U toku priprema za protivpožarnu sezonu, Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a, je, kao i svake godine, u susret ljetnjoj sezoni, preduzeo čitav niz preventivnih aktivnosti. Sastanak sa predstavnicima opštinskih Službi zaštite svih opština u Crnoj Gori, predstavnicima Vojske CG, Uprave policije, Avio-helikopterske jedinice, Zavoda za hidrometeorologiju i drugih nadležnih institucija, organa i službi, a sve u cilju blagovremenih priprema za predstojeći požarni period, održan je 17. maja.
Na sastanku su sagledani nivo opremljenosti, obučenosti i operativne spremnosti svih subjekata zaštite i spašavanja, s naglaskom na operativne snage i jedinice za naredene mjesece, potvrđena je saradnja i način koordinacije.
„Kao jedna od aktivnosti je i organizovanje i realizovanje Infodana na temu edukacije stanovništva za reagovanje u slučaju požara, u svim opštinama Crne Gore. Infodani u Baru realizovani su od 5. do 7. juna, u saradnji sa Službom zaštite Opštine Bar i sa mjesnim zajednicama. Održana su četiri Infodana na lokacijama u urbanom dijelu opštine, na Velikom Pijesku, u Sutomoru i u Virpazaru. Tom prilikom zainteresovanom stanovništvu i turistima dijeljene su brošure sa detaljnim bezbjednosnim uputstvima, kako postupiti kada dođe do požara ako se nalazite u prirodi, u kući, ako se kuća nalazi u šumi, ako se požar približava kući i drugim situacijama. Flajer je osmislio i uradio Direktorat za zaštitu i spašavanje u okviru aktivnosti prevencije katastrofa u Crnoj Gori“, saopštila je za Radio Bar i Bar Info načelnica PJ Bar Direktorata za zaštitu i spašavanje, mr Pera Pavlica Dragišić.
Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević je, kako objašnjava naša sagovornica, 16. maja donio Naredbu kojom se zabranjuje loženje i upotreba vatre na otvorenom prostoru kao i Naredbu o preduzimanju preventivnih mjera na teritoriji opštine Bar u periodu od 25.maja do 30. septembra, koja je proslijeđena svim subjektima zaštite i spašavanja na koje se odnosi. Osim toga, na pet lokacija u opštini, postavljen je bilbord sa informacijom o zabrani loženja vatre na Kufinu, u Sutomoru i Virpazaru, kao i na Utjehi i lokaciji Ćafe.
Pavlica Dragišić podsjeća i upozorava da je više od polovine šumskih požara prouzrokovano ljudskim faktorom (bacanjem opušaka, roštiljanjem, loženjem logorskih vatri, namjernim podmetanjem požara…) Načelnica Direktorata za podričje Bara apeluje na stanovnike da poštuju Naredbu predsjednika, a sve subjekte zaštite i spašavanja da preduzimaju preventivne mjere u skladu sa zakonskim odredbama.
Šumski požari predstavljaju ključnu prijetnju po šumske ekosisteme i globalni ekološki i ekonomski problem. Zbog geografske pozicije u Mediteranu, opštih karakteristika terena i sve izraženijeg negativnog uticaja klimatskih promjena, crnogorske šume su posebno ugrožene. Šumski požari i požari na otvorenom prostoru predstavljaju sve učestaliji rizik, najčešće povezan sa ljetnjim sušnim periodima i direktno uslovljen ekstremnim meteorološkim uslovima, kao i ljudskim faktorom.
Požari na otvorenom prostoru su sve učestaliji u centralnom i primorskom regionu, pretežno su vezani za ljetnji sušni period i direktno uslovljeni ekstremnim vremenskim pojavama. Kada više meteoroloških parametara istovremeno djeluje, prave nepovoljnu kombinaciju koja uzrokuje izbijanje i nekontrolisano širenje požara. Požari se najčešće odnose na nisko i srednje rastinje, a javljaju se pretežno na nepristupačnom terenu. Gotovo svi prerastu u šumske požare i ugrožavaju ekonomske šume, maslinjake, voćnjake i druge kulture, parkove i zelene površine. Prilikom takvih požara, pored šumskih kompleksa i jedinstvenih pejzažnih cjelina, ugroženi su i brojni turistički, saobraćajni, industrijski objekti, kulturno-istorijski spomenici i autentični ambijentalni predjeli, kao i kritična infrastruktura čiji značajan broj objekata spada u kategoriju visoko požarno opterećenih, zbog čega mogu nastati značajne posljedice po stanovništvo, ekonomiju i ekologiju.