Izvanredni učenici Gimnazije “Niko Rolović” Aldijan Bahović i Danilo Janković, najbolji mladi barski i crnogorski filozofi, koji će polovinom maja učestvovati na Svjetskoj filozofskoj olimpijadi u Bariju, iznova nas iznenađuju sjajnim rezultatima. Ovoga puta pobjednici su na Državnom takmičenju iz ekologije i predstavljaće Crnu Goru na međunarodnom takmičenju u Kopenhagenu.
O radu “Eureka”, pod mentorstvom profesorice biologije Jadranke Tršić, sa kojim su osvojili prvo mjesto, dodirnim tačkama između filozofije i ekologije, planovima i očekivanjima, razgovarali smo za Radio Bar i Bar info sa ovim mladim, uspješnim ljudima, koji očekuju da školovanje, ali u nekim drugim oblastima, uz posredovanje crnogorske Vlade i stipendiju Vlade Japana, nastave u toj istočnjačkoj zemlji.

“Drago nam je što smo našem gradu donijeli još jednu dobru vijest”, kazao je Danilo Janković, koji je objasnio kako je, nakon intenzivnog bavljenja filozofijom počelo njegovo interesovanje za ekološke probleme.
“To je bilo primjećivanje i nadovezivanje nekih filozofskih koncepata na ekološku empirijsku istinu. U filozofiji veoma bitna tematika jeste i balans , ravnoteža u procesu napretka. Trenutno su veoma aktuelni problemi u ekologiji, koji mogu eskalirati u katastrofe ako ne preduzmemo adekvatne korake. Moja prva zapažanja vezana su za rijeku Željeznicu, u čijoj okolini sam često boravio kod rođaka. Primjetio sam koliko je zagađena i koliko je smeća i plastike u njoj, a da ironija bude veća, kontejneri su u neposrednoj blizini. Dakle, nekad nije problem u manjku resursa, nego građanske svijesti”, upozorio je Janković.
Aldijan Bahović, učenik četvrtog razreda Gimnazije, još u osnovnoj školi počeo se baviti ekologijom i osvajati nagrade, a sa povećanim interesovanjem za filozofiju tokom školovanja, shvatio je da je neophodno analizirati i prirodu, kao i čovjekov odnos sa njom.

“Došao sam do saznanja da nije dovoljno biti stoik i živjeti u skladu sa prirodom, pasivno posmatrati neke stvari, već da se mora probuditi društveni aktivizam, čiji inicijatori bi bili mi, mladi. Ja sam često sa porodicom odlazio na Volujicu. Sjećam se da je Rikavac nekada bio mnogo manje zagađen nego danas. Kada sam skoro prolazio tuda, došao sam na ideju, da sa profesoricom Jadrankom Tršić snimimo video koji će upozoriti da moramo sačuvati Rikavac i prirodu. To me ponukalo, iako ranije nisam bio u ekološkoj sekciji u Gimnaziji. U videu smo koristili elemente folklora i humora, kako bi to bilo zanimljivo ljudima i kako bismo ih natjerali da se osvrnu i pobrinu za svoju okolinu. Crna Gora kao prva ekološka država, još od devedestih godina prošlog vijeka, mora veću pažnju da posveti prirodnim bogatstvima i da ih sačuva”, kazao je Bahović.
U radu “Eureka”, smatraju Danilo i Aldijan, upravo se prepoznaje njihova filozofska strana jer, kako ističu, uprkos veoma ozbiljnoj tematici, kroz video provijavaju duh i igra.
“To je vjerovatno nešto što nas je razlikovalo od drugih i zbog čega su nam i dodijelili prvo mjesto na državnom takmičenju, u veoma jakoj konkurenciji”, istakao je Danilo Janković.
Aldijan se zahvalio prijatelju i društvenom aktivisti Goranu Jankoviću koji im je pomogao u radu na scenariju i snimanju. Neophodna će im biti i podrška preduzeća “Komunalne djelatnosti”, ali uvjereni su da će rad biti zapažen i na takmičenju u Kopenhagenu.
“Nadam se da će i međunarodni žiri prepoznati naš ideal, jer čovjek ne može da bude čovjek, ako se ne odnosi odgovorno prema prirodi, jer to je u suštini pola nas, našeg života i budućnosti. Rikavac je oduvijek bio veoma značajan toponim za nas, za Bar. Film ima aluziju na mitsko biće koje riče i upozorava. Nadamo se da smo uradili veliko djelo, koje će nekome iza nas biti inspiracija da uradi još veće”, istakao je Aldijan Bahović.

