SD: Mugoša: Ogromni realni izazovi se ne mogu riješiti nerealnim obećanjima
Poslanik SD-a, Boris Mugoša naveo je da je prema podacima MONSTAT-a vrijednost minimalne potrošačke korpe koja je neophodna četvoročlanom domaćinstvu za zadovoljenje minimalnih potreba, koje uključuju hranu i bezalkoholna pića i neprehrambene proizvode i usluge, za godinu dana porasla za preko 23 eura.
Takođe, podsjetio je javnost da je na kraju oktobra 10600 više nezaposlenih u odnosu na isti period prošle godine (rast od 23,65%), kao i da je stopa nezaposlenosti skoro 24% (rast od 4,5 procentnih poena u odnosu na isti period prošle godine), dok je prema poslednjim zvaničnim podacima broj zaposlenih manji za 27 hiljada.
Osim toga, Mugoša navodi da je u odnosu na oktobar prošle godine, broj blokiranih firmi i preduzetnika veći za 400 a iznos blokiranog duga za oko 150 miliona eura.
“Realan život i izazovi a ne PR obećanja”, zaključio je Mugoša.
***
Saopštenje za javnost Demokrata
U cilju postizanja potpune socijalne pravde Demokratska Crna Gora je jutros u skupštinsku proceduru predala još jedan zakon, a to je Predlog Zakona o izmjeni Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju. Ovim predlogom zakona predvidjeli smo da od 1. januara naredne godine najniža penzija ne može biti niža od 200 eura i to je prvi u nizu planiranih koraka u reformi sistema ostvarivanja prava iz penzijskog osiguranja.
Svaki šesti penzioner, odnosno, njih skoro 17 hiljada, danas u Crnoj Gori živi od 147 eura. Sa druge strane, svaki treći penzioner ili njih skoro 38 hiljada primaju penziju koja je niža od 200 eura. Svi znamo da je ovo najugroženija kategorija stanovništva, sa najnižom mogućnošću da kreiraju alternativne prihode, a znamo i to šta se i koliko može sa 150 eura mjesečno. Na javnoj sceni koja je zagađena temama koje odgovaraju isključivo nacionalističkim preduzetnicima, nije bilo prostora za one koji su među najugoženijima – a to su penzioneri sa najnižim penzijama.
Dakle, nasljeđe bivšeg režima je skoro 40 hiljada penzionera koji ni nakon 4 decenije radnog staža i isto toliko decenija odvajanja doprinosa za penzije, svojom penzijom ne mogu doseći ni trećinu potrošačke korpe.
Ovakva okolnost je stvorila potrebu da na najbrži mogući način učinimo prvi u nizu koraka na putu popravljanja statusa onih koji imaju najmanje. Fond PIO na mjesečnom nivou izdvaja oko 36 miliona, a za povećanje najniže penzije na 200 eura potrebno je svega oko 1.35 miliona mjesečno ili 3,75% ukupnog izdvajanja.
Ne želimo da vjerujemo da postoji bilo koji društveni akter koji bi se usprotivio koji ovo neće podržati. Čuli smo od resornih ministara da su mjeseci iza nas donijeli visok stepen konsolidacije javnih finansija, što znači stvaranje mogućnosti za realizaciju onoga na zbog čega smo dobili povjerenje građana da ih zastupamo.
Poštovani građani,
Na pećinski nacionalizam, mi odgovaramo podizanjem minimalne zarade.
Na nacionalšovinističke, orgije odgovaramo besplatnim udžbenicima za sve osnovce.
Na politiku davanja isključivo podobnima mi odgovaramo povećanjem staračkih nadoknada.
Na politiku pohare koja je decenijama primoravala Crnu Goru na raseljavanje odgovaramo dječijim dodacima za sve predškolce.
Na politiku podjela odgovaramo dječijim dodacima za svu djecu do 18 godine života, čime svu djecu sabiramo u jednakom pravu.
Na politiku otimanja, odgovaramo obeštećenjem za majke kojima je bespravno oteto doživotno stečeno pravo.
Danas smo na politiku koja je Crnu Goru držala u siromaštvu odgovorili inicijativom za povećanje najniže penzije, za početak, na 200 eura.
Spuštamo rampu politici prema kojoj su naši roditelji i najstariji sugrađani ponižen i najviše marganilozovan sloj društva.
Više nas niko neće dijeliti ni u čemu, a naročito ne u pravima. Nema više naših i njihovih, jer svi smo mi Crna Gora!
Kada smo građanima obećali da ćemo biti garant poštenih politika, da ćemo biti garant borbe za jednakost, da ćemo biti garant borbe protiv nametnutih podjela na kojiima klijentelističke elite decenijama profitiraju nauštrb interesa građana, obećali smo da ćemo to raditi beskompromisno, i svakodnevno. Mi obećanja ispunjavamo!
