Uspostaviti saobraćajne konekcije na relaciji Bar-Bari

U što kraćem roku neophodno je preduzeti konkretne korake u cilju uspostavljanja redovne saobraćajne konekcije na relaciji Bar-Bari, kako morskim tako i vazdušnim putem, čime bi se omogućilo intenziviranje saradnje dvije zemlje u oblasti ekonomije, poljoprivrede, turizma i kulture. To je saopšteno tokom posjete sekretarke Ministarstva finansija i nacionalne ovlašćene službenice za finansijsko upravljanje sredstvima IPA fondova (NAO), Ane Raičević Bariju.

Sekretarka Raičević i regionalni ministar za ekonomski razvoj Republike Italije Alesandar Deli Noci konstatovali su da je u najkraćem periodu potrebno preduzeti konkretne korake u cilju uspostavljanja redovne saobraćajne konekcije na relaciji Bar-Bari, kako morskim tako i vazdušnim putem, čime bi se omogućilo intenziviranje saradnje dvije zemlje u oblasti ekonomije, poljoprivrede, turizma i kulture.

„Konkretizacija pregovora, započetih u septembru, očekuje se polovinom narednog mjeseca, kada je planirano održavanje prve konferencija na temu “Tranzitni sistem Jadrana” (1st Lower Adriatic Transit System Conference”)“, navodi se u saopštenju.

Fokus predstojeće konferencije biće mogućnost stvaranja tzv. koridora 8 Evropske grupe za teritorijalnu saradnju, koji bi, pored Bugarske, Makedonije, Albanije i Italije, mogao uključiti i Kosovo i Crnu Goru.

„Krajnji cilj jeste dalja koordinacija između glavnih luka Jadranskog regiona, a sve sa namjerom postizanja zajedničkih interesa država u pojasu Jadrana budući da se jačanjem teritorijalne saradnje radi i na jačanju ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije. Sekretarka Ana Raičević, poručila je da je jedan od primarnih ciljeva i realizacija trajektne i avio linije, pobratimskih gradova Bar-Bari“, navodi se u saopštenju.

Imajući u vidu da dvije države baštine tradicionalno dobre odnose, i da Italija otvoreno i konkretno podržava evropske integracije Crne Gore, na sastancima je procijenjeno da programi prekogranične saradnje koji promovišu inkluzivnost i održivi razvoj, u značajnom mogu doprinijeti ubrzanju dinamike procesa pridruživanja naše zemlje evropskoj zajednici.

„ Jedan od takvih je Program Intereg koji predstavlja nastavak dobre saradnje koja je započeta 2014. godine u vidu trilateralnog programa Italija-Albanija-Crna Gora, a koji Evropska unija u novom obliku nastavlja da finansira, upravo u kontekstu dobrih međususjedskih odnosa i saradnje država članica i država kandidata za članstvo u Uniji“, navodi se u saopštenju Ministarstva finansija.

Funkcioneri zaduženi za ekonomski razvoj Italije iskazali su spremnost da Crnoj Gori, kroz prenošenje sopstvenih ekspertiza, pruže podršku u cilju boljeg korišćenja potencijala za povlačenje sredstava iz pretpristupnih fondova, te je u tom kontekstu, do kraja godine, najavljena posjeta crnogorskim resornim institucijama tokom koje će biti konkretizovane i druge teme od zajedničkog interesa.

Share.

Comments are closed.