U Baru je epidemiološka situacija relativno mirna u ovom trenutku, kazao je za Radio Bar i Bar Info dr Miroslav Stanišljević. Epidemiolozi Doma zdravlja su na terenu i rade sa pacijentima koji se nalaze pod nadzorom. I u barskoj bolnici nema novih slučajeva koji bi ukazivali na postojanje sumnje na koronavirus, izjavio je direktor dr Dragoslav Tomanović. Po njegovim riječima, tri pacijenta su na opservaciji, jedan se nalazi na infektivnom odjeljenju, a dva u kućnoj izolaciji. Rezultati testiranja za njih očekuju se u toku dana.
“Pod zdravstveno sanitarnim nazorom u Baru je trenutno 400 osoba, ali se taj broj stalno mijenja, s obzirom da i dalje pristižu naši sugrađani koji su boravili u inostranstvu, posredstvom realizacije Vladinog programa za povratak. Dio građana koji se vratio smješta se u karantin, a onaj dio koji je upućen kućama pod nadzorom je naših epidemiologa. U Domu zdravlja smo se organizovali da sačuvamo naše resurse, pa smo postavili dva trijažna punkta, smanjili broj ulaza: jedan je na pedijatriji poseban – za djecu, drugi na glavnom ulazu. Na ulazima se nalaze epidemiološki tehničari, koji obavljaju epidemiološko anketiranje svih pacijenata koji ulaze u ovu medicinsku ustanovu”, objasnio je dr Stanišljević i apelovao da se pacijenti koji ulaze u Dom zdravlja pridržavaju socijalne distance, iste koja je propisana za trgovinske objekte, apoteke i slično.
“Smrt prve osobe od posljedice korona virusa u Crnoj Gori, nakon samo pet dana od prvog potvrđenog slučaja, govori o ozbiljnosti onoga što smo već znali, koliko je teška zaraza novim koronavirusom, posebno što je on opredijeljen za plućno tkivo čovjeka, jer posjeduje specifične receptore uz koje se vezuje za plućno tkivo i izaziva upale pluća i probleme sa disanjem. A veliku opasnost predstavlja nepostojanje individualnog, ni kolektivnog imuniteta, tako da smo mu svi izloženi i lako se obolijeva“, istakao je dr Stanišljević.
Građanima Bara je preporučio da se poštuju sve mjere zaštite, da se iz domova izlazi samo kada je to neophodno po namirnice, ili do apoteke. Iz jedne kuće trebalo bi da izlazi samo po jedna osoba, a svi pacijenti u slučaju potrebe prvo treba da pozovu na broj svog izabranog doktora, ili da koriste elektronsku aplikaciju za poručivanje terapije, kako bi izbjegli dolazak u Dom zdravlja. Savjetovao je i da prije nego se zapute u Dom zdravlja obave konsultacije sa svojim ljekarom, pa tek onda krenu.