VIDEO: TIKA dodijelila sertifikate polaznicima Osnovnog kursa maslinarstva

U Islamskom kulturnom centru juče je upriličena dodjela sertifikata polaznicima „Osnovnog kursa maslinarstva“, koji je organizovala turska agencija za međunarodnu saradnju i koordinaciju TIKA, u sklopu „Programa podrške sigurnosti hrane na Balkanu i Istočnoj Evropi“.

Događaju su prisustvovali ambasadorka republike Turske u Crnoj Gori Songul Ozan, predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević, koordinator TIKE za Crnu Goru Abdurrahman Toprak, glavni imam barski efendija Muidin Milaimi, te eminentni predavači iz Turske i polaznici kursa. Svoje stihove posvećene maslini govorio je pjesnik Rajko Joličić.

Na početku obraćanja ambasadorka Ozan je istakla da smo „narodi koji su stotinama godina živjeli na istim teritorijama, imamo zajedničku istoriju i kulturu, odnose koji su bratski, a maslina je jedan važan dio kulture, koji spaja dva naroda i dvije države“.

„Gledajući ove masline, imamo utisak kao da se šetamo Izmirom i egejskom regijom, odakle su i predavači i gdje je jedna od osnovnih razvojnih grana maslinarstvo, tako da ističem da je čuvanje kulture i tradicije veoma bitno za jedan grad i državu“, rekla je Ozan.

 Po njenim riječima, u Turskoj znaju da je u Baru jedna od najstarijih maslina na svijetu, te dosta turista iz te zemlje upravo zbog toga dolazi u Bar. Dodala je da TIKA pridaje veliku pažnju maslinarstvu, podsjetivši na projekat gradnje uljare u Ulcinju, i izrazivši nadu da će ovih projekata biti još više.

“TIKA je agencija koja djeluje u svim oblastima u Crnoj Gori, od obrazovanja do zdravstva, poljoprivrede do sporta. Dakle, nema oblasti u kojima TIKA nije realizovala neki projekat u Crnoj Gori. Nedavno smo imali sastanak sa predsjednikom Opštine na kojem smo pričali o mogućem projektu jedne škole u Baru”, dodala je Ozan i zahvalila na gostoprimstvu Opštini Bar, ef. Muidinu Milaimiju, koordinatoru TIKA-e i njegovom timu na realizaciji ovog projekta, te profesorima iz Turske i polaznicima kursa.

Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević smatra da malinarstvo, kao jedna od najznačajnih poljoprivrednih kultura posljednjih deset godina u Baru, zaista doživljava “procvat”.

“Tradicija maslinarstva i pravljenja maslinovog ulja je nešto što je duboko utkano u našem biću ali, nastojimo da sa tradicionalnih, pređemo na primjenu savremenih modernih metoda”, dodao je Raičević i zahvalio svim barskim maslinarima koji u kontinuitetu rade na edukaciji i unaprijeđenju svih vještina, koje dovode do toga da kvalitet maslinovog ulja, iz godine u godinu, bude ocjenjen kao vrhunski. On vjeruje da je primjetno da je barsko maslinarstvo u prethodnih deset godina značajno uznapredovalo.

“Naša zahvalnost ide posebno Turskoj i zbog činjenice da su profesori koji su 2015. godine radili na jednoj studiji, naučnom metodom potvrdili da je stablo Stare masline, zvanično dobilo sertifikat, te da je po današnjim podacima staro 2246 godina”, podsjetio je Raičević.

Saradnja sa TIKA-om je, po njegovim riječima, više nego uspješna.

“Zajednički projekti su, prije svega, bazirani na projektima infrastrukture. Kroz vrijedne donacije TIKE uspjeli smo da značajno unaprijedimo uslove boravka u zdravstvenim institucijama, da unaprijedimo uslove za proces obrazovanja u školama… Da ne zaboravimo i jednu jako značajnu investiciju i doprinos – unaprijeđenje tehnologije i funkcionisanja našeg LJE ‘Radio Bara’”, naveo je Raičević.

Podsjetio je i da je nedavno sa koordinatorom TIKE za Crnu Goru Abdurrahmanom Toprakom, razgovarao o budućim projektima i iskazao spremnost Opštine da podrži projekte pospješivanja poljoprivredne proizvodnje.

