Demokrate: Predsjednik SO Berane podržao mještane MZ Kaludra:
Novica Obradović, predsjednik SO Berane:
U potpunosti podržavam odluku mještana mjesne zajednice Kaludra da upozori Upravu za šume Područna jedinica Berane da zaustavi otpremu oble građe sa područja kaludarsko-dapsićkih šuma.
Nakon što su uspjeli da skrenu pažnju na devastaciju lokalnih puteva, smatram da ova akcija mještana mjesne zajednice Kaludra čini još jedno parče u mozaiku građanskog aktivizma i intenzivirane građanske svijesti o važnosti očuvanja imovine koja je vlasništvo svih građana. Ta svijest je nešto što je nasušno potrebno da njegujemo kako nam se ne bi događalo da se naša prirodna blaga devastiraju naočigled svih nas, a da mi, pritom, ništa ne preduzmemo da to spriječimo. Stoga, akcija mještana Kaludre ne zaslužuje samo da bude podržana, već i da bude pohvaljena kao primjer pune odgovornosti prema životnoj sredini, vlastitom i okruženju svih nas koji živimo u Beranama.
Ovim putem želim i da apelujem na nadležne kojim se mještani obraćaju da sa dužnom pažnjom razmotre i navode drugih drvo-prerađivača koji ukazuju na nezakonitosti.
Takođe, podsjećam da je u sudskom sporu dokazano da je DOO „Nikola“ koncesije dobijalo na osnovu netačnih podataka.
Potrebno je aktuelizovati pitanje kako je ovaj koncesionar, za koga je utvrđeno da se služio prevarama, uspio ponovo da dobije koncesije?
Mještani Kaludre, kao, uostalom, i Berana i Crne Gore u cjelini očekuju da će nezavisne institucije koje će tek biti formirane stati na put svima onima koji ne biraju sredstva da bi se iživljavali nad svim onim što su naša prirodna bogatstva, ali i zakoni ove države, njeni građani i njihova imovina.
***
Gvozdenović – Medoks: DPS svojim ukupnim djelovanjem pokazao demokratski kapacitet
Branimir Gvozdenović, politički direktor Demokratske partije socijalista sastao se sa Nj.E. Karen Medoks, novoizabranom britanskom ambasadorkom u Crnoj Gori.
Poželivši dobrodošlicu ambasadorki i uspjeh u obavljanju diplomatske misije u Crnoj Gori, Gvozdenović ju je informisao o ukupnom ambijentu koji je karakterisao period prije i nakon izbora, kao i djelovanju DPS-a u datim okolnostima. Istakao je da će u narednom periodu DPS kao državotvorna partija i odgo-voran politički subjekt nastaviti da brani vrijednosti i politike koje su u funkciji zaštite državnih interesa, konstruktivnom ulogom u Parlamentu, ali i ukupnim djelovanjem u crnogorskom društvu.
Ambasadorka Medoks je pozdravila odnos koji DPS ima prema procesu tranzicije vlasti i izrazila uvjerenje da će iskustvo i efikasnost DPS-a doprinijeti da Parlament funkcioniše u još punijem ka-pacitetu nego ranije.
Sastanak je bio prilika da se razmijene stavovi o drugim aktuelnim aspektima društveno-političkog živo-ta u Crnoj Gori, posebno onim koja mogu biti izazov daljim reformskim procesima crnogorskog društva.
Istaknuta je važnost proaktivne uloge DPS-a na pitanja koja su od ključnog značaja za budući demo-kratski razvoj Crne Gore, i izražena spremnost Ujedinjenog Kraljevstva da pruži podršku u svim pro-cesima koji su u funkciji daljeg napretka.
Sagovornici su izrazili uvjerenje da će Crna Gora imati znanja i kapaciteta da odgovori svim izazovima u budućim fazama izgradnje moderne građanske države.
***
Rabrenović (LP): Nakon 27 godina hram za crnogorske vjernike u Podgorici
“Kada ja 31. oktobra 1993. godine obnovljena Crnogorska pravoslavna crkva niko od nas tada nije ni slutio da će proći vremenski period do 28. oktobra 2020. godine da bi pravoslavni vjernici imali mogućnost da izgrade prvi hram crnogorske pravoslavne crkve u Podgorici nakon što je stvarno 1918. godine a službeno 1920. godine bila ukinuta kao do tad kanonski autokefalna, samostalna pravoslavna crkva.
Crnogorski vjernici ovih će dana poslije 27 godina sibmolično dobiti zemljište za svoju bogomolju upravo na dane kada je izvršena obnova svete Crnogorske crkve a nama Crnogorcima vraćena vjera u svoju duhovnu vertikalu. Sve ove godine generacije crnogorskih pravoslavnih vjernika su poput ranih hrišćanskih učitelja i vjernika svoju liturđije i službe održavali jedino pod kapom nebeskom na livadi ali sa čvrstom vjerom i ubjeđenjem da će sem formalnog povraćaja Crnogorske crkve doći i do obnove i izgradnje hramova Crnogorske pravoslavne crkve. A kako to biva onome ko vjeruje i Bog daruje, pa smo tako i mi pravoslavni vjernici dočekali i taj dan da se u Podgorici tek poslije četrnaest godina od obnove nezavisnosti napokon sprovedu u djelo radnje koje vraćaju Crnoj Gori u suštinskom i faktičkom značenju stubove njene državnosti i identiteta. Države Crne Gore ne može biti ako njeni pravoslavci nemaju svoju crkvu i ne grade svoje hramove već u sopstvenoj državi bivaju progonjeni od strane okupatorske Srpske pravoslavne crkve odnosno njene beogradske patrijaršije.
