SDP: Plantaže pred teškim izazovima

Draginja Vuksanović Stanković, predsjednica SDP:
Plantaže, nekad uspješna državna kompanija, se nalaze pred teškim izazovima, najviše zbog katastrofalnog način vođenja od strane menadžmenta. Tako smo juče saznali da građani Crne Gore neće da beru grožđe za 14 do 16 eura dnevnice, uz čuđenje menadženta gdje Verica Maraš zarađuje 250 eura dnevno. Poput Marie Antoanete se čude kako to da naši sugrađani neće da rade teški fizički posao, na podgoričkih +40 u hladu, spavaju u barakama i sve to za “fantastičnu” dnevnicu od 14 eura.
Nije ugrožena berba zato “što neće građani da rade”, nego zato što ih mizerno plaćate za izuzetno težak i zahtjevan posao i time dovodite u opasnost cijelu kompaniju, jer neubrano grožđe neće čekati odgovorniji menadžemant.
Gospodo iz Plantaža, iako je od vas, mnogo je. Navikli smo da nas ubjeđujete da je plata od 7.000 eura mjesečno realna, jer je smanjena sa 12.000. Iako je kompanija u tom periodu završila među poreskim dužnicima i prekršena je odluka Vlade o visini zarada u preduzećima sa većinskim državnim vlasništvom.
I posljedni dokazi nesposobnosti menadžementa pokazuju da je poziv iz SDP-a Vladi da ih smijeni i spriječi dalju štetu po Plantaže, državnu imovinu i državni budžet više nego opravdan. Međutim, očigledno je kod vlasti preovladao stav da je upravo ovih 14 eura dnevnice (iako je to prosječna satnica u mnogim zemljama EU) dovoljno za naše sugrađane koji pritisnuti krizom nemaju drugog izbora.
SNP: Aprcoviću, kako oprati ruke bez vode?

Branimir Maslovar, član kotorskog Odbora Socijalista:
Takozvani predsjednik Opštine Kotor Željko Aprcović nedavno se pohvalio kako je sa Opštinom Tivat „završio“ isporuku vode za golf igralište koje se nalazi u jednom luksuznom turističkom kompleksu, te da bi naredne godine mogli očekivati golf teren sa 18 rupa u nesporednoj blizini Kotora.
Ovo je za građane Kotora „odlična vijest“, jer možda nakon što je završio sa tom obavezom stigne da se pozabavi i vodosnabdijevanjem u opštini čiji je predsjednik, doduše nelegalni.
Preporuku NKT-a da se redovno peru ruke ne bi trebalo dodatno pojašnjavati. Međutim, u kotorskim naseljima Dobrota, Orahovac, Perast i Risan to je lakše reći nego učiniti, jer je redovno snabdijevenje vodom u poslednjih 20 dana prava rijetkost. Jedini izuzetak, svakako ne slučajno, bio je 13. jul.
Od početka jula, u ovim djelovima kotorske opštine restrikcije su redovne. Vode nema od ponoći do 6 sati ujutro, kao i od podne do tri, odnosno 9 od 24 sata u toku dana. Doduše, neki imaju vodu, ali slanu kao na područja Sv. Vrača. Ostali djelovi opštine pošteđeni su, za sad, ove muke, jer je dio kotorskog vodovodnog sistema priključen na regionalni vodovod.
Drugi dio opštine, koji nije priključen, nalazi se u dramatičnom stanju. Prema riječima samog Aprcovića, gubici na mreži iznose fascinantnih 84 procenta. Ako Aprcović nije u stanju da obezbijedi smanjenje gubitka vode na mreži, onda neka obezbijedi dodatne količine iz Regionalnog vodovoda, jer je isporuka vode stanovništvu obavezna i ne može se građaninu uskratiti.
Nedopustivo je da, u sred epidemije korona virusa, u toku koje se poseban akcenat stavlja na pranje ruku, stanovnici Kotora su primorani da higijenu održavaju kao prije 100 godina.
Da stvar bude još gora, prvi čovjek lokalne vlasti kaže da zna da postoje divlji priključći, mjerači protoka nisu ugrađeni, a gubici su dva do tri puta veći nego u Njemačkoj, ali, prema njegovoj tvrdnji, ovim se problemima bave veoma ozbiljno. Ako je to tačno, šta bi tek bilo sa nama da se bave neozbiljno?
SD: Profit da puni budžet države, a ne privatnih kompanija

