Sa manifestacije koja je sinoć održana u Domu kulture „Svi smo mi Crna Gora – bogatstvo različitosti“ i „Bar u multikulturalnom ogledalu“, kroz umjetnost, pjesmu i igru, upućenu su poruke zajedništva, interkulturalizma i uzajamnog razumijevanja i poštovanja.
„Bar je prijestonica multikulturalizma i ogledalo Crne Gore“, čulo se u programu, čiji je organizator CEKUM – Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina. Mnogo je toga što Barane svih konfesija vjekovima snažno povezuje: Stara maslina i njena simbolika, krst Svetog Vladimira ili Jovana Vladimira ili Vladimira Dukljanskog, kako ga ko zove, a radi se o istom, zajedničkom svecu, Sveti Nikola – zaštitnik pomoraca svih vjera, dvooltarne crkve u Spiču, Katolička opatija u Turčinima koju čuvaju muslimani, pravoslavne crkve u Mrkojevićima, u koje mještani islamske vjeroispovijesti donose vodu kao zavjet…
Bar ima i svoju divu, Aleksandru Vojvodić Jovović, koja je otvorila jedinstvenu manifestaciju, po kojoj je CEKUM postao prepoznatljiv i van granica Crne Gore.
„Za mene je bilo inspirativno nastupati u programu sa ovakvom idejom i koncepcijom, jer potičem iz grada koji gaji multikulturalnost, i ovo mi je bio potpuno prirodan ambijent večeras. Zaista sam uživala, dvostruko“, kazala je za Radio Bar i Bar info, mr Aleksandra Vojvodić Jovović.
Kroz modni izraz, bogatstvo multikulturalnosti Bara i Crne Gore, prikazala je modna kreatorka Slobodanka Seka Martinović, izborom iz svog autorskog projekta „Dijalog – most do sloge“. Čuvari naše bogate kulturne baštine su i članovi KUD „Jedinstvo“, koji su u programu „Bar u multikulturalnom ogledalu“, izveli igre iz Mrkojevića i Spiče, a nastupila je i klapa ovog ansambla.
Brojni su barski umjetnici koji kroz svoje stvaralaštvo promovišu i njeguju vrijednosti multikulturalizma, među kojima je i virtuoz na harmonici, profesor Safet Drljan, koji je publiku razgalio odličnom interpretacijom pjesme „Još ne sviće rujna zora“.
Mlade umjetničke snage Bara nastavljaju istim putem – potvrdile su to i uspješne učenice iz klase profesorice Aleksandre Vojvodić Jovović, Milica Adamović, Anastasija Orlović i Tara Vlajnić.
Iz Bara je krenula i grandiozna baletska priča – prva baletska škola u Crnoj Gori, „Princeza Ksenija“, koja je u sinoćnjem programu Centra za očuvanje i razvoj kulture manjina, predstavljena kroz nastup sjajne Teodore Pešić.
Poruke prožimanja, zajedništva i ljubavi, pjesmom je uputio i bend „ VIS BEŽ“, promovišući svoj album prvijenac „ Život u E molu“ – Božo Gagović, Edin Dibra i Željko Milović.
„Nas trojica smo različite vjere i pravi primjer kako možemo dobro da funkcionišemo. Ja sam, inače, čovjek koji njeguje takve vrijednosti“, kazao je Gagović.
Nakon „VIS BEŽ“ zapjevali su Ivana i Nebojša iz „Grimma“, koji su godinama sinonim za kvalitetan zvuk, sjajne nastupe i spotove.
Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina Crne Gore, manifestaciju „Svi smo mi Crna Gora – bogatstvo različitosti“, organizuje već četiri godine, u zemlji, regionu i inostranstvu. Jedna je od rijetkih ili jedinih institucija koja na ovaj način, i brojnim drugim aktivnostima, promoviše zajedničke vrijednosti i ideju interkulturalizma.