***
Komisija za zdravstvo i socijalnu politiku DPS: Spajić ukida dječije dodatke djeci oboljeloj teških genetskih oboljenja, pokrenućemo sudske postupke zbog ove skandalozne odluke
Spajić ukida dječije dodatke djeci oboljeloj od Daunovog sindroma, cerebralne paralize i drugih oblika pretežno genetskih oboljenje, koja su korisnici lične invalidnine ili dodatka na njegu i pomoć. Naime, dok on građanima Crne Gore priča bajke na javnom medijskom prostoru o novim pravima, tokom jučerašnjeg dana službenica ministarstva finansija Delević Nina, angažovana po Ugovoru o djelu u ovom ministarstvu i predsjednica UO Centra za socijalni rad u Nikšiću i službenik Opštine Nikšić Lalatović Duško, takođe član UO pomenutog Centra, suspendovali su dosadašnjeg direktora Centra za socijalni rad u Nikšiću, Nenada Mijuškovića (osobu sa invaliditetom) jer djeci korisnicima lične invalidnine i dodatka na njegu i pomoć nije ukidao pravo na dječije dodatke kada su napunili sedmu godinu života i nijesu započeli sa redovnim školovanjem?!
Kako se radi o djeci sa teškim fizičkim i mentalnim smetnjama, odnosno o djeci koja se i nijesu mogla upisati u redovni školski proces usljed sopstvenih ograničenja, postojala je praksa u došadašnjem radu Centara da se toj djeci omogući nesmetano ostvarivanje prava na dječiji dodatak do osamnaeste godine života, jer bi svako drugo tumačenje Zakona značilo i otvorenu diskriminaciju ove djece.
Međutim, takav stav ne dijele članovi UO Centra za socijalni rad u Nikšiću Delević Nina i Lalatović Duško, već su po instrukcijama ministra Spajića naložili da se svoj djeci koja imaju Daunov sindrom, cerebralnu paralizu i slična oboljenja a korisnicu su lične invalidnine ili dodatka na njegu i pomoć i koja ne pohađaju redovnu školu ukine pravo na dječije dodatke.
Po saznanjima komisije sjednica UO pomenutog Centra trajala je više od 8 sati, a pomenuti službenici, odnosno članovi UO Centra su se, pored suspenzije direktora do okončanja postupka mimo Zakona, i bahato ponašali prijeteći zaposlenima i službencima Centra.
Kako se radi prije svega o skandaloznom i nevaspitanom ponašanju ali i skandaloznim tumačenjima pomenutog Zakona od strane osoba sumnjivog profesionalnog integriteta i bez sumnje osoba bez dana iskustva u radu sa osobama sa invaliditetom, slijede postupci pred nadležnim organima Crne Gore, kako u smislu potrebe tumačenja ove norme tako i u smislu odnosa pomenutih službenika prema obavezama iz Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti.
***
DPS, Laličić: Vlada na netransparentan način, suprotno evropskoj praksi i preporukama smanjuje finansijska sredstva opštinama
Jučerašnju sjednicu Zakonodavnog odbora obilježile su oštre polemike i opravdane primjedbe poslanika opozicije na račun Predloga zakona o dopunama Zakona o finansiranju lokalne samouprave, koje su rezultirale time da se odloži glasanje o ovom predlogu zakona.
Naime, podsjećamo da se ovim dopunama Zakona planira da se iz poreza na dohodak fizičkih lica koji sljeduje opštinama izuzme porez na neprijavljeni prihod, kao i da se po osnovu istog umanjuju sredstva u Egalizacionom fondu koji se ustupa opštinama što po analizi predlagača zakona iznosi 11,8 miliona eura.
Opravdane primjedbe i nedoumice poslanika su se mogle izbjeći da je predlagač zakona, a što mu je bila zakonska obaveza, organizovao javnu raspravu i da je u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi prethodno zatražio mišljenje Zajednice opština. Toliko o njihovoj transparentnosti i principijelnosti.
Nasuprot tome predlagač u obrazloženju Predloga zakona je ustvrdio da je usaglašen sa Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi što je notorna neistina. Evropska povelja utvrđuje princip da izvori finansiranja lokalnih vlasti budu primjereni njihovim dužnostima koje propisuju Ustav ili zakon. Preporuka Savjeta Evrope broj 21 kaže: ,,Generalno kada više vlasti donose odluke koje smanjuju poresku osnovicu lokalnih vlasti treba obezbijediti nadoknadu.”
