Šušanjani zabrinuti zbog širenja i negativnih posljedica govora mržnje

Posljednjih godina govor mržnje je postala pojava sa kojom se suočavamo svakodnevno, u svim oblastima i među svim generacijama. Crnogorsko društvo, zajedničkim snagama, mora naći način s njom da se izbori, smatraju i u Mjesnoj zajednici Šušanj.

Sagovornici Radio Bara i Bar Infa odgovarali su na pitanja da li primjećuju govor mržnje u našem društvu, da li je ona izražena u medijima, komunikaciji kod djece i mladih i koji su načini da se sa tim izborimo.

Pešo Glavanović, predsjednik MZ Šušanj, smatra da je govor mržnje veomo primjetan, a u poslednje dvije, tri godine je posebno izražen. Procjenjuje da će ga, ako država ne bude imala snage i mogućnosti da mu stane na kraj, biti još više.

„Mora se krenuti od porodice. Ona mora da reaguje, a potom cjelokupno društvo, svi zajedno“.

Marko žali što je za razliku od drugih zemalja, kod nas govor mržnje u porastu.

„Nažalost, prema raznim istraživanjima kod nas u državi je govor mržnje u porastu, za razliku od ostatka svijeta, što su poražavajući rezultati u ovom trenutku.“

Ljubo ističe da su najveći problem portali i društvene mreže, jer su „ljudi iza tastatura zaštićeni i mogu svašta da pišu“.

„Mislim da treba samo malo više dobre volje da bi se stvari popravile.“

Tina je mišljenja da su djeca izložena zlostavljanju putem interneta, a ni roditelji ne znaju koje stranice njihova djeca posjećuju, ni sa kim komuniciraju.

„Govor mržnje se širi i preko zvaničnih stranica medija i na društvenim mrežama. Ljudima se daje šansa da se izraze, ne vodeći računa da li je govor uvredljiv i podstiče li na nasilje i mržnju“.

Zajedničko mišljenje naših sagovornika je da „uz malo dobre volje, ujedinjeni ka istom cilju, možemo ugasiti govor mržnje“.

Share.

Comments are closed.