Administrativni odbor zatražiće dodatno izjašnjenje Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) i odluku Ustavnog suda po pitanju situacije poslanika DPS-a Dušana Raičevića, koji je istovremeno i predsjednik Opštine Bar. On je Odboru, uz zahtjev, dostavio i odluku ASK da kao javni funkcioner može obavljati funkciju poslanika.
To, kako je kazala predsjednica Administartivnog odbora Jelena Nedović, nije do sada bila praksa, pa su predsjednici opština podnosili ostavke na poslaničke pozicije.
“ASK u odluci obrazlažu da predsjednik opštine ne pripada grani izvršne vlasti, već lokalne samouprave. Ovo jeste presedan i to je činjenica”, kazala je predsjednica Odbora i pitala članove odbora za saglasnost da se opet piše ASK-u kako bi se sve činjenice o ovom slučaju ispitale.
Odbor je izglasao da se o ovoj situaciji još jednom zatraži izjašnjenje ASK-a i sačeka odluka Ustavnog suda. Dva poslanika bila su protiv, jedan uzdržan.
Potpredsjednica Skupštine Zdenka Popović rekla je da se u ovom slučaju miješa zakonodavna i izvršna funkcija, te da je zapanjena tumačenjem direktorice ASK Jelene Perović.
“Ne znam na osnovu čega je gospođa Perović dala takvo mišljenje”, rekla je Popović.
Vasilije Čarapić (PES) ocijenio je da je Raičević morao podnijeti ostavku na i mjesto odbornika u lokalnom parlamentu da bi stupio na mjesto predsjednika Opštine.
“Ako ne može da bude odbornik, ne može da bude ni poslanik. Pravila su ista.”
Poslanica NSD Jelena Božović poručila je da su odluke ASK bile i ostale diskutabilne i neprofesionalne.
Poslanik Vladislav Bojović kazao je da je u pitanju politička zloupotreba direktorice ASK Jelene Perović.
Branislav Nenezić (SD) podržao je predlog da se traži dodatno pojašnjenje. Takođe, ukazao je da su Vladimir Martinović i Nik Đeljošaj bili na fukcijama predsjednika opština u trenutku izbora na ministarske funkcije.
Nakon zahtjeva Administrativnog odbora da se ASK ponovo izjasni o mogućnosti da predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević bude istovremeno i poslanik i predsjednik opštine, direktorica Agencije za sprječavanje korupcije (ASK) Jelena Perović kazala je za Radio Crne Gore da ne postoje nikakve zakonske smetnje ili ograničenja da predsjednik opštine obavlja i funkciju poslanika.
“Pravno tumačenje ove situacije mi smo dali kroz odluke koja je javno dostupna na sajtu. Međutim, mislim da treba zbog naših građana zapravo da to pojednostavimo i da na najjednostavniji način objasnimo zbog čega je to dozvoljeno. Dakle, Zakon o sprječavanju korupcije u članu 12 propisuje određena ograničenja i nespojivost funkcija za stavne funkcionere. I u tom članu je navedeno zapravo šta poslanik može, odnosno šta ne može da radi”, saopštila je Perović.
Ona je pojasnila da u Crnoj Gori postoje tri vrste uprava.
“To su državna uprava, lokalna uprava i lokalna samouprava. Član 12. pravi zapravo određenu razliku i pravi zabranu vezanu za državnu upravu i za organe lokalne uprave. Ali ne pominje se apsolutno lokalna samouprava, a predsjednik opštine je zapravo predsjednik u lokalnoj samoupravi. To je negdje ono ključno što treba da se zna da li je tu bila greška kod zakonodavca prilikom pisanja, da li je to slučajno izostavljeno ili namjerno”, saopštila je Jelena Perović.
Dodaje da nije na njima da tumače, već da primjenjuju zakon onako kako piše.
“Dakle, apsolutno zakonskih smetnji i ograničenja nema da predsjednik opštine obavlja i funkciju poslanika”, kazala je Jelena Perović.