Prošlo je sedam dana otkako je Barane, ali i cijelu Crnu Goru, potresla tragična vijest da je od posljedica porodičnog nasilja preminula 27-godišnja Zumrita Nerda. Iako je nesrećna djevojka u Kliničkom centru Crne Gore izgubila bitku za život 22. januara, javnost je za ovaj slučaj saznala tek pet dana kasnije. Nju je usmrtio nevjenčani suprug Dalibor Nikolić.
Iako i dalje u stanju šoka, sa tugom u očima Vilson Nerda pristao je da govori za Radio Bar i Bar Info o svojoj sestri i sudbini koja ju je zadesila, u nadi da će država i nadležni organi reagovati i najstrože kazniti krivca za ovo zlodjelo.
Nerda ističe kako ih je u porodici bilo sedmoro braće i sestara, a da je Zumrita sa nepunih 16 godina počela da živi sa Nikolićem.
„Zumrita je bila jako dobra, povučena, uvijek sa osmjehom na licu. Ona je imala nepunih 16 godina kad se udala za Dalibora Nikolića, zapravo je pobjegla za njim, što smo mi tada prijavili, pa je intervenisao Centar bezbjednosti, reagovali su inspektori. Ubrzo je nađena u Užicu, doveli smo je kući, ali je ona i dalje samo njega htjela i nikoga drugog… Pritom je u tom periodu bila jako bolesna. Kada je otac čuo za te događaje, popričao je i sa njom i sa tim monstrumom, koji je obećao da će sve biti u redu. Ona je htjela da se uda za njega i tu više nije bilo diskusije”, počinje priču za Radio Bar i Bar Info, Nerda.
Nikolić je Zumritu fizički počeo da zlostavlja kada je ostala trudna sa trećim djetetom- ćerkicom koja sada ima četiri godine.
“Nikada mi sama nije rekla da je Dalibor bije. Uvijek sam joj govorio da mi, ako ima problem sa tim čovjekom, kaže, jer sam ja njen brat, ja sam taj koji je štiti”, objasnio je.
Nerda je dodao da ga pogađa kada čuje da ljudi pitaju “a gdje su joj bila braća da je odbrane”.
“Mi smo njoj kao braća zaista pomogli koliko god smo mogli, ali je ona nekada odbijala pomoć. Na primjer, danas dobije od njega batine, posvađaju se, pa onda dođe. Uglavnom mi to saznamo, popričamo s njom da ostane kod nas, da ćemo držati i nju i djecu, da se ne vraća više kod njega, međutim, ona nije mogla da se suzdrži, govoreći da joj je ipak žao djece… Kasnije sam saznao da je on njoj prijetio i smrću – da će ubiti djecu pred njom, da će nju ubiti, nas kao braću… Ona je zamišljala da je on bog. Na svaki mogući način je odvraćao od nas, od svih koji smo je znali, bližnjih i komšija, a svi smo joj uvijek pomogli, mada je nekada i sama odbijala pomoć. Ona je zaista znala da kaže da mu se neće više vraćati… Ne znam šta je njoj u glavi bilo, jer svi znamo kako je imati djecu, pa je tako i ona mislila da im time što nije željela da napusti Nikolića, čini dobro. Jadna ona, tako mlada, izgubila je život zbog svoje djece, trpjela je i ćutala”, bolnim glasom priča Vilson.
Osim Zumrite, žrtve fizičkog zlostavljanja i maltretiranja bila su i njihova maloljetna djeca, ali i Marjan Mujkanović, koji je živio sa njima.
“Glavni svjedok je Marjan Mujkanović, on je tu bio, sve je gledao. I njega je maltretirao i tukao, 12 godina je za njega prosio. Kako je kazao Marjan, on je mnogo puta to radio pred djecom. To je nekontrolisano bilo s njegove strane, a ja zaista ne mogu da vjerujem da danas postoje takvi ljudi, monstrumi, koji nemaju osjećaja uopšte, a njegovi otac i majka su učestvovali u tome, preko kamere telefona. Djeca su istraumirana, obavezno moraju kod psihologa, pogotovo najstariji koji ima 11 godina”, istakao je Vilson.