Očuvanje državnih resursa i uvećanje njihovog profita, koji bi punio budžet države, a ne privatnih kompanija, jeste cilj koji Socijaldemokrate zagovaraju. Ispravnost tog pristupa najbolje se vidi na primjeru Aerodroma. Naime, Aerodromi Crne Gore su jedno od najvrijednijih crnogorskih preduzeća, koje je velikim rastom prihoda, letova i generalno rezultata, jasno pokazalo da država ima kapaciteta da uspješno vodi i sačuva preduzeća. To je saopštio direktor Aerodroma i član Glavnog odbora Socijaldemokrata Crne Gore, Danilo Orlandić.
Kako je naglasio, Aerodromi su poslovanje u 2019. godini završili sa rekordnim profitom većim od 15 miliona eura, što je nevjerovatnih 50% više u odnosu na 2018. godinu, koja je sama po sebi bila jedna od najuspješnijih. Dodatno, prošle godine dočekano je 2,7 miliona putnika, što je za oko 8,5% više u odnosu na rekordnu, 2018. godinu.
“Prošle godine se saobraćaj sa crnogorskih aerodroma odvijao prema 30-ak država i 70 destinacija. Neke od najboljih svjetskih aviokompanija su naši partneri. Njemačka Lufthansa, ruski Aeroflot, Turkish airlines, poljski Lot… Osim toga, u Crnoj Gori, avioprevoz više nije privilegija bogatih, jer smo zajedničkim radom sa niskobudžetnim aviokmpanijama omogućili nikad bliže Evropske metropole”, rekao je Orlandić.
Govoreći o investicijama, rekao je da se ozbiljnost bilo kog rukovodstva mjeri donošenjem strateških odluka, poput uvođenja noćnog letenja na aerodromu u Tivtu koje će naredne godine biti i moguće. “I izgradnja Terminala 2 na Aerodromu Tivat vrijedna 3,5 miliona eura, je najznačajnija investicija od 2006. godine, a predstavlja samo dio planova na kojima se radi uz podršku Vlade Crne Gore.”
On je zaključio porukom da su Socijaldemokrate pokazale u prethodne tri godine odgovornost prema državnim resursima. “Naša zemlja, Crna Gora, povezana sa Evropom i svijetom, naš je cilj. A svako ko je na tom stanovištu, naš je prijatelj.”
SNP: I ovakav Ustavni sud smatra da je odluka o objavljivanju imena lica u samoizolaciji nezakonita

Ono što je Socijalistička narodna partija Crne Gore saopštila još u martu juče je dobilo i zvaničan pravni epilog: Ustavni sud ukinuo je odluku o objavljivanju spiskova lica u samoizolaciji koju je Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti donijelo 21. marta.
Podsjećamo da smo još tada tvrdili da se objavljivanjem ličnih podataka osoba u samoizolaciji one dovode u opasnost od stigmatizacije, ali i da njihove lične podatke može koristiti svako kome to padne na pamet. Još nezgodnija posiedica ovakvog postupka Vlade jeste to što su mnogi građani bili obeshrabreni da zatraže medicinsku pomoć.
SNP CG pita kakva je svrha postojanja Ustavnog suda kada se odluke donose sa ovolikim zakašnjenjem, kada su se određeni procesi odigrali i kada je šteta nanijeta? Zašto je Ustavni sud “snom mrtvijem spavao” puna četiri mjeseca i dozvolio vlasti da se igra sa sudbinama Ijudi?
Takođe, ukazujemo da je Agencija za zaštitu ličnih podataka, na čijem je čelu tada bio Sreten Radonjić, dala pozitivno mišljenje NKT-u, ne uzimajući u obzir prava i slobode građana i posledice koje mogu nastupiti po društvo u cjelini.
Dakle, i ovakav Ustavni sud, koji nema predsjednika, već predsjedavajućeg, što je funkcija koja ne postoji u Ustavu Crne Gore, odlučio je da je Vlada u ovom slučaju pogriješila i prekršila osnovna Ijudska prava naših sugrađana.
Nadamo se da premijer Marković i ovog puta neće reći da su u pitanju “pravna nijansiranja” i da će ozbiljno shvatiti štetu koju je nanio građanima Cme Gore i da će im makar uputiti izvinjenje zbog neozbiljnog i neodgovornog postupka koji ih je doveo u opasnost po više osnova.
URA: Abazović: Vlada napravila milionsku štetu, prećutala korupciju i izdala nacionalne interese; ubistvo novinarke direktno povezano sa poslovima oko „Možure“

