Stranačka saopštenja, 20. februar: LP, SD, Demokrate, DPS, SNP

SNP: Danas se obilježava Međunarodni dan socijalne pravde

Danas se obilježava Međunarodni dan socijalne pravde, ali je naša Crna Gora, nažalost, još uvijek društvo koje se bori sa siromaštvom.

Socijalistička narodna partija, partija socijalne pravde, ponosi se svojim programom i politikom, usmjerenom ka ljudima, uz posebnu brigu o siromašnima. Upravo, smanjenje siromaštva ostaje prioritet, pri čemu posebnu društvenu podršku moraju imati siromašne porodice sa djecom.

SNP i ovoga puta podsjeća na činjenicu da odgovorna država nikada neće zaboraviti svoje penzionere, građane koji su izgradili našu državu i zaslužuju da ostatak života provedu dostojanstveno.

Zbog svega toga, socijalna pravda ostaje prioritet djelovanja naše partije. Želimo da jednakost i ravnopravnost postanu dio naše svakodnevice, i da svi imaju jednake šanse na rad, obrazovanje, zapošljavanje, zdravstvenu zaštitu, bez obzira na političku ili bilo koju drugu pripadnost.

I na samom kraju, SNP čvrsto vjeruje da ideja socijalne pravde, stvaranje uslova za pomirenje, kao osnova za ekonomski, socijalni napredak i bolji život svih građana moraju biti zajednički prioritet državnih institucija, vlade i cijelog društva. Samo tako, kao ekonomski razvijeno i socijalno pravedno društvo, možemo sigurnim koracima računati na put ka članstvu u evropskoj porodici demokratskih društava.

***

DPS – Pribilović: Pokušaj političke kontrole tužilaštva, zabrinjava međunarodne partnere i udaljava Crnu Goru od EU

Suzana Pribilović, poslanica DPS-a u Skupštini Crne Gore:

 Izjava portparolke Evropske komisije Ane Pisonero, da Crna Gora nije u potpunosti ispoštovala sve preporuke Venecijanske komisije kako bi se izbjegla politizacija Tužilačkog savjeta, trebalo bi da zabrine sve političke subjekte.

Parlamentarna većina, je tendenciozno zanemarila ove preporuke, kako bi ostvarila potpunu političku kontrolu nad ovim organom, što je nedopustivo i kao što smo vidjeli predstavlja crveno svijetlo za naše međunarodne partnere, sugerišući da je ozbiljno ugrožena nezavisnost tužilaštva.

Kada uzmemo u obzir da je Zakon o tužilaštu prošle godine usvojen protivustavno i na silu, bez dijaloga sa opozicijom, da je predsjednik države, zbog neusaglašenosti sa Ustavom vratio ovaj akt na ponovno odlučivanje, a da je parlamentarna većina, ignorisala sva upozorenja i ponovo izglasala sporan zakon, ne čudi da smo došli u situaciju da nam evropski partneri spočitavaju politizovani Tužilački savjet.

Iz svih ovih poteza jasno je da pojedini politički i parapolitički subjekti imaju ambicije da povlače konce u tužilačkoj vlasti, da se bave kadriranjem u tužilaštvu i politički podešavaju njegov sastav. Pokušaj preuzimanja kontrole nad tužilaštvom, od strane pojedinih stranaka i interesnih grupa, zabrinjava naše međunarodne partnere, ali prije svega to bi trebalo da bude alarm za sve one političke faktore koji prepoznaju članstvo Crne Gore u Evropskoj uniji, kao strateški cilj naše države.

Godinu i po dana, smo bespovratno izgubili. Svako novo usporavanje ili blokada procesa bili bi pogubni po ovu državu i interese svih onih građana, koji evropske integracije snažno podržavaju, prepoznajući u njima šansu i perspektivu za bolji život i kvalitetniji životni standard.

***

SD: Izabrano Predsjedništvo SD-a, 60% novih lica

Jedna od usvojenih odluka na prvoj sjednici Glavnog odbora Socijaldemokrata Crne Gore, koja je održana juče, odnosila se na novi sastav Predsjedništva partije.

Novi sastav ovog partijskog organa čini značajan broj novih ljudi, odnosno 60 odsto.

Novoizabrani članovi Predsjedništva Socijaldemokrata su: dr Damir Šehović, mr Boris Mugoša, Danilo Orlandić, mr Milica Lekić, Miloš Čelanović, Ivan Brajović, Nikola Zirojević, mr Ivana Raščanin, dr Đorđe Suhih, mr Irma Nišić, Danilo Mirotić, Marko Rakočević, Faruk Kalač, Nihad Canović, Budimirka Đukanović, Nermin Bećirović, Radovan Radulović, Ćazim Hodžić, Milan Popadić i Onur Babajić.

