Usvojeni Izvještaji o radu preduzeća Vodovod i kanalizacija i Komunalne djelatnosti

Prijepodnevni nastavak VII sjednice SO Bar bio je posvećen Izvještajima o radu dva preduzeća čiji je osnivač Opština – “Vodovod i kanalizacija” i “Komunalne djelatnosti”.

Uvodno izlaganje o poslovanju preduzeća Vodovod i kanalizacija podnio je izvršni direktor Mladen Đuričić, nakon čega je uslijedio niz reakcija iz klupe opozicije.

Ferida Peročević (URA) je navela da ViK ima “monopol na ovaj prirodni resurs”, te da “ne radi na održavanju sistema”, i najavila podnošenje krivične prijave protiv direktora zbog netačnih i nepotpunih podataka u finansijskom izvještaju. Dr Valentina Minić (Demokrate) je bila na istom fonu, ustvrdivši da je “šokirana što se ovako nešto može plasirati predstavnicima građana Bara”: “Ovi gubici su zastrašujući, 312.000 u 2021. godini, a 430.000 u prošloj, no to nema u Izvještaju (…) Vodovod prikazuje 104.953 eura dobiti, a dobio je 144.000 od države”. Branislav Lakićević (NSD) je ukazao na negativne konotacije u okviru izvještaja revizorske komisije, te da nije urađena procjena imovine.

Omer Vukić (SDP) je replicirao kao radnik Vovododa u sektoru finansija, potencirajući da “preduzeće nije napravljeno da bude profitabilno, već po zakonu cijena vode može samo da zadovoljava troškove”, te da “u Crnoj Gori” nema nijedno vodovodno preduzeće koje nema 50% gubitaka. On je pojasnio da Vodovodu pripada komunalno održavanje sistema, a Opštini investiciono.

Direktor ViK Mladen Đuričić je, pored ostalog, u završnom obraćanju istakao da “ništa nije tajno, ni skriveno u preduzeću na čijem je čelu”, te da je “revizorska kuća REVICO donijela izvještaj u kome je konstatovano da nema nijedne materijalne povrede”.

Izvještaj je usvojen sa 19 glasova “za”, 5 “protiv” i jednim “uzdržanim”.

Uvodni izvještaj o radi Komunalnog preduzeća podnio je direktor Stevo Pejović.

Dr Valentina Minić je pohvalila sistem sakupljanja otpada „od vrata do vrata“, ali je istakla da ostavljene kese “prvo napadnu životinje, rasturaju otpad koji raznosi vjetar diljem Sutomora”, i ukazala na postojanje smeća na plaži i zelenim površinama, što daje sliku “ekocida”.

Branislav Lakićević je ukazao na problem sa kabastim otpadom, odvoženjem smeća u noćnim satima i neadekvatnim tempom košenja trave u centru grada. Asim Andrić (DPS) je govorio o potrebi češćeg čišćenja i održavanja lokalnih puteva, zatim na nelegalno odlaganje otpada i veće uključivanje Komunalne policije, drugačiji način odnošenja smeća iz Dubrave i Mrkojevića…

Branislav Nenezić (SD) je pohvalio radnike preduzeća “Komunalne djelatnosti, posebno sektora Čistoća: “Glavni krivci za otpad smo mi, građani Bara. Komunalno nema mehanizam da uskrati svoje usluge, poput Vodovoda i Elektrodistribucije, sam tim ne može da ostvari veću naplatu, pa je na nama da podignemo svijest o potrebi čistoće grada”. Istakao je da se slaže sa dr Minić o potrebi edukacije o komunalnoj čistoći, naročito kod mlađeg naraštaja.

Na tu se priču nadovezala Smiljana Vukićević (Ujedinjena CG), ukazavši na projekat koji je vodila u školama u Baru i Ulcinju, koji je donio odlične rezultate. “Treba razgovarati s djecom, motivisati je skromnim poklonima, pa će već u školskom dvorištu početi odvajati otpad kako treba”.

Milan Nešković (Demokrate) je pohvalio uvođenje podzemnih kontejnera i sistema “od vrata do vrata”, te ukazao na potrebu pomoći da se dug “Komunalnog” prema preduzeća “Možura” od 933.000 izmiri. Momčilo Leković iz istog kluba istakao je da je neophodno podići nivo komunalne kulture, uz opasku da bi “uveo zakonske osnove da za bačeni papirić kazne budu od 500 do 1000 eura, pa bi neodgovorni vidjeli kakve su posljedice”.

Bećir Berjašević (SD) i Drago Drobnjak (SD) su se pohvalno izrazili o radu preduzeća Komunalne djelatnosti, tvrdeći da “posao obavljaju odlično, a za vjetar i navike ljudi nisu krivi“.

Stevo Pejović, direkor “Komunalnog”, detaljno je potom odgovarao na konstatacije odbornike. Potencirao je odličnu komunikaciju s građanima na društvenim mrežama “nakon prijava odmah reagujemo”,  govorio o odličnoj saradnji koju imaju sa OŠ “Jugoslavija”, nastavnicom Milenom Zoranović i eko-sekcijom, istakao da će i dalje biti tendencija da se svuda gdje mogu postave podzemni kontejneri  “pa neće biti opasnosti od životinja, niti vjetra”…

Posebno je istakao povećanu tendenciju prijavljivanja rana od napada pasa-lutalica, “od kojih su neke, potpuno sigurno, nastale samopovređivanjem da bi se uzele pare od vansudskih poravnanja od Opštine Bar”: “Zloupotrebljava se činjenica da psi lutalice još nisu sklonjeni sa barskih ulica, naročito od strane nekih uživaoca opojnih sredstava. Bilo bi smiješno da nije tužno, ali će Opština morati sve platiti, čak i posljednje prijave o ranama nastalim od dvije mačke”, zaključio je Pejović.

Izvještaj rada “Komunalne djelatnosti” doo je usvojen jednoglasno, sa 20 glasova “za”.

Share.

Comments are closed.