U Opštoj bolnici značajno povoljnija situacija, a nema ni pacijenata na respiratoru

„Na bolničkom liječenju u Covid odjeljenju Barske bolnice je 28 pacijenata. Tokom jučerašnjeg dana u Covid ambulanti pregledano je 14 pacijenata, imali smo tri prijema i četiri otpusta”, kazao je gostujući u prijepodnevnom programu Radio Bara dr Zoran Vojinović, epidemiolog u Opštoj bolnici u Baru. On je dodao da je 26-toro dokazano pozitivno na Sars Cov- 2 virus, a da za dva pacijenta čekaju rezultate testiranja.

„Na nekom vidu kiseonične terapije je 20 pacijenata i oni imaju nešto težu kliničku sliku. U Jedinici intenzivnog liječenja su tri bolesnika i trenutno su životno ugroženi, ali za sada nema pacijenata kod kojih je neophodna mehanička ventilacija (respirator)”, kazao je dr Vojinović.

RB/BI:To znači da je bolja situacija nego u prethodnom periodu. Ovih dana takođe bilježite pad broja pacijenata koji zahtijevaju bolničko liječenje?

Dr Vojinović: Tako je. Od početka aprila došlo je do pada kako broja pregleda, tako i broja prijema Covid pozitivnih pacijenata, što se odrazilo i na broj onih koji zahtijevaju bolničko liječenje.Trenutno mogu reći da je stanje stabilno i zadovoljavajuće.

RB/BI: Kakva je starosna struktura pacijenata? Svjedoci smo da se ova bolest može iskomplikovati i kod mladih ljudi. Da li ima djece na bolničkom liječenju?

Dr Vojinović: Na bolničkom liječenju trenutno nema djece koja su Covid pozitivna. Kada je starosna struktura u pitanju i tok bolesti, o tome ćemo moći da govorimo tek kada se sprovedu određena istraživanja i studije i kada budemo znali kada se i gdje neko zarazio. Tada ćemo moći da govorimo da li je teža klinička slika kod mlađih ili se oni možda oni manje „čuvaju“ od naših starijih sugrađana.

RB/BI: Najavljeno je da 4. maja počinje masovna vakcinacija na teritoriji naše opštine. Smatrate li da su građani dovoljno dobro informisani o značaju imunizacije, s obzirom da internetom kruže razne teorije ?

Dr Vojinović: Od kada je prije četiri mjeseca krenula priča o vakcinaciji, mislim da smo bezbroj puta gostovali u medijima, govorili o značaju imunizacije, ali i o svim „intrigantnostima“ kada je u pitanju svaka vrsta vakcine. Međutim, mi smo kao društvo skloni raznim „teorijama zavjere“. Neko nakon hiljadu i po smrtnih slučajeva od Covid-a 19 u našoj zemlji i dalje ne vjeruje da virus postoji i koliko je ovo opasna i nepredvidiva bolest. Vakcinacija i poštovanje epidemioloških mjera su jedini izlaz iz ove situacije.

RB/BI: Mnogi građani su u dilemi da li je bezbjedno da se vakcinišu posebno ukoliko imaju autoimuna oboljenja poput Hašimoto tireoiditisa, dijabetesa, lupusa… ili kardiovaskularna oboljenja, trombofiliju…?

Dr Vojinović: Upravo su vakcine i napravljene kako bi se imunizovalo stanovništvo, koje spada i u ove kategorije.Tako da štaviše, ko boluje od dijabetesa, bolesti štitne žlijezde ili kardiovaskularnih oboljenja, preporučljivo je da primi vakcinu.

RB/BI: U Crnu Goru je juče pristiglo još 10 hiljada doza AstraZeneka vakcina, jutros preko 200 hiljada Sinofarm, dakle, kreće se u masovnu vakcinaciju… Ima li neke bitne razlike koju će vakcinu neko primiti ?

Dr Vojinović: Mislim da u suštini, kada su krajnji efekati- zaštita i stvaranje imuniteta u pitanju, nema neke bitne razlike. U razgovoru sa izabranim ljekarima i onima koji će biti na vakcinalnim punktovima, građani će moći da se informišu i dobiće adekvatan odgovor.

RB/BI: Da li je bezbjedno da se trudnice i dojilje vakcinišu?

Dr Vojinović: Trudnice i dojilje nijesu trenutno kategorija stanovništva koja se vakciniše, samo iz jednog razloga. Naime, kada su rađena ispitivanja vakcina u mjestima proizvodnje, one nijesu bile obuhvaćene u ispitivanjima i zato nema dovoljno podataka. Pošto je sada u svijetu krenula vakcinacija i te populacije, mi ćemo prikupljati iskustva i znanja, pa ćemo imati i podatke o tome koliko je bezbjedna.

RB/BI: Je li se desilo da na bolničkom liječenju imate pacijenate koji su vakcinisani, a ipak su se zarazili i kakva u tom slučaju bude njihova klinička slika ?

Dr Vojinović: Bilo je i takvih slučajeva. Nakon vakcinisanja moramo se i dalje paziti i poštovati one tri jednostavne epidemiološke mjere. Međutim dešava se da se neko ko primi vakcinu inficira neposredno ili određeni period nakon imunizacije. Što je taj period duži, naravno to se odrazi i na kliničku sliku, koja je obično u tim slučajevima lakša.

RB/BI: Čujemo priče da ćemo svake godine morati da se vakcinišemo protiv Covid-a 19, kao protiv sezonskog gripa. Šta vi mislite o tome?

Dr Vojinović: Najvjerovatnije ćemo morati tako. Jer, evo svjedoci smo da je novi virus već drugu godinu među nama. Non- stop mutira. Sada su Indiji nastali neki mutirani sojevi. Stoga je očigledno da ćemo svake jeseni i proljeća morati da primamo i vakcine protiv Sars Cov2.

RB/BI: Da li vakcine za sada „pokrivaju“ i te nove mutirane sojeve?

Dr Vojinović: Još uvijek nema dovoljno podataka, još uvijek je to u fazi ispitivanja.

RB/BI: Praznični su dani a oni, kako epidemiolozi kažu „uvijek nose veliki epidemiološki rizik“. Koja bi s tim u vezi bila vaša poruka za kraj razgovora?

Dr Vojinović: Koristim priliku da svima koji slave čestitam Vaskrs. I pored toga što slijedi najradosniji hrišćanski praznik, moramo voditi računa o kontaktima i svesti ih na najmanju moguću mjeru.

Share.

Comments are closed.