„Želimo da pokažemo da ne živimo jedni kraj drugih, u suživotu, već zajedno u saživotu – bogatstvu poštovanja različitosti, bogatstvu gostoprimstva, jezika i folklora, kuhinje i pjesme, bogatstvu maslina, mora i jezera, zajedničkih svetitelja, zajedničkih Uskrsa, Vaskrsa, Božića i Bajrama, bogatstvu činjenice da za istom trpezom sjede svi, i da se nikada nije gledalo ko je ko“, kazao je za Radio Bar i Bar info, Salko Luboder, direktor CEKUM-a, koji je izrazio zadovoljstvo ukupnim programom, veselom i dinamičnom scenom na kojoj su se smjenjivali učesnici iz raznih sfera umjetnosti.
Karakteristično za CEKUM, Centar za očuvanje i razvoj kulture manjina, jeste to što u svom radu nisu fokusirani samo na predstavljanje i afirmaciju stvaralaštva pripadnika manjinskih naroda, već i na prezentaciju sveukupne kulturne baštine Crne Gore kao jednog, zajedničkog mozaika i vrijednosti.
„CEKUM svoje programske aktivnosti uporedo realizuje na dva, podjednako važna kolosjeka. Prvi je očuvanje i razvoj kulture manjina, a drugi afirmacija multikulturalizma i interkulturalizma, što je izuzetno važno. Po mom i sudu iole relevantne javnosti, razvijanje kulture u zatvorenim, etničkim granicama, bilo bi apsurdno i apsolutno ne bi valjalo“, naglasio je Luboder.
Program „Bar u multikulturalnom ogledalu“ zaokružen je nastupom popularnog KIC pop hora iz Podgorice, čija je menadžerka, Snežana Burzan, bila i koordinatorka sinoćnje manifestacije.
„Pružena mi je mogućnost da izrazim sve svoje kreativne snage i uvežem umjetnike iz različitih segmenata kulturnog života, prvenstveno Barane, uz podršku KIC pop hora. Na scenu smo izveli raznorodne i umjetnike svih generacija, i pokazali svu raskoš barske umjetničke scene, uz poruku koja je provijavala kroz cijeli program, i koja je suština manifestacije koju je ustanovio CEKUM“, kazala je Snežana Burzan.
Solista hora je Baranin Mladen Begović, a dirigentica, koja je od septembra i umjetnička voditeljka ovog muzičkog sastava, je, takođe, Baranka, Ivana Vlajnić, koja je istakla da su za nju veče i nastup u rodnom gradu, bili posebno emotivni.
„Prvi put sam nastupala na istoj sceni sa kćerkom, pred svojom publikom, sa ovim porukama, tako da mogu reći da mi je srce puno predivnih emocija“, kazala je Vlajnić.
Utiske sa večeri podijelio je sa nama novinar, publicista i građanski aktivista, Mustafa Canka, iz susjednog Ulcinja, koji svojim djelima i svestranim angažmanom, iznova potvrđuje vrijednosti zajedništva.
„Uvijek neke stvari možete da izmjerite time što ih osjetite, na način da vam se prsa rašire i u grudima osjetite neke lijepe emocije i energiju, koje šalju dobre vibracije. To je nešto što nam treba i naša poruka koju šaljemo cijelom svijetu“, kazao je za Radio Bar i Bar info, vidno zadovoljan i nadahnut Canka.
Među najmlađima u publici bio je devetogodišnji Petar, koji je uživao u cijelom programu, ali od suza, kako nam je kazao, nije mogao da pjeva svoju omiljenu pjesmu „Himna Bara“, jer ona u njemu izaziva veliku emociju.
Upravo tom numerom i zajedničkim nastupom svih izvođača na sceni, završen je program, koji je, kao što je i naslovljen, bio u pravom smislu ogledalo Bara i Crne Gore.
Manifestaciju su podržali Opština Bar i Kulturni centar.