Stranačka saopštenja, 7. sept – PCG, URA, Demokrate, SNP, BS

BS: Održan sastanak rukovodstava BS-a i Demokrata: Nastaviti dosadašnju dobru saradnju i u narednom periodu

***

SNP: Slavljenici su sinoć branili milione i privilegije, a ne Crnu Goru

Crna Gora je sinoć vidjela nešto što Evropa i svijet nisu doživjeli: gubitnici na izborima slavili su sopstveni poraz. „Branili“ su Crnu Goru od onih koji su ostvarili nevjerovatnu pobjedu na izborima, čistu kao suza. Branili su je, kako kažu, od nas koji ćemo Crnu Goru sada „odnijeti za Srbiju“. Da nije tužno bilo bi smiješno.

Hvala našim pristalicama što su ostale u svojim domovima i nijednim gestom nisu isprovocirale „slavljenike“, među kojima su bili i oni koji su ojadili Crnu Goru, kao što su: Blažo Đukanović, Verica Maraš, ali i pojedini ministri, poput Nikole Janovića i Milutina Simovića.Nisu oni sinoć branili Crnu Goru, već svoje milione, hidroelektrane, firme, banke i poslovne prostore, plate od 8.000 eura, itd. Znaju to građani dobro, zato su im i rekli jedno veliko NE na izborima.

Predsjednik Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti se čak uživo uključivao sa ovog skupa iako je tijelo na čijem je čelu propisalo da se na otvorenom može okupiti najviše sto ljudi. Vidjeli smo sinoć koliko poštuju mjere koje sami donose. Sinoćnji skup je bio visokorizičan kada je u pitanju širenje virusa i dani pred nama će to pokazati. Ali, kada je u pitanju odbrana države od onih koje nazivaju četnicima sve mjere se mogu zanemariti. Iako smo odavno znali da je ovo tijelo na izdisaju, sinoć smo dobili i zvaničnu potvrdu toga.

SNP CG zahtijeva od Uprave policije da saopšti imena lica koja su prijavila sinoćnje okupljanje, ko je odgovoran za kršenje čitavog niza mjera i preporuka, te zašto policija nije bila onako ažurna u sprečavanju ovog okupljanja kao što je to bila prilikom održavanja litija kojima se protestovalo protiv sramnog Zakona o slobodi vjeroispovijesti.

Tražimo od nadležnih institucija da što prije zauzmu stav prema odgovornima za sinoćnji skup, da privedu poznaniju prava sve oni koji su povrijedili mjere NKT-a i pozitivne propise ove države i da privedu na informativne razgovore sve krivce kao što su to bez ikakve zadrške činili prema sveštenicima i slobodnim građanima Crne Gore.

Što se tiče prijetnji i jadikovki koje su došle od pojedinih govornika, među kojima neki pokrivaju i značajna mjesta na državnom Univerzitetu, pozivamo Sud časti UCG da preispita ovakvo postupanje i da se odredi prema onome koji pobjednike na izborima naziva „ravnogorskom fukarom“. Ovakvim ljudima ne smije se dati prilika da dalje edukuju mlade ljude naše zemlje i da šire mržnju među braćom, prijateljima i komšijama.

***

Dr Novosel pristupio Demokratama

Iz dana u dan raste broj onih koji uviđaju da smjena vlasti u Crnoj Gori nije nikakav apokaliptičan scenario, već renesansa koju tek treba, u punoj mjeri, da doživi naša država. Da put pomirenja, moralnog i ekonomskog preporoda nema alternativu, uvidio je i poznati kardiolog dr Ognjen Novosel koji je danas pristupio Demokratskoj Crnoj Gori.

 Ognjen Novosel je 2005. godine postao specijalista interne medicine. Magistarski rad na temu „Primarna i sekundarna ventrikularna fibrilacija kod akutnog koronardnog sindroma“ odbranio je 2009. godine, u Beogradu. Doktorand je Univerziteta u Beogradu – Medicinskog fakultet, kod mentora akademika prof. dr Branka Beleslina, na temu „Ventrikularni poremećaji ritma kod pacijenata sa sniženom funkcijom lijeve komore uzrokovani Coxsackie B1B5 virusnom infekcijom“. Novosel je 16 godina radio u Beogradu na Medicinskom fakultetu, Internoj klinici, Urgentnom centru, Institutu za KVB bolesti, Toksikologiji VMA i 20 godina u državnom i privatnom zdravstvu Crne Gore. Posjeduje 7 diploma i 5 licenci. Jedini je doktor u Crnoj Gori sa 3 specijalizacije i prvi specijalista urgentne medicine u Crnoj Gori. Bio je predsjednik ove sekcije u dva mandata. Stručni ispit za rad u državnim organima Crne Gore položio je sa odličnom ocjenom.