“Cilj svih nas u Baru, a i šire, je da iskoristimo sve prirodne potencijale koje možemo i da ih stavimo u funkciju poljoprivredne proizvodnje. Kao potvrda svemu tome je upravo maslinarstvo, koje je ranije obezbjeđivalo egzistenciju mnogim porodicama u Baru. Nakon toga je postalo hobi samo zaljubljenicima, a ovih dana se vraćamo svim maslinjacima, pa mnoge porodice ponovo pronalaze značajnu finansijsku egzistenciju upravo u maslinarstvu”, zaključio je Raičević, uvjeren da će strateški razvojni plan naići na finansijsku podršku TIKA-e, kao razvojne agencije, ali i da ćemo jednako posvećeno i vrlo uspješno ići u pravcu valorizacije naše kulturne baštine.

Koordinator TIKA-e u Crnoj Gori, Abdurrahman Toprak podsjetio je da je posredstvom ove agencije (koja je u Crnoj Gori prisutna od 2007.godine) realizovano blizu 450 projekata, od kojih je 30-ak bilo u poljoprivredi, a kroz koje su po njegovim riječima, podržali 2.000 građana Crne Gore.

„Projekti koje realizujemo su upravo sa ciljem da se prenese znanje i iskustvo, kao i da se doprinese društvu i zajednici u Crnoj Gori. Ovaj projekat smo realizovali u partnerstvu sa resornim institucijama i lokalnim samoupravama. Kad god ima neki zahtjev odnosno, konkretna priča u poljoprivredi ili nekom drugom sektoru, uvijek smo raspoloženi da realizujemo nove projekte“, poručio je Toprak.

Predavač iz Turske Sertan Kaftan istakao je da ga raduje što je ponovo u Crnoj Gori. Sa prijateljima je 2010. realizovao projekat u opštinama Bar i Ulcinj i rekao da primjećuje da se od tog perioda do tada dosta toga uradilo.

„Vidimo da je Crna Gora poznata po maslinarstvu vjekovima i da se u posljednje vrijeme sve više ljudi opredjeljuje za maslinarstvo, kao i da ima sve više i više maslinara na ovom području. Zajedno sa svojim kolegom sam u ova četiri dana pokušao da prenesem znanje prijateljima iz Crne Gore i vjerujem da je edukacija dobro prošla,“ konstatovao je Kaftan uz zahvalnost na gostoprimstvu.

U ime domaćina obuke, Islamskog centra Bar, zahvalio je ef. Muidin Milaimi. On je kazao da mu je drago što su bili domaćini, ali i da žali što obuku, s obzirom na broj maslinara u Baru, nije pohađalo još više njih.

„Ovo je početak naše saradnje, nadam se da će drugi put biti veliki broj interesenata iz Bara“, kazao je ef. Milaimi.

Obuku je pohađalo 34 maslinara. Nakon dodjele sertifikata za utiske smo upitali i potpredsednika Udruženja maslinara „Antivari“ Sadetina Peričića, kao i predsjednika „Društva maslinara Bar“ Ćazima Alkovića, koji je takođe pohađao ovu obuku.

„Svaka edukacija je korisna, bez obzira što mi Barani volimo da smatramo da smo veliki maslinari zbog broja maslina i tradicije maslinarstva u Baru. Ali, te savremene metode u Baru još uvijek se ne primjenjuju u onoj mjeri u kojoj se primjenjuju u okruženju, npr.u Hrvatskoj pa čak i Albaniji. Zato su ovakvi seminari/kursevi veoma dobri, TIKA je više puta pomagala u tom pogledu“, kazao je Peričić i dodao da mu je posebno drago što su priključili i mladi maslinari.

„Bilo nam je zadovoljstvo da članovi Društva maslinara Bar i ja kao predsjednik Društva, budemo polaznici obuke. Obuka je bila veoma korisna, treba nam takvih što više. Nadam se da će i crnogorske institucije nastaviti da edukuju maslinare, da unaprjeđujemo naše maslinarstvo. Odnosno, da ćemo se odreći tradicionalnog (sakupljanje plodova sa zemlje, branje visokih stabala…) i svi preći na savremeno maslinarstvo i biti još bolji“, naglasio je Alković.

Edukacija se odnosila na tri oblasti: rezidba maslina, zaštita od štetočina i bolesti i prihrana maslina.

„Sve tri oblasti su jako važne. Sad je aktuelna rezidba, tako da nam je to baš bilo u pravo vrijeme. Naši maslinari su dosta toga naučili. Lijepo je i to što su se međusobno upoznali (neki se nijesu poznavali), tako da je i to korist od ove obuke. Sigurno da ćemo i mi nastviti da radimo zajedno i unaprjeđujemo sve to“, zaključio je Alković u razgovoru za Radio Bar i Bar Info.

Share.

Comments are closed.