Barski kalendar

Usvojen Završni račun Budžeta Opštine Bar za 2024. i Izvještaj o radu predsjednika i organa i službi Opštine Bar

Povezano:

Uručene nagrade najboljim učesnicima Olimpijade znanja na Univerzitetu Crne Gore

Maši potrebna pomoć za odlazak na tretmane u Turskoj

Kod Sozine i dalje kolaps: Nedaleko od Virpazara dogodio se i udes

Autor: Maja Tomović

Završni račun Budžeta Opštine Bar za 2024. godinu usvojen je u poslijepodnevnom dijelu sjednice lokalnog parlamenta, koji je započeo odgovorima sekretarke Sekretarijata za finansije Ivane Backović, na pitanja koja su postavili odbornici, a tiču se dijela tekućeg budžeta. Pojasnila je zašto se ne donosi sistemski otpis potraživanja kod kojih su iscrpljena sva zakonska sredstva za prinudnu naplatu.


“Od 2020. godine nije moguće vršiti otpis na osnovu zastare nakon pet godina. Što se naplate poreza na promet nepokretnosti tiče, to je od 2024. godine sopstveni prihod i naplaćivala ga je Poreska uprava, te nema potraživanja iz prethodnog perioda po ovom osnovu. Kad je u pitanju naplata turističke takse, manja je 4,56 odsto u odnosu na planska predviđanja, a jedan od razloga što je izvjestan broj obveznika turističke takse uredno dobio rješenje o izdavanju privatnog smještaja, što ih oslobađa plaćanja takse. Što se donacija tiče, za realizaciju međunarodnih projekata opredijeljeno je 300.000 eura, a ostvarene su u iznosu od 328.624 eura. Kad je o rashodima riječ, bilježe se odstupanja u odnosu na planirani rebalans. Planirani su u iznosu od 152.148 eura, odnosno 35,6 odsto u odnosu na plan. U to ulaze procjene vrijednosti zemljišta, nagrade za komisiju za spomen obilježje Urošu Toškoviću, geodetska snimanja… Kod Službe zaštite i spašavanja su takođe uočljiva odstupanja u odnosu na plan, jer realizacija planova zaštite i spašavanja nije okončana, a sredstva će biti utrošena u tekućoj godini. I rashodi za stručno usavršavanje su manji u odnosu a plan, dok su troškovi za sudska izvršenja povećani u odnosu na budžetska izdvajanja, a najveći dio je usmjeren na Fond za obeštećenja”, navela je Backović dodajući da je izvršena i jedna isplata u skladu sa presudom prema Osnovnom sudu u Baru za porodicu koja je bila u sporu po osnovu zemlje.  


Stefan Šušter, sekretar Sekretarijata za imovinu i investicije je, odgovarajući na pitanja, kazao da je Opština završila svoje obaveze što se tiče infrastrukture na Maljeviku.

“Kad je o primicima riječ, da nije bilo prenesenih sredstava i prihoda od Maljevika, bili bi na nivou prošle godine”, kazao je Šušter i dodao da nije pokrenut nijedan sudski postupak u posljednje dvije godine, izuzev zahtjeva za isplatu naknade za faktičku isplatu izgradnje saobraćajnice i trotoara duž Gimnazije, koji su javno dostupni.

“Radi se na tome da se ostvare zacrtani rezultati i preuzimamo odgovornost za rješavanje problema koji tangiraju opštinu Bar. Godišnje se troši na kapitalni budžet oko 13 miliona eura u posljednje dvije godine, dok je u prethodnih pet trošeno pet i po miliona na godišnjem nivou”, navodi Šušter.

