Učenici obrazovnih profila turistički tehničar, ekonomski tehničar, konobar i kuvar Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole, sa profesorima Snežanom Petrušević i Sonjom Šaranović su od 19. do 21. februara posjetili Međunarodni sajam turizma u Beogradu.
Pod sloganom “Put pod noge”, u nekoliko izložbenih hala predstavili su se izlagači iz mnogih zemalja svijeta. Zemlja partner ovogodišnjeg Sajma turizma je Egipat, sa prepoznatljivom ponudom koja privlači posjetioce iz cijelog svijeta.
“Među mnoštvom posjetilaca ovogodišnjeg Sajma bili su i učenici i profesori naše škole, zadovoljni što su imali i ove godine mogućnost da dožive atmosferu ovako značajne manifestacije. Uspješna i atraktivna, lokalna i globalna, multinacionalana i multikulturalna po svom obimu, kvalitetu i privlačnosti, ova manifestacija nas je očarala. Učenici su se upoznali sa turističkom ponudom domaćih i inostranih turističkih agencija, hotela, vazduhoplovnih kompanija i međunarodnih turoperatora. Bogatiji za još jedno iskustvo, učenici su shvatili značaj ovogodišnjeg Sajma turizma. Na štandu NTO Crne Gore su nas dočekali predstavnici Turističke organizacije Bara, na čelu sa direktorom Emilom Kukaljem, i pozdravili inicijativu i želju grupe učenika i profesora škole da se i ove godine pojave na prestižnoj manifestaciji. U okviru sajma organizovane su tri srodne izložbe – Međunarodni sajam vina ‘BeoWine’, Međunarodni sajam opreme za hotelijerstvo i ugostiteljstvo, i Sajam suvenira ‘Vidi Srbiju’. Naši učenici bili su u mogućnosti da prisustvuju ovim izložbama, shodno svojim interesovanjima i afinitetima za budući poziv turističkog radnika”, istakla je za Bar Info prof. Snežana Petrušević.
U samoj školi je, povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika, 21. februara, organizovan dvodjelni program u kome je učestvovalo preko 80 učenika.
Interaktivnu radionicu Aktiva za crnogorsko-srpski, bosanski i hrvatski jezik i književnost o značenju obilježavanja 21. februara, potrebi osavremenjavanja jezičke kulture i razvoju pismenosti u prostoru školske biblioteke osmislile su i realizovale profesorice Mirjana Savićević i Ivana Kecojević.
Kroz uvodne prezentacije i kreativne radionice učenici su, uz medijaciju svojih profesorica, na sebi svojstven način predstavili afirmisanje višejezične komunikacije i potrebu za podsticanje multikulturalne bliskosti. Prisutni su bili u prilici da uživaju u rečenicama i poeziji koju su njihovi drugari iz školskih klupa izgovarali i recitovali na svojim maternjim jezicima – ruskom, ukrajinskom, bjeloruskom, albanskom, makedonskom, njemačkom i rumunskom. Lingvističku polifoniju dopunili su i prilozi na engleskom, italijanskom, njemačkom i francuskom koji se izučavaju tokom trajanja školovanja. U završnom dijelu dvočasovne radionice, učenici su kroz izradu crteža i panoa predstavili svoj doživljaj jezika.
U organizaciji Aktiva pravne grupe predmeta organizovana je autorska tribina Željka Milovića, uz analizu njegove novinarske i književne prakse.
“To nije bila samo, uslovno rečeno, završna sesija putujuće promocije njegovog najnovijeg dijela, već prilika da zainteresovani učenici od gosta čuju mnoštvo informacija vezaneih za njegov angažman u radijskom programu, štampanim medijima i elektronskim sredstvima javnog informisanja. Priča o bogatom novinarskom iskustvu, za koje se vezuju počeci određenih lokalnih medija, Miloviću je poslužila kao uvod za ukazivanje na značaj njegovanja kulture sjećanja i izučavanje urbane istorije. Nezaobilazni publicista grada Bara, nagrađivani književnik, autor značajnih monografija i referentni esejista književnih i muzičkih kritika, pažnju prisutnih zaokupirao je veoma originalnom interpretacijom događaja iz novije istorije našeg grada”, rekao je za Bar Info prof. Neđeljko Đurović.
Milović je organizatorima ove tribine, profesorima Ivani Kovačević i Neđeljku Đuroviću, kao poklon upravi škole uručio novo izdanje svoje monografije “Bar s druge strane ogledala”.