Povodom obilježavanja 2. aprila, Svjetskog dana autizma, NVO „Plava planeta“ je danas u sali Doma kulture organizovala manifestaciju pod sloganom „Autizam nije riječ – to je nečiji život“.
Ovaj događaj je način da se skrene pažnja da su osobe sa autizmom dio zajednice, da ne treba „zatvarati oči“ i „okretati glavu“, da i ova djeca imaju pravo na sreću, ljubav i prihvatanje.
U programu su učestvovati talentovani mladi Barani, koji su od srca podržali drugare sa autizmom. Raduje i budi nadu što u našem gradu rastu ljudi koja su od djetinjstva osvijestili da različitost nikada ne smije biti prepreka.
To je sa pozornice u Domu kulture poručio i predsjednik SO Bar, Branislav Nenezić. Zahvalio je svim učesnicima koji su “nastupom uljepšali dan djeci sa autizmom, kao i vaspitačima, učiteljima i nastavnicima”.
“Slogan manifestacije, koju je sjajno organizovala NVO ‘Plava planeta’ zaista treba biti nešto čime ćemo se rukovoditi. Dodao bih da 2. april ne treba biti samo tog datuma, već svakog dana. Uvijek moramo misliti na naše drugare koji su samo posebni, a ne ništa drugo. Dozvolite im da imaju ono što imamo i mi ostali. Opština Bar će sigurno uvijek biti podrška. Neophodno je da se u rješavanje ovog problema krene sistemski, jer svi moramo biti jednaki”, podvukao je Nenezić. On je uputio molbu da plavu boju nosimo što češće, da se što češće sjetimo onih kojima ona posebno znači, a ne samo na ovaj datum.
Veliku podršku i pomoć prilikom organizovanja manifestacija ovakvog i sličnog tipa „Plava planeta“ dobija od svih predškolskih i osnovnoškolskih ustanova u Baru. Tako su i ovoga puta učestvovala djeca iz škola „Anto Đedović”, “Meksiko”, Blažo Jokov Orladić”, “Kekec”, JPU “Vukosava Ivanović Mašanović”, Privatne predškolske ustanove “Svetionik”, Dječje kuće “Teo”, kao i talentovana Benisa Kukalj, koja je izvela numeru “Durmitore pitaj Lovćen”. Priredbi u Domu kulture prisustvovali su i predstavnici Centra za socijalni rad, mališani i njihovi staratelji iz hraniteljskih porodica, a podršku drugarima dala su i djeca iz Dnevnog centra iz Podgorice.
Predsjednik NVO „Plava planeta“ Peđa Perak, podsjetio je na probleme sa kojima se svakodnevno nastoje izboriti djeca sa dijagnozom autizam, njihovi roditelji i staratelji.
“Apelujemo na grad Bar i državu da što prije urade nešto po pitanju obezbjeđivanja prostora u kome bi naša djeca boravila, družila se”, istakao je Perak.
Uručio je zahvalnice predstavnicima OŠ “Kekec” i Kulturnog centra.
I ovoga puta “Plavu planetu” podržao je talentovani, harizmatični osmogodišnji Đorđe Barjamović, učenik škole “Blažo Jokov Orlandić”, koji je otpjevao pjesmu “Drugarstvo”. Đorđe, koji već ima brojne zapažene nastupe u nekoliko crnogorskih gradova, ističe da je danas htio da pošalje poruku da smo smi isti i izrazio nadu da je razveselio drugare sa autizmom.
Veliku podršku Đorđe ima od majke Jelice, a danas je njegov nastup pratio i brat Viktor.
“Đorđe, još od kada je bio sasvim mali dječak, voli da pjeva, izuzetno je druželjubiv. Veoma mi je drago što smo biti dio ove ekipe i programa, a i ubuduće ćemo se uvijek odazvati pozivu i ovoj djeci muzikom uljepšati dan”, kazala je Jelica Barjamović.
Učesnici i publika su se zasladili čokoladicama zapakovanim u papir sa karakterističnim printom, a sala Doma kulture bila je puna plavih balona, simbola svijesti o autizmu, jer plava boja simbolizuje smirenost i prihvatanje. Na kraju programa, njih 50 učinili su još plavljim nebo iznad Bara, noseći poruku da nas prihvatanje različitosti čini boljim ljudima, jer osobama sa autizmom udruženi, širokih misli i duše, dugujemo podršku i ljubav.
Manifestacija “Autizam nije riječ- to je nečiji život” je održana pod pokroviteljstvom Opštine Bar, Turističke organizacija Bar, Kulturnog centra, Rotary kluba…