Saopštenje za javnost Demokratske partije socijalista
“Diplomatski skandal, nastao kao posljedica falsifikovanja riječi češkog ambasadora prilikom sastanka sa Andrijom Mandićem, pretedentom na jedan od resora u novoj Vladi, ukazuje ne samo na nedostatak diplomatskog kapaciteta lidera DF, već i na nedostojnost za obavljanje bilo kakvih ozbiljnijih državničkih poslova.
Iako smo svjedočili različitim ispadima političara iz DF prema predstavnicima međunarodne zajednice, između ostalih i optužbama za korupciju koje je Nebojša Medojević upućivao nizu inostranih zvaničnika, očekivali smo, u novonastalim okolnostima, da politikanstvo i manipulacija, uobičajeni metodi lidera DF-a, budu ipak zamijenjeni malo odgovornijim odnosom prema politici.
Međutim, nakon jučerašnje diplomatske podmetačine u režiji Andrije Mandića, jasno je kakav je kapacitet – moralni, obrazovni, diplomatski onih koje, očigledno prevazilazi i stranačka funkcija, a prepotentno se preporučuju za obavljenje ozbiljnih državnih poslova”, kaže se u saopštenju koje potpisuje Jovanka Laličić, poslanica DPS-a u Skupštini Crne Gore.
***
SD: Saopštenje za javnost
Predsjednik Socijaldemokrata Crne Gore Ivan Brajović sastao se danas sa ambasadorom Slovačke Republike u Crnoj Gori Borisom Gandelom.
Predsjednik Brajović je istakao da su Socijaldemokrate Crne Gore na upravo završenim parlamentarnim izborima ostvarile dobar izborni rezultat, koji je u odnosu na prethodni bolji za 35%. Dodao je da su glasovi za istinsku socijaldemokratsku ideju u Crnoj Gori u ovom trenutku važniji nego ikad jer su bili i biće garant očuvanja građanske, multietničke, antifašističke, sekularne, evropske i evroatlantske Crne Gore.
On se zahvalio ambasadoru za iskrenu i prijateljsku podršku Slovačke Crnoj Gori u svim važnim pitanjima, posebno u oblasti NATO i EU integracija. Izrazio je uvjerenje da ta pomoć neće izostati ni u narednom periodu kada naša država treba da uđe u novu fazu integracije s ciljem što bržeg članstva u Uniji.
Ambasador Gandel je čestitao dobar izborni rezultat Socijaldemorkatama i naglasio važnost dijaloga kao jednog od ključnih obilježja demokratije. Dodao je da Slovačka podržava Crnu Goru da postane članica Evropske unije, te da će nastaviti da pomaže naš integracioni put na svim nivoima.
SNP: Izjava za javnost Božidara Rafailovića, člana OO SNP Budva
Prvi Zakon o morskom dobru donjela je još SR Crna Gora 1978. godine a važeći zakon je bio usvojen daleke 1992. godine. Sa sitnim izmjenama, važi i danas. Kako stoji u prvom članu ovog zakona, njime se uređuje upravljanje morskim dobrom, njegovo korišćenje, unapređenje i zaštita a te poslove trebalo je da obavlja formirano Javno preduzeće Morsko dobro i to na prostoru crnogorske obale, kako kaže Zakon,“pojas kopna ograničen linijom do koje dopiru najveći talasi u vrijeme najjačeg nevremena”!!!
Dakle formirano javno preduzeće (koje je sve samo ne dobro) preuzelo je ulogu kojoj, pokazaće vrijeme, nije doraslo, da upravlja opštim dobrom od velikog ekonomskog značaja kako bi u tranzicionim godinama našu bogatu obalu definisalo kao profitabilan resurs. Valorizacijom ogromnih resursa JP Morsko dobro je bilo dužno da koristi za zaštitu, uređenje, unapređenje priobalja, kao i za izgradnju infrastrukturnih objekata za potrebe morskog dobra. Ali kao svaki aparat bivšeg režima ovo javno preduzeće je od opšteg dobra pravilo dobro samo za podobne, zanemarivajući interese ostalih građana.
Brigu javnog preduzeća o građanima i njihovom dobru ogolila je pojava pandemije Covid-a. Iako je po svim procjenama turistička sezona podbacila za najmanje 80 posto, zakupcima kupališta stidljivo je nuđeno umanjenje od 50 posto uz predizborno obećanje da će se dodatno umanjiti zakupnine, do čega naravno nije došlo .Golim okom je vidljivo da upravo u Budvi najmanje žaštite, očuvanja i unapređenja prostora djelovanja preduzeća iako je Budva po svim parametrima predvodnik turističke ponude Crne Gore.
Ako se izuzme po koja kanta i klupa iz donacija, infrastrukturnih projekata u Budvi nije ni bilo. Gradskom lukom upravlja strana firma, a pristaništa u drugim mjestima budvanske opštine skoro da i ne postoje kao ni adekvatan sadržaj za poboljšanje turističke ponude.
