Stranačka saopštenja, 23. jun – SDP

U skupštini odbijen paket od 11 reformskih zakona SDP-a

Skupština Crne Gore odbila da uvrsti u dnevni red predloge jedanaest reformskih ekonomsko-socijalnih zakona Kluba poslanika SDP, voljom većine DPS i koalicionih partija.

“Kada je riječ o predlogu zakona o odlaganju plaćanja kreditnih obaveza kojim se ne bi obračunavale kamate za vrijeme moratorijuma na otplatu kredita “zaslugom” CBCG, odnosno njenog guvernera Radoja Žugića, banke će prihodovati preko 30 miliona eura” – naveo je poslanik SDP Raško Konjević.

“Konjević je kazao i da će zbog aktiviranja moratorijuma na kredit građaninu koji mu se obratio zbog tri mjeseca stopiranja naplate, u narednih 40 mjeseci rata biti veća za 17 eura.

“Predlagali smo kada je krenula kriza sa Kovidom da je fer i pošteno da zaštitimo privredu i građane na način što tokom moratorijuma na kredite se neće obračunavati kamata. Imali smo različita mišljenja, a vrijeme je potvrdilo da smo bili u pravu, a banke već danas šalju uvećane planove otplate” – zaključio je Konjević obrazlažući predlog zakona. 

Poslanik Raško Konjević je predstavljajući zakon o garantnim šemama najavio da je neophodno što prije usvojiti ovaj ili sličan predlog kako bi se što prije pomoglo privrednicima, posebno ugostiteljima i svima koji žive od turizma.

“Ovo posebno jer su već slično, i to u maju, uradili i Slovenci i Srbi i Bugari i Slovaci i naša želja je pomognemo svima koji žive od turizma na taj način što bi država garantovala za dio kredita, po povoljnim kamatnim stopama do 3%, sa grejs periodom i rokom otplate od minimum 5 godina. 

Naš zakonski predlog je da se ugostiteljima smanji stopa  PDV na 7%, kako bi preživjeli ovu tešku godinu, na sličan način kao što je DPS prije 4 godine smanjio tu stopu za nekoliko privilegovanig hotelijera i time svi dovedu u isti zakonski položaj.  

“Dajmo kreditne šeme, jeftine kredite i dajte da se spusti stopa PDV kako ne bi obračunavali stopu PDV hotelijerima i ugostiteljima na osnovu toga kako se neki hotelijer zove i kome je politički blizak” – zaključio je poslanik Konjević. 

Poslanik Raško Konjević je, obrazlažući predlog Zakona o PIO naveo da je predlog ovog zakona dogovoren od strane socijalnih partnera još 2018. godine, ali da još uvijek nije predložen od strane potpredsjednika Vlade Milutina Simovića i resornog ministra Kemala Purišića, ali nažalost stoji u ladici ova dva ministra. 

“Tim predlogom bi se se značajno unaprijedili uslovi penzionisanja za hiljade naših građana brisanjem 10 najlošijih nevezanih godina iz obračuna penzije, povećala minimalna penzija za 20%, smanjio broj godina potrebnih za penzionisanje i uvele druge povoljnosti za sadašnje i buduće penzionere. Ovo nije zakon SDP, ovo je nažalost postao zakon kojim ste željeli da obmanete radnike i penzionere. Obmanuli ste nažalost 125.000 penzionera i desetine hiljada radnika koji već godinama ne idu u penziju čekajući povoljnije uslove” – naveo je Konjević obrazlažući predlog. 

Predsjednica SDP i poslanica u Skupštini dr Draginja Vuksanović Stanković je obrazlažući predlog Rezolucije o zaštiti aerodroma Crne Gore istakla da smatra da profitabilna preduzeća koja su u vlasništvu države i dalje treba da prave profit za građane Crne Gore, a ne za strane investitore. 

“Navedenu rezoluciju smo predložili kako bi odgovorili na zahtjeve preko 1000 građana Tivta koji su svojim potpisima podržali naš predlog za organizovanje lokalnog referenduma u Tivtu. Time bi se građani Tivta pitali o njihovom aerodromu a ne da im se o svemu odlučuje. Nažalost zbog opstrukcija lokalne DPS-SD vlasti nije dozvoljeno da se građani Tivta izjasne i čuje njihov glas.

Nema građanina Crne Gore i Tivta i Podgorice koji se neće zapitati zašto želimo da nekom strancu damo aerodrome koji ostvaruju 10 ili 14  miliona eura profita. Zasto da profit dajemo strancima. Građani se sa pravom pitaju treba li sve da rasprodamo, luke, aerodrome i plaže i da li je to  naše jedino ekonomsko znanje.

Zbog toga ze zalažemo da se građani Tivta na referendumu izjasne o tome da li su za to da njihov novac ide u ruke stranaca ili da ostaje Tivtu i Tivćanima. Da li su davali djedovinu za javno dobro na korist svih ili za strateške investitore Vlade koji bi iznijeli stotine miliona eura profita van naše države” – zaključila je predsjednica SDP Draginja Vuksanović Stanković. 

Takođe, nije usvojen ni predlog za raspravu o Zakonu o zaradama u javnom sektoru kojim bi se povećale plate zdravstvenim radnicima za 15%, a policijskim službenicima za 10%, kao ni predlog inoviranog Zakona o državnom tužilaštvu koji je obrazlagao poslanik Ranko Krivokapić.

Share.

Comments are closed.