Sinoć je u zagrebačkoj Galeriji Kranjčar otvorena izložba savremenog crnogorskog vajara, Baranina Nenada Šoškića, kojom se prvi put predstavlja zagrebačkoj publici. Radovi su presjek zadnje dvije godine stvaralaštva.
Kustos izložbe Mladen Lučić istakao je: “U seriji radova koju započinje 2015. godine Šoškić je zaustavio vrijeme. Ono je ostalo pohranjeno u kompresovanim novinama koje čine osnovne subjekte i gradivne elemente autorovih objekata nastalih slaganjem, rezanjem i prešanjem stranica podgoričkog dnevnika Pobjeda. Prednja strana novina ostaje skrivena u skulpturalno modeliranom bloku, dok su vidljive samo bočne novinske ivice koje zbog minimalnih hromatskih razlika pridodaju tim reljefima blago nijansirano pikturalno svojstvo. Riječi su ostale skrivene, ali nisu nestale, štoviše, transformisane su u brojeve. Manirom najstrožih konceptualnih i analitičkih praksi, Šoškić je izbrojio sve riječi u novinama, te izdvojio one koje su ga zanimale.
– Na površini objekta Šoškić aplicira riječ koju je izabrao (ljubav, emocija, umjetnost, dobro i lijepo) i ispisuje dva broja. Prvi pokazuje koliko je traženih riječi autor našao među ukupno pročitanima, a njihovu količinu otkriva drugi broj. Tako se, na primjer, od 39 253 izbrojene riječi, umjetnost pojavljuje deset puta, a riječ lijep 21 put – .
Šoškić ovom instalacijom naglašava skromno medijsko pojavljivanje riječi kao što su ljubav, sreća, emocije, dobro, lijepo i umjetnost.
– Autor prefinjenim jezikom upozorava da je danas riječ, uprkos njenom permanentnom potiskivanju posebno od masovnih medija, još prisutna i da ima znatno veću težinu od videoporuka. On je svojim procesom kompresovanja arhivira i iskazuje svojevrsni hommage novinama koje se danas bore za opstanak pred ekspanzijom elektronskih medija. Takođe, on oblikuje i slika riječi kako bi isticao njihovu važnost, ali nas i podsjetio da u početku bijaše riječ, da je civilizacija njome i počela, a da do renesanse za slikare nisu govorili da slikaju, nego da pišu slike – izjavio je Lučić.
Spojene su tri velike glatke metalne ploče, stvarajući format od 2 x 3 metra; na njihovoj gornjoj ivici pričvršćeno je dvanaest pari radničkih rukavica.
Njima je Nenad te ploče polirao do površine ogledala koja emanira konveksno iskrivljenu refleksiju, u kojoj se, osim autora, mogu ogledati i posjetioci izložbe.
Instalacija Portret na izvjesan način sažima i podvlači crtu šestogodišnjeg stvaralaštva Nenada Šoškića koje treba sagledati kao smisaonu i formativnu cjelinu.
Izložba se može pogledati do 6. novembra, svakog dana, osim nedjelje i praznika.
Nenad Šoškić rođen je 1970. godine u Baru, a diplomirao na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju 1994. Postdiplomske studije završio je 1996. godine na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu.
Profesor je na studijskom programu vajarstva na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju, gdje je od 2008. do 2014. obavljao dužnost dekana. Od 2014. do 2021. godine bio je poslovni direktor Centra savremene umjetnosti Crne Gore u Podgorici. Od početka izlagačke karijere 1994. do danas učestvovao je na tridesetak grupnih, a održao je i osamnaest samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Autor je brojnih javnih skulptura i dobitnik je i niza nagrada u zemlji i inostranstvu.