Vijest da su prvi slučajevi koronavirusa (Covid-19) zabilježeni u Italiji i Hrvatskoj izazvala je zabrinutost i kod naših sugrađana, a apoteke su ostale bez zaštitnih, hirurških maski. Građani maske pored apoteka, potražuju i u prodavnicama boja i lakova. Od ponedjeljka su police na kojima su stajale prazne, ali u privatnim apotekama tvrde da će nove količine dobiti već u petak.
Pojedine apoteke su u deficitu i kada je u pitanju lijek Tamiflu, koji se propisuje za liječenje gripa. Ipak, univerzalni lijek za koronavirus još uvijek ne postoji.
Upravnica apoteke “Montefarm” – Topolica, diplomirani farmaceut Slobodanka Brnjada je za Bar Info i Radio Bar kazala da je nešto veći akcenat na prodaju maski i sredstva za dezinfekciju prostorija i ruku, ali da je stanje uobičajeno.
“Mi smo već navikli, bilo je i sličnih situacija, nije isti virus, ali prehlada i gripa bilo je i ranije. Ne znam da li se ovo može nazvati uzbunom, prosto su pojedini ljudi isprepadani, pa reaguju drugačije od ostalih, dok je drugima ovo potpuno očekivano stanje. Bilo je dosta toplog vremena, kada su se djeca vratila sa raspusta bilo je više prehlađenih. Još uvijek nije ništa alarmantno, ali neki vole da imaju kući sredstva za ne daj bože, mada, mi smo stalno tu”, objasnila je Brnjada.
Ona je kazala da su u ponedeljak prodali sve maske, oko 1000 komada.
“I te maske su mač sa dvije oštrice, one štite vrlo kratko, jer se koriste jednokratno. Čim se navlaže od disanja više nemaju funkciju zaštite. Maske bi trebalo da nose oni koji se razbole kako bi zaštitili ostale, mada to je možda sada više i ‘moda’, pa ih pojedini nose. Cijene se kreću od devet centi po komadu. Ako se nešto stvarno počne dešavati, vjerovatno će neko misliti da se na vrijeme obezbijedi da imamo svi maske. Mi smo svaki dan sa bolesnim, prehlađenim ljudima, valjda smo se i prirodno vakcinisali”, istakla je Brnjada.
Ona je objasnila da je količina Tamiflua koja je došla u Crnu Goru i koja stalno postoji kao rezerva, predviđena za bolničke ustanove. A kada je riječ o prehladi, gripu i virusnim infekcijama, najčešće preporučuju vitaminske terapije.
“To je uglavnom neki kompleks vitamina, predlažemo da se koristi svježe voće, povrće, topli napici i da se izbjegavaju gužve, skupovi… i nepotrebna putovanja. Antipiretici se uzimaju obično kada dođe do temperature, glavobolje. Uvijek postoji neko ko ovakva stanja podigne na malo veći nivo, napravi se panika i postane neprijatno, ali ipak treba čuvati imunitet”, navodi Brnjada.
I u privatnim apotekama je slična situacija – najveća je potražnja za maskama, antipireticima i sredstvima za dezinfekciju.
Zbog koronavirusa, u Crnoj Gori, su trenutno 184 osobe pod zdravstveno-sanitarnim nadzorom, kazala je epidemiološkinja Božidarka Rakočević iz Instituta za javno zdravlje. Ona je, gostujući u Dnevniku TVCG, kazala da Crna Gora raspolaže testovima za laboratorijsku dijagnostiku na Covid-19.
Rakočević je podsjetila da se koronavirus prenosi respiratornim putem – putem kijanja, kašljanja…
“Najosjetljivije su starije osobe, kao i osobe s hroničnim bolestima ili oslabljenim imunitetom”, kazala je Rakočević u Dnevniku TVCG i dodala da epidemiolozi sugerišu stanovništvu da pokušaju da odlože putovanja u zaražena područja.
U Hrvatskoj je zabilježen drugi slučaj zaraze koronavirusom, dok je Kina zabilježila 406 novih potvrđenih slučajeva zaraze koronavirusom i 52 nova smrtna slučaja.