On je kazao da su djeca zbrinuta preko Centra za socijalni rad i da se sada nalaze kod njegove sestre od tetke na Cetinju.
“Tamo im je lijepo, obilazili su ih iz Centra, dobro im je, čujemo se i gledamo preko kamere, možemo i poći, tako da im je mnogo bolje nego da su ih smjestili u Dom za nezbrinutu djecu”.
Nerda je istakao da su policija i ostale nadležne institucije “iako rade svoj posao, trebale strožije da odreaguju na ovakve situacije”.
“S obzirom na to da su svi bili upoznati sa ovim problemom, trebali su zaista bolje da reaguju, a ne da čekamo da se dešavaju ovakve stvari, pa tek onda da nešto učine. Najgore mi je bilo kada sam išao da preuzmem njeno tijelo nakon obdukcije u KBC-u. Ja zaista rođenu sestru nisam prepoznao, prepoznao sam je jedino po nožnim prstima. Tri puta sam pao u nesvijest. Pritom je bila trudna dva i po mjeseca”, sa nevjericom je kazao Nerda.
Glavni svjedok ovog nemilog događaja i svega što se u ovoj porodici, koja je živjela u Sokolani, godinama dešavalo, je i Baranima dobro poznat Mario.
“Živio sam sa njima, sve što bih zaradio morao sam da dajem njemu. Maltretirao me je, tukao, bukvalno me je 13 godina držao kao taoca. Moju ličnu kartu je držao kod sebe, nije mi je davao i kada bi me uhapsili zbog prošenja, on bi se pravio da ništa ne zna. On je nju pet godina maltretirao, ali posljednjih šest dana je bilo najgore. I mene je za svaku sitnicu udarao, sve najgore je radio, kako meni, tako i njoj i djeci”, vidno potresen, kazao je za Radio Bar i Bar Info Mario.
On je istakao da je Zumritu više puta savjetovao da ode od Nikolića, ali bi se ona nanovo vraćala zbog djece.
“Ona je čak prijavila brata i strica, a njega je branila kada su ga prebili. Pobjegne od njega i umjesto da kaže da je spašavaju, još ih i prijavi i kaže nemojte da mi dirate muža, vi ste mi muža prebili… On ju je natjerao to da kaže. Nije imala drugog izbora jer joj je prijetio, vrijeđao, tukao…”, prisjeća se Mario.
Udarce joj je, kaže Mario, zadavao čime je stigao.
“Nekada je tukao pesnicama, nekad bejzbol palicom, nekad kablom, šipkom, lancem,metlom… koristio je prvo šta mu je dolazilo pod ruku. Čak je i nožem nasrnuo na nju, ali sam ga zaustavio, udario sam ga šipkom i odbranio je. Nije mi bilo svejedno tu da živim”, iskren je.
Prisjetio se i kobnog dana, kada je Zumrita završila u bolnici.
“On je nju zadnji dan tukao od jedan do osam ujutro. Onda je otvorio vrata i zvao me da dođem da mu pomognem. Odveo je u kupatilo da je okupa kako bi došla sebi, a potom zvao majku u Srbiju. Roditelji su vidjeli to i uhvatili se za glavu, nijesu znali šta da rade. Tada ga je majka savjetovala da je odvede u bolnicu. Ubacio je u auto mene i djecu, ispred bolnice mi je dao nju da je unesem”, prisjeća se.
Od straha, ljekarima je, prema Daliborovom naređenju, kazao da je modrice dobila tako što je pala s kreveta.
“U bolnici su me doktori pitali za njene povrede, sva je bila prekrivena modricama. Bila je najljepša Romkinja, a on je od nje napravio nakazu. On me je više puta zvao da pita kako je ona i kako su djeca, ali kada bih ja njega pitao gdje je, prekidao je vezu. Prvo sam u policiji dao izjavu kako mi je on rekao, ali nakon što je uhapšen, kazao sam pravu istinu i sada sam glavni svjedok”, prisjeća se Mujkanović.
Mario navodi i da je posljednjih šest dana ta porodica bila zatvorena, pod izgovorom da imaju koronu.