Takođe na sjednici su za potpredsjednike izabrani mr Boris Mugoša, mr Milica Lekić i Danilo Orlandić. Odlučeno je da u narednom periodu funkciju generalnog sekretara obavlja Miloš Čelanović, dok će na poziciji direktorice partije biti mr Irma Nišić.

Podsjećamo da i aktuelni sastav Glavnog odbora čini 50 odsto novih lica, što je još jedan od pokazatelja partijske reforme, koja ide u pravcu afirmisanja novih ljudi za novo vrijeme.

***

OO Demokrata Bar: Momčilo Leković – Ostanak  DPS-a na vlasti u Baru nakon majskih izbora koštaće građane više od deset miliona eura

Podsjećam da su 2019. godine na insistiranje predsjednika Opštine Bar na 12. sjednici SO Bar, odbornici vlasti usvojili Sporazum o međusobnim pravima i obavezama za Maljevik Opštine Bar i investitora – “Sonuba Montenegro”. Ruku za sporazum podigli su 24 odbornika DPS, SD, Biram Bar i BS. Ono što je tim sporazumom između ostalog dogovoreno je i to da se Opština Bar odrekne 9,3 miliona eura sa kamatama.

Naime, u Osnovnom sudu u Baru po tužbi Opštine Bar protiv „Sonube Montenegro“ doo vođen je spor radi isplate dugovnog iznosa od 9.345.710,05 eura, iz Ugovora o međusobnim pravima i obavezama po osnovu naknade za uređenje građevinskog zemljišta. Osnovni sud u Baru, presudom broj 277/13 u cjelosti je usvojio tužbeni zahtjev opštine  i obavezao tuženu stranu da na ime akontacije za naknadu za uređenje građevinskog zemljišta po DUP-u „Maljevik“ – izmjene i dopune isplati Opštini Bar iznos od 9.345.710,05 eura i to sa kamatom od padanja u docnju za svaku pojedinačnu ratu pa do isplate kako slijedi u presudi. Ova Presuda potvrđena je presudom Višeg suda u Podgorici od 17.12.2013. godine a takođe presudom Vrhovnog suda odbijena je kao neosnovana revizija „Sonube Montenegro“.

Ova pravosnažna, izvršna odnosno konačna presuda zastarjeva 2023. godine, što znači da će nakon toga Opština Bar i građani Bara definitivno izgubiti pravo na više od 10 miliona eura.

Sve dosadašnje radnje aktuelne barske vlasti idu u prilog činjenici da aktuelna barska vlast nema namjeru da uzme stečeno pravo koje joj sudski i zakonski pripada te da pokazuju jasnu namjeru da se zaštiti investitor koji od 2007. godine do danas na području Maljevika nije uradio gotovo ništa, a čiji zastupnik je (slučajno ili ne) 2007. godine bila Ana Kolarević, sestra predsjednika države Mila Đukanovića.

Na ovaj način upozoravamo, da ako se kojim čudom desi da se aktuelna lokalna vlast u Baru održi do 2023. godine, da bi to po građane imalo nesagledive posledice, koje se mogu iskazati desetinama miliona eura štete po grad i njegov budžet.

***

SD: Jasna programska platforma kojom se štite državni interesi preduslov za formiranje nove Vlade

Socijaldemokrate Crne Gore usvojile su, na juče održanoj sjednici Glavnog odbora, sedam zaključaka u vezi sa aktuelnom političkom situacijom. Usvojeni su sljedeći zaključci:

1. Glavni odbor podržava sve aktivnosti rukovodstva partije u cilju izlaženja održivog rješenja iz društveno-političke krize izazvane nekompetentnošću i svjesnim lošim namjerama 42. Vlade Crne Gore, zbog koje se danas naše društvo nalazi u najvećoj institucionalnoj, političkoj, zdravstvenoj, bezbjednosnoj i socio-ekonomskoj krizi u našoj novijoj istoriji, dok su temeljne vrijednosti države, poput njenog građanskog, sekularnog i antifašističkog karaktera posebno ugrožene.

2. Glavni odbor ističe da su vanredni izbori najčistije i najpravednije demokratsko rješenje, ali i daje punu podršku rukovodstvu partije da nastavi razgovore i o drugim ponuđenim političkim modalitetima, koji takođe imaju za cilj izlazak iz političkog ćorsokaka u koji smo zapali krivicom Vlade i dosadašnje parlamentarne većine.

