Stranačka saopštenja, 8. oktobar – SNP, SD, Prava CG, BS, DPS, Demokrate

Demokrate: Koprivica i Krapović raskrinkali nezakonitosti u sudstvu i tužilaštvu – Medenica, Stanković i mnogi drugi moraju ići sa funkcija

Poslanici Demokratske Crne Gore, Momo Koprivica i Dragan Krapović, održali su danas press konferenciju na kojoj su raskrinkali zakon ćutanja koji je na snazi u crnogorskom pravosuđu i objasnili način njegovog funkcionisanja.

„Borba za pravnu državu i poštovanje Ustava i zakona treba i mora da počne upravo od one grane vlasti koja, umjesto da brani, gazi pravnu državu. Sudije koje su ispunile formalni uslov za prestanak sudijske funkcije moraju otići sa te funkcije. Njihova tvrdokornost govori o svakom odsustvu odgovornosti i zakonske i etičke. Njih ne zanima non-paper, izvještaj EK, mišljenje pravne struke, sindikata, civilnog sektora i javnosti. Očigledno je pravosuđe postalo talac nezasitosti vrha pravosuđa“, rekao je Koprivica.

„Podsjećamo vas da je članom 121 Ustava Crne Gore propisano da sudiji prestaje funkcija, između ostalog, i kada ispuni uslove za ostvarivanje prava na starosnu penziju. Ustavna norma je jasna i ona predstavlja ispunjenje formalnog uslova potrebnog da bi, u skladu sa Ustavom, sudiji prestala funkcija“, dodao je.

„Da li će sudija zatražiti penzionisanje, zavisi od njegove volje. A da li će mu prestati sudijska funkcija, to ne zavisi od njegove volje, već je utvrđeno imperativnom normom Ustava“, objasnio je Koprivica.

„Važno je istaći da je ispunjenje uslova za ostvarivanje prava na starosnu penziju, kako za sudije, tako i za ostale zaposlene, propisano Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju, i to članom 17 i članom 197đ Zakona.

Iz javno dostupnih podataka sa sajta Vrhovnog suda Crne Gore vidi se da je predsjednica tog suda, g-đa Vesna Medenica, rođena dana 17.07.1957. godine. Imajući u vidu odredbu člana 197đ stav 1 tačka 6 Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, nesporno je da je sudija Medenica 17.10.2018. godine napunila 61 godinu i 3 mjeseca života, čime je stekla pravo na starosnu penziju. Samim tim, u skladu sa članom 121 Ustava Crne Gore, dana 17.10.2018. godine, nastupio je i osnov za prestanak sudijske funkcije, jer je ispunila uslov za ostvarivanje prava na starosnu penziju.

Znači, Sudski savjet je bio dužan, u skladu sa članom 128 stav 1 tačka 6 Ustava Crne Gore i članom 105 Zakona o Sudskom savjetu i sudijama da utvrdi prestanak sudijske funkcije g-đi Vesni Medenici, a potom shodno članu 106 Zakona o Sudskom savjetu i sudijama i prestanak funkcije predsjednika Vrhovnog suda“ – ukazao je potpredsjednik Demokrata.

„Da se ne radi o ekscesu u ponašanju, propustu ili tehničkoj grešci, već o sistemskom zanemarivanju Ustava i zakona od strane Sudskog savjeta, govori i to što su, isto kao i gospođi Vesni Medenici, sudijske funkcije su morale prestati i drugim sudijama Vrhovnog suda, i to: Stanki Vučinić dana 03.06.2015. godine, Dušanki Radović dana 19.08.2015. godine, Radi Kovačević dana 12.06.2016. godine, Nataliji Filipović dana 18.11.2016. godine, Dragici Milačić dana 26.06.2017. godine, Svetlani Vujanović dana 18.07.2018. godine i Branimiru Femiću 03.10.2020. godine. Datumi kada je morala prestati sudijska funkcija za navedena lica obračunati su u odnosu na javno dostupne podatke o rođenju istih sa sajta Vrhovnog suda Crne Gore, a u skladu sa članom 197đ stav 1 Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju. Isto tako, Sudski savjet je bio dužan da utvrdi prestanak sudijske funkcije određenom broju sudija i u Apelacionom, Upravnom, Privrednom, višim, kao i osnovnim sudovima na teritoriji Crne Gore“ – pojasnio je Koprivica.

