U hotelu Princess u toku je trening za trenere medijske pismenosti u okviru projekta “Saznaj i razaznaj”, koji realizuje Institut za medije Crne Gore, u saradnji sa američkom organizacjom IREX i ambasadom SAD-a u Podgorici.
Dina Bajramspahić, programska koordinatorka u Institutu za medije Crne Gore, koja koordinira projektom “Saznaj i razaznaj” kazala je kako je cilj projekta da doprinese medijskoj pismenosti kod populacije starije od trideset godina: “Naša organizacija ima više projekata i godinama se bavimo medijskom pismenošću. Bili smo fokusirani na djecu, učenike, studente profesore, doprinosili smo razvoju predmeta medijske pismenosti, koji je do ove godine postojao samo u gimnazijama, ali će od naredne biti uveden i u osnovnim školama. Obrazovnim ustanovama pomagali smo da razvije kadar koji će držati taj predmet”.
Tokom realizacije projekta primijećeno je da je zapostavljena starija populacija, a rizici u novim medijima i na društvenim mrežama na internetu su veoma veliki i, kako je istakla Bajramspahić, “ostavljaju posljedice po demokratske procese”. Po njenim riječima “demokratija u svakom društvu zavisi od informisanosti građana i građanki, zbog čega je i razvijen program koji je zasnovan na jednom veoma interesantnom kurikulumu”: “Veoma je interaktivan, tako da danas u Baru obučavamo deset trenera medijske pismenosti, koji će u južnoj regiji Crne Gore nakon što završe obuku, nastaviti i sami sprovoditi treninge”. Treninzi su četvorodnevni. Nakon završene obuke, naših novih 36 trenera medijske pismenosti biće zaduženo za obuku građana. Svaki od njih za najmanje 15 građana starijih od 30 godina”, kazala je Dina Bajramspahić.
Pored nje, trening za polaznike u hotelu “Princess” realizovale su Milica Bogdanović iz iste institucije i trenerice iz organizacije IREX Vesna Rajković Nenadić i Maja Vasić Nikolić.
Među polaznicima obuke u Baru su i tri prosvjetna radnika iz barskih osnovnih škola, koji su u veoma jakoj konkurenciji izborili priliku za učešće u treningu.
Snežana Pejović iz OŠ “Mrkojevići” istakla je da se Institut za medije Crne Gore zalaže za jačanje medijskog obrazovanja i uvođenja medijske pismenosti u sve škole (ne samo u srednje). Program se, iz tog razloga, preporučuje nastavnicima osnovnih i srednjih škola, pa je to bio motiv da se prijavi za učešće. “Iskustva iz ove oblasti biće mi korisna i za rad sa učenicima jer je djecu važno medijski opismenjavati od najranijeg doba, a period osnovne škole je pravo vrijeme za razvoj kritičkog mišljenja”, kazala je Pejović.
Dragan Marković iz OŠ “Kekec” kaže da su uslovi konkursa za prijavu na obuku bili zahtjevni, a da je CV i motivaciono pismo bilo presudno da baš oni budu izabrani kao kandidati. Neki od kriterijuma su bili iskustvo i znanje o medijskoj pismenosti, pedagoško znanje, trenersko iskustvo, metodika prenošenja znanja, komunikacija, iskustvo u novinarstvu, poznavanje medijske digitalne kompetencije, motivacija za obuku odraslih i dr.
Ljiljana Milović iz OŠ “Anto Đedović” je naglasila da nakon ovog treninga polaznici imaju obavezu da i sami održe jednodnevni trening u lokalnoj zajednici, u saradnji sa Institutom za medije Crne Gore: “Program je prvenstveno namijenjen obuci odraslih, kako bi stekli bazično znanje o medijskoj pismenosti. Tek tada ćemo dobiti IREX-ov sertifikat o završenom programu. Tako postajemo licencirani treneri medijske pismenosti, saradnici Instituta za medije, koji će u svojoj lokalnoj zajednici promovisati njen značaj”. Milović je dodala da već godinama prati Institutov serijal edukacija o medijskoj pismenosti, tako da je već djelimično spremna za samostalni rad.