U predivnom ambijentu porodičnog imanja, u prisustvu prijatelja, kumova, ljekara, komšija… Poliklinika „Dr Masoničić“, na čijem je čelu dr Gina Masoničić, obilježila je 12 godina postojanja ustanove, uz promociju monografije “Žene iz grada bez vrati – (Ne)zaboravljene Baranke XX vijeka”, muziku i bogatu zakusku, sa tradicionalnim specijalitetima.
Na početku večeri Dušan Masoničić pročitao je čestitku sestre Radmile Rade Vujošević koja od početka radi u poliklinici. Ona se zahvalila u ime svih koleginica: Zorice Badnjar, Florike Radulović, Nade Lekić, Jovane Ugrenović, Kristine Perović, i svih mladih pripravnika koji su prošli kroz ordinaciju “Dr Masoničić”.
Dr Gina Masoničić kazala je da su silom prilika, nakon 8. marta 2011. godine, krenuli u cijelu priču i pretvaranje stana u poslovni prostor.
„Te godine smo poslije trinaestojulskih praznika počeli da radimo. Polako su nam se pridruživali ostali saradnici, unaprijeđivali smo rad i 2017. godine dobili dozvolu da radimo i alternativne i tradicionalne metode liječenja, a 2021. preregistrovali smo se u polikliniku i sada imamo internu medicinu, pedijatriju, fizikalnu medicinu i ultrazvučnu dijagnostiku. Naši saradnici su vrhunski stručnjaci iz svih oblasti medicine, radimo u dva objekta – jedan u Topolici, drugi u Polju, gdje je fizikalna medicina“, ispričala je dr Gina.
Između ostalog, istakla je izvanrednu saradnju sa svim zdravstvenim ustanovama u Baru i iz drugih gradova Crne Gore… „Nije važno je li u pitanju privatna ili javna zdravstvena ustanova. Svjedoci smo da se otvaraju brojne klinike i sigurna sam da će za sve nas biti posla. U skladu sa savremenim tokovima, pružamo usluge klijentima sa domaćim i stranim osiguranjem, stručnost i pravovremena dijagnoza su naše karakteristike. U objektu u Polju rade naši fizioterapeuti i fizijatri, radimo na najsavremenijoj opremi dostupnoj na našem tržištu. Posebno sam ponosna na preventivne akcije kada su u pitanju kardiovaskularna oboljenja, ali i ono po čemu smo prepoznatljivi – prevencija malignih oboljenja – februarske akcije, ‘ružičasti oktobar’, novembarske akcije…“, dodala je dr Masoničić.
Veče je muzički obojila Marija Brajović iz “Akademia benda”. Zatim je uslijedila promocija monografije “Žene iz grada bez vrati”.
Autor Željko Milović prvu neformalnu promociju ove knjige održao je u OŠ “Meksiko”, dok je centralna održana u Dvorcu kralja Nikole 10. maja, a treća na manifestaciji Dani žuke u Sutomoru.
Upravo je dr Gina Masoničić inicirala nastanak ovog toma koji se bavi biografijama znamenitih sugrađanki i prva je u Crnoj Gori koja obrađuje ovu temu.
“Priča o ovoj knjizi i ovoj promociji danas, se uglavnom svodi na Ginu. Mislite li da ona prihvata odgovor ‘ne’? Teško je bilo pisati i prva dva toma, a ovaj pakleno teško. Svi vole da pričaju o đedovima i očevima, a o babama, ženama, majkama rijetko ko. Do kraja pedesetih, u javnom životu Bara nije bilo žena. Žene su podizale djecu, radile najvažniji i najteži posao – održavale familiju, usput kopale džadu, nosile vodu… Ali je ‘kajmak’ kupio muški dio kuće. Da bi se ispravila ta greška, i na Ginin nagovor, ali i zbog činjenice da je Opština Bar raspisala konkurs za NVO na temu rodne ravnopravnosti, ova se knjiga pokazala kao idealna da dokaže da žene nisu bile niko u istoriji Bara, mi smo, mislim, to i dokazali“, naglasio je Milović.
Tokom promocije su o sjećanjima na svoje bake govorili dr Marko Medigović – unuk dr Ibike Ljubice Medigović, pokretača zdravstvene zaštite u Baru nakon II svjetskog rata, te Maja Stanišić – unuka medicinske sestre Darinke Vukčević, dok je bivši predsjednik Opštine Čedo Ratković govorio je o bračnom paru hirurga dr Ivani i dr Miodragu Jovanoviću.
Autor Željko Milović ispričao je zanimljive detalje iz života Milene Šoć, Branke Prelević, Ljubice Adžović, Cice Pavlović i Anđele Leković.
Po završetku promocije, posjetioci su imali priliku da potpisu peticiju za inicijativu prof. Neđeljka Đurovića da Volujica bude proglašena Parkom prirode, i uživaju u bogatoj trpezi sa tradicionalnim specijalitetima koje su pripremile NVU „Žene Bara“.