Mugoša predložio je predsjedniku i članovima navedenog odbora da se do kraja avgusta održi saslušanje nadležnih u zdravstvu i prosvjeti na temu: Epidemiološka situacija u Crnoj Gori, sa posebnim osvrtom na početak školske godine. Takodje, Mugoša predlaže da navedeno saslušanje bude predmet zajedničke sjednice skupštinskog odbora za zdravstvo i odbora za prosvjetu.
Poslanik SD-a je obavijestio predsjednika i članove Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje da je obavio razgovor sa predsjednikom skupštinskog odbora za prosvjetu, koji je saglasan sa idejom organizovanja zajedničke sjednice oba Odbora i sa predloženom temom saslušanja.
Poslanik Mugoša ukazuje na činjenicu da značajno raste broj novozaraženih i da imamo potvrdjeno prisustvo delta soja, odnosno da je epidemiološka situacija ozbiljno pogoršana. On dalje navodi da prema odredjenim podacima, za period od 4. do 17. avgusta, Crna Gora bilježi najlošije epidemiološke parametre u Evropi.
“Iako smo imali saslušanje nadležnih (iz zdravstva) krajem jula, doduše bez prisustva ministarke zdravlja, zbog ozbiljnosti cijele situacije smatram da je veoma važno da sa nadležnima razmijenimo argumente o mnogim aspektika navedene problematike (adekvatnost preduzetih mjera, spremnost zdravstvenog sistema da odgovori potencijalnim različitim scenarijima širenja virusa i dr.). Takodje, svjesni smo da su posljedice epidemiološke situacije vidljive na mnoge segmente društva a posebno na proces obrazovanja djece u Crnoj Gori, koja “trpe” posljedice naših, odnosno odluka nadležnih organa”, ističe Mugoša.
“Kao što sam i do sada radio, želim i da ovo potencijalno saslušanje bude rezultat zajedničke odluke svih članica i članova našeg Odbora.
Zato ga na ovaj način i iniciram, nadajući se da će zbog značaja predložene problematike ovo biti zajednička inicijativa svih članica i članova Odbora”, zaključuje Mugoša u mailu dostavljenom predsjedniku i članovima skupštinskog odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje.
Predlog poslanika Mugoše podržali su svi članovi Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje iz opozicije.
***
DPS: Pućurica: Na mladima je ideja pomirenja
Asmir Pućurica, potpredsjednik Savjeta mladih DPS Crne Gore
Istorijski procesi pokazali su da je bunt mladog čovjeka nosilac promjene u društvu. Podsjećanja radi, studentski protesti 1968. godine, uzrokovani nezadovoljstvom cjelokupnog društva a ne samo mladih ljudi, za posljedicu su imali snažne reforme društva koje su unaprijedile kvalitet života običnog čovjeka.
Opterećeni dnevnopolitičkim tenzijama, mladi u Crnoj Gori nijesu imuni na teret podjela koje postoje među nama. U društvu vlada mišljenje da se podjele neutrališu na način što će se čovjek okrenuti ekonomskim interesima, zaboravljajući na ime i prezime svog nacionalnog identiteta. Ključ za neutralisanje i uklanjanje problema nacionalnih podjela svakako jeste ekonomsko blagostanje, ali ni to nije u potpunosti rješenje. Kako bi se postigao ideal društva koje ne poznaje problem nacionalnih i vjerskih podjela, država mora stvoriti snažan sistem koji će društvu pružiti jednake šanse za sve. Jednake šanse moguće je stvoriti u atmosferi u kojoj svoje vjersko opredjeljenje vjernik može obaviti u instituciji i ustanovi za koju smatra da obezbjeđuje adekvatno praktikovanje vjerskih rituala. To je, nažalost, prva prepreka aktuelne vlasti, koja nema osjećaj fleksibilnosti i širine da, svima onima koji ne razmišljaju po nametnutom šablonu, omogući konzumaciju svojih uvjerenja.
Društvo jednakih šansi, takođe, mora spoznati osjećaj pripadnosti mjestu u kojem čovjek živi. Problem podređenosti centrima moći, koji su van naše države, smanjuju autoritet vlasti koja očigledno nema svoju autonomiju. To svakako stvara osjećaj kod većeg dijela građana naše države da njihovo mjesto života nije primarno mjesto njihove duhovne sigurnosti i pripadnosti. Sa druge strane, potreba podređenosti svakako postaje problem određene grupe naših sugrađana koja, naizgled, ima potrebu slijepog izvršavanja naređenja za tuđe interese.
Bez namjere da, sa pozicije učesnika u političkoj zbilji, komentarišem istorijsku pozadinu cjelokupnih procesa koji sačinjavaju današnju društvenu atmosferu, neizbježan je zaključak da je stvorena prenapeta atmosfera nacionalne, vjerske i političke podijeljenosti. Teret podijeljenosti vladajuća politička elita, uslovljena svojom političkom nemoći i nedostatkom društvenog autoriteta, traži u prethodnoj vlasti. Međutim, trenutno činjenično stanje ih u potpunosti demantuje. Politikom raspodjele rukovodećih pozicija po sistemu “dubine” ukazuje na ciljano uklanjanje nacionalnih Crnogoraca, a zatim i nacionalnih manjina, izuzev onih koji su lični interes stavili ispred nacionalnog. Čast izuzecima! Na navedeni argument, vladajuća politička garnitura prikazuje lažnu sliku o nezastupljenosti nacionalnih Srba u prethodnoj vladajućoj strukturi, te svoje poteze pravda revanšističkim odnosom prema ideološkim neistomišljenicima. Najbolji demanti ovoj tvrdnji je svakako peticija podrške Mitropoliji crnogorsko – primorskoj SPC, koju su potpisali mahom ljudi sa pozicija, položaja i funkcija, za vrijeme prethodne vlasti.
Ideja nacionalnog pomirenja mora poći od mladih ljudi! Družeći se na mjestima zajedničkih okupljanja, težeći napretku i pobjedi u sportu, mladi pokazuju put prevazilaženja razlika sa zajedničkim ciljem. U momentu napete društvene atmosfere, na terenu ravnopravnih uslova, mladi pokazuju da svaki čovjek može imati ulogu u ostvarenju svih društvenih pobjeda. Na mladim ljudima je, s toga, zadatak izvršenja pritska na cjelokupnu političku elitu prevazilaženja društvenih podjela, sa ciljem boljeg života čitave društvene zajednice.
Takva atmosfera može se stvoriti isključivo u građanskom društvu, mehanizmom jednakosti, suživota različitosti i ravnopravnosti. Ovakva atmosfera, nažalost, trenutnom politikom ne može biti stvorena.