U Ostrosu organizovana imunizacija djece MMR vakcinom, ljekari apeluju na roditelje da zaštite djecu

Nijednog trenutka se nijesmo kolebali, slušali smo savjete ljekara koji brinu o našem zdravlju i zdravlju naše djece, rekao je Naser Perašević, otac devetogodišnje Rejane, prilikom organizovanog vakcinisanja djece MMR vakcinom u Ostrosu.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje, uprkos manjim pozitivnim pomacima, obuhvat MMR vakcinacijom u Crnoj Gori je i dalje na zabrinjavajuće niskom nivou. Bar je jedna od opština koja bilježi gotovo najniže stope imunizacije.

Prema posljednjim zvaničnim podacima, MMR vakcinom imunizovano je 41 odsto djece rođene 2021. godine, a za djecu rođenu 2022. godine obuhvat iznosi samo 13 odsto.

MMR vakcinom imunizovano je 64 odsto djece rođene 2020. godine, 73 odsto djece rođene 2019. godine, 79 procenata djece 2018. godišta i 85 odsto one rođene 2017. godine.

Prema zvaničnim podacima, skoro 50 odsto djece predškolskog uzrasta je nevakcinisano, a za kolektivni imunitet neophodna je pokrivenost od 95 procenata.

Na ,,Karavanu zdravlja i vakcinacije“ u Ostrosu, dr Ganimeta Hodža, izabrana ljekarka u ambulanti Ostros, istakla je da se tokom svoje gotovo tri decenije duge karijere i rada u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, po prvi put susrijeće sa ovako niskim stepenom MMR vakcinacije protiv vrlo ozbiljnog, a nerijetko i smrtonosnog oboljenja kao što su male boginje.

Ona je podsjetila da se MMR vakcina već decenijama primjenjuje u svijetu i u Crnoj Gori, te da je to jedna od najviše provjeravanih vakcina ikada.

Dr Hodža je istakla da nema razloga da roditelji odlažu vakcinaciju, jer su vakcine bezbjedne i čuvaju zdravlje djece. Apelovala je na roditelje da iskoriste prvu slobodnu priliku i vakcinišu svoju djecu, ukoliko to već nijesu učinili.

Majka sedmogodišnjeg dječaka Amina, Emina Demirović kazala je da je njen sin blogovremeno vakcinisan.

Ona je rekla da žive u Njemačkoj te da tamo nije moguće upisati dijete u vrtić i obezbijediti pohađanje škole bez potvrde o urednom vakcinalnom statusu.

– Mi smo donijeli odluku na osnovu onoga što kaže nauka, a nauka je jasna – vakcine su bezbjedne. Koristim priliku da pozovem sve roditelje da budu odgovorni i da vakcinišu svoju djecu, ukoliko to već nijesu učinili – kazala je Demirović.

Dom zdravlja Bar je obezbijedio dovoljnu količinu vakcina tokom trajanja karavana. Pedijatrica dr Emina Šabović i medicinska sestra Selma Madžurić su obavljale vakcinaciju djece, ali i davale savjete roditeljima i odgovarale na njihova pitanja.

Dr sci. med. Mina Brajović, šefica Svjetske zdravstvene organizacije u Crnoj Gori, je u Ostrosu kazala da podizanje nivoa obuhvata MMR vakcinacijom mora da bude kolektivna odgovornost i obaveza čitavog društva.

Istakla je da usluge promocije zdravlja i zdravstveni preventivni servisi moraju biti jednako dostupni svakom djetetu i svakom građaninu.

– Nijedno dijete ne smije da bude zaboravljeno. Nijedno dijete nije bezbjedno, dok svako dijete nije bezbjedno i dok ne bude ostvaren zadovoljavajući nivo kolektivnog imuniteta – kazala je ona.

Podsjetila je da je to i jedna od ključnih lekcija naučenih tokom pandemije korona virusa.

Dr sci. med. Ljilja Jovićević, koordinatorka Karavana, je u ime Doma zdravlja Bar apelovala na roditelje da vakcinišu djecu i kazala da to mogu učiniti i tokom vikenda.

„Karavan zdravlja i vakcinacije“ je organizovala Svjetska zdravstvena organizacija (SZO), uz finansijsku podršku Evropske unije, u saradnji sa Domom zdravlja Bar, lokalnim vlastima, uz angažman Instituta za javno zdravlje, a pod patronatom Ministarstva zdravlja.

Share.

Comments are closed.