Današnjim masovnim okupljanjem u centru grada, žitelji Bara su stali uz Darisa Mujića i njegovu porodicu, izražavajući revolt zbog puštanja na slobodu sedamnaestogodišnjeg A. K. koji mu je 7. oktobra u dvorištu Gimnazije nanio povrede opasne po život, što je sud kasnije okarakterisao kao pokušaj ubistva. Sa protesta „Grad uz Darisa“ upućene su snažne poruke podrške mladiću koji je još uvijek na liječenju u Intenzivnom bloku Kliničkog centra Crne Gore, ali i zahtjevi da se hitno izmijeni Zakon o maloljetnim učiniocima krivičnih djela. Protestu su prisustvovali ministarka prosvete i nauke Anđela Jakšić Stojanović, predsjednik Opštine Dušan Raičević i predsjednik SO Bar Branislav Nenezić, a među okupljenima su bili i odbornici lokalnog parlamenta, predstavnici javnog života grada i civilnog sektora.
“Iako je prvobitno bilo planirano da se protest održi kada se Daris oporavi, vijest da je počinilac pušten da se brani sa slobode, natjerala nas je da reagujemo odmah. Ne možemo više čekati”, kazao je Emil Kalamperović, koji se obratio u ime organizatora – porodice teško povrijeđenog mladića.
“Zahtijevamo hitne izmjene Zakona za maloljetnike, kako bi se spriječile ovakve tragedije u budućnosti. Vjerujemo da je krajnje vrijeme da se podigne svijest o nasilju, naročito u školama, i da svi zajedno kažemo ‘stop’ nasilju. Takođe, predlažemo da svaka škola ima zaštitara, kako bi naša djeca bila sigurna u obrazovnim ustanovama. Naša najveća želja je da se Daris što prije oporavi i da sve ovo postane samo ružna prošlost”, kazao je Kalamperović, upućujući zahvalnost, najprije građanima Bara, a onda i osoblju Opšte bolnice Bar, Kliničkog centra Podgorica „svim davaocima krvi koji su nesebično pomogli u Darisovom liječenju, profesorima koji su pritekli u pomoć, posebno Mileni Bajagić”. Zahvalio se predstavnicima Ministarstva prosvjete, koji su od samog početka danonoćno uz njih, posebno ministarki Anđeli Jakšić Stojanović, kao i Svetlani Ostojić i Svetlani Drobnjak.
Ivan Pekić, predsjednik Internacionalne policijske organizacije Crne Gore je kao roditelj, ali i u ime civilnog sektora, pohvalio hrabrost građana Bara da javno iskažu neslaganje sa odlukom koja počiniocu teškog krivičnog djela omogućava da se brani sa slobode.
“Ovo što se desilo Darisu moglo se desiti bilo kome od naše djece. Ovo više nećemo dozvoliti”, poručio je Pekić, podsjetivši da je maloljetnički kriminalitet tema njegovog doktorskog rada.
“Ne želim, i boriću se svom snagom, da Bar ne bude prepoznat po maloljetničkom kriminalitetu. Bar ima po kome da bude poznat, jer ima Nikolu Vučevića, Almira Cecunjanina i brojne druge mlade uspješne ljude na koje možemo da se ugledamo. I na domaćoj i na međunarodnoj sceni, trudim se da predstavim Bar i Crnu Goru u najljepšem svjetlu, takav Bar treba da prezentujemo”, smatra Pekić kritikujući predstavnike viših instanci – predsjednika države, Skupštine i Vlade koji su, po njegovim riječima “trebali da budu ovdje danas i pruže podršku protestu”. Uputio im je apel da dođu sljedeći put i pokažu da imaju hrabrosti, da budu iznad politike jer, istakao je, “nema ništa vrjednije od bezbjednosti naše djece i ukupne bezbjednosti”.
“Trudićemo se da ponovo uvedemo školske policajce, a taj zahtjev je upućen jos 41. Vladi, ali do danas odgovor nismo dobili. Apelujemo na ministra Unutrašnjih poslova Danila Šaranovića, da se razmotri naša inicijativa koju ćemo uputiti u saradnji sa ostalim predstavnicima civilnog sektora. Nećete nas ućutkati, donijećemo svoju odluku”, poručio je Ivan Pekić, direktor IPO Montenegro.
Građanima Bara se na kraju obratio Ceno Mujić, Darisov otac, upućujući zahvalnost za podršku tokom trinaest, za njegovu porodicu, veoma teških dana.