„Zato što im Sudski savjet nije utvrdio prestanak sudijske funkcije, iako to Ustav i zakon imperativno nalažu, sudije su ostvarivale raznovrsne pogodnosti. Suprotno Zakonu i Ustavu Crne Gore (ne mislimo sada na treći mandat), Sudski savjet je dana 16.07.2019. godine, devet mjeseci nakon što je Vesni Medenici morala prestati funkcija sudije, istu ponovo izabrao za predsjednicu Vrhovnog suda Crne Gore“ – podsjeća Koprivica.

„Nakon trenutka u kojem je morao biti utvrđen prestanak sudijske funkcije, gospođa Rada Kovačević izabrana je za člana Sudskog savjeta, u julu 2018., a funkcija sudije joj je morala prestati 12. 06. 2016. godine. Nakon trenutka u kojem je morao biti utvrđen prestanak sudijske funkcije, Verica Sekulić izabrana je za člana Sudskog savjeta, u julu 2018. godine, iako joj je sudijska funkcija morala prestati 08. 03. 2017. Dragica Vuković je bila sudija u aferi ‘Državni udar’, iako joj je sudijska funkcija trebalo da prestane 21. 09. 2016., dakle – prije nego što se i desio navodni ‘državni udar’ prema tvrdnjama SDT-a“ – rekao je potpredsjednik Demokrata.

„Nakon trenutka u kojem je gospođi Stanki Vučinić morao biti utvrđen prestanak sudijske funkcije, ona je odbijala pravne inicijative za osporavanje političke korupcije u Kotoru. Nakon trenutka u kojim im je morao biti utvrđen prestanak sudijske funkcije, brojne sudije su primale novac od raznih komisija, čak i u iznosu do 10.000 eura godišnje i, čak, suprotno Zakonu o sprečavanju korupcije. Osim toga, nakon trenutka u kojem je morao biti utvđen prestanak sudijske funkcije, pojedine sudije su dobijale i povoljne stambene kredite od države. Tako je gospođa Medenica, kojoj je sudijska funkcija morala prestati 17. 10. 2018. dobila povoljan stambeni kredit od države u visini 40.000 eura dana 26. 12. 2018. godine. Iako je Dragici Milaćić sudijska funkcija morala prestati 26. 6. 2017. dobila je povoljan stambeni kredit od države u visini od 20.000 eura dana 30. 1. 2018. godine. Osim toga, brojne sudije Vrhovnog suda, nakon trenutka u kojim im je morao biti utvrđen prestanak sudijske funkcije, zauzimali su famozne načelne pravne stavove, usmjerene na verifikaciju pravne hajdučije bivše vlasti koja je mimo zakona razrešavala javne funkcionere koji joj nisu bili podobni“ – kazao je Koprivica.

Koprivica je predstavio i saopštenje sa XVIII sjednice Sudskog savjeta koja je održana 7. 10. 2020. godine, gdje se vidi da je Sudski savjet obavio intervjue sa sutkinjama Dragicom Vuković i Lidijom Ivanović, kandidatima prijavljenima na oglas za izbor jednog sudije vrhovnog suda, iako je njima sudijska funkcija morala prestati 2016., odnosno 2017. „Iz tog saopštenja se vidi jasna antiustavna strategija Sudskog savjeta da, kako kažu, ‘sačekaju odluku Ustavnog suda Crne Gore po inicijativi Sudskog savjeta’, a kojom traže ocjenu ustavnosti člana 17 stava 1 i 2 Zakona o PIO“, objasnio je.

Koprivica ističe da podnošenje inicijative Ustavnom sudu ni u kojem slučaju ne može biti opravdanje članovima Sudskog savjeta da ne vrše svoju dužnost u skladu sa Ustavom i Zakonom, i to još od 2015. godine.

„Sudski savjet pokušava prikriti i opravdati svoje nezakonito postupanje“, naglašava Koprivica.

„Članovi Sudskog savjeta nisu ovlašćeni, niti mogu, sami suspendovati primjenu važećih ustavnih i zakonskih normi“, upozorava poslanik Demokrata.

„Šta su radili svih ovih godina“, pita Koprivica. „Zašto ne ostvaruju svoje funkcije i dužnosti? To nečinjenje povlači odgovornost ne samo moralnu i profesionalnu, nego i pravnu. Sudski savjet, po Ustavu, ima 10 članova. Trenutno samo 2 člana imaju legitimietet i to je pokazatelj alarmantnog stanja. Vesni Medenici, predsjednici Vrhovnog suda, kao takvoj – članu Sudskog savjeta, morala je prestati sudijska funkcija, kao što je navedeno i argumentovano, kao i članovima iz reda sudija, gospođama Kovačević i Sekulić, a četvorici članova iz reda uglednih pravnika mandat je istekao prije dvije godine, a ministar pravde je u tehničkom mandatu, i to je realno stanje stvari u ovom međuperiodu. Skandal sa jučerašnje sjednice Sudskog savjeta govori o tome da je mnogima milija funkcija od ugleda profesije, države i državnih institucija“, zaključio je Koprivica.