Kad je o tenderima riječ, 477 postupaka je sprovedeno – 1,3 na dnevnom nivou. Kad je u pitanju eksproprijacija, za deset kilometara puta R29 plaćeno je 2,2 miliona eura, dok je za saobraćajnicu od nekoliko stotina metara na Topolici plaćeno Ministarstvu urbanizma 1.150.000 eura. Građani su podnijeli prigovor, pa će se raditi reprocjena”, navodi Šušter ističući da se slaže da je neophodno preispitati cijene komunalnih usluga, te da očekuje nastavak asfaltiranja puta Brčeli – Podgor, a nije zadovoljan dinamikom izgradnje staze pored Tri kule, kao ni činjenicom da je neophodna izmjena projektno-teničke dokumentacije za parking zonu iza zgrade Pivnice.

“Vlada nije raspisala tender za izradu projekta rekonstrukcije regionalnog puta R 28 preko Sutormana, njegova sanacija je moguća, ali bi trebalo izbjeći duplo finansiranje”, kazao je on.

Šušter je naveo i niz infrastruktrnih projekata u Sutomoru – od javne rasvjete do rekonstrukcije saobraćajnica, šetališta i izgradnje multifinkcionalnog terena.

Proceduralno se javio odbornik Aleksandar Lekić (PzP) postavljajući pitanje da li je predlog zaključka odbornice Božović u skladu sa poslovnikom, na šta je dobio odgovor od sekretarke Anđele Vujović da predlog ispunjava uslove za glasanje.


Valentina Minić (Demokrate) Izvještaj ocjenjuje detaljnim, ali smatra da neke činjenice nisu pojašnjene.
“Ako se uklone primici od Maljevika, onda ukupni iznose  31.026,324 eura, pa su izdaci  izdaci 6.891.179 centa više u odnosu na primitke. Gdje je nestalo 7.000,000 eura od novembra do decembra prošle godine?”, pita Minić.
Aleksandar Lekić (PzP) smatra da nije problem što su primici kapitalnog budžeta veći od planitanih, ali je problem što se planiraju u manjim iznosima sa ciljem stvaranja političke propagande što je loša praksa.
Radomir Novaković (BCG) kaže da je jedina ozbiljna cifra 12.000.000 eura obaveza prema zaposlenima u Opštini i javnim preduzećima. 

“I prošle godine smo se žalili na realizaciju budžeta, što znači da ona ne može da bude reper, jer je bila katastrofalna. Koliko je u periodu od 2018. do 2022. godine uplaćeno po osnovu KfW kredita i eksproprijacije, a koliko od 2022. do 2024? Šta je urađeno za pet, a šta za trinaest miliona od bitnih infrastrukturnih projekata? Za pet miliona je urađena kanalizacija u Sutomoru, prepumpna stanica u Polju, nadvožnjak u Bjelišima, azil… a, šta ste vi uradili sa 13 miliona eura, osim eksproprijacije? Zašto je ostalo na kraju prošle godine 30 miliona nerealizovanih sredstava”?, pita Novaković, naglašavajući da podržava izgradnju puteva, ali da je rješavanje parkinga u Crmnici prioritet.
Odbornik Darko Pekić (URA) se osvrnuo na 19. maj i poplave u gradu koje je, po njegovom mišljenju, izazvala pretjerana betonizacija. Spomenuo je tri “čepa” kad je barska opština u pitanju: Šušanj – Zeleni pojas, Sutorman i Zaljevo – Tomba.

“Jasno je da su osnovni primici Opštine nastali zbog naplate poreza na nepokretnosti i komunalija. Od toga živi opština i ti prihodi rastu zbog viška stanova. Poražavajuće je da zavisimo od prodaje stanova i otvaranja firmi za naplatu dozvola za boravak. Sa druge strane, kapitalni projekti se odlažu, industrijski grad postaje turistički, pa ćemo izgubiti razvojni potecijal i doći u suaciju da ’pojedemo’ prostor”, Pekićeva je procjena.

Darko Janković (PES) predlaže da se održi sastanak Savjeta o zaštiti životne sredine, o realizaciji projekta kanalizacije. Konstatuje da su stale mašine iza Pivnice, kao i da je put preko Sutormana u lošem stanju, a jedini je alternativni pravac ka Podgorici.