Prisjećajući se dolaska u Barsku bolnicu, gdje je Daris operisan, pa nakon toga u Klinički centar Crne Gore, gdje su se, takođe, ljekari borili za život njegovog sina, Mujić navodi da su njemu i njegovoj supruzi upravo ti sati u potpunosti promijenili život.
“Nismo znali što, kuda i kako nakon dobijanja informacije od ljekara da je život našeg sina ugrožen, da treba da budemo strpljivi i molimo se za njega”, kazao je vidno potrešen Mujić, naglašavajući da nikome na svijetu ne želi da se desi ono što se njima dogodilo, pa čak ni roditeljima počinioca, a što su okupljeni podržali burnim, dugotrajnim aplauzom. Uputio je zahvalnost svima koji su pomogli na razne načine, među kojima, kazao je, “ima i onih čija krv teče Darisovim venama”.
“Mnogi su se za Darisa molili pod Ostrogom, u pravoslavnom hramu u Baru, u katedrali, džamiji… i doprinijeli da Daris danas bude tu gdje jeste. Doktori su napravili čudo, ali su čudu doprinijele i naše molitve”, kazao je Mujić obećavši da će Darisu prenijeti pozdrave sugrađana, uz izražavanje nade da će njegov sin uskoro stati na noge.
Dr Marka Stojiljkova na današnji protest najprije dovodi roditeljski osjećaj, a onda i osjećaj nepravde zbog puštanja na slobodu počinioca teškog krivičnog djela.
“Želim da izrazim saosjećanje sa porodicom Mujić i bunt zbog odluke koja nije adekvatna i zahtjeva hitne izmjene zakona koji tretira nasilništvo maloljetnika ili makar, starijih maloljetnika. Barani danas šalju snažnu poruku jedinstva, jer je ovo grad tri konfesije, grad u koji su svi dobrodošli, u kojem svi treba da se osjećaju sigurnim. Nadam se da će ova poruka stići do onih koji odlučuju hoće li ovaj zakon biti izmijenjen”, zaključio je dr Stojiljkov.
Darko Janković se protestu pridružio kao roditelj, ali ga, kazao je, na to obavezuje i odbornička funkcija u lokalnom parlamentu. Janković smatra da se situacija sa pokušajem ubistva mladića nije desila preko noći, već je sistem zakazao mnogo puta i u mnogo slučajeva do sad.
“Nažalost, imamo kontinuitet koji nas podsjeća da ne smijemo biti inertni i moramo dati doprinos rješavanju društvenih problema. Ministarstvo prosvjete i nauke, na čelu sa Anđelom Jakšić Stojanović ulaže napore da se poboljšaju uslovi i stvori adekvatna atmosfera u obrazovnom sistemu. Za ovakve situacije potrebno je da pravosudni sistem bude reformisan i da se stvari rješavaju brzo i sveobuhvatno. Budući koraci treba da budu usmjereni na razvoj sistema koji nasilničko ponašanje prepoznaje i njime se bavi u što ranijem uzrastu”, smatra Janković.
Sa ovakvih mjesta se, po njegovim riječima “šalju jasne poruke, a upravo građani treba da utiču na iznalaženje rješenja u situacijama gdje zakon određeni problem ne tretira na ispravan način”.
Protestu “Grad uz Darisa” prisustvovao je veliki broj mladih. Među njima je bila i Sofija Andrijašević, koju na protest dovodi saosjećanje sa Darisom koji već trinaest dana preživljava teške trenutke, a na njegovom mjestu, smatra ona, mogao je biti bilo ko.
“Nismo sigurni dok počinioci teških krivičnih djela slobodno šetaju gradom, a nismo sigurni ni u školi. Stvari treba da se mijenjaju u cilju rješavanja problema koji se konstantno ponavljaju godinama. Ne treba čekati da se desi sljedeći problem, već je nužno na vrijeme zaustaviti sve one koji već u ranoj mladosti pokazuju devijantno ponašanje”, smatra mlada Baranka.
Protestu su, između ostalih, podršku pružili NU “Roditeljska snaga”, NU “Lea” i NVU “Žene Bara” čije su članice nosile transparente sa porukama podrške Darisu i zahtjevima za izmjene zakona koji tretiraju maloljetnike (“Bezbjednost djece je odgovornost svih! Ostavke!”, “Sva su naša djeca Daris!”, “Drug nije meta, stop vršnjačkom nasilju!”, “Čekamo li Ribnikar?” “Nećemo zakone koji štite nasilnike!”…)