„Članom 135 stav 5 Ustava Crne Gore propisano da rukovodiocu državnog tužilaštva i državnom tužiocu prestaje funkcija i razrješava se vršenja funkcije u slučajevima i po postupku propisanom zakonom. Zakonom o državnom tužilaštvu, u članu 103, propisano je da državnom tužiocu prestaje funkcija, između ostalog, kada ispuni uslove za starosnu penziju, dok je članom 104 istog Zakona propisano da rukovodiocu državnog tužilaštva prestaje funkcija kada mu prestane tužilačka funkcija“ – istakao je Krapović.

„Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju, u članu 17 stav 1 propisano je da osiguranik stiče pravo na starosnu penziju kada navrši 66 godina života (muškarac) i najmanje 15 godina staža osiguranja“, podsjetio je Krapović.

„Iz javno dostupnih podataka sa sajta Vrhovnog državnog tužilaštva Crne Gore, vidi se da je sadašnji v.d. VDT-a g-din Ivica Stanković, rođen dana 25. 05. 1954. godine. To znači da je g-din Stanković dana 25. 05. 2020. godine napunio 66 godina života i time stekao uslov za ostvarivanje prava na starosnu penziju. Bez obzira na volju g-dina Stankovića, da li će iskoristiti to svoje pravo u skladu sa važećim Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju, on je time ispunio formalni uslov iz člana 103 i 104 Zakona o državnom tužilaštvu, pa je Tužilački savjet u okviru svojih nadležnosti dužan da mu utvrdi prestanak funkcije državnog tužioca, a samim tim i funkcije Vrhovnog državnog tužioca“ – rekao je Krapović.

„Članovi Tužilačkog savjeta u proteklom periodu nisu obavljali svoju dužnost u skladu sa Ustavom i Zakonom, jer nisu utvrdili prestanak funkcije većem broju državnih tužilaca koji su ispunili zakonske uslove za prestanak tužilačke funkcije. U tom pravcu, iz nama javno dostupnih podataka, na isti način je u toku 2020. godine i državni tužilac Veselin Vučković, koji je rođen dana 21. 04. 1954. godine, ispunio uslove za prestanak funkcije državnog tužioca. Isto tako i: državni tužilac Miljana Radović kojoj je 04. 07. 2014. godine morala prestati tužilačka funkcija, zatim Radmili Čuković kojoj se već dana 12. 10. 2017. godine, morao utvrditi prestanak tužilačke funkcije, kao i Stojanki Radović kojoj se dana 28. 04. 2018. godine morao utvrditi prestanak tužilačke funkcije“, upozorio je potpredsjednik Demokrata.

„Ovo je dokaz neodgovornog, neprofesionalnog i nezakonitog vršenja dužnosti iz nadležnosti tužilačkog savjeta. Nesporno je da je pravosudni sistem Crne Gore obolio i da kao takav nije sposoban da odgovori izazovima kao što su organizovani kriminal i korupcija. Umjesto da bude zamajac i oslonac reformama, pravosuđe je danas kočnica razvoju našeg društva. Uvjeren sam da će period pred nama obilježiti odluke koje će djelovati ljekovito na provosudni sistem koji mora biti nezavisan, profesionalan i stručan, kao i beskompromisan u sprovođenju Ustava i zakona Crne Gore“, zaključio je Krapović.

***

Anđušić (DPS): Crna Gora i dalje lider u integracijama, potreban dodatni trud i dogovoran odnos svih političkih faktora prema reformama

“Najnoviji izvještaj Evropske komisije o napretku Crne Gore na realan način oslikava sve evidentne napretke kao i nedostatke i izazove sa kojima se treba suočiti u narednom periodu pregovaračkog procesa.

Izvještaj, kroz prepoznatljivu formu, prije svega potvrđuje status Crne Gore kao regionalnog predvod-nika procesa evropskih integracija sa osvrtom na jasan napredak u značajnom broju oblasti. Takođe, izvještaj sadrži i jasne preporuke o potrebama poboljšanja stanja u jednom broju poglavlja.

Ocjene vezane za napredak u veoma važnim oblastima kao što su ljudska prava, zaštita životne sredine, a posebno nauka i istraživanje pokazatelj su, prije svega, predanog i odgovornog rada u prethodnom periodu kao i potvrda opravdanja statusa lidera integracionog procesa na ovom prostoru. Takođe, raduje nas činjenica da je Crna Gora prepoznata kao država koja njeguje regionalnu saradnju i sa svim susjedima ima dobre odnose.