Ako je Budva turistički, a ne politički predvodnik ponude Crne Gore, isti epitet možemo upotrebiti i za Rafailoviće. Ovo preduzeće za zaštitu i očuvanje dozvolilo je postavljanje regionalnog vodovoda betoniranjem plaže na kojoj se godinama izliva kanalizacija. Jedna od najdužih i moglo bi biti najljepših promenada u Crnoj Gori šetalište do Budve, od zemljotresa nije pošteno ni očišćeno, a sa rasvjetom iz 80-tih godina i od teškog saobraćaja razvaljenim kockama, više liči na ratnu nego na šetačku zonu. Šetalište ne postoji ni u djelu koji vodi za plažu Kamenovo koje se koristi kao saobraćajnica i parking. U spust za čamce koji su mještani izgradili o svom trošku sredinom prošlog vjeka, nije uložen ni euro tako da je priča o lukobranu, uređenoj marini i pomenutom šetalištu još jedno je od obećanja koje se vadilo iz fioka uoči izbora.
Nepravda prema domicilnom stanovništu učinjena je pozivajući se na Zakon o morskom dobru iz 1992. godine i na Zakon o državnoj imovini iz 2009. godine, kada je država formalno oduzela imovinu stvarnim vlasnicima zemljišta na ostrvu Sv. Nikola. Bez rješenja o eksproprijaciji i isplate zakonom predviđene naknade za eksproprijaciju država je nezakonito uskratila svojinska prava stvarnim vlasnicima, i tako postala vlasnik a stvarni vlasnici korisnici. To je jedinstveni primjer u evropskom pravosuđu da se svojinsko-pravni režim na obali uređuje na osnovu zakona o morskom dobru a ne na osnovu prava svojine koje je garantovano Ustavom Crne Gore i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
Loši i zastarjeli zakoni i neispunjena obećanja došli su glave hobotnici DPS koja je decenijama živjela na revanšizmu i podjelama koje su sprovodili kroz politizovana javna preduzeća koje je između ostalih i JP Morsko Dobro. Njihove podjele bile su kamen koji je na dnu mora držao napredak i razvoj naše države. Vrijeme podobnih i nepodobnih je prošlo, a dolazi vrijeme kada će svako od nas morati u svojoj kući i u svom dvorištu da uradi najbolje što može. Nemamo prava a ni vremena za selektivni rad.
Decentralizacijom ovog preduzeća i vraćanjem nadležnosti opštinama, dobilo bi se na efikasnosti u rešavanju problema koji postoje u svim primorskim opštinama. Na greškama se uči, a mi ne bi smjeli da dozvolimo da razvoj bilo kog grada ponovo zavisi od političkih struja i preduzeća koja vode predizborne kampanje već isključivo od rada ljudi u tom gradu.
***
Saopštenje Demokrata – Kolašinska vlast po ubrzanoj proceduri pravi prostor za nova partijska zapošljavanja
Kolašinska vlast na čelu sa DPS i GB ovih dana po ko zna koji put mijenja akte o sistematizaciji u lokalnoj administraciji i službama kako bi od odlazeće Vlade dobila saglasnosti za dodatna nepotrebna partijska zapošljavanja.
Tako su nakon održanih parlamentarnih izbora većina lokalnih službi i organa izmijenili akte o sistematizaciji povećavajući broj izvršilaca.
Brojna su zapošlavanja planirana, dok u Sekretarijatu za opštu upravu raste broj „eksperata“ za mjesnu samoupravu i obezbjeđenje.
Novim pravilnicima predviđeno je zaposlenje još desetak lica u lokalnoj upravi, i još toliko u Centru za kulturu.
Preko 20 novih radnih mjesta što će budžet opteretiti za preko dodatnih 100 000€ na godišnjem nivou.
Tim zapošljavanjima bi se dodatno opteretio budžet opštine Kolašin koja je u reprogramu i čija se opštinska kasa najviše puni iz egalizacionog fonda.
Manično i u strahu mijenjanje sistematizacija govori samo o tome koliko je kolašinska vlast debelo nesigurna u svoj rad pa na svaki mogući način pokušava spasiti što se spasiti može, ne razmišljajući o posledicama koje mogu nastupiti kada se troši više od onoga što se ima.
Upozoravamo Vladu Crne Gore da će svi papiri biti podložni provjerama i revizijama i da bez obzira što radi u tehničkom mandatu, svaki član Vlade je dužan da se bori za javni interes i poštuje zakone ove zemlje.
Kolašinska DPS-GB vlast koja će još kratko upravljati našim gradom mora znati da se ne smije igrati sa našim građanima, dajući im lažne nade i prazna obećanja kao što se ovih dana igra sa radnicima Centra za kulturu.
Takođe su simptomatične i pravne vratolomije koje će izvoditi u vidu izmjene statuta kako bi partijski centri moći doveli partijske poslušnike koji po važećim pravilima ne ispunjavaju zakonom predviđene uslove da bi vodili ovu ustanovu.
Sve ovo će na kraju morati da plati niko drugi osim građana Kolašina.
Lokalni rukovodiocima je jedina briga bila kako povećati sebi opet zarade i nastaviti staru dobru proksu neodgovornog odnosa prema finansijama opštine Kolašin.