 Pristupajući Demokratama, Novosel je istakao da ozdravljenje društva iziskuje nove ideje kakva je, nesumnjivo, ideja o pomirenju, moralnom i ekonomskom oporavku, zahvaljujući kojoj su Demokrate, djelovanjem kroz koaliciju „Mir je naša nacija“ na Parlamentarnim izborima ostvarile impresivan izborni rezultat. Dodao je i da je uvjeren da će nova vlast raditi za dobro kompletnog društva i da će uspjeti da pomiri ljude svih vjera i nacija.

 „Sada, kada smo, napokon, promijenili tridesetogodišnju vlast, vrijeme je da pristupimo liječenju zatečenog stanja u našoj državi i u našem društvu. Mene, lično, na to obavezuje i Hipokratova zakletva, ali i svi mi toliko dugujemo našim budućim generacijama. Demokrate su garant napretka društva i trajne stabilnosti naše države. Stoga sam ponosan jer sam postao dio pobjedničke ekipe koja će Crnu Goru graditi na vrednosnim temeljima i čuvati tekovine multikulturalizma“.

***

Dobardžić: Diferencijalna stopa oprezivanja, javne nabavke, raskid kumovske ekonomije, jačanje industrije i sistemski zakoni prilika za ekonomski oporavak države

On što bivša vlast ostavlja u naslijeđe novoj u ekonomskoj sferi na prvom mjestu je svakako visok javni dug koji će se do kraja godine sigurno približiti cifri od 4 milijarde eura, ocijenio je danas prof. dr Eldin Dobardžić, član Glavnog odbora URE.

„Ukoliko uzmemo u obzir i da će pad BDP-a u ovoj godini biti veći od 9% (prognoze MMF-a) shodno ogromnom padu u turističkoj sezoni (do 90%) taj javni dug može doći i do nevjerovatnih 100% BDP-a. Za servisiranje tekućih budžetskih izdvajanja već nedostaju ozbiljna novčana sredstva“, istakao je on.

Napominje da je odlazeći ministar u junu mjesecu najavio da državi već tada nedostaje skoro 900 miliona eura.

„Obzirom da su oni tada računali na nivo turističke sezone od 40%, a da je zbog katastrofalnog upravljanja turizmom u periodu korona krize i zatvaranjem granica za tradicionalne goste, ostvareni nivo između 10%-20% nedostajuća sredstva će se povećati daleko iznad jedne milijarde eura. Po ugovoru za auto-put koji nije završen u narednoj godini očekuje nas početak isplate glavnice kredita (prva rata u iznosu oko 63 miliona eura) uz konstataciju da ni do današnjeg dana Ministarstvo finansija nije ugovorilo hedžing (zaštitu) od valutnog rizika promjene kursa s obzirom da je kredit uzet u dolarima“, ističe Dobardžić.

Dobardžić ukazuje i da smo, nažalost, država koja ima i najveći spoljnotrgovinski deficit u poslednjih 10 godina.

„Ovo sve napominjem iz razloga da građani ne mogu očekivati da se ovi i ovakvi problemi riješe odmah, ali da se sada po prvi put nakon 30 godina stvaraju uslovi da se krene u njihovo ubrzano rješavanje i početak procesa ekonomskog ozdravljenja. Za početak treba tražiti neke mogućnosti i prostore u refinansiranju postojećih ugovorenih finansijkih aranžmana koji su nepovoljni po javne finansije države“, kaže on.

Dobardžić smatra da je u narednom periodu neophodno vrlo oprezno i sistematski izvršiti pravedniju distribuciju javnih prihoda kao i uvođenje progresivne stope oporezivanja što bi značilo, dodaje, prelazak sa jedinstvene na diferencijalnu stopu oporezivanja, a to je ujedno i praksa razvijenih zemalja Evropske unije.

„To bi značilo i da se luksuz mora svakako plaćati više nego do sada. Smanjenje jaza između bogatih i siromašnih mora biti prioritetni zadatak nove Vlade. Tu smo nažalost do sada imali jednosmeran put, koji se ogledao u povećanju bogatstva već bogatih. Zakon o porijeklu imovine kao jedan od najvažnijih sistemskih zakona koji se očekuje da će nova skupštisnka većina usvojiti takođe će obezbjediti priliv novčanih sredstava u državnu kasu. Siguran sam da se određene uštede mogu napraviti i na račun smanjenja nerealno visokih zarada posebno u javnim preduzećima koji su uz to i gubitaši, pravljenje sistema platnih razreda (na nivo da npr. čistačica u nekom javnom preduzeću ne može imati veća primanja od inžinjera koji radi na održavanju sistema), takođe bi doveo do značajnih ušteda u budžetu, a povećao bi i efikasnost javne uprave i administracije“, smatra Dobardžić.