Reforma javne uprave, vladavina prava, borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, sloboda medija, neke su od prioritenih oblasti pred kojima su ozbiljni izazovi i na kojima je u kontinuitetu bio fokus prethodnih Vlada i za koje se nadamo da će ostati prioritet u narednom periodu. Svakako, očeku-jemo da partije koje su do sada bile u opoziciji, i totalnim ili djelimičnim bojkotom Parlamenta op-struirale mnoge reformske procese, posebno iz oblasti vladavine prava i borbe protiv organizovanog kriminala, u novonastalim okolnostima, pokažu veću ozbiljnost i odgovornost. 

Dosadašnji pristup kada je pregovarački proces u pitanju, da u svakoj pojedinačnoj oblasti kvalitet re-formi treba biti prioritet u odnosu na brzinu pregovora i jurenje rokova predstavlja ozbiljan proces i iziskuje vrijeme, ali sa druge strane predstavlja jedinu garanciju suštinskog napretka društva.

Dosadašnja dostignuća DPS-a sa svojim koalicionim partnerima u procesu EU integracija predstavljaju trajan temelj za sve naredne izazove, a DPS će i u narednom periodu, u kojoj god ulozi bila nastaviti da svojom ulogom doprinosi još jačem i bržem napretku društva. U tom kontekstu, DPS će kao opozicioni akter u Parlamentu konstruktivno nastojati da daje puni doprinos svemu onome za šta opozicija u minulom periodu nije imala demokratskog kapaciteta, a što je predstavljalo značajna ograničenja za ovaj proces”, kaže se u saopštenju koje potpisuje Mihailo Anđušić.

***

BS: Izvještaj o napretku Crne Gore realan, pružićemo podršku nastavku integracija

Novi Izvještaj Evropske komisije o napretku Crne Gore, realna je slika stanja u državi i treba da posluži kao putokaz u kojem pravcu Crna Gora treba da nastavi.

Put evropskih integracija, mora i dalje biti u vrhu agende državne politike. Smatramo da se kroz izvještaj jasno vidi da fokus treba da ostane na vladavini prava i slobodi izražavanja. Bošnjačka stranka će biti partner u ostvarivanju ovih ciljeva, jer je riječ o programskim odrednicama naše stranke. Mi ćemo, kao i do sada, pružati snažnu podršku demokratskoj tranziciji, integracijama, usvajanju standarda i snaženju institucija vladavine prava.

***

Prava CG: Milačić: Najzreliji Đukanovićev potez od njegovog dolaska na vlast

Odluka predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića da nakon održanih konsultacija sa predstavnicima nove parlamentarne većine i zvanično danas Skupštini uputi predlog da Zdravko Krivokapić bude mandatar za sastav nove Vlade, najzreliji je Đukanovićev potez od njegovog dolaska na vlast prije tri decenije.

Iako bez ikakve dileme odluka dolazi kao posledica veličanstvene izborne pobjede slobodnog naroda Crne Gore, te istovremeno kao posledica očigledno nedvosmislenog pritiska međunarodne zajednice, čestitam odlazećem predsjedniku Crne Gore Milu Đukanoviću, što je makar jednom u svom vladanju, makar i kao plod moranja, makar i deklarativno, postupio onako kako je morao postupati cijelo vrijeme u protekle tri decenije.

Da je ovako postupao svih ovih godina, danas ne bi bio u situaciji da u narodu bude okarakterisan kao čovjek koji je uništavao Crnu Goru, njenu budućnost, njene potencijale, njeno biće. Da je ovako postupao svih ovih godina, da je postupao u skladu sa voljom naroda, danas bi mogao rasterećeno i bez tjelohranitelja da pođe kod frizera, na pijacu, ili prošeta gradskim ulicama. Da je ovako postupao svih ovih godina, danas bi bio poštovan kao političar, bez obzira na ideološke razlike.

Na novoj parlamentarnoj većini i mandataru Zdravku Krivokapiću sada je da mudro, zrelo i odlučno formiramo prvu slobodnu Vladu u istoriji Crne Gore i izgradimo zdravo i prosperitetno društvo za sve naše građane.

***

SD: Blagojević: Određeni napredak vidljiv, Crna Gora može i mora bolje

Članica Predsjedništva Socijaldemokrata Crne Gore, Marija Blagojević, ocijenila je da novi Izvještaj EK o Crnoj Gori konstatuje napredak naše države u određenim segmentima, ali šalje i jasan signal da u narednom periodu Crna Gora mora raditi i više i bolje, kako bi do 2025. godine postala članica EU.

