Uspješna završna konferencija projekta Integracija ključnih kompetencija u obrazovni sistem Crne Gore

Završna konferencija projekta „Integracija ključnih kompetencija u obrazovni sistem Crne Gore“ održana je, uz poštovanje epidemioloških mjera,  krajem decembra u hotelu “Hilton” u Podgorici. Konferenciju su pozdravnim govorima svečano otvorili Goran Drobnjak, visoki službenik za IPA programiranje i v.d. generalni direktor Direktorata za evropske integracije, programiranje i implementaciju EU fondova i međunarodnu saradnju u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta, Slađana Pešić, načelnica Direkcije za ugovaranje sredstava EU pomoći i sprovođenje ugovora u Ministarstva finansija i socijalnog staranja, Audrone Urbonaviciute, zamjenica šefa Odjeljenja za saradnju Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, te video porukom Karol Rudny, direktor projekta, član Uprave EPRD-a.  

Projekat “Implementacija ključnih kompetencija u obrazovni sistem Crne Gore” vrijedan je približno 920.000 eura, a sufinanasirale su ga EU i Vlada CG u okviru programa pretpristupne pomoći (IPA II)

Konferenciju je bilo moguće pratiti i preko ZOOM aplikacije, a oni koji su se istakli doprinosom i rezultatima rada na projektu, imali su čast da dobiju pozivnicu i lično prisustvuju.

Tim povodom razgovarali smo sa Ljiljom Milović, profesoricom iz OŠ “Anto Đedović”, predstavnicom iz Bara na ovom važnom skupu iz oblasti obrazovanja.

RB/BI: Profesorice Milović, šta za Vas znači učešće na ovom važnom skupu?

Milović: Bilo mi je zadovoljstvo da prisustvujem završnoj Konferenciji ovog važnog projekta i čujem izlaganja stručnjaka iz Crne Gore i regiona. Zahvalna sam na pozivu. Ovo je za mene kruna karijere, jer je moj rad, u veoma jakoj konkurenciji, odabran da bude primjer dobre prakse.

RB/BI: S obzirom da je u pitanju završna konferencija, pretopstavlamo da je napravljen osvrt i rezime realizovanog…

Milović: Tako je. Konferencija je koncipirana kroz tri tematske cjeline. U prvom dijelu napravljen je osvrt na projekat. Rezultatate programa predstavila je nacionalna koordinatorka Nevena Čabrilo iz Zavoda za školstvo. Zaključeno je da je projekat ispunio ciljeve i doprinio unapređenju obrazovnog sistema, podržao inicijalno obrazovanje nastavnika i njihov kontinuirani profesionalni razvoj. Psihološkinja Zorica Minić iz Ispitnog centra govorila je o procesu izrade zadataka koji ispituju ključne kompetencije u sklopu projekta, dok je stručnjak na projektu- Rajko Kosović govorio o osiguranju kvaliteta obrazovanja u dijelu ključnih kompetencija. Tim lider projekta Boris Ćurković govorio je o realizaciji i podsjetio da je projekat  počeo  2019, a završen 2021. i da su ključni korisnici Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta, Zavod za školstvo, Centar za stručno obrazovanje, Ispitni centar, Univerzitet CG i sve osnovne i srednje škole. U toku trajanja projekta obučeno je približno 1.900 nastavnika. Osim nastavnog kadra, obukom su obuhvaćene i druge ciljne grupe: direktori i članovi upravljačkih timova, članovi komisija, savjetnici, nadzornici za osiguranje kvaliteta… U projektne aktivnosti je, po riječima organizatora, ukupno bilo uključeno 2.746 osoba iz sektora obrazovanja.

RB/BI: Zaista impresivan broj učesnika, pa se nameće pitanje na koji način je OŠ “Anto Đedović” uspjela da se izdvoji u jakoj konkurenciji i postane primjer drugim školama u Crnoj Gori?

Milović: Hvala Vam u ime svih iz OŠ “Anto Đedović” koji smo radili na ovom projektu. Naša škola je još jednom pokazala da kvalitetnim radom uspijeva da prati tok savremenog obrazovanja. Odgovorila je odlično na sve zahtjeve koje je projekat postavio, a to su: akcioni plan škole koji je pohvaljen, priprema za eko-projekat objavljen u Vodiču, kao i čas o strategijama učenja koji je snimljen za obrazovni serijal. Timski rad, odlični uslovi u školi i posvećenost zaposlenih- ključ su našeg uspjeha.

RB/BI: Čestitamo na izvanrednom uspjehu Vaš rad je na Konferenciji promovisan kao primjer dobre prakse. Zamoliću Vas da čitaocima našeg portala objasnite značaj tog postignuća.