Milena Božović (BCG) ističe lošu realizaciju važnih projekata za Bar, a u vezi sa projektno-tehničkom dokumentacijom ponavlja da je umjesto planiranih 600.000 utrošeno 240.000 eura, te da je razlog za to činjenica da nisu plaćene sve obaveze, zbog čega je Odbornički klub Biram Bar i dostavio zaključak u kojem traže podatke zaključno sa 31. majem. Kritikuje visoku cijenu kvadrata stana u Baru, a hvali izgradnju rasvjete u Spičanskoj ulici u Sutomoru, mada smatra da nije adekvatna.


Predsjednik SO Bar, Branislav Nenezić je iskoristio svoje odborničko pravo da upita sekretara Šuštera koliko je završenih projekta dočekao u Sekretarijatu za zastupanje i imovinu, koliko ih je realizovano i koliko je trenutno aktivnih gradilišta u Baru.


“Da je ostala Odluka o Budžetu i da nije rađen rebalans, izvršenje bi bilo 67 odsto”, kazao je Šušter. Kad je riječ o broju zaposlenih, smatra da je 19 malo, te da ih ni 50 ne bi bilo dovoljno, s obzirom na obim posla.

“Od 2018. do 2022. po osnovu eksproprijacije plaćeno je 4.587.669 eura, a u posljednje dvije godine 4.677.575 eura,  razlika je 90.000 eura.

“Kad je kredit KfW Banke u pitanju, razlika je nešto veća, a što se trenutnih radova tiče, njihova vrijednost je oko osam miliona eura”, kazao je Šušter, uz napomenu da ima prostora za napredak posebno kad je riječ o najznačajnijim infrastruktrunim projektima kao i da očekuje da će rezultati uskoro biti vidljivi.

Odbornički klub Biram Bar je podnio zaključak kojim zadužuje Sekretarijat za imovinu, zastupanje  investicije da na narednoj sjednici  Skupštini dostavi izvještaj o statusu svih  infrastrukturnih projekata na području Opštine Bar.
Predsjednik Opštine Dušan Raičević, smatra da zaključak ima formalno-pravne nedostatke. Naime Sekretarijat za imovinu, zastupanje i investicije više ne postoji, već je to sada Sekretarijat za imovinu i investicije.

Aleksandar Lekić (PzP) predlaže da se samo izmijeni sporni dio u nazivu Sekretarijata u Zaključku, te da bi najavljeni izvještaj omogućio da  javnost bude potpunije informisana o važnim pitanjima.


Završni račun  Budžeta Opštine Bar za 2024. godinu usvojen je sa 19 glasova “za”, pet “protiv” i dva “uzdržana”.
“Izvještaj o radu predsjednika i organa i službi Opštine Bar za 2024. godinu sublimacija je svega što je  urađeno u protekloj godini, ali i dobar temelj i podsjetnik na sve ono dobro što i dalje radimo  i što ćemo dovršiti do kraja ove godine”, kazao je Dušan Raičević podnoseći Izvještaj.


“U okviru unaprjeđenja sportske infrastrukture na kompleksu Madžarica, Opština Bar u saradnji sa Fudbalskim savezom Crne Gore realizuje vrijedne projekte koji obuhvataju zamjenu travnatog busena i postavljanje hibridne travnate podloge na glavnom stadionu, kao i nabavku mehanizacije neophodne za održavanje terena; izgradnju novih slačionica kod pomoćnog terena sa sintetičkom podlogom; izgradnju novog pomoćnog terena sa prirodnim travnatim busenom u blizini glavnog stadiona.U toku je i tenderski postupak za izradu glavnog projekta sportsko-rekreativnog multifunkcionalnog kompleksa na Madžarici ukupne vrijednosti 95.220 eura. Dodijeljena su sredstva za sufinansiranje programa sportskih organizacija za 2024. godinu pa je za ukupno 36 sportskih organizacija u opredijeljeno 226.000 eura. Redovno su isplaćivanja budžetska sredstva sportskim klubovima čiji je Opština Bar vlasnik ili jedan od suvlasnika u ukupnom iznosu od 1.380.000 eura. Fudbalski klub ‘Mornar’ Bar, kao jedan od klubova čiji je Opština Bar vlasnik, nakon osvajanja prve titule vicešampiona Crne Gore, ostvario je istorijski uspjeh izlaskom na evropsku scenu i plasmanom u III Ligu konferencija”, kazao je Raičević.

