Zavod za zapošljavanje Crne Gore apeluje na poslodavce da se intenzivno posvete zapošljavanju domaće radne snage, kao i na mlade, studente i đake iz Crne Gore da se aktivno uključe u potragu za sezonskim poslom. Načelnik područne jedinice Bar za opštine Bar, Budva i Ulcinj, Veselin Orlandić u razgovoru za Radio Bar i Bar Info podsjetio je da je upravo sezonsko zapošljavanje bila jedna od najaktivnijih, najučinkovitijih i najkorisnijih mjera ZZZ CG.
“Nažalost, aktivnosti na početku sezone, koja je do prije nekoliko dana davala naznake da će biti relativno uspješna, sada su usljed ponovne pojave koronavirusa u Crnoj Gori, donekle stopirane. U najavi je bilo otvaranje hotela, a naša očekivanja su bila da će ‘špic sezone’ početi 1. jula”, kaže Orlandić. On ističe da je trenutno u Crnoj Gori veliki broj nezaposlenih lica (preko 41.800), pa je stopa nezaposlenosti oko 18%, što on, koji decenijama radi u Zavodu za zapošljavanje “ne pamti”.
“Opština Bar spada u razvijenije u državi, pa je ta stopa kod nas trenutno oko 12%. Ipak, u odnosu na isti period prošle godine, nezaposlenih lica je za oko 700-800 više. Na nivou Crne Gore zbog pandemije je povećan broj nezaposlenih na evidenciji za 6.300 lica, od kojih je 487 u opštini Bar”, navodi načelnik. On podvlači da trenutnu krizu ne posmatraju isključivo kao izazov, već mogućnost da domaća radna snaga dođe do zaposlenja. S obzirom da angažovanje radne snage iz regiona ovog ljeta neće biti moguće, to je prilika da se radno angažuje domicilno stanovništvo.
“Iako Zavod organizuje radionice, obuke, seminare, prekvalifikacije, javne radove, u toj misiji ne može da djeluje samostalno. Potrebno je da se aktivno uključe i nezaposleni. Već od februara smo, vođeni izvanrednim dostignućima prošle sezone, kada se posredstvom Zavoda zaposlilo 11,5 hiljada lica naših državljana, počeli aktivnosti na animiranju nezaposlenih. Na današnji dan ih je zapošljeno oko dvije i po hiljade, a preko 3.100 je objavljenih oglasa”, ukazuje Orlandić. Objašnjavajući da će Zavod kao centralna institucija na tržištu rada uraditi sve da poveže poslodavce i nezaposlena lica, organizovati javne radove i obuke, ističe da ipak “od nastojanja do realizacije, ne može sav posao da uradi sam”.
Nezaposleni, podsjeća Orlandić, prilikom apliciranja za sezonski posao, treba da je u stalnom kontaktu sa svojim savjetodavcem, dok je Zavod, na drugoj strani neprestano u komunikaciji i sa nezaposlenima i sa poslodavcima.
Govoreći o tome koje i kolike su trenutne mogućnosti da se nadoknadi propušteno i u što većoj mjeri ublaže negativni finansijski efekti koje je na globalnom nivou izazvao COVID 19, Orlandić, po struci doktor ekonomskih nauka, ne ostavlja mnogo prostora za pretjerani optimizam.
“Taj problem se jako teško može rješavati u kratkom roku, jer je čitav svijet paralisan. To što je Crna Gora mala, ima svojih prednosti- možemo lakše izaći iz krize. Rješenje vidim u kvalitetnim programima i motivaciji, jer, iako su neke oblasti iz sfere biznisa sada stopirane, ipak se otvaraju nove mogućnosti”, vjeruje on.
Podsjeća da su do pojave novih slučajeva u Crnoj Gori stvari počele da se pokreću na bolje. U Birou rada Bar bili su raspisani oglasi za otvaranje novih radnih mjesta, urađeno je i nekoliko selekcija, a i poslodavci su se aktivirali i počeli da pokazuju interesovanje…
“Ponadali smo se da će sve da se ponovo pokrene… Sa našeg Biroa je tokom posljednjih dva mjeseca 238 lica dobilo posao. Međutim, posljednjih dana nije raspisan nijedan oglas za slobodno radno mjesto. Očekujemo, ipak da će i ove godina najviše biti izražena potreba za trgovcima, radnicima u ugostiteljskim djelatnostima. Do sada je naš turizam nudio dovoljno prostora i mogućnosti za angažovanje i domicilne i radne snage iz zemalja regiona. Sada šansu ima naša domaća radna snaga”, poručuje Orlandić.
Izuzetno uspješna sezona je prošle godine dala podstrek da ZZZ CG osmisli odličan projekat pod nazivom “Stalni sezonac”.
“Uz pomoć ZZZ CG i poslodavaca planirali smo da obezbijedimo da sezonci koji su preko biroa našli posao, tokom perioda nakon završetka sezone primaju nadoknadu i pohađanjem radionica i obuka, pripremaju se za naredno ljeto. To bi mnogo značilo i poslodavcima, jer bi tako uz minimalno ulaganje, imali izvanrednog radnika za sljedeću sezonu”, objašnjava Orlandić, koji tvrdi da “taj projekat nije zaboravljen, samo čeka povoljnije vrijeme”.
Zaposleni u Birou rada Bar, uz primjenu svih preporuka i mjera NKT-a, rade punim kapacitetom.
“Svi zaposleni koriste vizir, maske, rukavice, održava se propisana fizička distanca. Nakon perioda komunikacije sa nezaposlenima putem mejlova, sada je dolazak i prijavljivanje na Biro ponovo obaveza lica sa evidencije. Ohrabruje što smo u proteklom periodu zaključili da su nezaposleni informativno pismeni i da su obuke za rad na računarima, koje je Zavod proteklih godina organizovao, dale rezultate”, zaključuje Orlandić.