Udruženje maslinara Antivari i NVO Maslinijada apeluju za očuvanje hiljadugodišnjeg maslinjaka u centru Bara

Saopštenjem za javnost su se oglasili iz Udruženja maslinara „Antivari“ i NVO „Maslinijada“. U njemu su uputili javni apel za očuvanje hiljadugodišnjeg maslinjaka u centru Bara.

“Imajući u vidu da se već duže vrijeme u našoj javnosti govori o tome da će realizacijom detaljnog urbanističkog plana Topolica 3, biti ugrožen hiljadugodišnji maslinjak u strogom centru Bara, apelujemo na donosioce odluka i nadležne da preispitaju postojeća urbanistička rješenja i spriječe devastaciju i uklanjanje ovog svojevrsnog spomenika prirode.

U potpunosti podržavamo inicijativu ranijeg predsjednika Opštine Bar gospodina Čeda Ratkovića i drugih uglednih javnih djelatnika za očuvanje ovog prirodnog i kulturnog dobra. Upoznati smo i sa mišljenjem tima stručnjaka iz Savjeta za praćenje i analizu planske dokumentacije Bara koji su nedvosmisleno ukazali da se radi o ‘potencijalnim spomenicima prirode’, te da treba pokrenuti donošenje skupštinske odluke o zaštiti ovih stabala. Smatramo poraznim činjenicu da, prilikom sprovedenih procedura u donošenju ovog planskog dokumenta nadležno Ministarstvo ekologije, urbanizma i prostornog planiranja nije uvažilo ovo mišljenje relevantnih i kompetentnih stručnjaka. Porazno je da nadležni u Vladi i na mjestima odlučivanja, nisu uvažili činjenicu da je hiljadugodišnji maslinjak značajniji, kao kulturno, javno i prirodno dobro od svakog urbanističkog zdanja i od interesa bilo kojeg investitora.

Zato upućujemo ovaj javni apel donosiocima odluka da preispitaju ovo urbanističko rješenje, i kada da je riječ o Ministarstvu ili lokalnoj samoupravi, da svako iz svoje nadležnosti učini da se milenijumski maslinjak u centru Bara sačuva. Podsjećamo na poraznu činjenicu da je pod navalom tzv. urbanizacije bespovratno i potpuno uništeno na hiljade maslina neprocjenjive starosti, vrijednosti i značaja, kako u strogom centru današnjeg Bara, tako i na njegovim obodima, u Starom Baru, Sustašu, Kurilu, Zaljevu, Dobroj Vodi i drugim mjestima. Podsjetimo na uništavanje oglednog dobra stogodišnjeg maslinjaka, u centru Bara, prije dvadesetak godina, kada je lokalna uprava uprkos apelima maslinara i drugih javnih ličnosti, ustuknula pred interesima građevinara i dozvolila njegovo uništavanje. Pokušaj navodnog izmještanja tog maslinjaka bio je samo u cilju zamajavanja javnosti, a u cilju da se opravda povlađivanje interesima beskrupoluznih ‘investitora’. Smatramo i da je sada krajnje vrijeme da se preispitaju takvi ‘poslovi’ , da se utvrdi i eventualna odgovornost nadležnih za takvo nasilje nad prirodnim i kulturnim dobrima. Ujedno, mislimo da je krajnje vrijeme da država i njene institucije kontrolišu i sankcionišu uništavanje ili devastaciju bilo kojeg starog maslinjaka. Podsjećamo i na poraznu činjenicu da je i biološki opstanak Stare masline na Mirovici doveden u pitanje neprikladnim odnosom i nestručnošću nadležnih.

Kada je u pitanju aktuelni hiljadugodišnji maslinjak u okviru DUP-a Topolica III, naš apel upućeno nadležnima Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Ministarstvu poljoprivrede i Opštini Bar, da svako iz svoje zakonske nadležnosti, HITNO reaguje i preispita aktuelni planski dokument, te pokretanjem određenih procedura ne dozvoli ugrožavanje( devastaciju ili pokušaj izmještanja) ovog spomenika prirode i kulture- milenijumskog maslinjaka neprocjenjive vrijednosti.

Vjerujemo da se može naći način da se postojeća parcela otkupi i zaštiti, a da se soliteri i druge betonske i čelične konstrukcije, posade na drugom mjestu. Maslinjak zasađen prije hiljadu i više godina, zaslužuje da bude sačuvan i da služi u poljoprivredne, turističke i kulturne svrhe , kao svojevrstan spomenik prirode koji je izuzetno kulturno dobro, a može biti i prvorazredna turistička atrakcija Bara, grada koji nema ništa starije i ljepše da pokaže u svom urbanom centru”, navodi se u reagovanju Udruženja maslinara „Antivari –Bar“ i NVO „Maslinijada“- Stari Bar, koje potpisuju Jovo Martinović  i Suljo Mustafić.

Share.

Comments are closed.