„Posebno ističemo činjenicu da izvještaj dolazi u trenutku kada se, nakon održanih parlamentarnih izbora, očekuje formiranje nove Vlade od onih subjekata koji su do sada bili u opoziciji. Važno je konstatovati da je izborni proces pozitivno ocijenjen, da su izbori protekli u mirnom i demokratskom ambijentu, bez značajnijih nepravilnosti. Izuzetno visoka izlaznost jedan je od pokazatelja visokog povjerenja građana u izborni proces“, saopštila je Blagojević.

Ona ističe da je u izvještaju pohvaljena i vanjska politika, kao i dio koji se tiče temeljnih prava. „Posebno je pohvaljeno usvajanje Zakona o životnom partnerstvu lica istog pola, a koji je, od samog početka, imao jasnu i punu podršku Socijaldemokrata, s obzirom na to da se radi o zakonu koji tretira jedno od osnovnih ljudskih prava.“

Blagojević kaže da se očekuje puna posvećenost nove parlamentarne većine, uključujući Parlament i Vladu, daljem sprovođenju reformi u cilju pristupanja Crne Gore EU. „Očekuje se da nova parlamentarna većina da puni doprinos u kreiranju atmosfere dijaloga, razumijevanja i postizanja konsenzusa, kako bi naše društvo ne samo formalno, već suštinski, nastavilo proces demokratskog sazrijevanja.“

Ona je konstatovala da i dalje najveći izazovi ostaju u oblastima vladavine prava, pravosuđa i jačanja konkurentnosti. „Stoga će biti potrebno da svi društveni akteri naporno rade na ispunjavanju obaveza iz ovih oblasti. U periodu koji je pred nama, ključnu odgovornost za te procese snosiće nova vladajuća većina”.

„Kada je u pitanju podizanje životnog standarda, kao jedan od prioritetnih ciljeva EU integracije, očekujemo od strane parlamentarne većine predlaganje i realizaciju onih rješenja koja su zagovarali prije i tokom izborne kampanje“, zaključila je Blagojević.

***

SNP: Lalošević: Nova vlast će stvoriti uslove za nesmetanu slobodu izražavanja

U Izvještaju Evropske komisije stoji nekoliko zabrinjavajućih ocjena koje mogu usporiti i zakočiti evropski put Crne Gore. Ton Izvještaja nije ohrabrujući, slažu se mnogi, ali promjenom vlasti u našoj zemlji stečena je prilika da država krene naprijed, i ukoliko se primijeni očigledna politička volja da se krene u obračun sa korupcijom, počnu rasvjetljavati razne afere, započeti stvarni proces ka nezavisnosti sudstva, ima nade za nas. Ono što posebno zabrinjava je ocjena da Crna Gora nije postigla napredak u pogledu slobode izražavanja.

Hapšenja i sudski postupci protiv urednika onlajn portala i građana zbog sadržaja koji su dijelili ili objavljivali tokom 2020. godine, nisu staroj vlasti služili na čast.

Crna Gora nema čime da se mnogo pohvali ni u pogledu rešavanja starih slučajeva napada na novinare, konstatovali su Evropljani.

Broj napada na medije i novinare poslednjih godina je bio u porastu, a zapaljive izjave, čija su meta bili novinari i njihove redakcije, su bile sve prisutnije.

EK je podijelila zabrinutost i oko uredničke nezavisnosti i profesionalnih standarda javnog emitera RTCG. Ipak, u sijenci ovog Izvještaja, možda je ovo još jedna prilika da se ukaže na nezadovoljavajući položaj novinarske branše u Crnoj Gori.

Stav SNP CG po ovom pitanju je odavno poznat. Sloboda medija je temelj demokratije, ali nema te slobode dok se u potpunosti ne razriješe brojni slučajevi napada na novinare i dok nalogodavce i ubice Duška Jovanovića ne stigne ruka pravde.

Put do istine u našoj državi nije lak. Međutim, to ne treba da obeshrabri naše poslenike javne riječi da budu i dalje značajan korektiv društvene zbilje.

Bivšu vlast kao da nije mnogo brinuo ni izvještaj “Reportera bez granica” koji su Crnu Goru rangirali na izuzetno loše, ponižavajuće 104. mjesto. Moramo istaći, posebno zabrinjavajući tzv. ekonomski pritisak na nezavisne medije. Sa novom vlašću, i naporima medijske zajednice vrijeme je da se ovi nedostaci otklone, kako bi naš put ka Evropi bio brži i što kvalitetetniji i u interesu svih građana Crne Gore.

Share.

Comments are closed.