“Šest dana je lagao poslovođu iz Komunalnog da imaju koronu. Tukao je tih dana bez prestanka. Njena porodica je htjela da dođe u posjetu, ali je rekao da je zaražen i da se ne osjeća dobro. Ispostavilo se da su to bili kobni dani za Zumritu”, kaže Mario.
Iako teška srca, ali ovaj 41-godišnjak ističe da se sada osjeća slobodnije.
“Osjećam se bolje i sigurnije, sada sam kod Vilsona. U baraku više ne idem, tamo je katastrofa, tamo sam se smrzavao. Stavljao me je u šupu, na najgoru zimu bez ikakvog grijanja, sa kokoškama sam spavao, nijesam mogao da dišem, a morao sam da trpim to, nijesam imao ništa svoje. To me je on uništio i to što sam 13 godina morao za njega da radim”, završava Mario svoju priču.
Iz Centra bezbjednosti Bar za Radio Bar i Bar Info su kazali da su u slučaju porodičnog nasilja u vanbračnoj zajednici Nikolić-Nerda postojale dvije prijave, obje iz 2019. godine. Prvu je podnio Zumritin brat Vilson 20. jula, a drugu pokojna Zumrita mjesec dana kasnije, (tačnije 27. avgusta) protiv vanbračnog supruga Dalibora Nikolića, kada je i uhapšen.
“Nakon ove prijave nijesmo imali prijava nasilja u porodici Nikolić-Nerda do 16. januara 2022. godine, kada je oko 12:20 DS CB Bar upoznata od strane medicinskog osoblja Opšte bolnice u Baru da je na ukazivanje ljekarske pomoći dovedeno žensko lice Nerda Zimrita, sa vidnim povredama. Operativnim radom došli smo do saznanja da je navedene povrede Nerda Zumreti nanio vanbračni suprug Nikolić Dalibor, koji je hitnom intervencijom policije lišen slobode na graničnom prelazu Dobrakovo. O navedenom događaju upoznat je Državni tužilac u ODT u Baru, koji se izjasnio da se Nikolić Dalibor liši slobode zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio krivično djelo nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici iz čl. 220 stav 3. u vezi stava 1. KZ”, navodi se u saopštenju CB Bar.
Dežurna služba CB Bar je potom obaviještena od strane kolega iz Podgorice da je u Kliničkom centru Crne Gore Zumrita Nerda preminula “najvjerovatnije od povreda zadobijenih 16. januara“. Oni su sa slučajem upoznali nadležno Državno tužilaštvo u Osnovnom državnom tužilaštvu u Baru, kao i u Više državno tužilaštvo u Podgorici.
“Policijski službenici Centra bezbjednosti Bar su u svim navedenim slučajevima blagovremeno preduzeli sve zakonom predviđene mjere i radnje, kako bi se utvrdilo činjenično stanje i okolnosti navedenih događaja, kao i u svim ostalim prijavljenim slučajevima u CB Bar. Službenici CB Bar takođe rade na osnaživanju žrtava nasilja da isto prijave kako bi policija blagovremeno i na odgovarajući zakonom predviđen način mogla reagovati i spriječiti isto”, kazao je načelnik CB Bar Veselin Tabaš.
Iz Centra bezbjednosti apeluju na građane, prijatelje, komšije, rodbinu, kao i druge članove porodice da prijave svako nasilje u porodici, jer samo tako možemo pomoći žrtvama nasilja.
Iz Osnovnog državnog tužilaštva u Baru za naš medij su kazali da su u dva slučaja postupali u predmetima pokojne Zumrite Nerde. Prvi put 20. jula 2019. godine, kada je postupajući dežurni tužilac usmeno obavješten od strane policije da je Vilson Nerda prijavio svog zeta Dalibora Nikolića da maltretira njegovu sestru Zumritu.
„Tužilac je odmah izdao usmeni nalog da se na te okolnosti saslušaju prijavljeni Nikolić Dalibor i njegova nevjenčana supruga Zumrita Nerda, koji su na zapisniku kod Uprave policije negirali tvrdnje podnosioca prijave, pri čemu Zumrita tom prilikom nije imala vidljivih povreda, pa se postupajući tužilac izjasnio da nema elemenata niti jednog krivičnog djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti“, naveo je rukovodilac Osnovnog državnog tužilaštva Radovan Đurišić.