Lider URE dr Dritan Abazović na današnjoj pres konferenciji pokazao je ugovore između firme „Cifideksa“ (Cifidex Limited company) registrovane na Sejšelskim ostrvima sa „Enemaltom“ (Enemalta PLC) oko kupovine vjetroelektrane „Možura“. Abazović je na presu pokazao dokumentaciju koja za Vladu Crne Gore nije bila sporna i ako je jasno da se radi o offshore firmi koja je po svemu sudeći poslužila samo kao paravan za transakcije.
“Vlada Crne Gore sklopila je štetan ugovor suprotno interesima države Crne Gore jer je poslom za ‘Možuru’ predvidjela subvencije od 115 miliona EUR za 12 godina. To je uslovilo miješanje offshore firmi iz Dubajia i Sejšelskih ostrva koje su sve unaprijed dogovorile i preuzele „namješteni posao“. Potpuno je nelogično da ‘Cifideks’ kreditom pozajmljenim od firme ‘Black 17, protiv koje se vodi istraga na Malti, kupuje posao od španske ‘Ferse’ za 4 miliona EUR, a samo dva mjeseca nakon toga ga prodaje ‘Enemalti’ za 10 miliona. Sa druge strane, domaća firma koja je bila sastavni dio ‘Ferse’, 1% svog kapitala prodaje za 650 000 EUR što upućuje da je procijenila firmu na 65 miliona EUR. Čitav biznis ove firme kasnije je prodat za 4 miliona EUR. To samo Vlada Crne Gore nije htjela da vidi i očigledno je da se radi o klasičnoj prevari“, pojasnio je Abazović.
On je na pres konferenciji pokazao ugovor za koji su posebno interesovanje iskazali poslanici Evropskog parlamenta i partnerske partije URE iz Zelenih Evrope. Evropsku međunarodnu javnost je uzburkao slučaj ubijene novinarke Dafne Karuane Galicija koja je istraživala slučaj korupcije a čiji su kraci vodili ka Crnoj Gori, podsjetio je Abazović. “Sada je jasno da je zapravo ovaj posao sa Vladom Crne Gore bio predmet ozbiljne korupcije zbog koje je došlo do ostavki i hapšenja visokih funkcionera na Malti“, ustvrdio je Abazović.
Da Vlada Crne Gore nije dala ugovor koji je suprotan interesima građana gdje garantuje višemilionsku sigurnu dobit vjerovatno od posla ne bi bilo ništa, kazao je Abazović na pres konferenciji.
“Španska ‘Fersa’ godinama nije mogla da otpočne radove i nakon što se ubrzano preko firmi iz Dubaija i Sejšelskih ostrva zamijenilo vlasništvo, ‘Enemalta’ (u čiji kapital sa 30% učestvuju Kinezi) je ušla u unosni posao preko noći i odmah krenula u realizaciju projekta. To je jasan input u sumnjive poslove ove firme sa Vladom Crne Gore“, poručio je lider URE.
On je na pres konferenciji naveo podatak da je struja dobijena iz vjetroelektrana „Možura“ višestruko skuplja od obične struje i da građani na svojim računima isplaćuju enormnu milionsku dobit, kako je kazao, bjelosvjetskim tajkunima sa offshore destinacija kroz stavku naknada za obnovljive izvore energije.
“To znači da građani preko računa za struju plaćaju korupciju i ubistva novinara koji istu žele da raskrinkaju. Upravo su te kompanije koje su sklopile ugovor sa Vladom Crne Gore sa offshore destinacija sklapali posao oko ‘Možure’ direktno osumnjičene za naručivanje ubistva novinarke Dafne Karuane Galicije jer je ista ušla u trag njihovim poslovima, kako u Malti, tako i ovom u Crnoj Gori“, istakao je Abazović.
Abazović je sa žaljenjem na presu konstatovao da „mjesto da smo u zelenu energiju ulagali sami preko EPCG mi smo „zlatnu koku“ dali strancima sa offshore destinacija.
“U cijeloj ovoj situaciji EPCG se zadužila da kupi akcije Rudnika uglja od brata aktuelnog predsjednika Mila Đukanovića, investirajući u crnu energiju koja će u skorijoj budućnosti doživjeti svoj kraj a zelenu energiju koja je budućnost a koju subvencioniramo svi zajedno prepustili smo sumnjivim inostranim kompanijama“, poručio je Abazović na kraju.