Povodom Međunarodnog dana reciklaže, njemačka humanitarna organizacija Help i Centar za afirmaciju RE populacije, danas su organizovali tribinu čija je tema bila značaj recikliranja za zaštitu okoline i mogućnosti koje se tim procesom otvaraju. Na tribini su aktivno učestvovali i predstavnici Opštine Bar.
Tribini je prethodila akcija čišćenja gradske plaže, u kojoj su, osim aktivista HELP-a i Centra za afirmaciju RE populacije, učestvovali aktivisti Omladinskog kluba Bar i srednjojškolci. Nakon toga, Gimnaziji su poklonili kante za reciklažu papiira, stakla i plastike.
Biljana Jovićević je objasnila da je Help 23 godine fokusiran na rad sa ugroženim kategorijama stanovništva, prije svega RE populacijom i da aktivnosti usmjerava na održivi razvoj, prije svega na reciklažu, u kojoj, osim zaštite životne sredine i uštede resursa, vide i mogućnost za zapošljavanje.
Samostalni savjetnik za ljudska prava i slobode, Naser Kraja je istakao da Bar važi za jednu od najčistijih i najuređenijih opština, sa velikim prilivom stanovništva, koja nastoji da očuva životnu sredinu.
Emina Rastoder iz Omladinskog kluba smatra da treba djelovati u skladu sa prinicipom ekološke države, a da smo svi, kao građani “u kućama čisti, ali van kuće se vidi kakav nam je mentalitet i kakav smo narod”. Ona je istakla da nedostaje reciklažnih kontejnera i centara, ali i svijesti o važnosti reciklaže.
Jovićević je naglasila da RE zajednica u Crnoj Gori najviše reciklira metal, te da je HELP opremom pomogao pet porodica u Beranama. Od ovog posla se, kazala je, izdržava 115 članova tih porodica.
Reciklažom papira u Podgorici i Budvi bavi se nekoliko RE porodica, dok se reciklažom stakla niko ne bavi.
“Plastike ima svuda, a nakon reciklaže se mnogo toga može proizvesti. Za sad, samo se jedna osoba u Podgorici bavi reciklažom plastike”, istakla je ona dodajući da su Crnoj Gori potrebni ne samo javni kontejneri za reciklažu, već da bi u svakoj ustanovi trebalo razdvajati plastiku, papir i staklo.
“Naša današnja akcija bila je simbolička, jer smo na kraju prikupljenu plastiku morali da bacimo u kontejner, umjesto da bude reciklirana”, kazala je Jovićević, dodajući da edukacijom građana, trgovinskih lanaca i radom na osvješćivanju ljudi o važnosti reciklaže, možemo da napravimo pomak ka zdravijoj životnoj sredini.
Jovićević je zaključila da su otvoreni za nove ideje i oblike saradnje i najavila da će sjutra sličnu radionicu održati u Nikšiću.