Povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava, učenici i nastavnici Osnovne škole Meksiko su realizovali niz aktivnosti kojima su obilježili ovaj značajni datum.
“Učenici četvrtog i petog razreda naše škole, pripremili su prigodan kulturno-umjetnički program uz podršku i pomoć Gordane Ljutice i Maje Lukolić, profesorica razredne nastave.
Oni su čitali svoje pisane radove, recitovali pjesme i izvodili igrokaze, što je probudilo veoma veliko interesovanje kod prisutnih gledalaca. Kreativno osmišljen program bio je praćen i bogatim muzičkim kolažom.
Ovom prilikom, učenici petog razreda predstavili su zbirku svojih radova – umjetničkih i neumjetničkih tekstova – ‘Naš maleni svijet’.
Đaci starijih razreda su okupljenim drugarima i nastavnicima priredili Književnu manifestaciju koja je imala za cilj promociju lijepe riječi, kako one koju otkrivaju u svojim udžbenicima tako i one koju su sami stvorili“, naveli su iz škole.
Jučerašnji događaj dodatno je obogaćen promocijom knjige “Žene iz grada bez vrati (Nezaboravljene Baranke XX vijeka)”, pisca i novinara iz Bara Željka Milovića.
“Učenici su se profesionalno snašli u ulozi novinara. Pažljivo osmišljenim pitanjima, dovitljivostima i analizom, dodatno je otvorena priča o našim pretkinjama, znamenitim Barankama. Razgovaralo se o sadržaju i strukturi djela, pisac je predstavljao znamenite žene naše istorije i na koji način su je oblikovale, govorilo se o ulozi pisca, plodu njegove inspiracije i motivu da napiše ovako značajnu knjigu.
Autor knjige o nezaboravljenim Barankama nam je predstavio neki sasvim drugi period i poglede, kada su žene bile na margini društva, a opet se ispostavljalo da su ‘stubovi zemlje’. Naše bake i one starije generacije nijesu imale priliku da se obrazuju i da budu cijenjene zbog svojih izbora i sloboda, a pokazale su se kao veoma hrabre. Neke su pronašle svoje mjesto u knjizi Željka Milovića, kao one koje su mnogo voljele, mijenjale boravište i navike zbog ljubavi i ideala, tako i one koje su se borile u ratovima, braneći otadžbinu. Vremenom, žene bi se isticale kao učiteljice, doktorke, zaposlene u fabrikama ili među drugim radinostima, ali sve vrijeme težeći svojoj slobodi i pokazivanju vrlina. Pisac nas je dodatno podstakao na čitanje i istraživački rad, pričavši o tome kako je i sam otkrivao prošlost, i žene koje se u njoj nalaze i koje ne bismo smjeli zaboraviti. Govorilo se i o savremenom svijetu i savremenoj ženi, učenici su usmjeravali pitanja kako bi dodatno uporedili ‘danas i nekada’. Pisac se predstavio ne samo kao znalac naše istorije i predaka, već i kao neposredan, pristupačan i duhovit”, kaže se u dopisu OŠ “Meksiko”.
Učenici šestog, sedmog i osmog razreda su imali podršku i smjernice nastavnica i rukovodilaca literarne i recitatorske sekcije, Nataše Markoč i Aleksandre Punoš, omogućivši prisutnima lijep književni dan.