Laboratorije Instituta za javno zdravlje i privatne laboratorije koje se bave PCR dijagnostikom su od posljednjeg presjeka završile PCR analizu 966 uzorka na novi koronavirus, među kojima je ukupno registrovano 357 novopozitivnih slučajeva infekcije sa SARS-CoV-2.
Po opštinama: Podgorica 267, Nikšić 42, Bijelo Polje 18, Pljevlja 10, Budva 6, Danilovgrad 5, Cetinje 2, Kotor 2, Tuzi 2, Tivat 2, Ulcinj 1.
U periodu od 2. do, i zaključno sa 9. novembrom u 17:00, ukupno je urađeno 1105 brzih antigenskih testova u javnim zdravstvenim ustanovama od kojih je 446 rezultata bilo pozitivno.
Pozitivni po opštinama su: Bar 9, Bijelo Polje 6, Budva 31, Cetinje 55, Danilovgrad 18, Herceg Novi 147, Kotor 22, Mojkovac 10, Nikšić 8, Plav 6, Podgorica 63, Rožaje 17, Šavnik 1, Tivat 37, Tuzi 2, Ulcinj 14.
S obzirom na usvojenu strategiju testiranja po kojoj rezultat brzog antigenskog testa ima isti dijagnostički i epidemiološki značaj, kao i rezulat PCR testa, broj i rezultat svih testova će se od sjutra prikazivati zajedno.
Od jučerašnjeg presjeka Institutu je prijavljeno 5 smrtnih ishoda povezanih sa COVID19 i to kod pacijenata iz Podgorice (2), Bara (2) i Andrijevice od kojih je najstariji imao 88 a najmlađi 56 godina. Ukupan broj preminulih povezanih sa COVID-19 infekcijom od početka juna mjeseca iznosi 333, a od početka godine 342.
U posljednja 24 sata prijavljen je oporavak kod 196 pacijenta.
Uzimajući u obzir sve novootkrivene slučajeve kao i broj oporavljenih u protekla 24 časa, ukupan broj trenutno aktivnih slučajeva COVID19 u Crnoj Gori iznosi 7177.
Od početka godine ukupan broj registrovanih slučajeva infekcije novim korona virusom je 23608.
“Situacija sa epidemijom koronavirusa u Crnoj Gori je vrlo komplikovana, izazovna i teška, jer je veoma visok nivo lokalne transmisije”, kazao je danas na pressu direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša.
“To zahtijeva poštovanje svih mjera i to do zadnjeg. Prije svega ove tri mjere koje se odnose na nošenje maske, držanje distance i higijenu ruku i prostora, a zatim svih ostalih. Ovo što se dešavalo prethodna dva dana, kad se tiče i ponašanja koje nije u skladu sa preporukama i naredbama, daleko je i od onog što bi trebalo da bude ponašanje svih onih koji brinu i o sebi i svojima, i svima drugima. To što se traži i zbog čega su uvedene posebne mjere podrazumijeva da ti gdje su uvedene mjere ih poštuju. Ako smo napravili metodologiju koja omogućava da se mjere uvedu u ugroženim opštinama, stanovništvo tih opština bi trebalo da poštuje mjere, kako ne bi ugrožavalo druge. Ovih dana vidimo da se mi tako ne ponašamo”, kazao je Mugoša.
Ta konstatacija, kako je rekao, nažalost samo ukazuje da dio stanovništva nije svjestan opasnosti u kojoj se nalazimo.
On je kazao da se moglo primijetiti da su igrališta proteklih par dana bila “prepuna” djece, kao i da je primijećeno prisustvo djece u vjerskim objektima: “Ako ne počnemo da poštujemo mjere i da ih poštuju oni koji treba da ih sprovode i kontrolišu, imaćemo, strah me je, vrlo lošu situaciju”.
Mugoša je kazao da su kapaciteti Instituta kada je u pitanju testiranje znatno povećani, uporedivši da su 2019. uradili oko 11.000 testova, a za nepunih osam mjeseci ove godine već oko 100.000 testova.
“Uvođenje brzih testova je prije svega urađeno da se ubrza dijagnostika, pojednostavi, i priprema za ono što dolazi. Kad dođu respiratorne infekcije i grip, morate brzo razlučiti radi li se o takvoj infekciji ili o kovidu. I to je nešto što nas je poguralo u tom pravcu, u kojem ide cijeli svijet”, kazao je Mugoša.
On je istakao da su škole kao ustanove bezbjedne za održavanje nastave, ali da je problematičan put do škole i grupisanje djece na igralištima. Mugoša je kazao da su skloni da predlože da djeca idu u školu, a da škole budu zatvarane samo kada se uvodi kompletno “zaključavanje”, odnosno kad bolnički kapaciteti budu toliko popunjeni da se mora uvesti “zaključavanje” u cijeloj državi.
Na pitanje zašto osobe sa svim simptomima ne dobijaju rješenje o samoizolaciji dok čekaju rezultate testa, Mugoša je istakao da oni koji imaju simptome i koji sumnjaju da su inficirani, ne bi trebalo da čekaju rezultate kako bi se samoizolovali, već da je dovoljno da znaju da mogu biti zaraženi kako bi ostali kući i sačekali rezultate testa.