Milović: Hvala, to je za mene značajan uspjeh! Ponosna sam što su eksperti iz obrazovanja prepoznali moj rad i izdvojili ga za promociju projekta u drugom dijelu konferencije koji je posvećen prezentaciji portala IKCES.ME, gdje su objavljene sve pripreme realizovanih časova, projekata i drugih aktivnosti u crnogorskim školama, uz primjenu ključnih kompetencija. Viša stručnjakinja za razvoj kurikuluma i za obuke nastavnika Ljubica Špirić istakla je da je portal-platforma vrijedna zbirka kreativnih priprema, zanimljivih ideja i materijala za nastavu i ostale aktivnosti sa učenicima. Izdvojila je sa platforme da učsnicima konferencije prikaže primjer dobre implementacije ključnih kompetencija- projekat OŠ “Anto Đedović” pod nazivom „Učimo da učimo“, čiji sam scenarij ja napisala i realizovala. Ono što je njegova vrijednost, kako je apostrofirano na konferenciji, jeste primjena svih osam kompetencija, čime je ostvarena korelacija sa drugim predmetima i temama i umreženo više nastavnika kroz integrisanu nastavu i to sve sa učenicima najmlađeg uzrasta koji su na početku opismenjavanja, što je bio poseban uspjeh. Po tom scenariju snimljen je čas o strategijama učenja, koji se emituje u obrazovnom serijalu. Na sljedećim linkovima možete pronaći video materijale, između ostalih i primjere časova u školama u Crnoj Gori, u kojima su primijenjene ključne kompetencije :

https://www.facebook.com/kljucnekompetencijecg

https://www.youtube.com/channel/UC8fWtKw3roW8J3u0sXHY-LQ

Gospođa Špirić istakla je da je objavljen priručnik, tj. Vodič- zbirka izdvojenih primjera iz škola. Među njima je i priprema na temu ekologije koju je osmislio Aktiv razredne nastave OŠ “Anto Đedović”. U kategoriji akcionih planova pohvaljen je i koncept plana koji je za našu školu uradio upravljački tim škole- direktorica Stanka Vukčević sa saradnicima. Ja sam, kao predstavnica naše škole, odabrana da zajedno sa 20 profesora na nivou Crne Gore budem trener za ključne kompetencije. Ova postignuća ukazuju da je OŠ “Anto Đedović” u svim segmentima projekta bila uspješna, pa je očekivano izdvojena među 20 najboljih u Crnoj Gori za dalju podršku, Uz to je među prvih pet škola u Crnoj Gori odabranih za snimanje časa, što je veliki uspjeh. Ovo je značajno i za naš grad jer smo Bar promovisali na najljepši način- kroz obrazovanje.

RB/BI: Zbog čega je treći segment konferencije izazvao najveće interesovanje?

Milović: Treći dio Konferencije jeste izazvao najviše pažnje. Govornici su promovisali svoje radove kao najbolje primjere implementacije u razrednoj, predmetnoj nastavi, kao i u nastavi srednje škole. Bilo je zanimljivo čuti kolege i njihova rješenja na ovu temu. Čast da u ime predmetne nastave Crne Gore bude govornik na konferenciji pripala je Vesni Keković, profesorici geografiji u OŠ “Kekec” (koja joj je matična, a radi i u OŠ “Anto Đedović”). Ona je govorila o planiranju i realizaciji integrisanih časova iz više predmeta u sklopu projektnih aktivnosti na temu “Zagađenje mora u Sutomoru”. Podrška u ovom projektu bila joj je Dragana Aprcović, profesorica razredne nastave, koja je takođe prisustvovala ovom skupu. Osam ključnih kompetencija su osnova za cjeloživotno učenje i trebalo bi ih uključiti u sve nivoe obrazovanja, kao i odabrane buduće profesije- važna je poruka sa konferencije.

RB/BI: Konferencija je imala i radni dio koji je podrazumijevao obuku za trenere. O čemu se radi?

Milović: Ključna stručnjakinja za obuke nastavnika Maja Jukić  predstavila je obuku za nastavnike u vezi implementacijom aktivnosti za razvoj ključnih kompetencija učenika, jer je Zavod za školstvo akreditovao ovaj projekat koji se nalazi u Katalogu stručnog usavršavanja. S obzirom na to da su skoro svi treneri ovog projekta bili stručnjaci iz regiona, odlučili su da edukuju grupu prosvjetnih radnika iz Crne Gore, kako bi preuzeli taj zahtjevni posao i nastavili da obučavaju kandidate za implementaciju  ključnih kompetencija. Zato je u Zavodu za školstvo dan nakon konferencije organizovana obuka za trenere. Na osnovu selekcije, izabrano je 20 kandidata iz crnogorskih škola da učestvuju u obuci koju su vodili stručnjaci IKCES tima. Među učesnicima obuke bila sam ja, kao i kolege iz OŠ “Kekec”, Dragan Marković i Vesna Keković, a kriterijum selekcije je bio CV tj. naša dostignuća na polju obrazovanja. Nas troje smo nakon obuke postali jedini sertifikovani treneri iz južne regije, pa u tom svojstvu imamo   zadatak da obučavamo direktore i nastavnike crnogorskih škola koji u prvom krugu nijesu prošli obuku za ključne kompetencije. Tačnije, pošto su ključne kompetencije postale zahtjev savremene nastave i nastavljaju primjenu u praksi, mi ćemo, zajedno sa kolegama koji su prošlu ovu obuku za trenere,  nastaviti  rad na tom projektu u Crnoj Gori i  pratiti  implementaciju.

RB/BI: To je veliki uspjeh, ali i odgovornost.

Milović: Počastvovana sam što sam sa kolegama iz sutomorske  škole odabrana da kao trener razvijam projekat “Integracija ključnih kompetencija u obrazovni sistem Crne Gore”. Biće zahtjevno, ali se nadam da ću opravdati povjerenje i biti na visini zadatka, jer za mene je to novi izazov.

Share.

Comments are closed.