U sklopu Projekta „Nepogode ne poznaju granice“, službenici MUP-a- Direktorata za vanredne situacije- Područna jedinica Bar, vatrogasci- spasioci/operativci Službe zaštite i spašavanja opštine Bar i predstavnici FORS-a (NVO Fond za razvoj sjevera CG) realizovali su 6. novembra, na glavnom gradskom trgu Infodan, na temu zaštite i spašavanja od poplava i ekstremnih vremenskih nepogoda.
„Projekat „Nepogode ne poznaju granice“ traje već dvije godine i ima za cilj jačanje kapaciteta institucija i službi iz Crne Gore i Albanije, koje se bave zaštitom i spašavanjem i smanjenjem rizika od katastrofa, sa akcentom na zaštitu od poplava, kao i informisanje stanovništva o rizicima od poplava i ostalih nepogoda. Projekat finansira Evropska unija u okviru Programa prekogranične saradnje Crna Gora- Albanija, a u Crnoj Gori sufinansira Ministarstvo javne uprave“, objašnjava načelnica Područne jedinice Direktorata za vanredne situacije u Baru, Pera Pavlica Dragišić.
Projekat, kako navodi, sprovodi FORS Montenegro u partnerstvu sa Direktoratom za vanredne situacije MUP-a Crne Gore i Prefekturom Skadar. U Crnoj Gori realizuje se u opštinama Podgorica, Bar i Ulcinj, a u Albaniji u regionu Skadra.
„Glavne aktivnosti uključuju nabavku opreme za zaštitu od poplava i prognoziranje hidrometeoroloških prilika, treninge za predstavnike institucija i službi koje se bave zaštitom i spašavanjem i upravljanjem u slučajevima nepogoda, tehničko- tehnoloških i drugih nesreća, prekogranične pokazne vježbe, ažuriranje baze podataka poplava u regionu Skadarskog jezera, seminar o modelima dobre prakse kada je u pitanju zaštita od poplava i kampanju informisanja stanovništva o rizicima od poplava i smanjenju rizika od katastrofa“, objašnjava Pavlica Dragišić.
U okviru projekta nabavljena je oprema za Službu zaštite Bar koja se sastoji od aluminijumskog i gumenog čamca, dva vanbrodska motora, 12 prsluka za spašavanje, po šest komada neoprenskih odijela, rukavica, čizmi, ronilačkih peraja, maski, noževa, vodootpornih ranaca i kaciga. Zainteresovanim građanima dijeljene su dvije brošure: Brošura o poplavama i Brošura o evropskom broju za hitne situacije 112, kao i određeni broj majica i olovki sa amblemima i natpisima organizatora.
„Poplave su jedna od najčešćih prirodnih nepogoda, koje uzrokuju znatnu materijalnu štetu, ugrožavaju bezbjednost i zdravlje ljudi i životinja, životnu sredinu i kulturno- istorijsko nasljeđe. One mogu biti lokalnih razmjera- ukoliko pogađaju naselja ili manje zajednice, ili velikih, ukoliko pogađaju čitave slivove rijeka i ugrožavaju više opština ili čitavi region. Najčešće se ne mogu spriječiti, ali postoje određene aktivnosti koje čovjek može preduzeti, a koje će preduprijediti ili umanjiti posljedice koje prouzrokuju. Poplave se mogu dogoditi svuda. Čak i vrlo mali potoci, rječice, kanali za odvod ili kišni kanali, koji djeluju bezopasno, mogu izazvati poplave velikih razmjera. Ponekad, naročito kod bujičnih vodotokova, nivo vode za veoma kratko vrijeme poraste i nekoliko puta u odnosu na uobičajeni, poprimajući rušilački karakter i predstavljajući veliku opasnost po ljude, materijalna dobra, životnu sredinu i kulturno nasljeđe”, upozorava Pavlica Dragišić, navodeći da je cilj brošure koja je dijeljena građanima, da upozna stanovništvo sa uzrocima nastanka poplava, opasnostima koje nam od njih prijete, ali i načinima pravilnog ponašanja, sprečavanja i smanjivanja štetnih posljedica po živote i zdravlje ljudi, životnu sredinu, kulturno- istorijsko nasljeđe, privredne aktivnosti i infrastrukturu.
Načelnica PJ Bar, mr Pera Pavlica Dragišić, podsjetila je da smo svjedoci sve učestalijih ekstremnih vremenskih nepogoda, kao što je nedavno bio slučaj u Baru, kada se izlila voda iz korita rijeke Željeznice. Zato, ističe ona “građani koji žive u neposrednoj blizini vodotoka, treba da poštuju sve preporuke nadležnih i da preduzimaju mjere predložene u brošurama”.
Zadovoljna je, kaže, što su građani Bara koji su se tog dana zatekli na glavnom gradskom Trgu, pokazali veliki nivo interesovanja za ovu problematiku, bez obzira na aktuelnu situaciju sa koronavirusom.
“Posebno su bili zainteresovani mladi i djeca, koji su pažljivo saslušali preporuke službenika. Mališani su uživali u druženju sa vatrogascima, koji su ih strpljivo oblačili u zaštitnu opremu i stavljali u spasilački čamac”, zaključuje u izvještaju načelnica Direktorata za vanredne situacije- Područna jedinica Bar, mr Pera Pavlica Dragišić.