Drugi slučaj je događaj od 27. avgusta 2019.godine, kada se Zumrita javila u bolnicu sa vidnim povredama po licu i tijelu, kazavši tom prilikom na zapisniku o obavještenju prikupljenom od građanina kod Uprave policije, da joj je povrede nanio njen nevjenčani suprug Dalibor Nikolić.
„Postupajući tužilac je odmah po obavještenju od strane policije o predmetnom događaju, izdao nalog da se osumnjičeni Dalibor Nikolić liši slobode, što je i učinjeno dana 30. avgusta 2019. godine, kada je i priveden na saslušanje kod tužioca, gdje se koristio svojim zakonskim pravom da ne iznosi odbranu, već da se brani ‘ćutanjem’. Nakon toga, saslušana je i oštećena Zumrita Nerda, koja je izjavila da će se koristiti svojim zakonskim pravom, te da u postupku neće davati svoj svjedočki iskaz. S obzirom na ovakvo stanje dokaza u spisima predmeta, tužilac je 12. septembra 2019. godine donio rješenje o odbacivanju krivične prijave“, kazao je Đurišić.
Đurišić je pojasnio i zbog čega je u oba slučaja došlo do odbacivanja krivične prijave:
„Kao dokaz u krivičnom postupku ne može se koristiti iskaz ili izjava svjedoka data pred nekim drugim državnim organom, kod ljekara ili kod Uprave policije, jer Zakon o krivičnom postupku propisuje gdje se i na koji način izvode dokazi koji se mogu koristiti u krivičnom postupku“.
Izvršna direktorica NVO „Sigurna ženska kuća“ Ljiljana Raičević istakla je da je ubistvima žena uvijek prethodilo dugotrajno porodično nasilje, verbalno ponižavanje, fizičko povrijeđivanje i mučenje. Ona je kazala i to da veliki broj ubistava žena nije spriječen zbog izostanka blagovremene i efikasne reakcije, i to institucija sistema koje su dužne da pomažu žrtvama nasilja.
“To počinje od neblagovremenog reagovanja na prijave nasilja, preko relativizacije, opasnosti i naravno, nesagledavanja okolnosti koje ugrožavaju bezbjednost žrtve. Kad otkrijemo propuste koji su se desili ili se dešavaju, naročito u prethodnim slučajevima, trebalo se doći do snažnijih mehanizama ranog otkrivanja porodičnog nasilja i njegovog prekidanja u početnoj fazi, kada je to moguće i kada možemo još da pomognemo žrtvi i vratimo je u normalne tokove života. Zato, umjesto defanzivnog stanja institucija i službenika koji pate od nedostatka odgovornosti na nastale posljedice, mi uvijek tražimo da neko preuzme odgovornost za izgubljene živote žena”, decidna je Raičević.
Ona je podvukla da žrtve ne smiju biti prepuštene same sebi, zlostavljane od nasilnika, nezaštićene od države.
“Iz ‘Sigurne ženske kuće’ napisali smo pismo i tražimo od Vlade, Parlamenta, Odbora za ljudska prava i rodnu ravnopravnost, Ženskog kluba, da ispitaju i objasne javnosti šta ne funkcioniše u sistemu koji je ovlašćen da štiti živote žena i djece. Ukoliko to izostane, žene u Crnoj Gori ostaju redovne mete mizogine i retrogradne kulture i prakse, a da Crna Gora nije ni trepnula da zaustavi zločin iz mržnje prema ženama”, izričita je predsjednica Sigurne ženske kuće.
Raičević je navela i to da trenutno u skloništu Sigurne ženske kuće ima 16 osoba, od toga desetoro djece.
“Imamo samo još jedno ili dva mjesta, a veliko je interesovanje jer su žene zahvaljujući medijskoj eksponiranosti i pričama o eventualnim teškim posljedicama počele da se javljaju. To je dobar signal, zato su mediji od izuzetne važnosti”, istakla je Raičević.