Ali novu većinu ne interesuju ni mišljenja Evropske komisije ni međunarodni dokumenti niti mišljenje Zajednice opština. To tako snažno dokazuju iz dana u dan.
Zbog građana Crne Gore moramo pitati predlagača na koji način i iz kojih izvora će nadomjestiti nedostajuća sredstva lokalnim samoupravama u Crnoj Gori od kojih većina i sada ima finansijske probleme bez obzira ko u njoj vrši vlast. Podsjećamo da je većina opština u nezavidnoj finansijskoj situaciji suočena sa problemom konsolidovanja finansija i obezbjeđenja finansijske održivosti u uslovima teške zdravstvene i ekonomske krize.
Pitamo s pravom na osnovu kojih pokazatelja i validne analize su utvrdili da se u konkretnom slučaju radi o 11,8 miliona ako se po riječima predlagača Zakona radi o nekom novom prihodu, koji se tek sada uvodi, i to Zakonom o poreskoj administraciji koji je procesni a ne materijalni propis. Kako će se ubuduće utvrđivati iznos neprijavljenog prihoda?
Ali kod nove većine može sve. Umjesto pravno utemeljenih odgovora juče smo mogli, u više navrata od državnog sekretara Odovića čuti samo da se zakon donosi da bi se spriječila krađa. Već otrcani vokabular predstavnika Vlade kada im ponestane argumenata.
Pitamo se s pravom da li je ovo u skladu sa obećanjem premijera u Ekspozeu koji glasi: ,,Decentralizacija nadležnosti ka lokalnim samoupravama i njihova veća funkcionalna i finansijska nezavisnost mora biti odlučnije sprovedena kako bi se obezbijedio ravnomjeran razvoj svih krajeva države”. Još jedna u nizu isprazna floskula prvog čovjeka Vlade.
Bilo bi dobro kada bi premijer i ovaj zakon kao i ona četiri prethodna povukao iz skupštinske procedure. Dok to ne učini, nadamo se da će zajednička sjednica Zakonodavnog odbora i Odbora za finansije imati svoj epilog u tom pravcu, navodi se u saopštenju Jovanke Laličić, poslanice DPS-a u Skupštini Crne Gore.
***
SDP, Vukić: Zašto je izgradnja fiskulturne sale u Mrkojevićima i dalje problem?
Nakon više inicijativa od strane mještana Mrkojevića, krajem 2019. godine konačno je potpisan Memorandum o saradnji u vezi izgradnje fiskulturne sale za Osnovnu školu “Mrkojevići”. Navedenim Memorandumom dogovoreno je da izgradnju fiskulturne sale sufininsiraju Opština Bar, Klub iseljenika “Rumija” iz Čikaga i tadašnje Ministarstvo prosvjete. Na oduševljenje mještana, očekivalo se da će izgradnja ovog objekta brzo početi i da će i ova škola konačno dobiti svoju fiskulturnu salu, jer je jedina u Baru koja je nema.
Opština Bar je u 2020. godini uplatila dogovoreni iznos od 150.000 €, a Klub iseljenika iz Čikaga je iskazao spremnost da u svakom trenutku uplati svoj iznos sredstava, ali je ostala kao nepoznanica uplata iznosa sredstava na koje se obavezalo Ministarstvo. Zakonom o budžetu Crne Gore za 2021. godinu za ovu namjenu su planirana sredstva u iznosu od 100.000 €, obzirom da Skupština Crne Gore nije prihvatila amandman poslanika SDP da taj iznos bude 200.000 €.
Planirana sredstva, međutim, sve do danas nijesu uplaćena, a nacrtom Zakona o budžetu Crne Gore za 2022. godinu nijesu planirana bila kakva sredstva za ovu namjenu.
S obzirom da će izgradnja koštati više stotina hiljada eura, da je izrada projektne dokumentacije završena, pozivamo nadležno Ministarstvo da do kraja ove godine uplati planirani iznos od 100 000 €, kao i da se u Zakonu o budžetu za 2022. godinu planira određeni iznos sredstava za ovu namjenu. Ovo posebno iz razloga, što kako se predstavnici Vlade hvale, u državnom budžetu ima dovoljno sredstava usljed značajnih ušteda ostvarenih tokom ove godine, a takođe je najavljeno i značajno uvećanje kapitalnog budžeta za narednu godinu.
Djeca u Mrkojevićima, kao i sva u Crnoj Gori, zaslužuju najbolje uslove za obrazovanje, a za taj proces, kao i za pravilan razvoj, neophodan preduslov je da imaju odgovorajuću fiskulturnu salu, koja bi se mogla koristiti i za druge sportske i kulturne namjene, navodi se u saopštenju koje potpisuje Omer Vukić, član Glavnog odbora SDP.