Ukazuje i da bi raskidanje brojnih štetnih privatizacionih i koncesionih ugovora takođe bio jedan od načina da se saniraju štete po budžet države.

“Prostor za uštede postoji i u javnim nabavkama gdje se nažalost odlivao najvećim dijelom nesrazmjerno veliki novac građana države. Ubrzanje puta ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji omogučilo bi nam korišćenje brojnih predpristupnih fondova. Ugovoranje najpovoljnijih kreditnih aranžmana kao i pregovori oko otpisivanja određenih pređašnjih naslijeđenih dugova značajano bi popravio loše stanje naše državne kase“, ističe Dobardžić.

On je ubijeđen i da će nakon formiranja nove izvršne vlasti Evropska unija prepoznati momenat za adekvatnu i konkretnu pomoć kako bi se dugoročno prevazišli akumulirani problemi iz višedecenijskog lošeg upravljanja javnim finansijama.

„Najveći izazov jeste raskid sa principom vođenja “kumovske ekonomije” koji je duboko etabliran u postojeći ekonomski sistem. Raskid sa takvim sistemom moguć je uz donošenje niza novih sistemskih zakona iz oblasti ekonomije (zakon o korupciji, zakon o privatizaciji, zakon o koncesijama, već spomenuti zakon o porijeklu imovine). Depolitizacija ključnih institucija i jačanje njihove nezavisnosti uz dovođenje najkompetentnijih stručnjaka ključ su održivog ekonomskog razvoja i kreiranja najzdravijeg poslovnog ambijenta. Mislim, da će u samom početku tu biti najviše otpora zbog ukorijenjene loše prakse. Optimista sam po pitanju da to ipak neće trajati dugo jer je naša država mali sistem i vrlo brzo će prihvatiti sva pravedna i rešenja koja će biti jednaka i ravnopravna za sve aktere privrednog života“, smatra Dobardžić.

Ocjenjuje i da će veliki izazov biti i razbijanje određenih monopola u poslovanju koji su značajno ojačali u prethodnom periodu.

„To će biti prilično zahtjevan problem ali ćemo mi kao država koja želi da postane punopravna članica EU taj problem morati i sistemski da riješimo ne samo kroz modifikaciju postojećeg Zakona o monopolima nego prvenstveno kroz primjenu istih prateći praksu najrazvijenijih država. Kada se postojeći monopoli oslabe možemo računati i na priliv ozibljnih investicija što u konačnici nosi višestruku korist kako za građane kroz jačanje konkurentnosti (niže cijene) tako i kroz otvaranje novih prijeko potrebnih radnih mjesta što će uticati i na značajno stabilnije javne finansije“, dodaje on.

Dobardžić smatra i da će sve to dati više prostora za ulaganje u primarne infrastrukturne projekte (opremanje industrijskih zona, izgradnju brzih saobraćajnica, rekonstrukcija aerodroma).

„Vraćanje povjerenja investitora takođe je jedan od ključnih zadataka nove Vlade gdje bi se omogućio značajan priliv SDI, a to prvenstveno zavisi od jačanja institucija i svih ostalih sistemskih zakona koji to omogućavaju (zaštita privatne svojine, borba protiv korupcije, vladavina prava, ugovor o radu, pojednostavljivanje admistravnih procedura). Profesionalizacija menadžmenta javnih preduzeća još jedan je uslov njihovog postavljanja na zdrave osnove. Jer smo do sada imala kadrovska rješenja koja su uglavnom proizvodila gubitke, a koji su pokrivali iz budžeta“, ističe Dobardžić.

Smatra i da je ova kriza je pokazala da je odlazeća vlast napravila pored rasipnički i privatno loše upravljane ekonomije to što se isključivo vezala za rast ekonomije kroz turizam od svega dva-tri mjeseca što se sada pokazalo kao katastrofalnim.

„Mi moramo jačati i industriju u onoj mjeri u kojoj nam dopuštaju naši kapaciteti (radna snaga, resursi) kao i smanjiti uticaj stranog vlasništva nad imovinom u CG (koja je sada skoro 40%). U prethodnom višedecenijskom periodu imali smo totalni pad industrijske proizvodnje, a na račun jačanja uvozničkog lobija što se odmah mora mijenjati jer je šteta od takvog koncepta bila višestruka za građane i državu , a korist od toga su imali samo pojedinci“, ukazuje Dobardžić.

Naglašava i da bi Centralna banka kao kreator monetarne politike države pod novim rukovodstvom morala zauzeti proaktivniju ulogu nego što je bio slučaj do sada.

„Tu prvenstveno mislim na donošenje niza pozitivnih propisa koji će osloboditi višak likvidnosti bankarskog sektora (veći je od jedne miljarde eura) i usmjeriti ga prijeko potrebnoj privredi, kao i pronalaženju najboljeg i održivog modaliteta pomoći građanima u otplaćivanju kredita u periodu smanjene ekonomske aktivnosti. Prostor za tako nešto postoji i u smanjenju obavezne rezerve banaka“, ističe Dobardžić.