Opština Bar je, prema njegovim riječima, podržala održavanje “Montenegro Future Festivala”, manifestacije koja je održana u Baru u maju 2024. godine, u organizaciji Saveza elektronskih sportova i uz podršku Turističke organizacije Bar. Važan segment jeste i ulaganje u kulturu, nastavljeni su radovi na temeljnoj rekonstrukciji Dvorca kralja Nikole na Topolici koje Opština Bar sprovodi prvi put nakon skoro četiri decenije.

“Još jedan od projekata kojim lokalna uprava nastoji da poboljša infrastrukturu objekata kulture u gradu, jeste i adaptacija ljetnje pozornice Doma kulture ‘Vladimir Popović Španac’. U toku je izvođenje radova na zamjeni stolica čija je procijenjena vrijednost 121.000 eura. Istovremeno, u završnoj fazi je realizacija projekta digitalizacije bioskopa Ljetnje scene Doma kulture, a započeti su radovi i na uređenju javnih površina oko Doma kulture ,u ukupnoj površini od oko 2.500 kvadratnih metara. Na Šetalištu kralja Nikole je podignuto spomen-obilježje Urošu Toškoviću, čime je lokalna uprava odala čast umjetniku svjetskog renomea, koji je živio i stvarao na obalama našeg grada. Opština Bar je tokom izvještajnog perioda nastavila sa uspješnom realizacijom programa dodjele bespovratne finansijske podrške razvoju preduzetništva i ženskog preduzetništva, mladim poljoprivrednim proizvođačima, zanatlijama, i plasirala je značajna sredstva kroz subvencije za razvoj poljoprivrede u različitim oblastima. Nastavljena je i praksa obezbijeđivanja besplatnog prevoza za sve đake i penzionere na teritoriji naše opštine. I u 2024. godini je potpisan Ugovor o finansijskoj podršci projektu ‘Narodna kuhinja’ sa NVU ‘Žene Bara’ u vrijednosti od 50.000 eura. Takođe su isplaćena sredstva u iznosu od 80.000 eura za aktivnosti OO Crveni krst Bar, kao i za Caritas Barske nadbiskupije u iznosu od 25.000  eura. Nagrađeno je 128 najboljih učenika osnovnih i srednjih škola, dobitnika diplome ‘Luča’, šest učenika-dobitnika nagrada na državnim takmičenjima i jedan učenik generacije Škole za osnovno muzičko obrazovanje ‘Petar II Petrović Njegoš’ u ukupnom iznosu od 13.490 eura. Za stipendiranje studenata za studijsku 2024/2025. godinu je dodijeljeno 120 stipendija, i to 93 stipendije za izvrsnost i 27 za deficitarne kvalifikacije, za šta su opredjeljena sredstva u iznosu 266.500 eura, a obezbjeđenja su i sredstva za sveobuhvatni prihvat i smještaj djece predškolskog uzrasta u vrtić ‘Vukosava Ivanović Mašanović’ u Baru, za školsku 2024/25. godinu. Tu je i podrška sugrađanima koji žele da zasnuju porodicu, pa je Opština Bar u 2024. godini raspodjelila sredstava u iznosu od 39.000 eura za medicinski potpomognutu oplodnju. Za naknade za novorođenu djecu u 2024. godini Opština Bar je isplatila iznos od 220.950 eura, uz napomenu da je iznos pojedinačne naknade u toku 2023. godine povećan sa nekadašnjih 100 eura na 450 eura, dok je krajem prethodne godine kroz izmjene i dopune Odluke o pravima iz socijalne i dječije zaštite predviđeno uvećanje na 600 eura”, naveo je Raičević.

