Direktori lokalnih javnih emitera ukazali su na važnost postojanja ovih medijskih organizacija, promociju slobode medija i neophodnost što skorijeg usvajanja Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama, zaključeno je na online diskusiji ,,Uloga i značaj lokalnih javnih emitera u Crnoj Gori’’ održanoj povodom jubileja trideset godina od osnivanja Radija Bijelo Polje.
Lokalni javni emiteri su istinski čuvari javnog interesa, a kvalitetnom zakonskom regulativom moraju se obezbijediti bolji uslovi za njihovo djelovanje, poručila je direktorica Radija Bijelo Polje, dr Andrijana Rabrenović.
Rabrenović je istakla da se uloga lokalnih javnih emitera posebno istakla i u vrijeme pandemije korona virusa.
,,I u ovom vremenu zdravstvene i ekonomske krize pokazali smo da smo pouzdan izvor informacija, i to preciznih, tačnih i vjerodostojnih, što su od nas građani i očekivali. Aktuelna situacija u kojoj se našao čitav svijet rezultirala je pojavom lažnih medija i vijesti, te se i u tom kontekstu uočava važnost lokalnih javnih emitera, što potvrđuju i stavovi koji se mogu čuti od predstavnika iz Evropske unije“, navela je dr Rabrenović.
Napomenula je i da tri decenije postojanja javnog servisa koji služi interesima građana i dalje obavezuje na iznalaženje novih načina koji će stvoriti uslove za opstanak radija.
Napomenula je i da taj cilj mogu ostvariti samo zajedničkim snagama, a da su svjesni toga pokazuje i saradnja koja se ostvaruje kroz sudjelovanje Unije lokalnih javnih emitera Crne Gore.
,,Prije godinu dana pokrenuli smo portal cglocalinfo.me i to je samo jedna potvrda naše kvalitetne saradnje“, zaključila je dr Rabrenović.
Da su lokalni javni emiteri nezamjenjivi, poručio je predsjednik Upravnog odbora Unije lokalnih javnih emitera Crne Gore, i direktor Radio Tivat, Dragan Popadić.
Poručio je i da svoju ulogu i opravdanost postojanja lokalni javni servisi potvrđuju i u vrijeme pandemije.
,,I u ovim teškim vremenima informisali smo javnost o svim važnim temama i to uprkos smanjenom ljudstvu i finansijskim problemima. Doprinijeli smo i smanjenju panike i straha, očuvanju mentalnog zdravlja a povjerenje građana u našu profesionalnost i objektivnost se konstantno uvećavalo. Nadamo se da će to prepoznati i lokalne vlasti, te da će samim tim i podrška biti izdašnija“, naveo je Popadić.
Sekretar Unije lokalnih javnih emitera Crne Gore, Dragić Rabrenović, poručio je na današnjoj online diskusiji da samo zajednički lokalni javni emiteri mogu prebroditi sve probleme.
,,Još od 2002. godine radimo na izmjenama zakonske regulative, kako bi osnažili položaj lokalnih javnih emitera, i omogućili da budu nezavisni od svih centara moći“, napomenuo je Rabrenović.
On je istakao i da brojni lokalni javni emiteri u Crnoj Gori traju već decenijama, kao što je slučaj sa bjelopoljskim, koji uprkos brojnim izazovima nastavlja svoju misiju služenja javnosti.
Da su osnivači dužni da obezbijede bolje uslove za rad medijskih servisa, smatra i predsjednica Skupštine ULES-a Crne Gore, i direktorica Radio Kotor, Vjera Banićević.
,,Odnos osnivača i lokalnih medija mora da bude zasnovan na zakonskim propisima“, poručila je Banićević.
Istakla je da su lokalni javni emiteri gradski i građanski servisi.
,,Građani su naša snaga i naš oslonac. Mi smo glas javnosti i zato smo neophodni i potrebni društvu“, zaključila je ona.
Potpredsjednik Unije lokalnih javnih emitera Crne Gore, glavni i odgovorni urednik Radio televizije Pljevlja, Milo Džaković, naglasio je da javni servisi svoju borbu za bolji položaj moraju voditi kroz instiutcije.
,,Samo složni možemo se oduprijeti političkim pritiscima“, podvukao je Džaković.
Javni servisi značajni su, ne samo za lokalne zajednice, već i za cijelu državu Crnu Goru, kazao je direktor Radio televizije Rožaje, Rešad Kalač.
Iako su, kako je rekao Kalač, mediji u središtu demokratije, i dalje su izloženi pritiscima raznih centara moći, a osnivači ne obezbjeđuju dovoljno uslova za njihovo djelovanje.
Naglasio je da javni servisi ne smiju zavisiti od pojedinaca.
,,Lokalna administracija nema dovoljno sluha za lokalne medije, a jedinu nadu nam uliva usvajanje Nacrta Zakona o audio-vizuelnim medijskim uslugama“, zaključio je Kalač.
Direktorica Radija Bar, Vesna Šoškić, naglasila je na današnjoj online diskusiji da dominacija mas-medija dodatno potvrđuje važnost i neophodnost radija.
,,U moru drugih raznih medija, radio se pokazao kao istinski servis građana i važan faktor demokratizacije društva“, navela je Šoškić.
Kao i ostali učesnici, i Šoškić je ukazala na važnost jačanja Unije lokalnih javnih emitera, čija je uloga u borbi za bolji položaj lokalnih javnih emitera od ogromnog značaja. Podsjetimo, u online diskusiji ,,Uloga i značaj lokalnih javnih emitera u Crnoj Gori“ održanoj u organizaciji Radija Bijelo Polje i Unije lokalnih javnih emitera Crne Gore, učestvovali su direktori, urednici i novinari.