Kaže i da će uz sve suštinske promjene koje nas očekuju u narednom periodu zadatak kreiranja održive ekonomije svakako biti olakšan.

„Građani su uradili istorijsku stvar na skoro završenim izborima sada je na svima pojedinačno da daju sopstveni i lični doprinos da naša država istinski krene u ekonomski oporovak i da postane zemlja jednakih šansi za sve“, zaključuje on.

***

Milačić: Nećemo iznevjeriti povjerenje naroda

Predsjednik Prave Crne Gore Marko Milačić u intervjuu za Sputnjik osvrnuo se na aktuelnu situaciju u Crnoj Gori poručivši da ništa ne može ugroziti volju naroda, odnosno smjenu trodecenijskog režima Mila Đukanovića.

Milačić je najavio mogućnost izmjene Krivičnog zakonika u pogledu napada na vjerske objekte:

“Moj je predlog, a siguran sam da ćemo svi razmišljati u tom pravcu u budućnosti, da se u okviru našeg krivičnog zakonika drastično pooštre kazne za napade na vjerske objekte svih vjerskih zajednica. Upravo zbog ovoga što radi odlazeća vlast – pored napada na pravoslavne, režira napade i na islamske vjerske objekte. Vlast smo preuzeli iz jednog razloga, to je zaštita svakog građanina u ovoj zemlji, zato ću i da predložim oštrije kazne za one koji nasrću na sve svetinje, bez obzira na konfesiju“, poručuje Milačić.

Milačić je dodao da nova vlast neće iznevjeriti narod.

„Ovaj mandat je, nakon stotinu godina jednovlašća, u rukama slobodne Crne Gore, ne postoji način da ne ispoštujemo volju naroda. Ovdje više nije u pitanju ni Đukanović, ni mi, ovde je u pitanju samo narod. Narod je bio jasan, sada prati svaku našu riječ, narod je najviše rizikovao i mi ga nećemo iznevjeriti“, siguran je Milačić.

Predsjednik Prave Crne Gore imao je poruku i za učesnike današnjeg „patriotskog“ skupa u Podgorici.

„Pozivam i one koji žele da budu dio „patriotskog“ skupa, koji su dobronamjerni i tamo idu iz iskrenih ideoloških ubjeđenja, da shvate da ne treba da čuvaju, kako kažu, Crnu Goru od bilo koga. Zajedno smo na istom zadatku, to su naša braća i naše sestre, mi smo isti narod, kako god se nacionalno izjašnjavali. A to što su nas etiketirali svih ovih decenija, to je druga priča. Danas i ne samo danas, svi zajedno branimo Crnu Goru, nema potrebe da je bilo ko brani od nas, preuzimamo vlast i svi će vrlo brzo da vide kako se čuva Crna Gora“, kaže Milačić i dodaje da svaki mogući incident, ako se dogodi ide direktno na adresu Mila Đukanovića.

Milačić je govorio i o pritiscima na konstituente nove vlasti.

“Želim da poručim da ću bilo kakav dalji napad na Dritana Abazovića ili bilo koga drugog iz koalicije, doživjeti lično, najličnije, kao napad na mene i moju porodicu. Isto se ponašamo svi, neopisivo sam ponosan na to, svi smo na visini istorijskog zadataka“, bivši režim nema nikakave šanse da nas ugrozi“, ističe lider „Prave Crne Gore“.

Milačić je odgovorio i na pitanje o odnosu nove vlasti prema članstvu u NATO i pitanju Kosova.

„Te teme nisu na dnevnom redu, ne možemo da ih otvaramo u ovom trenutku, šta god ja mislio o njima, jer sada smo kao dijete kada uči da hoda. Moramo da izgradimo institucije, da se izborimo protiv ogromnog kriminala i korupcije, da se obračunamo sa svim diskriminatorskim zakonima, prije svega onim o slobodi vjeroispovijesti.

Uz to ide važna činjenica, ovo je parlamentarna većina koja je sačinjena od političkih subjekata koji imaju dijametralno suprotna razmišljanja o određenim pitanjima. Dritan Abazović i ja se nikada nećemo složiti oko nekih spoljnopolitičkih i geopolitičkih pitanja, ali moramo da se okupimo oko onoga oko čega imamo isto mišljenje. To mora da bude mandat naše Vlade i razvoja Crne Gore“, ističe Milačić.

Apostrofirao je izuzetno dobre odnose unutar koalicija koje će formirati parlamentarnu većinu i poručio da je narod izabrao, i da su oni tu upravo da bi sproveli izbornu volju naroda, te da to niko ne može spriječiti.

Share.

Comments are closed.