Valentina Minić (Demokrate) smatra da rebalans nije urađen kako treba, da preraspodjela sedam miliona eura iz Budžeta na sekretarijate nije korektna, te da su se ta sredstva mogla sačuvati za kapitalni budžet. Pohvaljuje održavanje 29 redovnih sjednica kolegijuma, ali život u Sutomoru naziva “životom u komunalnom neredu”. Za pohvalu je razmatranje 4.859 akata, a za pohvalu je i upotreba sredstava iz stalne budžetske rezerve za porodicu stradalih u požaru pod Volujicom i spomenik Urošu Toškoviću. Zamjera korišćenje termina “osobe sa posebnim potrebama”, protiv je investicija koje se brzo realizuju odnosno realizuju se uvijek tokom predizborne i izborne godine. Minić smatra da su projekti uređenja šetališta u Sutomoru, rekonstrukcija ulice ka hotelu Sato, Dnevni centar, bazen i vrtić “iz prošlog vijeka”.

Vesna Drašković (DPS) ističe odličnu naplatu sopstvenih prihoda i pita zašto se kasni sa izgradnjom parkinga iza zgrade Pivnice. Smatra neophodnim sanaciju ulica Jovana Tomaševića i Jovana Stojanovića, uređenje parka kod Gimnazije, Dvorca kralja Nikole i dvorskog parka. Izražava zadovoljstvo zbog činjenice da barska Opština zapošljava veći broj žena nego muškaraca. Drašković pita za kad je planirana sanacija fiskulturne sale OŠ “Jugoslavija”.


Odbornik Naser Kraja (DPS) je, slijedeći hronologiju izlaganja predsjednika Opštine, izdvojio saradnju sa civilnim sektorom, unaprjeđenje sportske infrastrukture i razvoj ruralnog područja, a odbornik Darko Janković smatra da su već uveliko trebalo da budu završeni radovi na rekonstrukciji Dvorca kralja Nikole, i pita u čemu je problem kad je u pitanju izgradnja luksuznog kompleksa “Liko Soho”, pohvalivši saradnju Opštine sa Vladom Crne Gore.


Milena Božović (BCG) smatra da Izvještaj o radu predsjednika Opštine oslikava dosadašnji rad lokalne uprave i da dalji rad ne zaslužuje podršku. Pohvala je praćenje digitalnih trendova što, prema njenim riječima, pruža mogućnost da se na lagan način prijave nepravilnosti u radu službi.


Radomir Novaković (BCG) pojašnjava komentar koleginice Božović, naglašavajući da je, prema riječima sekretara Šuštera, ukupna vrijednost sprovedenih postupaka javnih nabavki 5.503.000 eura, a po izvještaju predsjednika Raičevića, zbirna vrijednost svih investicija je 8.516.000, što je razlika od oko tri miliona. Kapitalni izdaci su 13.110.000 eura pa, s obzirom na kontradiktornosti, Novaković postavlja pitanje gdje su neslaganja. Saradnju sa centralnim nivoom ocjenjuje korektnom i izražava zadovoljstvo to Vlada Crne Gore ima sluha za našu opštinu.

Odbornica Alisa Pelinković (DPS) je govorila o početku realizacije  regionalnog puta R 29 i izgradnji fiskulturne sale u Mrkojevićima, ističući da je obezbijeđeno tri miliona eura za postupak eksproprijacije za izgradnju puta koji ima regionalni i međunarodni značaj.