3. Glavni odbor još jednom ističe da jasna programska i politička platforma mora biti temelj eventualne nove manjinske ili neke druge Vlade, a njeni ključni prioriteti moraju biti: odblokiranje procesa EU integracija, sa posebnim fokusom na poglavlja 23 i 24; rješavanje VD stanja u pravosuđu, odnosno dogovor oko izbora VDT-a, troje sudija Ustavnog suda i preostalih članova Sudskog savjeta; izborna reforma; intenziviranje ekonomskih reformi u cilju poboljšanja kvaliteta životnog standarda građana i pravedna i odgovorna socijalna politika.

4. Glavni odbor podržava insistiranje rukovodstva partije da u političkim i programskim prioritetima potencijalne nove manjinske Vlade, posebna pažnja bude posvećena: neophodnosti restrukturiranja crnogorske ekonomije, uz snaženje realnog sektora; intenziviranju strukturnih reformi sa ciljem jačanja konkurentnosti, kreiranja novih radnih mjesta i obezbjeđenja dugoročno održive stabilnosti javnih finansija; zadržavanju većinskog državnog vlasništva u strateški važnim državnim kompanijama, posebno u oblasti energetike i saobraćaja; posebnoj brizi o ranjivim društvenim kategorijama, sa fokusom na unapređenje postojećih i razvijanje novih socijalnih servisa; ravnomjernom regionalnom razvoju; koncipiranju adekvatnih mjera u cilju reorganizacije rada zdravstvenog sistema i efikasnoj borbi protiv pandemije COVID-19.

5. Glavni odbor ističe da je neophodno izvršiti reviziju zatečenog stanja u svim resorima, sa posebnim fokusom na oblast prosvjete i kulture, kao i u državnim organima, javnim preduzećima i privrednim društvima u većinskom državnom vlasništvu.

6. Glavni odbor podražava javno izrečeni stav rukovodstva SD-a da je potrebno razgovarati o svim osjetljivim društveno-političkim pitanjima, čiji pravac rješavanja mora da bude u skladu sa Ustavom i zakonima, odnosno zaštitom državnih interesa Crne Gore.

7. Glavni odbor ukazuje na neophodnost očuvanja i afirmisanja temeljnih vrijednosti evropske Crne Gore, a to su njen građanski, sekularni i antifašistički karakter, kao i posvećenosti inkluzivnom dijalogu u cilju što šireg okupljanja svih građanski profilisanih snaga oko evropske perspektive.

Ovim zaključcima su se, kako saznajemo iz te partije, do sad vodili u pregovorima u vezi sa formiranjem manjinske Vlade i na ovim zaključcima će rukovodstvo partije, ovlašćeno od strane Glavnog odbora, nastaviti da insistira.

***

LP: Ustav ne prepoznaje naciju već građanina, porazno dijeliti funkcije po etničkom ključu

Ako će se nova vlada manjinska ili tehnička ili bilo kakva druga predlagati i birati prema nacionalnim ili etničkim pripadnostima i osobnostima onda takva vlada neka ne računa na glas liberala. Najblaže rečeno smo zgroženi i zatečeni izjavom jednog od predstavnika vladajućeg građanskog pokreta URA koji mjesta u vladi opisuje po nacionalnim klasifikacijama.

Takav princip tzv. “ključa” je važio u nekadašnjoj SFRJ i znamo kako se sve završilo pa bi obnavljanje nekog koncepta koji u sebi umjesto kompetencija i kvalifikacija podrazumijeva etnički princip manjine ili većine bio najveći poraz za mladu crnogorsku demokratiju i građansko društvo. Prije svega, takav koncept je i protivan Ustavu i ustavnom principu građanske države koja ne poznaje naciju već čovjeka.

Takva podjela resora ne samo da neće imati našu podršku nego će biti jasno i precizno osuđena. Ako se jedna kleronacionalistička vlada, čiji su dio bili promoteri ovog koncepta, mijenja novih konceptom nacionalnih i etničkih pripadnosti onda Crnoj Gori nema pomoći. Mada ne tako davno i jedan od pretendenata na mjesto ministra u novoj vladi sa zadovoljstvom je govorio o novom predśedniku vlade isključivo kroz njegovu etničku pripadnost, što je takođe za svaku osudu. Nije smisao niti duh buduće većine stvaranje novih podjela produbljivanjem starih nego smanjivanje postojećih kroz tendenciju građanskog društva.

Share.

Comments are closed.