Veoma su zahvalni mentorki, profesorici Jadranki Tršić, koja je usmjeravala njihove ideje i kreativnost, značajno doprinoseći da krajnji efekat bude odličan.
Aldijana i Danila očekuje uskoro i svjetsko takmičenje u filozofiji na kojem će, nadaju se, osvojiti neku od medalja.
Danilo Janković je prošle godine učestvovao na Svjetskoj filozofskoj olimpijadi u Helsinkiju i ušao je prestižnih ‘top 30 takmičara’.
“Veoma je jaka konkurencija, bio sam zadivljen učesnicima iz azijskih zemalja i Južne Amerike, koji su vični filozofiji i prema njoj se odnose sa velikim poštovanjem, za razliku od nas, gdje često možemo čuti, u negativnom kontekstu ‘ajde, ne filozofiraj’. Poznat mi je sistem rada na Internacionalnoj smotri filozofa. Zaista ću se potruditi da osvojim neku veću nagradu i bolji plasman. Motivacija je jaka, a pobjeda veliki izazov. To je taj ‘ničeanski’ poriv, koji je neprikosnoven i prisutan u svima nama”, kazao je Danilo Janković.
Aldijan ističe da se ljubav prema filozofiji kod njega iz dana u dan rasplamsava. S obzirom da je u završnom razredu gimnazije, već se opredijelio za budući poziv. To, međutim, neće biti filozofija.
“Filozofija nije nešto što ekskluzivno treba izučavati na fakultetu, iako nas često pitaju, i mene i Danila, zašto nećemo upisati Filozofski fakultet. Ekologijom i filozofijom trebalo bi da se bavimo svakodnevno, da svakog dana gradimo bolji odnos sa prirodom, čovjekom, samim sobom, porodicom, a što se tiče studija, potrudiću se da završim nešto praktično, uporedo se baveći i filozofijom. Ja sam veliki ljubitelj inženjeringa i nauka koje imaju veze sa matematikom. Upisaću informacioni inženjering ili elektrotehniku, nadam se uz podršku japanske vlade i stipendiju MEXT, koju je svojevremeno dobio i sadašnji premijer Milojko Spajić. Bili smo već na prijemu kod njega, on je spreman da nam pruži podršku, jer će se i Danilo potruditi da studira u Japanu. Takvu stipendiju dobija samo jedan učenik iz države i, kako nam je objasnio premijer, možda je sada lakše doći do nje kada smo nezavisna država. Kada je on konkurisao, s obzirom na zajedničku državu (Srbija i Crna Gora), bilo je teže dobiti ovu prestižnu stipendiju, zbog mnogo većeg broja talentovanih i zainteresovanih”, kazao je o svojim planovima Aldijan Bahović, koji je naglasio da su značajnu podršku dobili i od resorne ministarke Anđele Jakšić Stojanović, čijim se zalaganjem, između ostalog, takmičenje iz filozofije održava pod okriljem Ispitnog centra.

Danilo Janković, koji je u trećem razredu gimnazije, takođe, ne planira da se profesionalno bavi filozofijom, iako će mu ona uvijek ostati preokupacija.
“Filozofija nije profitabilna i veoma se omalovažava kod nas, iako je ona od suštinske važnosti. Mi napredujemo u tehnici, tehnologiji, a nismo zastali da promislimo što i kako radimo, i postanemo bolji. To se postiže stalnim preispitivanjem, samospoznajom, kroz etiku i estetiku, pa čak i o nekim metafizičkim pitanjima, iako su nerješiva, vrijedi ‘mozgati’”, poručuje Danilo, pred kojim je još godina za profesionalno opredjeljenje i školovanje.