Odgovarajući na pitanja odbornika, Predsjednik Opštine Dušan Raičević je istakao da je rebalans budžeta urađen na jedini način koji je bio moguć, te da je deset miliona eura  koje je namjenski trebalo biti utrošeno za tekuću potrošnju,  činom prebacivanja u narednu godinu, postalo dijelom kapitalnog budžeta. Što se problema sa vodom u Sutomoru tiče, Raičević navodi da je največi dio sredstava iz kredita KFW Banke bio usmjeren  na vodosnabdijevanje Sutomora i da je to urađeno na kvalitetan način.
“Kad je o socijalnim programima riječ, tu smo zakazali po pitanju Lokalnog plana akcije  za ranjive kategorije, proritetno mislim na rješavanje stambenog pitanja socijalno ugroženih kategorija društva. Opština je bila zainteresovana da bude dio projekta izgradnje socijalnih stanova, ali je država vratila donatorska  sredstva koja su trrebala da budu usmjerena za realizaciju tog programa”, objasnio je on.

Raičević je naveo da, što se tiče treće i četvrte faze projekta rekonstrukcije obalne zone u Sutomoru, predstoje razgovori sa predstavnicima JP Morsko dobro i Ministarstvom javnih radova. Za izgradnju parka kod Gimnazije neophodna je saglasnost resornog ministrastva, to je konačno završeno tako da se stvaraju uslovi za raspisivanje tendera.

“Na parkingu iza Pivnice izvođač je naišao na probleme koji su zaustavili radove, nisam zadovoljan dinamikom. Rekonstrukcija Ulice Jovana Stojanovića podrazumijevaće i rekonstrukciju pješačke staze, a uskoro se očekuje i izgradnja sportskih terena iza Spuških zgrada. Do oktobra će biti okončane dvije faze rekonstrukcije Dvorca kralja Nikole, a u toku je izrada projektne dokumenntacije za rekonstrukciju dvorskog parka”, kazao je čelni čovjek Opštine.

Što se Doma za stare tiče, kazao je da su više puta ministrima odbrane upućivali predlog da nekadašnji Dom vojske bude ustupljen Opštini, da bi se izgradio Dnevni centar za starije osobe i Dom za stare, međutim, odgovora nema. Vraćanje života na selo je, prema njegovim riječima, inicijativa koju treba razmotriti. Raičević izražava abrinutost za status projekta “Liko Soho” na Topolici 3, i  uvjerenje da ima nade u nastavak gradnje. “Inex zlatna obala” je, kazao je, prva naredna investicija u oblasti turizma koja će krajem ove godine biti stavljena u funkciju.


Valentina Minić (Demokrate), između ostalog, smatra da nova skupštinska sala koja je planirana, treba da bude prilagođena osobama sa invaliditetom, Radomir Novaković pita ko izvodi radove na sanaciji fasade Odjeljenja bezbjednosti u Baru, te koje projekte mogu da kandiduju za naredni kapitalni budžet Vlade CG.

Omer Vukić (SDP)smatra da je budžet nikad veći, a izvještaj nikad manji, podsjetivši da je ideja za regionalni put R 29 u ovom domu zaživjela još 2014. i 2015 godine.
Emir Peričić (DPS) podsjeća da je Opština platila idejni projekat za put preko Sutormana i realizaciju izgradnje fiskulturne sale u Mrkojevićima, dok Smiljana Vukićević (UCG) saopštava da je šteta što nisu iskorišćena planirana sredstva od 1000 eura za stručno usavršavanje službenika za unutrašnju reviziju.

Predsjednik Raičević je u završnoj riječi, između ostalog, istakao da se u izvještaju nastojalo da se odvoji bitno od nebitnog i da se predstavi suština rada lokalne uprave, te da nije važno na koliko je stranica pisan. Zahvalio je odbornicima na konstruktivnim predlozima i sugestijama.
Sa 20 glasova “za” i četiri “uzdržana”, SO Bar je usvojila Izvještaj o radu predsjednika i organa i službi Opštine Bar za 2024. godinu. Sjednica će biti nastavljena u srijedu, u 10 sati. 

Podijeli na društvenim mrežama