Ako se od strane okupatorske crkvene organizacije na crnogorske vjernike bacaju najstrožije crkvene kazne, anateme, ako se zbog izmišljenih težih duhovnih prestupa, kao što je hereza, isključuju iz crkvene zajednice, kojoj i ne pripadaju ako se eskomuniciraju zato što slobodno razmišljaju i ne žele da priznaju okupatorsku srpsku crkvu, ako se ovim crkvenim odlukama karakterističnim za istoriju srednjega vijeka žele prisiliti da budu dio SPC onda je više nego jasno šta su sve crnogorski pravoslavni vjernici morali da hrišćanski istrpe i ne uzvrate.
Podgorički liberali su bili i ostali od devedesete godine prošlog vijeka uz svoju majku Crnu Goru i uz svoju svetu apostolsku Crnogorsku pravoslavnu crkvu.Uvijek vjerujući da će moći dati i doprinos izgradnji novih hramova dok čekamo da se zakoni sprovedu i naše crkve i manastiri iz ruku okupatorske srpske crkve, vrate u vlasništvo onih čiji su ih preci gradili i branili”, navodi se u saopštenju koje potpisuje Jovan Rabrenović, predsjednik i odbornik Liberalne partije Glavnog grada Podgorica.
***
Burić (Prava Crna Gora): Novoj Vladi zdravstveni sistem da bude prioritet
„U proteklih trideset godina, u nikšićkom zdravstvu jedan segment vidno je napredovao. To je enterijer. Međutim, kako uglačani zidovi, plazma televizori, kamere i zidni dekor ne mogu da liječe, pitam se, zar nije bilo svrhovitije (i svakako potrebnije ) ulagati u nabavku savremenih dijagnostičkih aparata, te u edukaciju medicinskog kadra?
Od 1990. godine pa do danas, dijagnostika je ostala gotovo ista. Postojećem RTG aparatu pridružen je jedan ultrazvučni, jedan skener, i to je sve. Ništa od savremenih dijagnostičkih metoda, multislajsnih skenera, magnetne rezonance, 3d i 4d ultrazvuka i novih aparata za snimanje krvnih sudova. Rezultat nedostatka navedene opreme, neophodne za dijagnostivikovanje bolesti i pravovremeno i valjano liječenje su svakodnevna putovanja nikšićkih pacijenata u Podgoricu.
Sa druge strane, postoje aparati koji su bolnici odavno na raspolaganju, a koji zaključani sakupljaju prašinu i iz nebjašnjivih i samo nadležnima poznatih razloga se ne koriste. Takav je slučaj sa kompletnom aparaturom za dijagnostiku i terapiju razroke i slabovide djece koja se godinama izlažu nepotrebnom stresu putovanja za Podgoricu, a Fond zdravstva dodatno opterećuje troškovima.
Pored ovog, pacijenti iz Nikšića se, zbog rutinskih analiza kao što su tumor markeri, hormoni štitatste žlijezde i brojne druge analize šalju u KBC Podgorica i u razne privetne klinike i laboratorije.
Posebno bih istakao sledeće: pored značajnih sredstava Fonda zdravstva, neko ,,mudar” je odlučio da građanima od 18. do 67. godine starosti stomatološka zdravstvena zaštita zavisi isključivo od dubine džepa. Krajnje pojednostavljeno, bez namjere da banalizujem:“Ako nemaš novca, ćuti i stisni zube. Tačnije, ono što ti je od njih ostalo.”
Za pozamašne honorare i uz plaćene troškova smještaja angažuju se penzionisani ljekari iz okruženja, a za edukativne seminare, subspecijalizacije (o magistarskim studijama da i ne govorimo) novca ima samo povremeno i to isključivo za privilegovane. Kao rezultat imamo nedostatak prijeko potrebnih specijalsta za dječje bolesti, te deficit kardiologa, reumatologa, dermatologa. Dodao bih i to da Dom zdravlja u Nikšiću raspolaže vozilima iz ’84. i ‘ 88. god.
Zbog ovako sumorne trenutne slike nikšićkog, a vjerujem i zdravsta na nivou čitave države, neophodno je da novoj vladi zdravlje građana i postavljanje zdravstvenog sistema na zdrave osnove, zaista bude u vrhu prioriteta. Zdravlje građana je preduslov svakog daljeg razvoja, a zdravstveni sistem ogledalo razvijenosti države“, kaže se u saopštenju dr Jovana Burić iz Prave Crne Gore.