Sastanak na temu „Inovativne usluge podrške za starije u zajednici“, održao je danas Stručni tim kojeg, uz predstavnike Opštinske organizacije Crvenog krsta (OOCK) Bar, čine predstavnici barskog Centra za socijalni rad, Sekretarijata za lokalnu samoupravu, JU Dom zdravlja, Udruženja penzionera, mjesnih zajednica, NVO sektora i medija. Sastanak je održan u Centru za njegu Crvenog krsta Bar.
Crveni krst Crne Gore u partnerstvu sa Ministarstvom zdravlja je 2021. godine pokrenuo Centar za njegu u zajednici u Baru i Bijelom Polju, sa željom da zajednički testiraju usluge socijalne i zdravstvene zaštite i saznaju koliko su one značajne korisnicima. Dvogodišnja implementacija programa je pokazala da su ove usluge izuzetno korisne i da poboljšavaju život starijih i njihovih neformalnih njegovatelja.

Dosadašnje rezultate u realizaciji projekta “Inovativne usluge podrške za starije u zajednici” predstavila je Ivana Smolović, nacionalna koordinatorka Crvenog krsta Crne Gore za brigu o starijima. Naglasila je da u okviru Centra za njegu u Baru rade socijalni radnici, medicinske sestre i volonteri koji jednom mjesečno, a nekad i češće, obiđu dvadeset starijih osoba lošeg zdravstvenog, pa i materijalnog stanja u ruralnom području, pružajući im splet usluga koje uključuju zdravstvenu njegu, savjete u vezi sa ostvarivanjem određenih prava, asistenciju, medijaciju…
“Ovi centri nude savjetovanja na temu socijalne i zdravstvene zaštite, a u okviru njih funkcionišu i radionice na različite teme, koje okupljaju starije, pružajući im nova saznanja iz oblasti koje ih zanimaju – ostavština, testamenti, način borbe protiv određenih bolesti. Tu su i izleti. Upravo smo se vratili iz Skadra, utisci su sjajni”, sa zadovoljstvom ističe Smolović, dodajući da “takva druženja doprinose ne samo smanjivanju usamljenosti, već se i poboljšava njihovo raspoloženje i, samim tim, pozitivno utiče na mentalno zdravlje i osjećaj da su vrijedni članovi društva”.
Smolović je istakla da su na dva projekta, koja se razvijaju u Centru za njegu u Baru, posebno ponosni.

“Jedan se odnosi na usporavanje demencije, a sprovodili su ga volonteri na grupama od po petnaest korisnika. Naime, uz pomoć aplikacije na tabletu, bili su u mogućnosti da odgovaraju na kviz pitanja, rješavaju matematičke zadatke, spajaju slova u riječi… sve ono što, prema riječima stručnjaka, usporava napredovanje demencije”, pojašnjava Smolović i dodaje da je drugi projekat vezan za pružanje podrške njegovateljima starijih osoba sa dugoročnim zdravstvenim problemima.
“Položaj njegovatelja je izuzetno težak jer balansiraju između sopstvenog života i njege prema bolesniku i, najčešće, zavise od podrške drugih i podrške države. Upravo u tom smislu, organizovali smo tri treninga za neformalne njegovatelje s ciljem njihovog osposobljavanja za što kvalitetnije pružanje pomoći oboljelima”.
Smolović smatra da neformalnim njegovateljima treba posvetiti posebnu pažnju, te da je to prepoznalo i Ministarstvo finansija Crne Gore i obezbijedilo sredstva za nastavak programa socijalnih usluga za starije u zajednici, sve do kraja naredne godine.
Za njegovatelje je, dodaje Smolović, osmišljena i posebna Usluga predaha koju će im omogućiti posebno obučeni volonteri, brinući dva sata o bolesniku i pružajući im priliku da za to vrijeme predahnu, obave neke svoje poslove, posvete se sebi i, što je najznačajnije, umanje rizik od stresa”, zaključuje nacionalna koordinatorka Ivana Smolović.

Sekretarka OO CK Bar, Zorica Crnčević istakla je značaj multisektorskog pristupa kad je u pitanju briga o starijoj populaciji – osobama iznad 65 godina starosti koje žive same, pogotovo ako su u teškoj materijalnoj situaciji ili lošeg zdravstvenog stanja.
“Imamo izuzetno dobru saradnju sa lokalnom upravom. Prepoznali su značaj i ulogu Crvenog krsta i cijene sve što radimo kada je u pitanju lokalno stanovništvo, pogotovo starije osobe. Budžetom Opštine su opredijeljena znatna sredstva koja su i neophodna da bi bili pokriveni materijalni i troškovi ljudskih resursa za kvalitetno servisiranje usluga. Crveni krst je dao veliki doprinos izradi Lokalnog akcionog plana Opštine Bar za socijalno zbrinjavanje. Stalno radimo na proširivanju te saradnje kako bismo bili odgovorni prema populaciji koja je mnogo dala našem gradu i na čijim temeljima razvijamo i unaprjeđujemo naše i živote naše djece”, zaključila je Zorica Crnčević.