U Srednjoj ekonomsko-ugostiteljskoj školi danas je predstavljen projekat “TOURNET: Crosssectoral networks for sustainable tourism”, finansiran od strane “Erasmus +” programa EU.
Prezentaciji ovog projekta prisustvovali su, između ostalih Dušan Bošković iz Centra za stručno obrazovanje, Vuko Jovanović – predstavnik Privredne komore Crne Gore, Ivan Kovač – v.d. direktora Turističke organizacije Bar, te preduzetnici i turistički radnici iz Bara.
Profesorica Jelena Vlahović istakla je da projekat TOURNET ima za cilj stimulaciju inovacija u programima obuke iz oblasti turizma i podsticanje preduzetništva povezivanjem mikrooperatera sa turistima. Realizovan je kroz partnerstvo osam institucija sa Grenlanda, iz Španije, Grčke i Crne Gore.
Crnogorski tim čine, pored profesorice Jelene Vlahović, njene koleginice – Slađana Božović i Katarina Jelić Komnenović. One su na ovom projektu radile tokom prethodne dvije godine.
“Glavna inovacija ovog projekta je u obuci i korišćenju digitalnih alata. Problem koji smo prepoznali u turističkim destinacijama je da mali preduzetnici rade samostalno, a ne koordinisano, kao jedna mreža, koja može imati i ekonomsku i socijalnu snagu za uticaj i borbu na turbulentnom turističkom tržištu. Rješenje ovog problema je naš model menadžmenta turističke destinacije – međusektorska turistička mreža (CTSN)“, istakla je profesorica Vlahović.
“U okviru projekta razvijene su i dvije aplikacije. Prva je vezana za turiste, oni kreiraju svoj profil koji sadrži ime, prezime, državu iz koje dolaze i šta ih u određenoj destinaciji interesuje, šta bi htjeli da vide i dožive, gdje žele da budu smješteni, da li bi htjeli da probaju nešto od lokalne gastronomije. Na taj način, oni daju svoj neki profil. Sa druge strane imamo aplikaciju za mikrooperatere. Oni se isto registruju, naziv preduzeća, iz koje su države i koje su usluge koje oni nude. Na osnovu tražnje aplikacije turisti mogu da izlistaju listu operatera koji nude usluge koje turista traži. Na taj način, prostim klikom, turista može da dođe do adekvatne informacije i da dobije ponudu koja mu odgovara. Sa druge strane, aplikacija Mikrooperateri, osim što služi da se mikrooperateri individualno povežu sa turistima, takođe je korisna i zato da se povežu između sebe“, objasnila je Vlahović.
Ona je istakla da se ova ideja razvila razmatranjem glavnih izazova održivog turizma. Među njima su najvažniji očuvanje prirodnih i kulturnih resursa, ograničavanje negativnih uticaja na turističke destinacije, promocija dobrobiti projektne ideje za lokalnu zajednicu, redukacija sezonalnosti tražnje, ali i unaprijeđenje kvaliteta poslova u turizmu.
U okviru ovog projekta, kreirana je i on line obuka sa alatima za menadžment u kreiranju međusektorske turističke mreže (CCTSN) za održive destinacije, koja podržava uključivanje novih predstavnika.